Artykuły

Suchoj Superjet 100 – cz. II

Rosjanie rozpływają się nad SSJ100 w zachwytach, dowodząc, że jest najnowocześniejszy, najbardziej ekonomiczny, ekologiczny i najwygodniejszy w swoim segmencie. Jednak niewiele linii lotniczych na świecie zdecydowało się dotąd zaufać tym zapewnieniom, a sam producent jeszcze niedawno musiał być wspomagany finansowo przez Kreml. 

Zobacz więcej

Działania lotnicze podczas puczu wojskowego w Turcji

W nocy z 15 na 16 lipca w Turcji doszło do próby przejęcia władzy przez zbuntowanych wojskowych. W nieudanym puczu dużą rolę odegrało tureckie lotnictwo.

 

W Turcji pucze wojskowe mają długą tradycję. W drugiej połowie XX wieku miały miejsce aż czterokrotnie: w 1960, 1971, 1980 i 1997 roku. Za każdym działania wojskowych miały poparcie społeczne, ponieważ zapobiegły zdominowaniu państwa przez jedną z opcji politycznych. 

Zobacz więcej

Tureckie Siły Powietrzne

Historia Tureckich Sił Powietrznych (Türk Hava Kuvvetleri, THK – Turkish Air Force, TuAF) sięga 1911 roku, czyli okresu Imperium Osmańskiego. Przez minione 105 lat TuAF chronią przestrzeń powietrzną kraju oraz wspierają działania wojsk lądowych i marynarki wojennej.

Zobacz więcej

Jak Feniks z popiołów. Ukraińska 204. Brygada Lotnictwa Taktycznego

Po zagarnięciu Krymu przez Federacje Rosyjska strzegąca półwyspu ukraińska 204. Brygada Lotnictwa Taktycznego utraciła wszystkie swoje samoloty MiG-29 i L-39. Choć Rosjanie zwrócili Ukraińcom większość maszyn z tamtejszych baz, były to niemal wyłącznie egzemplarze nielotne, samoloty operacyjne natomiast są w dalszym ciągu przetrzymywane na Krymie. Zmusiło to ukraińskie siły powietrzne do odbudowy parku samolotowego brygady.

Zobacz więcej

Lockheed Martin F-35 Lightning II – w drodze do pełnej gotowości bojowej

W okresie od połowy 2015 roku do sierpnia 2016 roku program myśliwca wielozadaniowego wszedł w kolejną, finałową, fazę. Zrealizowano większość zaplanowanych na br. prób samolotów, rozwiązano, wydaje się, że ostatecznie, trapiące samolot problemy techniczne. Projekt jest kontynuowany przez Pentagon z dużą determinacją, Lightning II ma być bowiem podstawowym samolotem bojowym amerykańskich sił zbrojnych przez następne pół wieku. Ważnym wydarzeniem było także ogłoszenie w sierpniu br. wstępnej gotowości bojowej przez pierwszy dywizjon operacyjny Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Zobacz więcej

Wielozadaniowy samolot bojowy Dassault Rafale – cz. I

Francuski Rafale jest obecnie jednym z najbardziej zaawansowanych współczesnych wielozadaniowych samolotów bojowych, łączącym w zrównoważony sposób zmniejszoną wykrywalność, wymaganą manewrowość, szeroką gamę uzbrojenia i znaczny zasięg. Jest też pierwszym zachodnim myśliwcem wielozadaniowym z radiolokatorem z anteną aktywną AESA (Active Electronically Scanned Array), a jego sensory są zintegrowane w jeden system celowniczo-nawigacyjny. We francuskich siłach powietrznych i marynarce wojennej Rafale pełni obecnie przede wszystkim rolę maszyny uderzeniowej z wciąż zwiększanymi możliwościami, ale jego własności w zakresie zadań powietrze–powietrze także są znaczne i również stopniowo zwiększane.

Zobacz więcej

Spion Kop. Krew na Wzgórzu Wypatrywania

Na początku stycznia 1900 r. dowódca sił brytyjskich w Natalu, generał sir Redvers Buller, podjął drugą próbę przyjścia z odsieczą oblężonemu garnizonowi Ladysmith. Kolejne błędy dowództwa i niewykorzystane szanse na oskrzydlenie pozycji przeciwnika doprowadziły Brytyjczyków na szczyt wzgórza Spion Kop...

Zobacz więcej

Poduszkowce z Lee-on-the-Solent

Efekt przypowierzchniowy, czyli powstawanie dodatkowej siły nośnej na skrzydłach samolotu przemieszczającego się na małej wysokości znany był, co najmniej od przelotu przez Atlantyk w 1931 roku (trasą południową z Wysp Zielonego Przylądka do Natal w Brazylii). 

Zobacz więcej

Poczty „okrętowe”

Tytuł sugeruje, że artykuł dotyczy przewozu poczty przez okręty i tak pewnie przyjmie standardowy czytelnik pisma o morskim (i historycznym) profilu. Rozumienie to jednak dalekie będzie od sedna tego terminu. Inaczej zrozumie to kolekcjoner znaczków pocztowych.

Zobacz więcej

Rozwój Elektronicznej Mapy Nawigacyjnej w Biurze Hydrograficznym Marynarki Wojennej

W Biurze Hydrograficznym Marynarki Wojennej (BHMW), już na początku lat dziewięćdziesiątych prowadzone były przedsięwzięcia zmierzające do zastosowania technologii informatycznych do wykonywania ustawowych zadań Biura, w zakresie zapewnienia użytkownikom morza nowoczesnych produktów cyfrowych.

Zobacz więcej

ORP Kormoran na Bałtyku

Na ten moment marynarze czekali od 2001 roku, kiedy rozpoczęto budowę korwety wielozadaniowej Gawron, która obecnie, jako okręt patrolowy ORP Ślązak, jest w fazie wyposażania. Jednak to nie Ślązak, a budowany od kwietnia 2014 roku w iście ekspresowym tempie...

Zobacz więcej

Kaijō Hoanchō – Japońska Straż Wybrzeża

Japońska Straż Wybrzeża (Kaijō Hoanchō – Japan Coast Guard, JCG1), zwana w skrócie Kaiho, Kaihochō lub Hoanchō, powstała 1 maja 1948 roku na mocy ustawy O Straży Wybrzeża (Kaijō Hoanchō-hō) uchwalonej przez japoński parlament (Diet) 27 kwietnia. 

Zobacz więcej

„Dar poprzedniej generacji”, czyli amerykańskie pancerniki typu Iowa.

Budowę pancerników typu Iowa poprzedziły liczne próby modelowe przeprowadzone w specjalnym basenie Taylora. Na podstawie ich wyników określono m.in. opory kadłuba i potrzebną moc siłowni, by osiągnąć założoną w projekcie prędkość około 33 węzły przy wyporności normalnej.

Zobacz więcej

Morska „Anakonda”

Aktywne działania na własnych liniach komunikacyjnych oraz przerywanie takowych potencjalnemu przeciwnikowi w myśl doktryny tzw. „kontroli morza” (czyli kontroli nad szlakami komunikacyjnymi i prawa do przejścia morzem), zapoczątkowanej jeszcze przez sir. Juliana Corbetta...

Zobacz więcej

Planowana improwizacja. Polskie Grupy Operacyjne w kampanii 1939 roku.

W Wojsku Polskim II Rzeczypospolitej nie utrwaliła się na dobre potrzeba funkcjonowania w dowodzeniu szczebla korpusu (grupy operacyjnej) jako pośredniego pomiędzy wielkimi jednostkami (Dywizjami i Brygadami) a podstawowymi związkami operacyjnymi, którymi były Armie. 

Zobacz więcej

Nowe Wojsko Polskie 1936-1939 – sukces wpisany w porażkę

12 maja 1935 roku zmarł twórca, budowniczy i przywódca państwa polskiego – Józef Piłsudski. Kraj jak długi i szeroki pogrążył się w żałobie i – wydawać by się mogło – w inercji wynikającej z osłupienia związanego z trwożnym spojrzeniem w przyszłość, w której nie będzie już człowieka wskazującego kierunki życia i rozwoju Polski. 

Zobacz więcej

Śląsk 1939

W latach 20. zaczęto zdawać sobie sprawę z tego, że Górnośląski Okręg Przemysłowy jest największym zapleczem przemysłowym Polski, a jednocześnie znajduje się tuż przy granicy z Niemcami w bardzo niekorzystnym położeniu strategicznym. 

Zobacz więcej

Plan „Z” – niekończąca się opowieść

Plan „Z” w potocznym rozumieniu jest nazwą polskiego planu wojny z Niemcami w 1939 roku, mającego umożliwić nam obronę przed nieprzyjacielską nawałą w krytycznej chwili. Okazuje się jednak że, nie ma to większego związku z realiami, aczkolwiek zarazem... dokładnie je odzwierciedla. 

Zobacz więcej

Zanim przybyły Latające Tygrysy

Po prawie całkowitym wykruszeniu się sprzętu, którym Chińskie Siły Powietrzne dysponowały w jednostkach myśliwskich w momencie wybuchu konfliktu, w ostatniej dekadzie listopada 1937 roku działania bojowe rozpoczęli sowieccy ochotnicy, a rodzime dywizjony przezbrajały się na nowy sprzęt, w większości dostarczony ze Związku Sowieckiego. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter