Chociaż już od czasów starożytnych siły morskie stanowiły ważny element całościowego potencjału zbrojnego państw i odgrywały w wielu konfliktach rolę bardzo istotną, to jednak znakomita większość badaczy wojskowości i strategii militarnej argumentowało, że przy wykorzystaniu wyłącznie tego narzędzia nie da się wygrywać konfliktów zbrojnych.
Dnia 10 czerwca br. norweski minister obrony, Bjørn Arild Gram, poinformował o upoważnieniu odpowiadającej za zamówienia obronne dla Sił Zbrojnych agencji Forsvarsmateriell do anulowania kontraktu na zakup 14 śmigłowców NH90. Polecenie to zostało wydane po uprzednim zaaprobowaniu przez norweski rząd oraz...
Budżet obronny Republiki Federalnej Niemiec, zamykający się w 2021 roku kwotą 46,9 mld EUR, według periodyku „Military Balance” był siódmym z największych na świecie. Mimo to od lat wskazywano na szereg problemów trapiących Bundeswehrę, a związanych z niedofinansowaniem czy problemami z gotowością techniczną.
Ustawa o obronie Ojczyzny z dnia 11 marca 2022 roku stworzyła podstawę do utworzenia Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, który zastąpił dotychczasowy Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych. Choć nazwy są podobne, to sposób funkcjonowania obu funduszy istotnie się różni.
Dwa australijskie uniwersalne okręty desantowe-doki (ship Landing Helicopter Dock, LHD) typu Canberra – wraz z niemal identycznym, prototypowym hiszpańskim Juan Carlos I (oraz dwoma budowanymi obecnie tureckimi typu Anadolu) – to pierwsze tej klasy konstrukcje zbudowane na potrzeby Royal Australian Navy (RAN).
Ameryka Południowa jako miejsce zbrojnych konfliktów międzynarodowych, rozbudowanych potencjałów militarnych, rzadko gości w przekazach medialnych. Nie zmienia to jednak faktu, że również pośród położonych na tym kontynencie państw podejmowanych jest wiele tematów dotyczących modernizacji sił zbrojnych.
Czwarty miesiąc otwartej wojny rosyjsko-ukraińskiej nie przyniósł definitywnego rozstrzygnięcia na polu walki. Obie strony wykazują już oznaki poważnego wyczerpania sił i są zmuszone sięgać po coraz głębsze rezerwy. Wojska Federacji Rosyjskiej powoli i z mozołem posuwają się naprzód jedynie w rejonie Donbasu, płacąc za każdy metr ukraińskiej ziemi olbrzymią daninę krwi.
Leutnant Walter Wolfrum w czasie walk nad Krymem toczonych od grudnia 1943 do kwietnia 1944 roku zyskał miano jednego z najskuteczniejszych pilotów Jagdgeschwader 52. Zaliczono mu wówczas oficjalnie 52 zwycięstwa powietrzne, a nieoficjalnie dziewięć kolejnych jako odniesionych bez świadków.
W pierwszej połowie lat 50. XX wieku nastąpił gwałtowny rozwój lotnictwa śmigłowcowego, a wiropłaty znalazły wiele nowych zastosowań zarówno wojskowych, jak i cywilnych. Śmigłowce projektowane w tym czasie przez wiodące zachodnie firmy lotnicze z USA, Wielkiej Brytanii i Francji oraz radzieckie biura konstrukcyjne były...
Sukcesy zarówno pojedynczych pilotów myśliwskich, jak i całych sił powietrznych stanowią źródło nieustannych kontrowersji. Niejednokrotnie zdarza się, iż ta sama walka powietrzna opisywana jest w diametralnie różny sposób i jej rezultat jest też całkowicie odmiennie przedstawiany przez uczestników.
Samolot transportowy C-17A Globemaster III został skonstruowany na początku lat 80. w firmie Douglas Aircraft Company, która od 1967 roku była spółką zależną McDonnell Douglas Corporation (MDC). Brak zdecydowanych decyzji politycznych, ograniczone finansowanie oraz problemy techniczne i organizacyjne po stronie producenta sprawiły...
Okupacja i aneksja Krymu przez Federację Rosyjską w 2014 roku znacząco wpłynęła na sytuację militarno-strategiczną nie tylko Ukrainy, ale całego regionu Morza Czarnego. Aneksja zniosła wszelkie ograniczenia dotyczące działalności militarnej Rosji na Krymie, co natychmiast wykorzystało jej przywództwo wojskowo-polityczne.
Pewnie część z Czytelników zna firmę Faxon Firearms i jej produkty – my znamy, bo ich używamy. I w niniejszym artykule postaramy się przybliżyć Wam te – w naszej ocenie – warte uwagi karabinki.
Druga edycja konferencji zorganizowanej przez Wojska Obrony Terytorialnej, poświęconej karabinkowi Grot w Siłach Zbrojnych RP, a nazwanej Grotowisko 22 odbyła się 3 – 4 czerwca br..
W poprzednim numerze Strzału opublikowaliśmy artykuł o STAG M4, czyli cywilnej wersji wojskowego karabinka SZ USA. Dla fanów „klasyki” to karabinek niemal idealny (z ciut za długą lufą), ale co mają powiedzieć ci, którzy chcą mieć STAG-a do zastosowań „taktycznych” albo sportowych i zależy im na czymś, co będzie można łatwo modyfikować?
W 2013 roku w USA pojawiły się skrócone sztucery firmy Mossberg, sygnowane oznaczeniem MVP Patrol. Pierwszy model miał kaliber .223 Remington, potem wprowadzono odmiany pod naboje .308 Winchester i .300 AAC (.300 BLK - Blackout). Ten ostatni na krótko wycofano z oferty, ale wrócił do niej w tym roku.
Venom w języku angielskim oznacza jad – nazwa ciekawa, zwłaszcza dla celownika optycznego. Firma Vortex zdecydowała się na mocne uderzenie w segment strzelców długodystansowych, zwłaszcza tych, którzy nie są w stanie przeznaczyć dużych środków na zakup optyki.
Wolno, bo wolno, ale mapa strzelnic w Polsce zaczyna się zagęszczać – oczywiście, więcej ich powstaje w większych ośrodkach miejskich i ich pobliżu, bo tam po prostu jest więcej potencjalnych klientów, a strzelnica ma na siebie zarabiać. Zdecydowanie więcej powstaje obiektów otwartych, ale pojawiają się także nowe strzelnice kryte.
Zawody Lekka Piechota, organizowane przed Klub Strzelających Inaczej, mają już renomę w środowisku strzeleckim oraz stałe grono zawodników, którzy szybko zapełniają listy startowe. W tym roku wprowadzona została nowa formuła, nazwana Solo, która różni się tym, że strzela się indywidualnie, a nie w parach oraz nie zwiedza się – uroczej skądinąd – okolicy.
Kilka miesięcy temu uczestniczyliśmy w pierwszej edycji zawodów taktyczno-strzeleckich Furia, zorganizowanych przez firmę C12 SPEC Szkolenia, pod wodzą Dariusza Pollaka i Agnieszki Wolak, wspieranych przez ekipę organizacyjną w sile bodaj plutonu. W maju br. miała miejsce druga edycja tych zawodów, na którą również się wybraliśmy.