Aktualności z kraju i ze świata

Targi dla służb już od 23 kwietnia!

Liczni przedstawiciele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne, bogata oferta wystawców, merytoryczne spotkania, niesamowite pokazy – Międzynarodowe Targi POLSECURE, które odbędą się w kieleckim ośrodku już po raz trzeci niezmiennie udowadniają swoją pozycję wydarzenia ważnego dla bezpieczeństwa.

 Już w liczbach wystawa prezentuje się doskonale - 142 wystawców, podwojona liczba krajów reprezentowanych przez firmy zagraniczne oraz zwiększona powierzchnia ekspozycji – jak na najmłodszy w kalendarzu Targów Kielce projekt skierowany do służb mundurowych są to całkiem obiecujące dane. Specjalistyczne wydarzenia wymaga merytorycznego i taktycznego wsparcia, które kielecki ośrodek otrzymał od Komendy Głównej Policji. W projekt zaangażowali się również przedstawiciele: Komendy Głównej Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Komisji Nadzoru Finansowego, Głównego Inspektora Transportu Drogowego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, a ostatnio także Straży Ochrony Kolei. Partnerem Strategicznym Targów POLSECURE jest od pierwszej edycji firma WB Group, jeden z największych polskich koncernów, specjalizujący się w projektowaniu i produkcji zaawansowanych technologicznie rozwiązań w sektorze obronnym i cywilnym.

Zobacz więcej

Potężne uderzenie lotniczo-rakietowe na Ukrainę

Nad ranem 22 marca wojska rosyjskie przeprowadziły połączony atak lotniczo-rakietowo na ukraińskie obiekty infrastruktury krytycznej. Głównym celem stał się sektor energetyczny na terenie całego kraju. Uderzenia omijały jednak silnie broniony Kijów, który był atakowany poprzedniej nocy.

W sumie w nocy Rosjanie użyli aż 151 środków napadu powietrznego rożnych typów, co plasuje nalot w czołówce najsilniejszych ataków tej wojny. Przez całą noc wystrzelono z rejonu Primorsko-Achtarska 63 bezzałogowców uderzeniowych typu Szahid. Z obwodu biełgorodzkiego i okupowanego Krym nadleciało 12 pocisków balistycznych Iskander-M. Z 13 bombowców strategicznych Tu-95MS operujących nad Morzem Kaspijskim odpalono 40 pocisków manewrujących Ch-101 i Ch-555.

 

Zobacz więcej

Zaawansowane uzbrojenie lotnicze dla Polski

2 marca – w dniu wizyty polskiej delegacji najwyższego szczebla, związanej z 25. rocznica wstąpienia Polski do NATO – Departament Stanu podjął decyzję zatwierdzającą możliwą sprzedaż Polsce zaawansowanego uzbrojenia lotniczego. Są to pociski manewrujące JASSM-ER, a także pociski powietrze-powietrze średniego zasięgu AMRAAM oraz krótkiego zasięgu Sidewinder w najnowszych wersjach. Maksymalna wartość tych trzech pakietów wynosi 14,461 miliarda zł. Z zaproponowanych pakietów strona polska wybierze tylko elementy, które uzna za potrzebne, co z reguły wpływa na znaczące obniżenie ceny końcowej.

Jak poinformowała zajmująca się publikacją rządowych notyfikacji agencja Defense Security Cooperation Agency możliwy kontrakt na sprzedaż pocisków AGM-158B-2 JASSM-ER może mieć wartość do 1,77 miliarda dolarów (6,96 mld zł). Pakiet obejmuje także sprzęt szkoleniowy oraz niezbędne elementy z zakresu logistyki i wsparcia technicznego. Jak poinformowano polski rząd złożył wniosek o zakup do 821 pocisków JASSM-ER. 

Zobacz więcej

Wybrane artykuły

Zmiana kierunku Merivoimat. Fińskie „korwety” rakietowe typu Pohjanmaa

Finlandia od niedawna, bo od 4 kwietnia 2023 roku, stała się 31. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z pozoru mogłoby się wydawać, że fakt ten zrewolucjonizuje fińskie siły zbrojne, szczególnie w domenie morskiej. W rzeczywistości proces integracyjny zarówno z zachodnimi partnerami jak i sojuszniczą Szwecją.

Zobacz więcej

Modernizacja lotnictwa wojskowego Australii

Australia od czasów II wojny światowej jest najważniejszym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w regionie Indo-Pacyfiku. Utrzymuje niezbyt liczne, ale nowoczesne i dobrze wyposażone siły zbrojne, które od dawna uczestniczą w operacjach bojowych, pokojowych, stabilizacyjnych i humanitarnych w wielu regionach świata. 

Zobacz więcej

Adams Arms nowe tłokowce na rynku polskim

„Nowa marka karabinków AR na rynku polskim!” - już wiele razy padało takie hasło rozgrzewające emocje. Kiedy te opadły, okazywało się, że ten przebojowy karabinek to kolejny „zwykły” AR, różniący się lekko dodatkami, konfiguracją, kolorem, oczywiście „taktyczny”, „battle proven, combat tested” i tak dalej.

Zobacz więcej

Francuska Barracuda – porażka eksportowa nowoczesnego projektu

Pięć uderzeniowych okrętów podwodnych o napędzie nuklearnym (w tym trzy budowane typu Suffren z programu Barracuda) należy do najgroźniejszych obecnie jednostek morskich na świecie. To właśnie wokół nich, a także okrętów strategicznych klasy SSBN typu Le Triomphant francuska Marine Nationale buduje swój potencjał odstraszania i system obrony kraju.

Zobacz więcej

Celownik Bushnell 4,5 – 18 x 40

Luneta Bushnell 4,5-18 x 40 to celownik z calowym tubusem (25,4 mm) przeznaczony na karabinki samopowtarzalne typu Armalite. Jest to wyraźnie podkreślone oznaczeniem „AR optics” naniesionym na boczną powierzchnię prawego bębna poprawek. Celownik wykonany jest z jednorodnego bloku duraluminium, wypełniony azotem i oczywiście wodoszczelny. 

Zobacz więcej

Tallińska katastrofa. Ewakuacja Floty Bałtyckiej z Tallinna w 1941 roku

Ewakuacja garnizonu i okrętów Floty Bałtyckiej broniących Tallinna w sierpniu 1941 roku kosztowała życie kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy, marynarzy i cywilów. Na minach i w wyniku ataków niemieckiego lotnictwa zatonęły 22 okręty wojenne oraz 46 statków, w tym 22 duże transportowce. Nie przeszkodziło to jednak sowieckiej propagandzie w...

Zobacz więcej

Celownik Hawke Vantage 4 – 12 x 40 AO Mil-dot

Gdy luneta o wyżej podanych parametrach trafiła w moje ręce nasunęło się zasadnicze pytanie: komu i do jakich celów ma służyć? Czy jest to celownik optyczny przeznaczony dla łowców, czy raczej dla strzelców sportowych bądź rekreacyjnych?

Zobacz więcej

PLAN kontra US Navy: kto silniejszy?

Rozpowszechniany od niedawna w mediach przekaz głosi, że flota wojenna Chińskiej Republiki Ludowej jest liczniejsza od amerykańskiej US Navy. Statystycznie rzecz ujmując i posiłkując się cytatem z polskiej klasyki filmowej „sztuka jest sztuka”, jest to oczywiście po części prawda. Jednak w tym przypadku o wiele ważniejsza cały czas pozostaje jakość...

Zobacz więcej

Wojska pancerne i zmechanizowane PRL - koniec budowania

W dekadę lat 60. XX wieku najważniejsze związki taktyczne lądowych okręgów wojskowych wchodziły ze sporym potencjałem rozwojowym. Struktury były stale ulepszane, największą bolączką pozostawał jednak brak podstawowego środka transportu wojska. 

 

Zobacz więcej

Kutry uzbrojone na Wiśle, zatoce gdańskiej i rzekach polesia

Szczególne okoliczności przełomu 1918 i 1919 r. spowodowały, że Polska Marynarka Wojenna – z braku uzyskania wolnego dostępu do morza i okrętów – zaczęła odradzać się na wodach śródlądowych. Uzyskanie skromnego wybrzeża morskiego zimą 1920 r. przez Polskę nie znaczyło wcale, że od razu nastąpiło jego przejęcie i stworzenie floty...

Zobacz więcej

Newsletter

Czy chcesz być powiadomiony o wszelkich naszych nowościach - zapisz się do newslettera.

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter