Artykuły

Rewolwer Nagant wz.1895

Kiedy pada słowo „Nagant” w naszej wyobraźni pojawia się natychmiast obraz radzieckiego żołnierza albo funkcjonariusza cieszącego się u nas bardzo złą sławą NKWD. Uproszczenie takie spowodowane jest dwoma podstawowymi czynnikami: po pierwsze – wielkością produkcji liczącą około 2,5 miliona sztuk...

Zobacz więcej

B&T GL-06 czyli czterdziestka na niepokornych

bezpieczeństwa i porządku publicznego musi kierować się dążeniem do wyeliminowania zagrożenia przy jednoczesnym wyrządzeniu jak najmniejszych szkód osobom łamiącym prawo, oczywiście poza wyjątkowymi sytuacjami, kiedy niezbędne staje się także wyeliminowanie napastnika – fizyczne i trwałe. 

Zobacz więcej

Premiera P-10C

W ostatnich latach na rynku pojawiło się przynajmniej kilka modeli pistoletów na polimerowym szkielecie, którym przy premierze wielu przyczepiało etykietkę z napisem „Glock killer”, a które, choć z całą pewnością dobre i nowoczesne, jakoś nie były w stanie zrzucić z piedestału austriackiego pistoletu...

Zobacz więcej

Heckler & Koch SP5K – pierwsze spotkanie

HK SP5K to długo oczekiwana cywilna wersja legendarnego pistoletu maszynowego Heckler & Koch MP5, dzięki której strzelcy sportowi i kolekcjonerzy otrzymali możliwość nabycia broni pochodzącej z Oberndorfu i nie muszą już dłużej posiłkować się jej kopiami lub licencyjnymi wersjami ze wszystkich stron świata.

Zobacz więcej

Mitsubishi Ki-51 (Sonia)

Samolot szturmowy i rozpoznawczy Mitsubishi Ki-51 był pierwszym samolotem Lotnictwa Japońskiej Armii Cesarskiej przeznaczonym do atakowania celów naziemnych i taktycznego rozpoznania na polu walki. Wykorzystywany był także do szkolenia i jako szybki samolot dyspozycyjny. 

Zobacz więcej

Tarany powietrzne w wielkiej wojnie ojczyźnianej – cz. I

Taran powietrzny słusznie uznaje się za bardzo radykalną formę walki powietrznej. Choć taktyka ta najczęściej kojarzona jest z radzieckimi siłami powietrznymi, to w istocie w opisywanym w tym artykule okresie atak taranem stosowali lotnicy praktycznie wszystkich sił powietrznych. 

Zobacz więcej

Fatalne półrocze 3. Pułku Lotniczego. Wypadki lotnicze w poznańskim pułku w drugiej połowie 1932 roku

Wypadki lotnicze to stały element towarzyszący lotnictwu w ciągu całej jego historii. Ze względu na swego rodzaju spektakularność przykuwają szeroką uwagę społeczną. W historii lotnictwa wojskowego II Rzeczypospolitej nie brakowało katastrof, które kosztowały niejedno żołnierskie życie. 

Zobacz więcej

Siły powietrzne Indonezji

W kwietniu br. Siły Powietrzne Indonezji obchodziły 71. rocznicę utworzenia. W ciągu zaledwie dwóch dekad stały się najliczniejszymi siłami powietrznymi w Azji Południowo-Wschodniej. Pod koniec XX i na początku XXI wieku przeżywały kryzys związany ze starzeniem się użytkowanych samolotów i śmigłowców. 

Zobacz więcej

Incydent nad Novim Travnikiem

28 lutego 1994 r. dwie pary samolotów F-16 należących do 526. Taktycznego Dywizjonu Myśliwskiego Sił Powietrznych USA, pełniących dyżur bojowy w ramach operacji Deny Flight, przechwyciły formację serbskich maszyn wykonujących bombardowanie celu położonego na terenie Bośni i Hercegowiny. 

Zobacz więcej

Gulfstream G550 – bizjet z polską szachownicą

Gulfstream chętnie przedstawia się jako pionier branży samolotów dyspozycyjnych, który podczas sześćdziesięciu lat istnienia wyznaczał trendy rozwoju segmentu. Amerykański producent dał się poznać dzięki nowoczesnym rozwiązaniom stosowanym w swoich maszynach, bijących rekordy prędkości i pokonywanej odległości. 

Zobacz więcej

Program śmigłowca CH-53K King Stalion

CH-53K King Stalion to najnowsza odmiana używanego od dziesięcioleci ciężkiego śmigłowca transportowego. Powstała jako odpowiedź na zapotrzebowanie Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych i niebawem wejdzie do produkcji seryjnej. 

Zobacz więcej

Su-30MKK/MK2 Myśliwiec wielozadaniowy z Kosmomolska nad Amurem. Cz. I – geneza konstrukcji

W ostatnich latach liczne wielozadaniowe odmiany Su-30 odniosły znaczny sukces eksportowy i na chwilę obecną wśród konstrukcji oferowanych przez holding Suchoja są niewątpliwie najbardziej rozpowszechnionymi myśliwcami eksportowymi. Co więcej, platforma, na której bazują samoloty tej serii, okazała się...

Zobacz więcej

Lwowski pociąg pancerny Lis-Kula

Z chwilą wybuchu pierwszej wojny światowej i rozpoczęcia walk frontowych w Europie nastąpił dynamiczny rozwój nowego środka walki – pociągów pancernych. Budowę pierwszych improwizowanych jednostek zainicjowali dowódcy kompanii kolejowych armii austro-węgierskiej. 

Zobacz więcej

Rakietowa desperacja. Föhn, Fliegerfaust, Taifun – niemieckie przeciwlotnicze wyrzutnie rakietowe schyłku II wojny światowej

Zmagająca się w czasie II wojny światowej z niszczycielskimi alianckimi nalotami III Rzesza zmuszona była do desperackiego poszukiwania nowych, skutecznych środków zwalczania zagrożenia z powietrza. Podejmowano w tym kierunku działania często awangardowe, choć nie zawsze racjonalne. 

Zobacz więcej

„Straż pożarna” frontu wschodniego. Walki 4. Dywizji Pancernej w drugiej połowie lipca 1944 roku. Część 3

Noc na odcinku 4. DPanc minęła spokojnie. Wojska sowieckie dokonały reorganizacji ugrupowania podczas przygotowań do planowanego ataku. Już o świcie wybuchły ciężkie walki na wschodnim froncie obronnym dywizji. Zacięte walki rozgorzały wtedy o wieś Pilipki...

Zobacz więcej

T-50 na froncie

Ten czołg miał wyjątkowego pecha, pojawił się bowiem w niewłaściwym czasie i w niewłaściwym miejscu. Obecnie trudno powiedzieć, jak wyglądałaby historia tej konstrukcji, gdyby wojna na wschodzie rozpoczęła się przynajmniej o rok później, czyli zgodnie z przewidywaniami przemysłu czołgowego. 

Zobacz więcej

Jak wykuwano Fall „Weiß”. Czas na Polskę. Część 2

Niemcy nie spieszyli się z odpowiedzią mobilizacyjną wobec Polski. Hitler zapowiedział nowemu dowódcy Sił Lądowych gen. Brauchitschowi działanie w tej sprawie 25 marca 1939 roku, ale decyzja zapadła kilka dni później. Nie była to też decyzja poświęcona wyłącznie Polsce. 

Zobacz więcej

P-51 Mustang w działaniach taktycznych nad Europą Zachodnią cz. 1 (8. Armia Powietrzna USAAF)

P-51 zasłynął jako myśliwiec eskortowy dalekiego zasięgu. Dużo mniej znane są działania „przyfrontowe” Mustangów obu stacjonujących w Anglii amerykańskich Armii Powietrznych (8. i 9. AF) w ramach wsparcia wojsk lądowych.

Zobacz więcej

Sturmi atakują Działa szturmowe StuG 40 w armii fińskiej w 1944 roku. Część 2

Pierwsze starcie bojowe Batalionu Dział Szturmowych okazało się bardzo kosztowne. W wyniku walk poległo dwóch oficerów: kpt. Knut von Troli, por. Martti Myllymaa, dwóch podoficerów: sierż. Taumo Johanes Haikka, plut. Iisakki Ilmari Koskiniemi oraz szer. Paavo Juho Havu. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter