Artykuły

Sturmi atakują. Działa szturmowe StuG 40 w armii fińskiej w 1944 roku

Wiosną 1943 roku Finowie podjęli rozmowy z Niemcami dotyczące zaku­pu uzbrojenia oraz pomocy w szkoleniu żołnierzy. Mimo że do czerwca 1941 roku armia fińska prowadziła razem z Niemcami wspólne działania wojenne przeciwko Armii Czerwonej, formalnie rząd fiński nigdy nie podpisał traktatu sojuszniczego z III Rzeszą...

Zobacz więcej

Messerschmitt Bf 109 w lotnictwie włoskim

Pierwsze spotkanie włoskich pilotów z myśliwcem Messerschmitt Bf 109 miało miejsce w lipcu 1937 roku w Zurychu w czasie odbywających się tam pokazów lotniczych. Pierwszy Bf 109D zdeklasował wówczas innych uczestników, w tym włoską drużynę wyposażoną w Fiaty CR.32. 

Zobacz więcej

Samochód pancerny Humber Mark I - IV

W 1938 roku Brytyjski Sztab Imperialny zatwierdził decyzję o podjęciu produkcji 100 samochodów pancernych opracowanych na podwoziu 4×4, w które zamierzano przezbroić dwa pułki kawalerii. Brytyjczycy w latach 20. i 30. Prowadzili prace nad kilkoma typami samochodów pancernych typu 4×2 oraz 6×4...

Zobacz więcej

Czołg lekki T-50. Część II

Na początku 1941 roku najwyższe władze państwowe i wojskowe w wielkiej tajemnicy prowadziły przygotowania do wojny z III Rzeszą. Planowana na drugą część lata ofensywa była starannie ukrywana przed kierownictwem przemysłu zbrojeniowego.  

Zobacz więcej

Kawanishi H6K (Mavis)

Kawanishi H6K, przez aliantów nazywana Mavis, była pierwszą japońską łodzią latającą zdolną do wykonywania długodystansowych lotów zwiadowczych nad bezkresnymi obszarami Pacyfiku. W pierwszym okresie wojny H6K stanowiły podstawowy środek dalekiego rozpoznania Cesarskiej Marynarki Wojennej. 

Zobacz więcej

Jak wykuwano Fall „Weiß” Część 1

Proces opisywania II wojny światowej w Polsce zainicjowano zaraz po oficjalnym zakończeniu wojny w maju 1945 roku. Jego główne zręby ukształtowano dosłownie na przestrzeni kilku lat, opierając się na dogmatach polskiej propagandy z czasów wojny czy sprzed Września 1939 roku. 

Zobacz więcej

Superfortece nad Koreą cz. II

Pod koniec września 1951 roku amerykańskie samoloty rozpoznawcze ujawniły budowę nowych lotnisk na południe od „Alei MiG-ów”. W nocy 13 października lotnisko Saamcham zostało zbombardowane przez dwie Superfortece z 307. BG, a przez kilka następnych nocy pojedyncze B-29 bombardowały inne lotniska. 

Zobacz więcej

Lotniskowce US Navy w bitwie o Leyte (cz. 2)

20 października 1944 roku Amerykanie desantem na wyspę Leyte rozpoczęli operację wyzwalania Filipin spod japońskiej okupacji. Samoloty z zespołu lotniskowców szybkich (TF 38) i lotniskowców eskortowych (TG 77.4) sukcesywnie niszczyły siły powietrzne i morskie przeciwnika, ale Japończycy...

Zobacz więcej

Wielozadaniowy wóz bojowy Typ-16

Istniejące od lat 50. XX wieku Japońskie Lądowe Siły Samoobrony (Rikujō Jieitai) eksploatują produkowane przez własny przemysł obronny kołowe wozy opancerzone różnych typów i przeznaczenia. W ubiegłym roku dołączył do nich kolejny. Na uzbrojenie wojsk lądowych został przyjęty...

Zobacz więcej

Strategiczna Koncepcja Bezpieczeństwa Morskiego RP

W dniu  10 lutego br. na terenie Akademii Marynarki Wojennej (AMW) w Gdyni zaprezentowano publicznie Strategiczną Koncepcję Bezpieczeństwa Morskiego Rzeczypospolitej Polskiej (SKBM) opracowaną przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) przy współpracy z Radą Budowy Okrętów oraz AMW. 

Zobacz więcej

Indyjskie Sea Harriery

Prawie równo rok temu, 6 marca 2016 roku, pionowzloty Sea Harrier lotnictwa Indyjskiej Marynarki Wojennej wykonały ostatni start z pokładu lotniskowca INS Viraat. Dwa miesiące później, 11 maja, w bazie INS Hansa w Dabolim w stanie Goa miała miejsce oficjalna uroczystość pożegnania Sea Harrierów po 33 latach służby w Indian Navy. 

Zobacz więcej

Modernizacja rosyjskiej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej

W 2016 roku minęła pierwsza połowa okresu realizacji rosyjskiego Państwowego Programu Zbrojeniowego na lata 2011-2020 (ros. GPW-2020). W tym czasie Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej otrzymały kilkadziesiąt nowych i zmodernizowanych zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych kilkunastu typów...

Zobacz więcej

Nowe życie dla USS Nimitz (CVN-68)

Amerykański lotniskowiec z napędem nuklearnym USS Nimitz (CVN-68) – wiodąca jednostka liczącego 10 okrętów typu Nimitz - zakończył kilkudniowe próby morskie na wodach zachodniego wybrzeża USA i powrócił do bazy w San Diego (Kalifornia). Przeprowadzone testy były wynikiem...

Zobacz więcej

C.K. Lotnictwo w działaniach nad Galicją, październik–grudzień 1914 r. Cześć I

18 września 1914 r. rosyjskie oddziały zostały ostrzelane przez przemyską artylerię forteczną, co oznaczało  rozpoczęcie pierwszego oblężenia Twierdzy Przemyśl. Po krótkotrwałym sukcesie austro-węgierskiej kontrofensywy, w  listopadzie carskie oddziały zalały Galicję, podchodząc aż pod Kraków. 

Zobacz więcej

Consolidated PB2Y Coronado w II wojnie światowej

Łodzie latające PB2Y w wersji bojowej były eksploatowane w pięciu dywizjonach oznaczanych jako Patrol Squadrons (VP), a od 1 października 1944 r. jako Patrol Bombing Squadrons (VPB). Nosiły one numery: VP-13/VPB-13, VP-15/VPB-15, VP-102 (później VPB-4), VP-1/VP-1B i VP-100/VPB-100. 

Zobacz więcej

Fiat CR.25

Fiat CR.25 został skonstruowany w połowie lat 30. jako wielozadaniowy ciężki samolot myśliwski dalekiego zasięgu. Niskie osiągi i słabe uzbrojenie sprawiły, że zbudowano tylko dziesięć egzemplarzy, z których osiem wykorzystano do zadań rozpoznawczych. 

Zobacz więcej

MiG-29N w służbie Królewskich Malezyjskich Sił Powietrznych

Samoloty MiG-29N weszły w skład dwóch dywizjonów myśliwskich RMAF (TUDM) zgrupowanych w 1. Dywizji Lotniczej (1st Air Division, mal. No.1 Divisyen Udara). Do 17. Dywizjonu (No.17. Squadron/No.17 Skuadron "Typhoons" trafiły MiG-i-29N  o numerach ewidencyjnych od M43-03 do M43-10. 

Zobacz więcej

Siły Powietrzne Szwecji

W ubiegłym roku Szwedzkie Siły Powietrzne – Flygvapnet – obchodziły 90. rocznicę utworzenia. Od ponad dwudziestu lat nie są już samodzielną formacją, lecz stanowią integralną część jednolitych Szwedzkich Sił Zbrojnych. Niewielka liczebność Flygvapnet rekompensowana jest...

Zobacz więcej

Saab 340/2000

Pasażerowie przemieszczający się drogą lotniczą między polskimi miastami mogą spodziewać się podróży turbośmigłowym Bombardierem Q400 czy jednym z lotowskich Embraerów. Na mniej obleganych trasach można spotkać jednak znacznie mniejszego, szwedzkiego Saaba 340. 

Zobacz więcej

Mitsubishi F-2. F-16 po japońsku

Wielozadaniowy samolot myśliwski Mitsubishi F-2 to efekt japońsko-amerykańskiej współpracy zainicjowanej pod koniec lat 80. XX wieku. W latach 1999–2011 na potrzeby japońskich Powietrznych Sił Samoobrony wyprodukowano 98 egzemplarzy. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter