Artykuły

Predator SRAW i NLAW – droga dla polskiej obrony przeciwpancernej?

Lekka broń przeciwpancerna piechoty „od zawsze” borykała się z problemem ograniczonej skuteczności. Pomijając nieliczne wyjątki jej efektywne działanie było zależne od rażenia bocznych i tylnych powierzchni atakowanego pojazdu oraz możliwie bliskiego dystansu jej użycia – zatem braku wrogiej piechoty osłaniającej atakowane wozy bojowe. 

Zobacz więcej

Konie robocze Royal Navy. Fregaty rakietowe Typu 23 Duke

Bohaterowie niniejszego artykułu są najbardziej „zapracowanymi” okrętami nawodnymi Royal Navy. Fregaty rakietowe Typu 23 (Duke) zbudowano bowiem do pełnienia rutynowej służby patrolowej, zarówno na akwenach przybrzeżnych Wielkiej Brytanii, jak i na odległych wodach, pozostających w bezpośredniej czy pośredniej strefie wpływu...

Zobacz więcej

Chieftain - czołg podstawowy British Army

Jeszcze w trakcie II wojny światowej w Wielkiej Brytanii rozpoczęto prace nad, jak się okazało w przyszłości, bardzo popularnym i służącym w wielu armiach świata czołgiem A41, powszechnie znanym jako Centurion. Po nim pojawił się jeszcze Conqueror, użytkowany w British Army w latach 50. i 60. XX wieku. 

Zobacz więcej

Przyszłość bombowców Global Strike Command

Potencjał bojowy Air Force Global Strike Command (AFGSC) możemy podzielić na dwie główne składowe: bombowce strategiczne oraz umieszczone w podziemnych silosach międzykontynentalne pociski balistyczne. Jednak to właśnie samoloty, dzięki swojej elastyczności pozwalającej na ich użycie również na konwencjonalnym polu walki...

Zobacz więcej

Modernizacja techniczna czeskich sił zbrojnych

Założenia budżetu Republiki Czeskiej na 2020 rok zakładały przeznaczenie na obronność w sumie 75,5 mld CZK, czyli 3,32 mld USD. Oznaczało to 13% wzrost nakładów w stosunku do roku poprzedniego. Równocześnie wspomniana wartość pozostawała wciąż wyraźnie poniżej docelowego poziomu wydatków, ustalonego na 2% PKB. 

Zobacz więcej

„Lekkie” działa – powrót po latach do nowej roli

Większość nowoczesnych armii do wsparcia artyleryjskiego wykorzystuje haubice kalibru 155 mm, przeważnie samobieżne, rzadziej holowane. Istnieją jednak obszary, gdzie zastosowanie znajdzie artyleria „mniejszego kalibru” - najczęściej reprezentowana przez kal. 105 lub 122 mm. 

Zobacz więcej

Helikon-Tex Wolfhound

Ciuchy to w moim przypadku trudny temat, z różnych względów. Podstawowy to taki, że dopiero po 30-tce weszłam w najmniejszy kobiecy rozmiar, także “smyk militarny” byłby przeze mnie do tego momentu intensywnie okupowany.Mówiąc poważnie, oczywiście, że są już dostępne juniorskie kroje i rozmiary, ale dla tak drobnej kobiety.

Zobacz więcej

Olight Odin

Najnowsza latarka Olight (stanowiąca w pewnym sensie odpowiednik Scouta od Surefire) z założenia jest przeznaczona przede wszystkim do mocowania na broni, choć w pewnym sensie jest również latarką uniwersalną. Tradycyjnie, jest ona wykonana ze stopu aluminium, wykończonego twardą anodyzacją typu III, ze stalową koronką głowicy powłoką PVD. 

Zobacz więcej

Gadżety do AR od DEFTAR

W życiu wielu posiadaczy broni przychodzi wcześniej lub później taki moment, że zaczynają oni odczuwać potrzebę wprowadzenia do niej modyfikacji. Potrzeba ta ma różne natężenie i czasem przybiera postać chorobliwą (np. Tactical Gucci), ale w większości przypadków modyfikacje dotyczą elementów podnoszących funkcjonalność broni. 

Zobacz więcej

Systemy gazowe w karabinkach typu AR-15 / M-16 – porównanie

Karabinek typu AR jaki jest, każdy widzi. Na pierwszy rzut oka wszystkie wyglądają podobnie i wydawać by się mogło, że po prostu są modyfikacją M16, ale nie jest to prawdą. Popularne „aery” różnią się bowiem konstrukcją układów gazowych odpowiedzialnych za działanie automatyki broni.

Zobacz więcej

Frommer Stop: Pierwszy nowoczesny pistolet rodem z Węgier

Rudolf Frommer urodził się 4 sierpnia 1868 roku w Budapeszcie. Wschodząca gwiazda węgierskiej produkcji broni strzeleckiej nie zdecydowała się na typową ścieżkę edukacji, jak inni twórcy. Frommer nie został inżynierem, podjął natomiast studia ekonomiczne w rodzinnym Budapeszcie, a później zatrudnił się w Hitel bank (banku inwestycyjnym).

Zobacz więcej

Brzydale od Hi-Pointa

Jesienią 2020 roku na nasz rynek dotarły pistolety C9 oraz JHP firmy Hi-Point. Pierwszy oferowany jest w kalibrze 9 mm x 19, drugi .45 ACP. Oba modele są warte szczegółowego opisu, choćby dlatego, że żadnej nowej broni w tych kalibrach za tak małe pieniądze kupić się nie da.

Zobacz więcej

Karabiny Anderson Manufacturing

Anderson Manufacturing z Hebron w Kentucky to amerykańska firma rodzinna – została założona przez Wiliama C. Andersona, a obecnie rządzi nią kolejne pokolenie, synowie Wiliama, Carl i Charles.

Zobacz więcej

30 miesięcy z GROTEM

Październiku minęło 30 miesięcy (dwa i pół roku) od momentu, kiedy w nasze ręce trafił jeden z trzech karabinków Grot S16 FB-M1, które ¬Fabryka ¬Broni Łucznik-Radom sprzedała do trzech redakcji magazynów ¬„broniowych”. Broń ta trochę u nas postrzelała i po takim okresie ¬używania możemy co nieco o niej powiedzieć.

Zobacz więcej

Pierwszy polski chłodniowiec

Drobnicowiec m/s Wolin (IMO 5392525)to pierwszy chłodniowiec zbudowany w Polsce. W latach 60. XX w. powstał w gdyńskiej Stoczni im. Komuny Paryskiej jako prototyp czterech bliźniaczych jednostek dla Polskich Linii Oceanicznych.

Zobacz więcej

Okręty podwodne typu Los Angeles – część 2

Filarem podwodnych sił uderzeniowych US Navy są obecnie nowe jednostki z napędem nuklearnym typu Virginia oraz zmodernizowanego typu Los Angeles w wersji Flight II VLS i Flight III – bardziej znanego jako typ 688i (Los Angeles Improved). Do tego dochodzą trzy, uznawane powszechnie za najlepsze na świecie, okręty podwodne typu Seawolf...

Zobacz więcej

Piękne kopie – niszczyciele typu 051

Wycofanie dwóch ostatnich niszczycieli, oznaczanych powszechnie na Zachodzie jako typ 051, to zamknięcie pewnego rozdziału w historii marynarki wojennej Chińskiej Republiki Ludowej. Okręty te przez lata były symbolem stopnia rozwoju technicznego Państwa Środka, które opierało się przede wszystkim na kopiowaniu rozwiązań...

Zobacz więcej

Holenderski projekt 1047

Należy przypuszczać, że gdyby projekt krążowników opisanych w artykule został zmaterializowany, to zbudowane okręty nie spełniłyby raczej oczekiwań, jakie w nich pokładano. Już pierwsze bitwy stoczone na teatrze dalekowschodnim wykazały bowiem, że epoka dużych okrętów artyleryjskich należy definitywnie do przeszłości...

Zobacz więcej

Polska marynarka handlowa na Atlantyku 1943-1945

Statki handlowe pod biało-czerwoną banderą od początku toczącej się drugiej wojny światowej brały udział we wszystkich ważniejszych akcjach u boku sprzymierzonych na Atlantyku. Polscy marynarze ofiarnie walczyli na morzach i oceanach – także pod obcymi banderami szeroko rozumianej koalicji antyhitlerowskiej.

Zobacz więcej

Narcyz – system zmiennych numerów burtowych

W okresie PRL nie ujawniano pełnego stanu posiadania naszej floty, niejawne były nazwy poszczególnych okrętów i przypisane im numery burtowe. Aby dodatkowo utrudnić identyfikację, w latach 70. XX w. stosowano częste zmiany numerów, które dużo efektywniej wprowadzały w błąd własne załogi niż obce służby rozpoznawcze.

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter