Artykuły

Ltn. Erich Hartmann i dywizjon III./JG 52 w walkach nad Sewastopolem

Niemiecki dywizjon myśliwski III./JG 52 przeszedł do historii jako najbardziej utytułowana jednostka myśliwska II wojny światowej. Jego piloci zgłosili przez całą wojnę ponad 4000 zwycięstw powietrznych, przez co na trwale zapisali się w historii lotnictwa wojskowego. 

Zobacz więcej

Czechosłowacko-amerykański incydent nad Merklinem

W okresie, który przeszedł do historii pod określeniem „zimna wojna”, ponieważ nie doszło do bezpośredniej konfrontacji sił NATO i Układu Warszawskiego, miały jednak miejsce incydenty zbrojne pomiędzy siłami obu adwersarzy. Do jednego z nich doszło 10 marca 1953 r., kiedy...

Zobacz więcej

Douglas A-4 Skyhawk – cz. III

Choć przez dłuższy czas jedynymi użytkownikami Skyhawków pozostawały US Navy oraz USMC, to po dekadzie samoloty tego typu zaczęły odnosić sukcesy eksportowe. Wśród użytkowników fabrycznie nowych maszyn znalazły się Australia, Izrael, Nowa Zelandia i Kuwejt. 

Zobacz więcej

Siły Powietrzne Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Siły Powietrzne Zjednoczonych Emiratów Arabskich mają dość krótką, ale ciekawą historię. W obecnej formie istnieją dopiero od końca XX wieku, gdy nastąpiła pełna unifikacja sił powietrznych emiratów Abu Zabi i Dubaj. Dzięki zakupowi nowoczesnych samolotów bojowych...

Zobacz więcej

Lotnictwo wojsk lądowych Francji

Lotnictwo francuskich wojsk lądowych ALAT (Aviation Légère de l’Armée de Terre) podlegało w ciągu ostatnich dwóch dekad sporej redukcji liczebności, ale jednocześnie otrzymało pierwsze w swojej historii wyspecjalizowane śmigłowce uderzeniowe Tigre. 

Zobacz więcej

Mi-8 w polskim lotnictwie wojskowym – cz. I

Śmigłowiec Mi-8 można spokojnie określić mianem konia roboczego lotnictwa polskich wojsk lądowych. Z chwilą jego wprowadzenia do służby w grudniu 1967 roku rozpoczął się w Polsce nowy okres w dziejach śmigłowców wielozadaniowych, który trwa do dziś. 

Zobacz więcej

Zestrzelenie ukraińskiego Boeinga 737 pod Teheranem

Rankiem 8 stycznia około godziny 6.22 czasu lokalnego doszło do katastrofy samolotu pasażerskiego Boeing 737-800 (reg. UR-PSR) linii Ukraine International Airlines, lecącego rejsem PS752 z międzynarodowego lotniska w Teheranie do Kijowa-Boryspola. Na pokładzie było 167 pasażerów i dziewięciu członków załogi, z których wszyscy zginęli na miejscu. 

Zobacz więcej

Śródziemnomorskie wahadło – koniec 1941 roku

Rozpoczęta 18 listopada 1941 roku ofensywa brytyjskiej 8. Armii, mająca na celu odblokowanie Tobruku, oznaczała pierwszą dużą porażkę wojsk gen. Erwina Rommla. Miałaby z pewnością inny przebieg, gdyby nie to, że w kluczowym jej okresie siłom RAF-u i Royal Navy z Malty udało się zatopić większość statków z zaopatrzeniem...

Zobacz więcej

Polski holowany most szturmowy na gąsienicach, czyli od MH-12 do B-2 w latach 1955-1964, cz.3

10 grudnia 1960 r. szef ZT SG WP płk. A. Sułkowski skierował notatkę służbową do zastępcy szefa SG WP ds. Uzbrojenia i Materiałowo-Technicznego Zabezpieczenia gen.dyw. Graniewskiego dotyczącą mostów przewoźnych w armiach wrogich i zaprzyjaźnionych, a właściwie ich przedłużającego się braku w WP. 

Zobacz więcej

Tiger Ausf. B – bynajmniej nie królewski. Część II

Dość nietypowo pierwszą jednostką liniową, do jakiej trafiły Tiger II, była Panzer Kompanie (Funklenk) 316. W 1944 roku, zgodnie z wytycznymi z poprzedniego roku, wozy Tiger były kierowane, oprócz samodzielnych batalionów czołgów ciężkich, także do samodzielnych batalionów lub kompanii pancernych wyposażonych, poza czołgami, w specjalne...

Zobacz więcej

Mokra – polemika w sprawie mitów

W numerze piątym „TW Historia” z ubiegłego roku ukazał się artykuł Karola Rudego zatytułowany Mokra – podwójny mit, a dotyczący boju Wołyńskiej Brygady Kawalerii z niemiecką 4. Dywizją Pancerną stoczonego w rejonie wsi Mokra. Lektura tego artykułu zmusiła mnie do zabrania głosu w tej sprawie.

Zobacz więcej

Ciężki ciągnik półgąsienicowy PZInż. 202

Konstrukcje takich potentatów motoryzacyjnych, jak francuski Hotchkiss, Laffly czy Latil nie były jedynym obiektem zainteresowań polskich wojskowych i inżynierów skupionych wokół państwowego przemysłu zbrojeniowego. Z wyjątkiem projektów jeszcze innego francuskiego producenta, czyli spółki Somua...

Zobacz więcej

Kurlandzkie Święta. Działania bojowe nad Kurlandią 25 grudnia 1944 roku

Jednym z najbardziej niezwykłych miejsc, w których obchodzono Boże Narodzenie 1944 roku był zaśnieżony Półwysep Kurlandzki w północno-zachodniej Łotwie. Jego obszar był zajmowany przez niemiecką Heeresgruppe „Nord”, od 7 października 1944 roku okrążoną w tzw. „worku kurlandzkim”. 

Zobacz więcej

Nakajima Ki-49 Donryū

W grudniu 1937 roku, miesiąc po zaakceptowaniu produkcji seryjnej ciężkiego samolotu bombowego Mitsubishi Ki-21, Główne Biuro Lotnictwa Armii (Rikugun Kōkū Honbu) zaproponowało firmom Nakajima i Mitsubishi podjęcie prac nad projektami wstępnymi jego następcy. Ki-21 był pierwszym nowoczesnym bombowcem ciężkim lotnictwa Japońskiej Armii Cesarskiej.

Zobacz więcej

Suomi oli pelastunut! Walki 6. Dywizji Piechoty w rejonie Ihantali, 28 czerwca – 3 lipca 1944 roku

25 czerwca 1944 roku o godzinie 7.30 rozpoczęło się zasadnicze radzieckie uderzenie. Po przygotowaniu artyleryjskim do ataku z rejonu Tali ruszyły 109. Korpus Strzelecki oraz 30. Gwardyjski Korpus Strzelecki. Natarcie radzieckie zmusiło III batalion JR 13 oraz I i II batalion JR 48 do wycofania się. Po pierwszych godzinach chaosu i zamieszania...

Zobacz więcej

PHAF – okiem twórców

Zawody „Protect Home and Family” to już cykliczna impreza, która przyciąga rzeszę fanów. Pomimo czasem abstrakcyjnych opisów założenia torów mają one sprawdzić, jak dana osoba pracuje w realnych scenariuszach pod obciążeniem psychofizycznym. Uznawane są za bardzo trudne, a ich sędziów podejrzewa się o skłonności sadystyczne.

Zobacz więcej

Grupowe zakupy amunicji

Tak jak kania potrzebuje dżdżu, piłkarze publiczności, a politycy wroga, strzelcy muszą mieć amunicję do posiadanej broni. Na jej produkcję we własnym zakresie zdecydowała się znakomita mniejszość strzelców, większość zaś jest zmuszona do dokonywania zakupów w przeznaczonych do tego sklepach.

Zobacz więcej

Zabawa Full Auto

Karabiny maszynowe, tony wystrzelonej amunicji, eksplozje, targowisko broni, setki uczestników, znakomita zabawa – tak w skrócie można opisać to, co dzieje się podczas Knob Creek Gun Range, czyli kultowej imprezy strzeleckiej w USA. I ten zapach prochu w powietrzu...

Zobacz więcej

Kabury DoubleTap

Jak jest się już szczęśliwym posiadaczem pozwolenia na broń i dokona się pierwszych zakupów, wśród których niemal na pewno znajdzie się broń krótka, to prędzej czy później (raczej jednak prędzej) trzeba rozejrzeć się za jakimś opakowaniem pozwalającym wygodnie przenosić nasz pistolet (pistolety).

Zobacz więcej

Olight PL-Mini Valkyrie 2

Jakiś czas temu na łamach „strzału” opisywaliśmy małą latarkę pod pistolet przeznaczoną do „edecowania”, czyli Olight PL-Mini Valkyrie. Krótko po tym, jak już opublikowaliśmy materiał, trafiła do nas - już tradycyjnie dla Olighta – nowa wersja tej latarki nazwana, a jakże, Olight PL-Mini Valkyrie 2.

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter