Artykuły

Morski Goździk - polska wersja samobieżnej haubicy 2S1

Produkowana na licencji w Hucie Stalowa Wola samobieżna haubica kal. 122 mm 2S1 Goździk powstała także w specyficznym wariancie przeznaczonym dla jednostek Obrony Wybrzeża. Seria powstała w małej liczbie, ale stanowi przykład dostosowania wyrobów oryginalnych do wymagań polskiej armii.

Zobacz więcej

Nosiciel rakiet Tupolew Tu-22M3M: rosyjski demonstrator siły u progu modernizacji [2]

16 sierpnia 2018 roku na terenie zakładów KAZ im. S.P. Gorbunowa w Kazaniu nastąpiła uroczysta prezentacja pierwszego prototypu głęboko zmodernizowanego bombowca strategicznego Tupolew Tu-22M3M (izdielije 45.03M). Program dotyczy nie tylko zmian w obrębie samej platformy lotniczej...

Zobacz więcej

Trzecia (stracona) szansa – modyfikacja polskich czołgów T-72

O potrzebie modernizacji zarówno T-72M1, jak i PT-91, napisano już chyba wszystko na przestrzeni ostatnich 25 lat, w trakcie których wydawano miesięcznik „Nowa Technika Wojskowa”. Większość autorów jest zgodna, że jedynym bezwzględnie opłacalnym obszarem modernizacji tych czołgów jest ich siła ognia.

Zobacz więcej

Na straży norweskich Fiordów. Okręty podwodne typu Ula

Położony na Półwyspie Skandynawskim kraj ma czego bronić. Długość wybrzeża Norwegii (z fiordami) to niemal 22 tysiące kilometrów, a z tysiącami wysp – aż 83 tysiące kilometrów. Dla pełnego zabezpieczenia tak długiej linii brzegowej potrzeba silnej floty wojennej. 

Zobacz więcej

Morskie i wojskowe wersje AW101 [2]

W drugiej części monografii AW101 opisane zostaną wersje dostarczone dla wszystkich użytkowników poza Wielką Brytanią i Włochami (omówiono w pierwszej części) oraz konstrukcja śmigłowca.

Zobacz więcej

Pojazdy Forum Wojskowo-Technicznego Armija-2019

Jesienią ubiegłego roku wiele wskazywało, że tegoroczne Forum, w związku z planowanym na sierpień salonem MAKS odbędzie się dopiero w 2020 roku, zaś sama impreza będzie już stale organizowana w cyklu dwuletnim. Ostatecznie tak się jednak nie stało, Forum zachowało swój dotychczasowy cykl...

Zobacz więcej

Douglas A-26 (B-26) Invader w służbie USAAF, USAF i CIA

Bombowce A-26 Invader pojawiły się na frontach drugiej wojny światowej zbyt późno, aby odegrać znaczącą rolę w zmaganiach z Niemcami i Japonią. Przezbrajanie jednostek USAAF w Europie rozpoczęło się dopiero pod koniec 1944 roku, a na Pacyfiku w lecie 1945 roku. Nie był to wszakże koniec ich kariery bojowej. 

Zobacz więcej

Radzieckie samoloty myśliwsko-szturmowe pionowego i krótkiego startu i lądowania Jakowlew Jak-36 i Jak-38

Idea opracowania aparatu latającego zdolnego do pionowego startu i lądowania powstała na długo przed pojawieniem się pierwszego samolotu i początkowo próbowano ją zrealizować w formie śmigłowca. Zaprojektowanie samolotu o analogicznych właściwościach było przez wiele lat hamowane...

Zobacz więcej

„Smoki” nad Karaibami. A-37B w Siłach Powietrznych Kolumbii

Wyposażona w samoloty A-37B  eskadra  Escuadrón de Combate 311 (ESCOM 311) „Dragones” Sił Powietrznych Kolumbii (Fuerza Aérea Colombiana, FAC), stacjonująca w Barranquilli na wybrzeżu Morza Karaibskiego jest jedyną kolumbijską jednostką  użytkującą tych legendarnych, dwusilnikowych odrzutowców szturmowych, służących już ponad 40 lat. 

Zobacz więcej

Tureckie lotnictwo morskie

Pod hasłem „Sto lat między dwoma morzami” w 2014 roku obchodzono w Turcji setną rocznicę utworzenia lotnictwa morskiego – jednego z niewielu na świecie, które może poszczycić się tak długą historią. Współczesne tureckie lotnictwo morskie to wprawdzie całkiem nowa formacja, stworzona od podstaw w 1971 roku...

Zobacz więcej

F-15 na świecie

Amerykańskie myśliwce przewagi powietrznej F-15C/D Eagle są eksploatowane od niemal 40 lat, a samoloty uderzeniowe F-15E Strike Eagle – od ponad 30. Obecnie w siłach powietrznych Stanów Zjednoczonych i pięciu innych krajów – Arabii Saudyjskiej, Izraela, Japonii, Korei Południowej i Singapuru...

Zobacz więcej

Bieliki na dęblińskim niebie – M-346 polskich Sił Powietrznych

Na początku obecnej dekady polskie Siły Powietrzne rozpoczęły w końcu proces poszukiwania nowego odrzutowego samolotu szkolno-treningowego, następcy przestarzałych PZL TS-11 Iskra, które weszły do służby w 1964 roku. Ponad pół wieku później na stan polskich Sił Powietrznych trafił samoloty Leonardo M-346 Bielik.

Zobacz więcej

Wojskowe nowości salonu Le Bourget

Część wojskowa tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Lotniczego i Kosmicznego (Le Salon International de l'Aéronautique et de l'Espace) w Paryżu obok tradycyjnych już premier nowych bezzałogowych statków powietrznych stała przede wszystkim pod znakiem wydarzeń związanych z dwoma projektami samolotów...

Zobacz więcej

Cywilne nowości salonu Le Bourget

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Salonu Lotniczego i Kosmicznego (Le Salon International de l'Aéronautique et de l'Espace) w Paryżu obok tradycyjnej rywalizacji producentów samolotów pasażerskich mierzonej liczbą zamówień obfitowała w nowości zarówno w sferze cywilnej, jak i wojskowej. 

Zobacz więcej

Warsztaty Concealed Carry Weapon Druga Edycja

Druga edycja warsztatów poświęconych zagadnieniu skrytego noszenia broni palnej, technikom użycia broni w środowisku cywilnym i wszystkim towarzyszącym zagadnieniom odbyła się w dniach 8-9 czerwca 2019, w Warszawie na terenie strzelnicy FSO i Obiekcie Treningowym firmy Streetsmart.

Zobacz więcej

Pokaż swoją kolekcję!

Nasze przepisy (UOBiA i towarzyszące jej rozporządzenia) nakładają na posiadaczy broni palnej obowiązki odnośnie do jej przechowywania, określając dość ściśle, jakie wymagania muszą spełniać „urządzenia do przechowywania”. Niestety, w większości przypadków wymagania te powodują, że choćby się chciało, to swoją kolekcją pochwalić się...

Zobacz więcej

Warsztaty No Light / NVG

Pod koniec maja, na strzelnicy klubu Cover na Warszawiance, odbyły się zamknięte warsztaty dotyczące zagadnień użycia noktowizji na współczesnym teatrze zadań. Zajęcia skierowane były do funkcjonariuszy podległych MSW oraz żołnierzy MON oraz członków organizacji proobronnych współpracujących z MON.

Zobacz więcej

Prawo do posiadania broni: nowy front wojny polityczno-kulturowej

Kiedy w 2011 roku Ustawa o broni i amunicji (UOBiA, ubojka) została znowelizowana, środowisko strzeleckie odetchnęło pełną piersią. Zaroiło się od pikników i imprez strzeleckich, rozkwitały nowe kluby strzeleckie zrzeszające sportowców i kolekcjonerów. 

Zobacz więcej

Stippling, czyli z lutownicą na pistolet

Współczesna broń palna tworzona jest najczęściej zgodnie z zasadami ergonomii i projektowana tak, by obsługa była dla strzelającego jak najwygodniejsza. Stąd biorą się chwyty ustawione pod odpowiednimi kątami czy wymyślne wzorki na nich mające poprawić przyczepność dłoni. 

Zobacz więcej

Francolin S-16 Silver Select vs. Khan Arista

Porównajmy ze sobą dwie tureckie nadlufki: S-16 firmy Francolin oraz Aristę ze stajni Khana. Ocena dwóch boków z tej samej półki cenowej i z tego samego kraju wcale nie jest łatwa.

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter