Samoloty, śmigłowce i bezzałogowce

Avia S-199 Mezek

Czechosłowacki samolot myśliwski Avia S-199 powstał na bazie płatowca Messerschmitta Bf 109, na którym z powodu braku w kraju silników Daimler Benz DB 605 zabudowano silnik Junkers Jumo 211F napędzający w latach wojny niemieckie bombowce. Z uwagi na znacznie niższą moc napędu takie połączenie...

Zobacz więcej

Kugisho P1Y Ginga (Frances)

Dwusilnikowy bombowiec P1Y Ginga został skonstruowany w latach 1940–1942 w arsenale Kūgishō. Był pierwszym przedstawicielem zupełnie nowej kategorii samolotów w Japońskiej Cesarskiej Marynarce Wojennej – lądowych bombowców nurkujących. Produkcja seryjna rozpoczęła się jesienią 1943 r. 

Zobacz więcej

Bombowiec-nosiciel rakiet Tupolew Tu-16. Koń roboczy radzieckiego lotnictwa dalekiego zasięgu i marynarki wojennej

Jedną z domen światowych mocarstw stanowił intensywny rozwój lotnictwa strategicznego, ktore stało się ważną częścią triady atomowej oraz arsenału odstraszania. Począwszy od połowy lat 40., kiedy ten rodzaj lotnictwa zaczął nabierać znaczenia, w Związku Radzieckim Lotnictwo Dalekiego Zasięgu, tj. Dalnaja Awiacja...

Zobacz więcej

Northrop F-5E Tiger II

Wraz z wprowadzeniem do produkcji seryjnej przez Związek Radziecki nowych wariantów MiG-a-21 siły powietrzne Stanów Zjednoczonych oraz amerykański Departament Obrony (Department of Defense) wyraziły zainteresowanie powstaniem następcy lekkiego samolotu myśliwskiego Northrop F-5A Freedom Fighter. 

Zobacz więcej

Rosyjskie lotnictwo wojskowe w Obwodzie Kaliningradzkim

Komponentem lotniczym sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej stacjonujących w graniczącym z Polską Obwodzie Kaliningradzkim jest 72. Baza Lotnicza podległa Lotnictwu Morskiemu Floty Bałtyckiej. Jej maszyny odgrywają doniosłą rolę w trwającej nad Bałtykiem nowej zimnej wojnie.

Zobacz więcej

Nalot na Regensburg i Schweinfurt. 17sierpnia 1943 roku. Część 2

Mająca uderzyć na Schweinfurt formacja bojowa 1. BW składała się z 2. Air Task Force, którą tworzyły 101. Combat Wing i Composite Combat Wing. Ta pierwsza formacja składała się z trzech formacji obronnych  tworzonych przez prowadzące 18 maszyn z najbardziej doświadczonej 91. BG, lecące na jej lewym skrzydle 20 maszyn 381. BG i...

Zobacz więcej

Consolidated B-24 Liberator. Część 1

B-24 Liberator był najliczniej produkowanym amerykańskim samolotem wojskowym w całej dotychczasowej historii. Do dziś pozostaje jednym z najbardziej znanych bombowców z okresu II wojny światowej. Liberatory latały nad Atlantykiem, Europą, Morzem Śródziemnym, północną Afryką, Pacyfikiem, Chinami i Azją Południowo-Wschodnią. 

Zobacz więcej

Bolid szkolenia lotniczego - Pilatus PC-21

Założona w 1939 roku w szwajcarskim Stans firma Pilatus Aircraft Ltd. (oryginalnie Pilatus Flugzeugwerke AG) to znany w świecie producent turbośmigłowych samolotów szkolno-treningowych. Najnowszym przedstawicielem tej kategorii jest skonstruowany na przełomie wieków PC-21. 

Zobacz więcej

Mitsubishi Ki-51 (Sonia)

Samolot szturmowy i rozpoznawczy Mitsubishi Ki-51 był pierwszym samolotem Lotnictwa Japońskiej Armii Cesarskiej przeznaczonym do atakowania celów naziemnych i taktycznego rozpoznania na polu walki. Wykorzystywany był także do szkolenia i jako szybki samolot dyspozycyjny. 

Zobacz więcej

Tarany powietrzne w wielkiej wojnie ojczyźnianej – cz. I

Taran powietrzny słusznie uznaje się za bardzo radykalną formę walki powietrznej. Choć taktyka ta najczęściej kojarzona jest z radzieckimi siłami powietrznymi, to w istocie w opisywanym w tym artykule okresie atak taranem stosowali lotnicy praktycznie wszystkich sił powietrznych. 

Zobacz więcej

Fatalne półrocze 3. Pułku Lotniczego. Wypadki lotnicze w poznańskim pułku w drugiej połowie 1932 roku

Wypadki lotnicze to stały element towarzyszący lotnictwu w ciągu całej jego historii. Ze względu na swego rodzaju spektakularność przykuwają szeroką uwagę społeczną. W historii lotnictwa wojskowego II Rzeczypospolitej nie brakowało katastrof, które kosztowały niejedno żołnierskie życie. 

Zobacz więcej

Siły powietrzne Indonezji

W kwietniu br. Siły Powietrzne Indonezji obchodziły 71. rocznicę utworzenia. W ciągu zaledwie dwóch dekad stały się najliczniejszymi siłami powietrznymi w Azji Południowo-Wschodniej. Pod koniec XX i na początku XXI wieku przeżywały kryzys związany ze starzeniem się użytkowanych samolotów i śmigłowców. 

Zobacz więcej

Incydent nad Novim Travnikiem

28 lutego 1994 r. dwie pary samolotów F-16 należących do 526. Taktycznego Dywizjonu Myśliwskiego Sił Powietrznych USA, pełniących dyżur bojowy w ramach operacji Deny Flight, przechwyciły formację serbskich maszyn wykonujących bombardowanie celu położonego na terenie Bośni i Hercegowiny. 

Zobacz więcej

Gulfstream G550 – bizjet z polską szachownicą

Gulfstream chętnie przedstawia się jako pionier branży samolotów dyspozycyjnych, który podczas sześćdziesięciu lat istnienia wyznaczał trendy rozwoju segmentu. Amerykański producent dał się poznać dzięki nowoczesnym rozwiązaniom stosowanym w swoich maszynach, bijących rekordy prędkości i pokonywanej odległości. 

Zobacz więcej

Program śmigłowca CH-53K King Stalion

CH-53K King Stalion to najnowsza odmiana używanego od dziesięcioleci ciężkiego śmigłowca transportowego. Powstała jako odpowiedź na zapotrzebowanie Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych i niebawem wejdzie do produkcji seryjnej. 

Zobacz więcej

Su-30MKK/MK2 Myśliwiec wielozadaniowy z Kosmomolska nad Amurem. Cz. I – geneza konstrukcji

W ostatnich latach liczne wielozadaniowe odmiany Su-30 odniosły znaczny sukces eksportowy i na chwilę obecną wśród konstrukcji oferowanych przez holding Suchoja są niewątpliwie najbardziej rozpowszechnionymi myśliwcami eksportowymi. Co więcej, platforma, na której bazują samoloty tej serii, okazała się...

Zobacz więcej

P-51 Mustang w działaniach taktycznych nad Europą Zachodnią cz. 1 (8. Armia Powietrzna USAAF)

P-51 zasłynął jako myśliwiec eskortowy dalekiego zasięgu. Dużo mniej znane są działania „przyfrontowe” Mustangów obu stacjonujących w Anglii amerykańskich Armii Powietrznych (8. i 9. AF) w ramach wsparcia wojsk lądowych.

Zobacz więcej

Używane F-16 w Indonezji i Rumunii

Ostatnie deklaracje Ministerstwa Obrony Narodowej wydają się definitywnie ucinać spekulacje na temat możliwości pozyskania przez Polskę używanych samolotów bojowych F-16, jednak warto przyjrzeć się ostatnim dwóm najgłośniejszym transakcjom tego rodzaju. 

Zobacz więcej

Zarys walk 21. eskadry niszczycielskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej

Plan rozbudowy lotnictwa w Poznaniu po pierwszych sukcesach powstania wielkopolskiego na początku 1919 roku przewidywał utworzenie ogółem pięciu eskadr lotniczych, w tym jednej niszczycielskiej (bombardującej). Zamierzano wykorzystać do tego celu kilka ciężkich samolotów bombowych...

Zobacz więcej

Iszaki nad Finlandią 1939-1940

W ciągu całej wojny lotnictwo sowieckie użyło łącznie co najmniej 4400 samolotów, w tym 852 Floty Bałtyckiej. Do zorganizowania tak potężnej powietrznej armady wykorzystano prawie całe lotnictwo Leningradzkiego Okręgu Wojskowego (LWO), części lotnictwa Białoruskiego OW (BOWO) i Kijowskiego OW...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter