Historia uzbrojenia

Fairey Firefly. Część 1

Fairey Firefly został skonstruowany na początku lat 40. jako dwumiejscowy dzienny myśliwiec pokładowy. Okazał się jednym z najlepszych i najbardziej wszechstronnych brytyjskich samolotów morskich. Był produkowany od 1941 do 1956 r. w ponad dwudziestu wersjach i wariantach, różniących się detalami konstrukcji, napędem, wyposażeniem i uzbrojeniem. 

Zobacz więcej

Rosienie 1941 – Termopile po sowiecku

Grupa Armii „Nord” była najbardziej specyficznym związkiem spośród wszystkich przygotowanych do działań przeciw ZSRR: szeroko rozstawiona, z częścią sił wyznaczonych do zapewnienia przesłony Prus Wschodnich i ze słabym związkiem pancernym wycelowanym w części niemal w morze, a do tego ugrupowanym w niedogodnym terenie. 

Zobacz więcej

Motorowa artyleria ciężka Wojska Polskiego część 2

Historia motoryzacji armat 120 mm wz. 1878/09/31 została omówiona w jednym z wcześniejszych numerów czasopisma. To krótkie opracowanie nie wyczerpuje jednak poruszanej w nim tematyki, stanowiąc raczej punkt wyjścia do dalszych rozważań dotyczących poprawy właściwości marszowych artylerii ciężkiej WP w latach trzydziestych. 

Zobacz więcej

Czołgi T-26. Produkcja w latach 1938-1941

W końcu 1933 roku T-26 uzbrojony w armatę 45 mm mógł być uważany za najlepszy w świecie lekki czołg wsparcia piechoty. Jednak już po dwóch czy trzech latach prymat ten został utracony. We Francji pojawiły się nowe czołgi piechoty R 35, H 35 i FCM 36, które choć były stosunkowo powolne...

Zobacz więcej

Czołg piechoty Mark IV Churchill I-II

W kwietniu 1939 roku rząd brytyjski premiera Neville’a Chamberlaina podjął decyzję o przygotowaniu odpowiednich sił lądowych do zbliżającej się wojny w Europie. Na początku lat 30. Brytyjczycy zdali sobie sprawę, że doktryna „dziesięciu lat”, zgodnie z którą w Europie nie dojdzie do konfliktu zbrojnego porównywalnego z wielką wojną, dobiegła końca. 

Zobacz więcej

Flak w Warszawie 1 sierpnia 1944 roku

Gdy 1 sierpnia 1944 roku wybuchło w Warszawie zbrojne powstanie polskiego ruchu oporu, słabo uzbrojone i rozproszone pododdziały konspiracyjne musiały zmierzyć się z silnym oraz dobrze uzbrojonym garnizonem niemieckim. Jego najwartościowszym elementem był silny kontyngent Luftwaffe, głównie w postaci 80. Pułku Artylerii Przeciwlotniczej

Zobacz więcej

Hispano Aviación HA-1112 Buchon

Samolot myśliwski HA-1112 był hiszpańską odmianą słynnego Messerschmitta Bf 109. Hiszpanie początkowo postanowili zabudować na niemieckim płatowcu silnik Hispano-Suiza, ale kłopoty, jakie przy tym napotkali, doprowadziły do kolosalnego opóźnienia programu. Po dostosowaniu płatowców do brytyjskich silników Rolls-Royce Merlin serii 500...

Zobacz więcej

Grumman F8F Bearcat

Pokładowy samolot myśliwski Grumman F8F Bearcat został skonstruowany w latach 1943–1944 jako następca słynnego Hellcata. Był od niego mniejszy, lżejszy, szybszy i zwrotniejszy, ale pojawił się zbyt późno, żeby wziąć udział w drugiej wojnie światowej. W ciągu kilku lat Bearcaty zostały zastąpione przez myśliwce z napędem odrzutowym. 

Zobacz więcej

Northrop F-5E Tiger II w służbie

Samolot myśliwski Northrop F-5E Tiger II znalazł się w służbie sił powietrznych 24 państw. Brał udział w szeregu lokalnych konfliktów zbrojnych, z których najbardziej znaczącym była wojna Iranu z Irakiem (1980–1988), która pochłonęła większość maszyn dostarczonych do pierwszego z tych państw. 

Zobacz więcej

Avro Canada CF-105 Arrow

25 marca 1958 roku prototyp nowego kanadyjskiego myśliwca rozpędzał się do startu do dziewiczego lotu, a światek lotniczy Kraju Klonowego Liścia widział przyszłość w różowych barwach. Niespełna rok później w miejsce radości pojawiły się smutek i gniew. Ogłoszona wówczas decyzja odbija się echem...

Zobacz więcej

Suchoj Su-27 w lotnictwie ZSRR

Suchoj Su-27 jest niewątpliwie jedną z najważniejszych konstrukcji radzieckich samolotów bojowych, które weszły do służby tuż przed upadkiem ZSRR w 1991 roku. Ten  słynny na całym świecie dwusilnikowy myśliwiec o wyjątkowych właściwościach manewrowych znany jest na zachodzie pod kodową nazwą Flanker. 

Zobacz więcej

Grom w cieniu Tura – PF 618 i pochodne w WP

Rozbudowa wojsk motorowych WP oraz rosnące zapotrzebowanie i wymagania rynku na samochody ciężarowe różnej klasy spowodowały, że na początku drugiej połowy lat trzydziestych oferta PZInż. z najpowszechniejszą wtedy w kraju dwutonową ciężarówką Polski Fiat 621L wymagała uzupełnienia.

Zobacz więcej

Seryjne czołgi T-26. Lata 1931-1938

Zakup zachodniej technologii miał posłużyć do zbudowania gigantycznych sił pancernych wspierających Armię Czerwoną w podboju Europy. Jednak do zbudowania tysięcy czołgów potrzebny był odpowiedni przemysł, czyli wyspecjalizowane zakłady i przeszkolony personel. Zorganizowanie odpowiedniej bazy przemysłowej wymagało czasu. 

Zobacz więcej

SAAB 17 – monografia

SAAB 17 został opracowany na przełomie lat 30. i 40. jako samolot rozpoznawczy i bombowy nurkujący. Był pierwszym szwedzkim samolotem o całkowicie metalowej półskorupowej konstrukcji. Szwedzkie lotnictwo używało SAAB-ów 17 do końca lat 40. Potem przez kilka lat 19 egz. wykorzystywanych było do...

Zobacz więcej

Program GUN VAL. Młot na MiG-i z niemieckiego strychu

W czasie toczonych podczas wojny koreańskiej bitew powietrznych nad tzw. aleją MiG-ów okazało się, że uzbrojenie myśliwców USAF składające się z wielkokalibrowych kaemów jest zbyt słabe. Aby zaradzić problemowi, Siły Powietrzne uruchomiły program Gun Val, który doprowadził do wdrożenia do produkcji działka M39. 

Zobacz więcej

Czołg piechoty Mark I (A11)

Kariera bojowa czołgu A11 trwała zaledwie sześć dni. 27 maja 1940 roku brygadier Douglas Henry Pratt dowodzący 1. Armijną Brygadą Czołgów otrzymał rozkaz niezwłocznego skierowania swojej jednostki do Dunkierki, skąd miał się ewakuować do Anglii. Następnego dania o 16.50 zniszczone zostały dwa ostatnie czołgi, które zostały w brygadzie. 

Zobacz więcej

Czołg lekki T-26. Początek historii

W 1928 roku w znanych brytyjskich zakładach Vickers-Armstrong Ltd. powstał prototyp czołgu oznaczanego jako Vickers 6-ton. Pojazd ten powstał z własnej inicjatywy producenta, a wśród jego konstruktorów znajdowali się John Carden i Vivian Loyd, którzy w tym czasie decydowali o kierunku rozwoju brytyjskich wozów bojowych. Nowy czołg...

Zobacz więcej

Skazani na porażkę. Klęska polskiego Lotnictwa Wojskowego we wrześniu 1939 roku

Niemcy wystawiły przeciwko Polsce dwie z czterech flot powietrznych (Luftflotte 1. i 4.) liczące 1500 samolotów, do tego lotnictwo armijne rozpoznawcze dalekiego i bliskiego zasięgu (301 samolotów), lotnictwo myśliwskie obrony Rzeszy i jednostki pomocnicze, co dawało im około 2420 maszyn bojowych i pomocniczych.

Zobacz więcej

Motorowa artyleria ciężka Wojska Polskiego Część 1

Motoryzacja artylerii jako całości, a szczególnie jednostek artylerii ciężkiej, była w połowie lat trzydziestych zagadnieniem szeroko omawianym w prasie fachowej zarówno pod względem sprzętowym, jak i operacyjno-strategicznym. W swoim artykule Kilka słów o artylerii motorowej z 1936 roku  ppłk Tadeusz Bogdanowicz wskazał, że zarówno państwa europejskie...

Zobacz więcej

Consolidated B-24 Liberator cz. 2

Jak wspomniano w pierwszej części artykułu, już pierwsze doświadczenia z bojowego użycia bombowców B-24D wskazywały, że Liberatory są zbyt słabo chronione przed atakami myśliwców od przodu. Najskuteczniejszym rozwiązaniem okazało się zamontowanie w nosie kadłuba obrotowej wieżyczki strzeleckiej zamiast zwiększania liczby...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter