Wozy bojowe

Łowcy pancerza. Gąsienicowe rakietowe niszczyciele czołgów - [1] Zachód i Polska

W trakcie zimnej wojny niszczyciele czołgów stanowiły ważny element walki z bronią pancerną. Po II wojnie światowej ich uzbrojenie zostało zdominowane przez przeciwpancerne pociski kierowane. Obecnie stwarzają one inne możliwości niż jeszcze kilka dekad temu, za czym podążają kolejne armie świata. 

Zobacz więcej

Czołg ciężki T-35. Część 3. Udział w działaniach bojowych

Pierwsze przygotowania do ataku na III Rzeszę przez terytorium okupowanej Polski musiano podjąć jeszcze w 1940 roku. Między innymi może o tym świadczyć dyrektywa wydana w grudniu tego roku przez ludowego komisarza obrony marszałka Związku Sowieckiego Siemiona Timoszenkę dotycząca wozów bojowych w reorganizowanych oddziałach pancernych. 

Zobacz więcej

Sowiecka broń pancerna w Mandżurii w 1945 roku. Część 1. Fronty Dalekowschodnie

Ostatnim akordem udziału Armii Czerwonej w II wojnie światowej były walki przeciwko armii japońskiej w sierpniu 1945 roku. Za operacje ofensywne na północnym i wschodnim obszarze Mandżurii oraz półwyspie Sachalin i Wyspach Kurylskich odpowiadały 1. i 2. Front Dalekowschodni. 

Zobacz więcej

Achilles jeździ w Poznaniu

M10 Achilles - niszczyciel czołgów z okresu II wojny światowej, stanowić będzie nowy eksponat poznańskiego Muzeum Broni Pancernej (oddział Muzeum Wojska Polskiego). Uroczystość przekazania odrestaurowanego i samodzielnie jeżdżącego historycznego artefaktu odbyła się 22 marca br. na terenie Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych S.A.

Zobacz więcej

Pływający transporter gąsienicowy PTS-M

W latach 70. XX wieku na wyposażenie jednostek ówczesnego ludowego Wojska Polskiego przyjęto, skonstruowany jeszcze w latach 60. w ZSRR, gąsienicowy transporter pływający PTS (ПТС – плавающий транспортер средний). Znacznie częściej jest on jednak oznaczany skrótem PTS-M, odnoszącym się do zmodernizowanej wersji wozu. 

Zobacz więcej

Program LAND 400. Modernizacja australijskich wojsk lądowych

Australijskie wojska lądowe (Australian Army) zdecydowały się na przeprowadzenia największego programu modernizacyjnego w swojej współczesnej historii. Ustanowiony i wdrażany program LAND 400 zakłada dostarczenie 678 pojazdów opancerzonych nowej generacji, co ma kosztować od 14 do 20 mld USD i potrwać ponad dekadę. 

Zobacz więcej

Lekkie pojazdy wysokiej mobilności Czaborz

Jednym z zauważalnych trendów w zakresie kształtowania się oferty rosyjskich producentów pojazdów kołowych skierowanej do rodzimych struktur siłowych jest widoczny od kilku lat stale powiększający się w niej udział różnego rodzaju lekkich i bardzo lekkich aeromobilnych konstrukcji o znacznej dzielności terenowej...

Zobacz więcej

Rumuńska broń pancerna 1916–1941

Pierwszy oddział wyposażony w samochody pancerne został sformowany w lecie 1916 roku. Grupa Zmotoryzowana (Grupul de Automitaliere) składała się z dwóch sekcji samochodów pancernych, sekcji dowództwa i transportowej. Wyposażenie i sprzęt dostarczyli Francuzi, były to cztery samochody pancerne typu Renault i Peugeot uzbrojone w karabiny maszynowe...

Zobacz więcej

Holowany most szturmowy na gąsienicach, czyli od MH-12 do B-2 w latach 1955–1964 Cz. II

9 grudnia 1958 roku ppłk Waldemar Ołdziejewski i kpt. Przemysław Bajbor zawitali do Stoczni Marynarki Wojennej (SMW) w Gdyni-Oksywiu. Cel wizyty związany był z nadzorem nad realizacją bieżących zamówień Szefostwa Wojsk Inżynieryjnych (SzWInż) na wykonanie środków do forsowania przeszkód wodnych. 

Zobacz więcej

Chińska pancerna pięść – Typ 98 i Typ 99

Czołgi Państwa Środka są w naszym kraju stosunkowo mało znane. Tymczasem Chińczycy w przeciągu ostatnich dwóch dekad wykonali ogromny przeskok jakościowy w rozwoju swoich konstrukcji pancernych. Jednocześnie, na skutek wielu czynników, obecnie produkowane jest aż pięć różnych linii rozwojowych czołgów z ChRL. 

Zobacz więcej

Czołg ciężki T-35. Część 2

Zmiany w konstrukcji czołgu wprowadzane sukcesywnie w latach 1936–1937 chociaż miały znaczny zakres, to nie zlikwidowały wszystkich problemów. Trzeba jednak przyznać, że wpłynęły na niezawodność poszczególnych elementów pojazdu i pozwoliły na poprawę charakterystyk techniczno-taktycznych. 

Zobacz więcej

Rozkaz: atakować! Przygotowanie broni pancernej Wojska Polskiego do udziału w natarciach na pozycje umocnione. Część 1

Trudno dziś odpowiedzieć na pytanie na ile nerwowa była atmosfera jaka towarzyszyła transportom Wojska Polskiego zmierzającym w drugiej połowie września 1938 roku w rejon Śląska Cieszyńskiego. Z pewnością w politycznej gorączce tamtych dni dało się wśród większości polskich wojskowych odczuć nadzieje na...

Zobacz więcej

Transportery opancerzone i BWP w Wojsku Polskim. Część 2

W latach 70., po wprowadzeniu do służby całej gamy pojazdów opartych na podwoziu transportera kołowego SKOT wojska zmechanizowane polskiej armii zaczęły wreszcie normalnie funkcjonować. Transportery opancerzone (TO) w jednostkach lądowych były praktycznie wszędzie. 

Zobacz więcej

Rosyjskie wojska pancerne. Potencjał i kierunki zmian

W każdej nastawionej na działania lądowe armii, element ciężki w postaci wojsk pancernych i zmechanizowanych (WPiZ) stanowi jej kluczowy komponent. Podobnie jest w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. W ramach WPiZ wyróżnić należy człon pancerny, historycznie już od lat 30. ubiegłego wieku, stanowiący o potencjale...

Zobacz więcej

Holowany most szturmowy na gąsienicach, czyli od MH-12 do B-2 w latach 1955–1964 Część I

Za ruch czołgów naprzód odpowiadają pancerniacy, lecz gdy te staną bezradne przed przeszkodą, winę za to ponoszą saperzy. Ci niewiele mogą zrobić, gdy wśród swego sprzętu nie mają środków do błyskawicznego wsparcia jednostek pancernych i z tym brakiem postanowiło się uporać dowództwo ludowego Wojska Polskiego...

Zobacz więcej

7TP wzmocniony – próba syntezy

Podobnie jak w przypadku wszystkich prototypów polskiej broni pancernej skonstruowanych w drugiej połowie lat 30. także i wokół zmodernizowanej wersji lekkiego czołgu 7TP powstało szereg niedomówień i teorii. Krótki horyzont czasowy oraz skąpa baza archiwalna pozwalają tylko na częściowe odtworzenie losów...

Zobacz więcej

Transportery opancerzone i BWP w Wojsku Polskim. Część I

Transportery opancerzone i bojowe wozy piechoty stanowiły istotną kategorię sprzętu wykorzystywanego w „ludowym” Wojsku Polskim. W tym zakresie, podobnie jak w przypadku czołgów, zbrojenia były również imponujące. O skali przedsięwzięć niech świadczy fakt włączenia do eksploatacji w ciągu zaledwie kilku lat blisko...

Zobacz więcej

Tendencje rozwojowe głowic kumulacyjnych

Głowice kumulacyjne (High-Explosive Anti-Tank, HEAT)stanowią najbardziej rozpowszechniony środek rażenia używany w amunicji przeciwpancernej, znajdują zastosowanie zarówno w rzucanych przez żołnierzy ręcznych granatach kumulacyjnych, pociskach wystrzeliwanych z granatników i dział bezodrzutowych, przeciwpancernych...

Zobacz więcej

Czołg ciężki T-35. Pancerny gigant Stalina

Chociaż w latach dwudziestych ubiegłego wieku gospodarka Związku Sowieckiego była w bardzo słabej kondycji, a przemysł ciężki był zapóźniony technologicznie i niewydolny, władze tego kraju planowały zbrojenia na gigantyczną skalę. Jednym z elementów rozbudowy sił zbrojnych miało być stworzenie wojsk pancernych wyposażonych między innymi w czołgi ciężkie. 

Zobacz więcej

Pancerne pięści Marszałka Rydza

Pod koniec 1934 roku reaktywowano KSUS, organ doradczy Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych, wśród kompetencji którego znajdowała się również analiza możliwości modernizacji armii.  Przewodniczącym KSUS został powszechnie ceniony i uważany za jednego z potencjalnych następców Marszałka Józefa Piłsudskiego, gen. broni Kazimierz Sosnkowski. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter