Wozy bojowe

Taran i Kaktus – izraelskie czołgi Magach oraz Sabra

Amerykańskie czołgi M48 i M60 na wiele lat stały się podstawowym typem wozów bojowych tej klasy także w Siłach Obronnych Izraela (Israel Defence Forces, IDF). W trakcie tej służby wspomniane czołgi były wielokrotnie modyfikowane i modernizowane, aby spełnić specyficzne wymogi IDF, wykorzystujących coraz nowsze rozwiązania w walce.

Zobacz więcej

Czołgi T-54 i T-55 w polskiej armii

Przez ponad cztery dekady były najważniejszymi polskimi czołgami. Stanowiły o sile wojsk pancernych. Były też ważnym dostarczycielem dewiz na rynku eksportu uzbrojenia, zwłaszcza gdy zamawiającymi były kraje arabskie. Mowa o bohaterach poniższego artykułu, czołgach T-54 i T-55 w służbie Wojska Polskiego.

Zobacz więcej

T-34-85 z czarnymi krzyżami

W okresie II wojny światowej niemieckie jednostki pancerne często sięgały po sprzęt zdobyty na przeciwnikach. Działo się tak po walkach w Polsce jesienią 1939 roku, a następnie wiosną 1940 roku po błyskawicznej kampanii w Europie Zachodniej. Nie inaczej było na froncie wschodnim. Latem i jesienią 1941 roku w niemieckie ręce trafiło wiele...

Zobacz więcej

Czołg ciężki IS-7 rocznik 1946. Droga do powojennego radzieckiego czołgu ciężkiego

7 września 1945 roku na berlińskiej Defiladzie Zwycięstwa Armia Czerwona zaprezentowała swój najnowszy czołg IS-3. Nie był on co prawda zbyt udaną konstrukcją, ale miał bardzo groźny wygląd. Niemniej wywołał u byłych sojuszników szok i zmusił ich do intensyfikacji prac nad własnymi konstrukcjami mogącymi z nim rywalizować. 

Zobacz więcej

Uwaga! Goliat idzie! Użycie min samobieżnych Sd.Kfz.303 Goliat przeciwko Powstaniu Warszawskiemu. Część 1

W sierpniu i wrześniu 1944 roku zwalczający Powstanie Warszawskie Niemcy użyli wielu zaawansowanych środków bojowych. Jedną z takich broni były miny samobieżne Sd.Kfz. 303 Goliat. Wykorzystywali je saperzy szturmowi do niszczenia barykad oraz domów zamienionych w umocnione punkty oporu. 

Zobacz więcej

Czołg lekki T-26 w ocenie Wojska Polskiego

W 1937 roku strona rządowa toczącej się w Hiszpanii wojny domowej otrzymała od Związku Sowieckiego 281 czołgów lekkich T-26 (źródła mówią również o 347 maszynach). Były to wozy, których głównym uzbrojeniem była armata czołgowa 20-K kalibru 45 mm umieszczona w cylindrycznej, dwuosobowej wieży we wspólnym jarzmie z...

Zobacz więcej

Ukraińska obrona przeciwpancerna – przykład do naśladowania

Rosyjska agresja na Ukrainę siłą rzeczy kieruje wzrok na siły zbrojnego naszego wschodniego sąsiada. Oprócz obszarów, w których w oczywisty sposób armia spod znaku tryzuba posiada pewne luki, znajdują się jednak i takie, w których po 2014 roku nastąpiła znacząca poprawa zdolności. Na dodatek, ostatnie dostawy uzbrojenia z krajów NATO, pozwoliły...

Zobacz więcej

Czołg rozpoznawczy Scorpion i jego wersje

Po II wojnie światowej brytyjskie wojska lądowe (British Army) rozpoczęły eksploatację rodzimych, kołowych wozów rozpoznawczych Ferret i Saladin. Od drugiej połowy lat 50., wskutek dyskusji o ich następcach, pojawiały się różne koncepcje budowy nowocześniejszych pojazdów, mających wypełniać różnorodne, w tym i rozpoznawcze zadania.

Zobacz więcej

Germańscy bogowie w Warszawie

W sierpniu i wrześniu 1944 roku przeciwko powstańczej Warszawie wojska niemieckie użyły wielu specjalnych środków bojowych, w tym super ciężkich moździerzy oblężniczych Karl-Gerät (60 cm). Broń ta, projektowana do niszczenia silnie chronionych umocnień stałych, okazała się również niezwykle destrukcyjna wobec cywilnej substancji miejskiej. 

Zobacz więcej

Samochód pancerny Peugeot w Wojsku Polskim w latach 1920–1939

W okresie odzyskiwania przez Polskę niepodległości niebagatelne zasługi oddały samochody pancerne. Sprzęt ten stanowił mozaikę maszyn o różnorodnym pochodzeniu, od improwizacji po zdobycze wojenne, a co za tym idzie o różnym stanie technicznym i wątpliwej niekiedy wartości bojowej. 

Zobacz więcej

LKW für Polen

Podjęte w Wojsku Polskim na początku drugiej połowy lat trzydziestych starania opracowania programów unowocześnienia poszczególnych rodzajów broni przewidywały pozyskanie z zagranicy różnego typu wyposażenia, najczęściej nieprodukowanego w kraju. Ponieważ potrzeby armii były olbrzymie, jedno z istotnych miejsc na liście zajmowały...

Zobacz więcej

Historia czołgu ciężkiego IS-4. Produkcja seryjna

Operacja „Barbarossa” wymusiła anulowanie wszystkich planów budowy sowieckich czołgów ciężkich projektowanych w Zakładach Kirowskich. W ciągu dwóch najbliższych lat przemysł zbrojeniowy skoncentrował się na poprawianiu konstrukcji wozu KW-1. Nowe projekty powstawały jedynie w ramach ćwiczeń słuchaczy wyższych uczelni technicznych...

Zobacz więcej

Program pojazdów MRAP – prowizoryczny sukces?

W dniu 8 grudnia 2021 roku podpisana została umowa między Rządem RP a Rządem Stanów Zjednoczonych, której przedmiotem będzie dostarczenie 300 pojazdów MRAP (Mine-Resistant Ambush Protected) Cougar 4x4 wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. To kolejny z grupy kontrowersyjnych zakupów, podejmowanych przez obecne kierownictwo MON. 

Zobacz więcej

Radziecki i rosyjski potencjał pancerny – przegląd

Czołg jako środek walki debiutował w Rosji w czerwcu 1919 roku w rejonie Carycyna. Integrujący siłę ognia, manewrowość oraz walory osłony pancernej czołg otrzymał uprzywilejowaną pozycję w Armii Czerwonej. Wpisując się w założenia koncepcji operacji głębokiej produkowane masowo radzieckie czołgi podlegały ciągłej ewolucji. 

Zobacz więcej

Zniszczenie pociągu pancernego nr 74

Wiosną 1944 roku rozpoczęto w Rembertowie „zgrywanie” załogi i składu kolejnego pociągu, nadając mu numer Panzerzug 74. Miał on zostać zestawiony z wagonów bojowych wedle wzoru BP 44 (pierwszym pociągiem pancernym tego nowego modelu był teoretycznie Panzerzug 73). 

Zobacz więcej

Terminator ze wschodu – ślepa uliczka?

Rosyjska Bojowa Maszyna Wsparcia Czołgów (BMPT) Terminator to pojazd pod wieloma względami unikalny, ale jego rodowód sięga koncepcji z czasów zimnej wojny. W realiach rosyjskich sił zbrojnych może okazać się on przydatnym narzędziem, ale głównie poprzez niwelowanie niedoskonałości posiadanych czołgów oraz silnie uzbrojonych...

Zobacz więcej

Wielozadaniowy robot PIAP GRYF®

W grudniu 2020 roku placówka Straży Granicznej na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach, a w kwietniu br. Centrum Szkolenia Straży Granicznej z Kętrzyna, pozyskały mobilne roboty pirotechniczne PIAP GRYF®.  To najbardziej zaawansowana wersja tej popularnej w Polsce i na świecie konstrukcji Łukasiewicz-PIAP. 

Zobacz więcej

Potencjał pancerny NATO w Europie

Czołgi, stanowią podstawę wojsk ciężkich każdej armii. Wyznaczały zdolności operacyjne w przeszłości, stanowią bardzo ważny ich mnożnik również w XXI wieku. Poniżej zawarto przegląd wojsk pancernych europejskich armii NATO, które wobec potencjalnego, ale najbardziej dziś prawdopodobnego klasycznego przeciwnika...

Zobacz więcej

Pociągi pancerne w Finlandii w latach 1918–1944. Część 1

W 1914 roku armia rosyjska nie dysponowała pociągami pancernymi na obszarze Wielkiego Księstwa Finlandzkiego. W związku z narastającym zagrożeniem ze strony niemieckiej (desant w Ostrobotni) zbudowano jeden pociąg pancerny. Pociąg stacjonował w Oulu i jego skład nie jest znany.

Zobacz więcej

Jelcz na wyższym biegu. Nowe wyroby w polskich programach samochodowych

Napotkanie na drogach publicznych, nie wspominając o poligonach, ciemnozielonych samochodów ciężarowych Jelcz nie jest niczym zaskakującym. To dobrze widoczny element wyposażenia samochodowego Sił Zbrojnych RP, bowiem tylko w ostatnich trzech latach ponad 1200 ciężarówek tej marki zasiliło nasze wojsko. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter