Wojny i konflikty

„Gra na kodach” - zachodnie lotnicze platformy rozpoznawcze w konflikcie w Ukrainie

Mimo że rosyjska inwazja na Ukrainę spotkała się z zaskoczeniem wśród większości postronnych obserwatorów, o podobnej reakcji nie można mówić w odniesieniu przynajmniej do części zachodnich elit politycznych oraz przedstawicieli sił zbrojnych i agencji wywiadowczych. Kraje takie jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania od...

Zobacz więcej

Wojna powietrza nad Ukrainą 24 marca – 23 kwietnia 2022

Po miesiącu intensywnych walk, które rozpoczęły się 24 lutego 2022 roku, rosyjski Sztab Generalny ogłosił 25 marca osiągnięcie jednego z czterech głównych celów inwazji na Ukrainę. Według rosyjskich wojskowych miała nastąpić tzw. demilitaryzacja ukraińskiego państwa, czyli pozbawienie Sił Zbrojnych Ukrainy możliwości ofensywnych, które...

Zobacz więcej

Pogrom Stukasów nad Rodos

9 października 1943 roku na południe od wyspy Rodos myśliwce P-38 Lightning przechwyciły grupę bombowców nurkujących Junkers Ju 87 atakujących brytyjskie okręty wojenne. Amerykańscy piloci raportowali zestrzelenie co najmniej 16 napotkanych Stukasów. Aż siedem z nich strącić miał prowadzący formację major William Leverette. 

Zobacz więcej

T-34-85 z czarnymi krzyżami

W okresie II wojny światowej niemieckie jednostki pancerne często sięgały po sprzęt zdobyty na przeciwnikach. Działo się tak po walkach w Polsce jesienią 1939 roku, a następnie wiosną 1940 roku po błyskawicznej kampanii w Europie Zachodniej. Nie inaczej było na froncie wschodnim. Latem i jesienią 1941 roku w niemieckie ręce trafiło wiele...

Zobacz więcej

132. Dywizja Pancerna „Ariete” w boju. Część 2. Bitwa pod Gazalą i zagłada pod El Alamein

W połowie stycznia 1942 roku nadal znajdująca w składzie Corpo d’Armata di Manovra (CAM) 132. Dywizja Pancerna „Ariete” operowała na południe od el-Agheila. Ponadto w skład korpusu wchodziła 101. DZmot „Trieste” (gen. Azzi). Włoski korpus wojsk manewrowych znalazł się za linią własnej piechoty, gotowy przejść do kontrataku w newralgicznych punktach obrony. 

Zobacz więcej

Charkowska katastrofa 1942 roku. Część 1

Obecnie prowadzona przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej tzw. specjalna operacja wojskowa na Ukrainie już na samym początku utknęła pod Charkowem, który w założeniu miał być wzięty praktycznie z marszu. Co ciekawe, podobnie stało się z prowadzoną w tym samym rejonie w 1942 roku wielką operacją zaczepną...

Zobacz więcej

Przed bitwą wszystkich bitew. Wojna w Ukrainie

Okres od połowy marca do połowy kwietnia w wojnie rosyjsko-ukraińskiej przyniósł podstawową zmianę w koncepcji prowadzenia operacji wojskowej przez Kreml. Przełknięto gorycz porażki pod Kijowem i zdecydowano się skupić posiadany potencjał we wschodniej Ukrainie, na kierunku donbaskim. 

Zobacz więcej

Wojenne zdobycze Ukrainy

Agresja rosyjska na Ukrainę z zakładanego „blitzkriegu” przerodziła się w brudną wojnę, maksymalizującą zakres niszczonej infrastruktury mieszkaniowej i powodującą śmierć cywilów. Istnieje obawa, że taki stan rzeczy może utrzymać się przez wiele miesięcy. Jest także ciekawy wyróżnik tej wojny. Obserwatorzy nie nadążają bowiem...

Zobacz więcej

Niemieckie schrony U-bootów we Francji

Zdając sobie sprawę, że Wielka Brytania doceni znaczenie francuskich baz, z których korzystały okręty podwodne, admirał Karl Dönitz, naczelny dowódca U-Bootwaffe, podjął wysiłki w celu ochrony zarówno okrętów, jak i załóg. Za przyzwoleniem Adolfa Hitlera powstały ogromne fortyfikacje. 

Zobacz więcej

Niszczyciele i torpedowce w bitwie jutlandzkiej - część 2

W fazie dziennej bitwy, mimo wystrzelania wielu torped, najmniejsi jej uczestnicy odnieśli skromne sukcesy. Brytyjska Grand Fleet straciła trzy niszczyciele, a kajzerowska Hochseeflotte – cztery torpedowce. Po zapadnięciu zmroku atakowały już wyłącznie jednostki Royal Navy.

Zobacz więcej

Wojna powietrza nad Ukrainą 24 luty – 23 marca 2022

Rankiem 24 lutego rozpoczęła się prowadzona przez Federację Rosyjską tzw. specjalna operacja wojskowa na Ukrainie, faktycznie będąca niesprowokowaną agresją. Rosyjski Sztab Generalny zakładał opanowanie kluczowych punktów strategicznych kraju w maksymalnie trzy dni.

Zobacz więcej

Uwaga! Goliat idzie! Użycie min samobieżnych Sd.Kfz.303 Goliat przeciwko Powstaniu Warszawskiemu. Część 1

W sierpniu i wrześniu 1944 roku zwalczający Powstanie Warszawskie Niemcy użyli wielu zaawansowanych środków bojowych. Jedną z takich broni były miny samobieżne Sd.Kfz. 303 Goliat. Wykorzystywali je saperzy szturmowi do niszczenia barykad oraz domów zamienionych w umocnione punkty oporu. 

Zobacz więcej

Jankesi nad Australią. Amerykańscy piloci myśliwscy w obronie północnej Australii w 1942 roku. Część 2

Do kwietnia sześciomiesięczna pora deszczowa w dużej mierze się skończyła i należało się spodziewać, że lepsza pogoda spowoduje zwiększoną aktywność japońskiego lotnictwa. Aby jej przeciwdziałać 9. PS zaczął zajmować lotnisko 34-Mile już tuż przed śmiercią Livingstone'a. W tym czasie pozostałe dywizjony 49. PG znajdowały się w...

Zobacz więcej

Bitwa na Morzu Bismarcka. Część 2. Zagłada „Konwoju 81”

Płynący z Rabaulu (Nowa Brytania) do Lae na Nowej Gwinei japoński konwój stracił pierwszy statek jeszcze na Morzu Bismarcka, 2 marca 1943 roku. Nazajutrz, krótko przed godz. 10.00, gdy był już na Morzu Salomona, samoloty Fifth Air Force zaatakowały go ponownie. Liczba maszyn nad punktem zbiórki i świadomość, że...

Zobacz więcej

Lotnicze i morskie aspekty agresji na Ukrainę

Istotną częścią wojny w Ukrainie, podobnie zresztą jak we wszystkich nowoczesnych konfliktach zbrojnych, są działania o panowanie w domenie powietrznej.  Trwająca od 24 lutego br. „wojskowa operacji specjalna” pokazała nam pewien obraz rosyjskiego lotnictwa, który wcale nie okazał się dla niego korzystny. 

Zobacz więcej

Ukraińska obrona przeciwpancerna – przykład do naśladowania

Rosyjska agresja na Ukrainę siłą rzeczy kieruje wzrok na siły zbrojnego naszego wschodniego sąsiada. Oprócz obszarów, w których w oczywisty sposób armia spod znaku tryzuba posiada pewne luki, znajdują się jednak i takie, w których po 2014 roku nastąpiła znacząca poprawa zdolności. Na dodatek, ostatnie dostawy uzbrojenia z krajów NATO, pozwoliły...

Zobacz więcej

Wojna w Europie – agresja na Ukrainę

Konflikt rosyjsko-ukraiński, który z pełnoskalową i nową siłą wybuchł 24 lutego 2022 roku, przynosi same niespodzianki. Chyba nikt nie zakładał, że są racjonalne powody, aby Rosja zaatakowała otwarcie Ukrainę. Chyba mało kto spodziewał się, że Ukraińcy – państwo, armia i społeczeństwo – stawią tak efektywny i mężny opór.

Zobacz więcej

Most berliński

Berliński most powietrzny, będący odpowiedzą mocarstw zachodnich na radziecką blokadę Berlina Zachodniego, był jednym z najbardziej znaczących wydarzeń początkowego okresu zimnej wojny. Operacja trwająca od 24 czerwca 1948 do 12 maja 1949 roku unaoczniła olbrzymie możliwości transportu lotniczego. 

Zobacz więcej

Polskie niszczyciele na Morzu Śródziemnym 1940-1944

Polskie okręty do działań bojowych na Morzu Śródziemnym wchodziły stopniowo od 1940 r. Najpierw pojedynczo, później zazwyczaj w liczbie kilku jednostek, ale do 1944 r. niszczyciele i okręty podwodne PMW były na tym obszarze zawsze obecne, wyjątkowo skutecznie walcząc z okrętami floty niemieckiej i włoskiej oraz ich lotnictwem.

Zobacz więcej

Niszczyciele i torpedowce w bitwie jutlandzkiej - część 1

Bitwa morska, stoczona 31 maja i 1 czerwca 1916 r. na wodach w pobliżu Półwyspu Jutlandzkiego, w historiografii niemieckiej zwana bitwą na Skagerraku, to jedyne podczas I wojny światowej starcie flot liniowych. Wzięło w niej udział łącznie 250 należących do brytyjskiej Royal Navy i niemieckiej Kaiserliche Marine okrętów różnych klas. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter