Nim doszło do sformowania w Wojsku Polskim okresu międzywojennego pełnowartościowych jednostek zmotoryzowanych, armia prowadziła przez całą dekadę lat 30. rozmaite studia nad przewozem wojska samochodami, metodami jego sprawnego za- i wyładunku oraz sposobami jego wejścia do walki.
Jesienią 1918 roku niemieckie kierownictwo wojskowe, świadome nadchodzącej szybko klęski na froncie zachodnim, zażądało od cywilnego rządu jak najszybszego wynegocjowania zawieszenia broni. Stało się ono faktem 11 listopada. Jednak wkrótce w Niemczech wielu ludzi, nieświadomych roli armii w tym procesie oraz...
Wielu autorów sugeruje, że wielkim błędem był brak inwazji na wyspę przeprowadzonej już na początku włoskiego udziału w wojnie. Jest to osąd z lekka fantastyczny, pobudzony wielkimi operacjami desantowymi aliantów z lat 1943–1945 i bogatszy o wiedzę, jak istotna stała się Malta dla kampanii śródziemnomorskiej.
Od wielu lat toczą się gorące dyskusje na temat sukcesów bojowych pilotów myśliwców na froncie radziecko-niemieckim w czasie drugiej wojny światowej. Historia walk powietrznych na froncie zachodnim i w Afryce Północnej jest od dawna szczegółowo zbadana i opisana, zatem w wielu przypadkach wiadomo...
Podczas wojny obronnej 1939 roku załogi samolotów obserwacyjnych – powolnych, słabo uzbrojonych i wyjątkowo łatwo narażonych na zestrzelenie przez naziemną obronę przeciwlotniczą i przez myśliwce maszyn – były prawdziwymi „końmi roboczymi” dowództw brygad kawalerii, dywizji piechoty i polowych armii Wojska Polskiego.
Hptm. Erich „Bubi” Hartmann z kontem zwycięstw powietrznych opiewającym na 352 zestrzelenia jest powszechnie uważany za najskuteczniejszego asa myśliwskiego wszechczasów. Obecnie możliwa jest konfrontacja składanych przez niego meldunków z dokumentami radzieckich formacji lotniczych, lecz...
Grodno było jedynym polskim miastem, które we wrześniu 1939 roku prowadziło dłuższą i zorganizowaną obronę wobec napaści Armii Czerwonej. Jednocześnie, zaraz po walkach toczonych na przedmieściach Warszawy i Lwowa, była to największa bitwa miejska w czasie całej kampanii wrześniowej 1939 roku.
Lotnictwo Frontu Zachodniego (FZ) – do 21 czerwca 1941 roku Zachodniego Specjalnego Okręgu Wojskowego (ZSOW) było jednym z najsilniejszych z pięciu frontów, które weszły do bitwy w pierwszym dniu wojny. Składało się ono z 6 dywizji, 2 pułków i 8 eskadr lotniczych. Dowódca sił powietrznych FZ dysponował...
W trwającej około tygodnia bitwie pancernych formacji w sumie było zaangażowanych około 4100 czołgów sowieckich i licząc uzupełnienia blisko 800 niemieckich. Rozciągnięcie działań w czasie i przestrzeni mocno utrudnia porównanie tej bitwy ze stoczoną pod Prochorowką jednego dnia i na znacznie mniejszej przestrzeni.
W niemieckim planie inwazji na Polskę rejon Częstochowy i położonego na północ od niego Kłobucka, w pobliżu którego w łuku miejscowych lasów leży Mokra, odgrywał kluczową rolę. Tam bowiem, a szerzej między Wieluniem na północy i Częstochową na południu, umiejscowiony został Schwerpunkt, czyli punkt ciężkości uderzenia...
Operujące od początku 1942 roku na wodach u wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych U-Booty długo pozostawały bezkarne. Dopiero 14 kwietnia niszczyciel Roper (DD-147) zmniejszył flotę Dönitza o U 85, a 9 maja kuter Straży Wybrzeża Icarus pozbawił ją U 352. Lotnicy nie mieli się czym pochwalić jeszcze długo.
Floty państw arabskich rozpoczynały wojnę opromienione egiskim sukcesem, którym niewątpliwie było zatopienie niszczyciela Eilat 21 października 1967 roku przez egipskie ścigacze rakietowe projektu 183R. Ścigacze rakietowe, dostarczone zarówno Egiptowi jak i Syrii stały się najważniejszymi okrętami sił morskich.
Gigantyczne straty sprzętowe ponoszone przez siły zbrojne ZSRR od pierwszych godzin niemieckiej inwazji na ten kraj w czerwcu 1941 roku sprawiły, że rząd w Moskwie szybko zwrócił się do Brytyjczyków o pomoc. Ci, szczęśliwi z powodu znalezienia sobie przez III Rzeszę kolejnego wroga, nie odmówili wsparcia...
Niemcy przygotowując się do realizacji planu „Barbarossa” prowadziły intensywne rozpoznanie zachodnich rejonów Związku Radzieckiego. W czerwcu 1941 roku Luftwaffe nasiliło loty rozpoznawcze w celu ustalenia bieżącego stanu budowy rejonów umocnionych i rozmieszczenia oddziałów bojowych w pobliżu linii granicy.
W nocy z 2/3 września Dowództwo Armii „Łódź” nakazało III/6 Dywizjonowi Myśliwskiemu wykonywania wymiatań myśliwskich na obszarem działania 28. DP (w rejonie Wielunia) oraz 30. DP (w rejonie Szczerców-Widawa). Powodem tego były napływające do sztabu wiadomości o...
Jako związek operacyjno-strategiczny o kompetencjach administracyjnych Front Zabajkalski został utworzony 15 września 1941 roku z przeznaczeniem odparcia ewentualnego uderzenia japońskiego na Dalekim Wschodzie. Dowódcą Frontu został gen. Michaił Kowalow, którego zastąpił w 1945 r. marsz. Rodion Malinowski.
Operacja „Mały Saturn” nie była wcale ostatnim ciosem, który spadł na włoską 8. Armię zajmującą pozycje nad Donem. Na początku stycznia 1943 roku odnotowano napływ nowych sił sowieckich w rejon prawego skrzydła ARMIR (Armata Militare Italiana in Russia) i pozycji węgierskiej 2. Armii (stojącej na północ od Włochów).
Pomimo licznych triumfalnych doniesień pilotów 3. Korpusu Lotnictwa Myśliwskiego (IAK – Istriebitielnyj Awiacjonnyj Korpus) o wielkich sukcesach w czasie bitwy o Krym w 1944 roku, prawdziwe sukcesy Jaków z wizerunkiem ptasiego skrzydła na kadłubach były wielokrotnie mniejsze, a straty własne znaczne.
Bitwa o Midway, stoczona w czerwcu 1942 roku, była jednym z przełomowych wydarzeń drugiej wojny światowej na Pacyfiku. Japońska Cesarska Marynarka Wojenna poniosła w niej druzgocącą klęskę, tracąc m.in. cztery duże lotniskowce, ponad 250 samolotów i ponad 3000 ludzi (w tym 121 doświadczonych lotników).
Czołgi lekkie 38.M Toldi stanowiły podstawowe uzbrojenie węgierskich wojsk pancernych w latach 1940–1941. Czołgi te były intensywnie wykorzystywane podczas operacji w Siedmiogrodzie, Jugosławii i na Ukrainie. Służyły w kompaniach lekkich czołgów oddziałów rozpoznawczych, w kawalerii pancernej i batalionach cyklistów-czołgów lekkich.