Wojny i konflikty

Bellum incognitum – wojna nieznana Użycie broni pancernej w kampanii polskiej w 1939 roku – oczekiwania a rzeczywistość

Niemiecka napaść na Polskę we wrześniu 1939 roku nie tylko rozpoczęła konflikt ogólnoświatowy, ale była również praktyczną okazją do sprawdzenia nowych rozwiązań w zakresie prowadzenia wojny – w założeniach agresora błyskawicznej, będącej przeciwieństwem pozycyjnej, z dużym nastawieniem na wykorzystanie broni pancernej. 

Zobacz więcej

LEGION CONDOR. Działania jednostek lotniczych 1936-1939

Historia Legionu Condor – niemieckiej formacji wojskowej, która w latach 1936-1939 w bardzo istotny sposób przyczyniła się do ostatecznego zwycięstwa sił nacjonalistycznych w wojnie domowej w Hiszpanii – z pewnością zasługuje na uwagę Czytelników. 

Zobacz więcej

Wojna powietrzna nad frontem zachodnim we wrześniu 1939 r.

W trzecim dniu agresji niemieckiej na Polskę, realizując deklaracje sojusznicze wobec naszego kraju, Wielka Brytania i Francja wypowiedziały wojnę III Rzeszy. Wbrew jednak oczekiwaniom strony polskiej, wrześniowe działania na froncie zachodnim przybrały niemrawy charakter ...

Zobacz więcej

Kock – ostatnia bitwa polskiego września

Rozkazem Naczelnego Wodza z 9 września, dowodzony przez gen. Kleberga IX Okręg Korpusu (OK) miał zorganizować własnymi siłami obronę odcinka Brześć – Pińsk oraz rozpoznawać na północ od tej linii. Marszałek Rydz-Śmigły zamierzał utworzyć główną linie oporu na rubieży Pińsk – Brześć – Kock – linia Wieprza – Wisła – San. 

Zobacz więcej

Bohater spod Guadalcanalu. Amerykański ciężki krążownik USS San Francisco CA-38

Siedem amerykańskich ciężkich krążowników typu New Orleans, które wykorzystywano na Pacyfiku i Atlantyku w czasie II wojny światowej w sposób tak intensywny, że aż wręcz bezlitosny, zasłużyło sobie na miano najsławniejszych w swojej klasie.

Zobacz więcej

Walka o żeglugę – czyli krążowniki pancerne pierwszego pokolenia oraz brytyjska odpowiedź na nowe zagrożenie

Pod koniec lat 80. XIX w. w kilku flotach rozpoczęto budowę dużych krążowników przeznaczonych do zwalczania żeglugi handlowej. Z uwagi na ich konstrukcję zalicza się je do krążowników pancernych, rzadziej pancernopokładowych. 

Zobacz więcej

Trójka pechowców z przełomu stuleci

W ostatniej dekadzie XIX i pierwszej XX w. niemal każdego roku dochodziło do tego, że któraś z flot traciła duży okręt w rezultacie pechowego zdarzenia. Największy rozgłos zyskiwały oczywiście katastrofy jednostek należących do mocarstw światowych i z dużą liczbą ofiar,

Zobacz więcej

David McCampbell. Czołowy as lotnictwa pokładowego

Najskuteczniejszym pilotem myśliwskim operującym z lotniskowców jest kmdr por. David McCampbell – latający na samolocie Grumman F6F Hellcat dowódca stacjonującej na pokładzie lotniskowca Essex

Zobacz więcej

Samolot kontra okręt podwodny w drugiej wojnie światowej

Dynamiczny rozwój lotnictwa w czasie pierwszej wojny światowej i w okresie międzywojennym, zmienił także układ sił na morzu. 

Zobacz więcej

7. Pułk Strzelców Konnych Wielkopolskich 7. batalion Strzelców Konnych Wielkopolskich

Szwadronem zapasowym 5. Pułku StrzelcówKonnych utworzonym w Grudziądzu dowodziłmjr Rudolf Lang. Szwadron ten mimo napotkanychpoważnych trudności organizacyjnych podołałswemu zadaniu. 

Zobacz więcej

Czołgi średnie T-34 w niemieckiej służbie

Radziecki czołg średni T-34 do dziś wzbudza wiele kontrowersji. Dla niektórych był synonimem radzieckiej potęgi militarnej okresu II wojny światowej i jednocześnie symbolem zwycięstwa nad III Rzeszą.

Zobacz więcej

Grodno 1941. Kontratak Grupy Konno-Zmechanizowanej gen Bołdina [Cz.1]

Podczas sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 r. zadanie zdobycia Grodna powierzono Grupie Konno-Zmechanizowanej dowodzonej przez komdiwa Iwana Bołdina

Zobacz więcej

Wał Wschodni 1943

Podbój ZSRS przez siły zbrojne III Rzeszy i jej sojuszników rozpoczął się 22 czerwca 1941 r. i był realizowany w myśl planu noszącego kryptonim „Barbarossa”. Zakładał on rozbicie do końca roku jednostek liniowych Armii Czerwonej i opanowanie Leningradu, Moskwy oraz rubieży Wołgi. 

Zobacz więcej

Owoce zwycięstwa 1945 r.

ZSRR zawsze przygotowywał się do prowadzenia wojny w „otoczeniu kapitalistycznym”. Sowieckie kierownictwo polityczne, kierując się dogmatami marksizmu-leninizmu, dążyło do wojny, czyniło wszystko dla jej wybuchu i starannie rozpalało ogień światowego pożaru. Militaryzacja życia gospodarczego i społecznego kraju osiągnęła...

Zobacz więcej

Półwysep Iberyjski w drugiej wojnie światowej

Leżące na południowo-zachodnim krańcu Europy cztery państwa Półwyspu Iberyjskiego zostały oszczędzone przez drugą wojnę światową. Najbogatsze w wydarzenia były dzieje najmniejszego Gibraltaru, z kolei w nieco większej Andorze nie działo się prawie nic. Hiszpania i Portugalia oficjalnie pozostawały neutralne...

 

Zobacz więcej

Hiszpania poligonem doświadczalnym przed drugą wojną światową

Druga połowa lat trzydziestych XX wieku to gwałtowne narastanie w Europie zagrożenia wojennego. Do tego doszła konfrontacja dwóch ideologii totalitarnych: faszyzmu i bolszewizmu. Państwem, w którym doszło do tej konfrontacji stała się Hiszpania.

Zobacz więcej

Legion Condor

Okrutna wojna domowa w Hiszpanii w latach 1936–39 zajmuje bardzo ważne miejsce w dwudziestowiecznej historii Europy. Za każdym z wrogich obozów – republikanami lub nacjonalistami – opowiedziały się inne państwa, a w ślad za tym nastąpiło ich bezpośrednie zaangażowanie w hiszpański konflikt.

Zobacz więcej

Wojna domowa w Hiszpanii 1936-1939

Radio Ceuta w Maroku Hiszpańskim nadało 17 lipca 1936 r. krótki, dziwnie brzmiący komunikat: Całe niebo jest nad Hiszpanią bezchmurne. Dla postronnych słuchaczy praktycznie to nic nie znaczyło. Dla wąskiego grona wtajemniczonych oficerów był to sygnał wyzywający spiskowców do rozpoczęcia wojskowego zamachu stanu skierowanego przeciwko rządowi Drugiej Republiki w Hiszpanii.

Zobacz więcej

Tragedia w Zatoce Neustadt

Pod koniec II wojny światowej, wobec zbliżania się alianckich wojsk zarówno ze wschodu, jak i zachodu, Niemcy ewakuowali w głąb Rzeszy więźniów z obozów koncentracyjnych, które sukcesywnie były wyzwalane. Wielu z nich podczas tej ewakuacji poniosło śmierć, z czego kilka tysięcy już w ostatnich dniach konfliktu, i to w miejscu oraz okolicznościach zupełnie nieoczekiwanych.

Zobacz więcej

Ostatnie starcie niszczycieli na Pacyfiku - Zatopienie Momi i Hinoki

Pod koniec 1944 r. japońska flota, a właściwie to co z niej pozostało, przeszła z konieczności do defensywy. Potężny niegdyś zespół lotniskowców uderzeniowych floty praktycznie przestał istnieć. Przetrzebione i pokiereszowane w walkach o Leyte pancerniki i krążowniki wycofały się do Japonii i tam z powodu braku paliwa...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter