Wojny i konflikty

Lista strat materialnych Ob.d.L kwatermistrza (Gen.Qu.) 6.Abt na wrzesień 1939 roku

Dwusilnikowe samoloty dalekiego rozpoznania Do 17 były bardzo trudne do zestrzelenia. Po pierwsze latały bardzo wysoko i z reguły nie były osiągalne dla kanonierów dział przeciwlotniczych, po drugie, „latające ołówki”, jak je nazywano ze względu na ich długi kadłub...

Zobacz więcej

Reichsverteidigung

Reichsverteidigung – to jedno z lepiej znanych określeń z historii lotnictwa okresu II wojny światowej. Często zapomina się wszakże, że za określeniem tym przez długi czas nie kryło się nic realnego. Nie była to bowiem nazwa żadnego związku ani systemu obronnego...

Zobacz więcej

Na dnie z honorem lec, czyli jak Argentyna traciła okręty i statki w czasie wojny falklandzkiej 1982 roku

Wojna o Falklandy nie przestaje fascynować historyków, pomimo upływu ćwierćwiecza. Wiele zostało napisane na temat brytyjskiej marynarki wojennej i utraconych przez nią okrętów. Każdy entuzjasta marynista słyszał o zatopieniu krążownika Generał Belgrano.

Zobacz więcej

Operacja Azul – pierwszy etap wojny na Południowym Atlantyku

Przyczyny podjęcia przez argentyńską juntę decyzji o zajęciu Wysp Falklandzkich były przedmiotem wielu analiz. Większość autorów zgodna jest, co do tego, że było to desperackie usiłowanie rozwiązanie problemów wewnętrznych, poprzez agresję zewnętrzną.

Zobacz więcej

Morskie akcenty powstania styczniowego

W powszechnej świadomości powstanie styczniowe, to głównie walki powstańców na lądzie w zaborze rosyjskim. Sprawy morskie tymczasem znaczyły dużo więcej, niż mogłoby się pozornie wydawać.
2 marca 1863 roku mieszkańców australijskiego miasta Melbourne obudził huk dział...

Zobacz więcej

Kierunek Kair – pierwsza włoska ofensywa

10 czerwca 1940 roku o 16.30 hrabia Galeazzo Ciano, minister spraw zagranicznych, przyjął Andre Francios-Ponceta, ambasadora Francji, i powiadomił go, że Włochy przystępują do działań wojennych. W kwadrans później Ciano powiadomił o tym fakcie Percy’ego Loranie, ambasadora brytyjskiego...

Zobacz więcej

Rosyjska interwencja wojskowa w Syrii – Su-35S w Chmejmim

Wzmocnienie rosyjskiego kontyngentu lotniczego w Syrii o kolejne samoloty myśliwskie było oczekiwane od końca listopada ubiegłego roku, jako jeden z zapowiadanych środków mających poprawić bezpieczeństwo wykonywania lotów bojowych po zestrzeleniu przez Turcję 24 listopada 2015 roku bombowca frontowego Su-24M. 

Zobacz więcej

Operacja „Reindeer”

Cassinga to miasteczko położone w południowej Angoli na wysokości ok. 1300 m n.p.m., powstałe przy kopalni rudy żelaza w czasie, gdy sąsiadująca z portugalską Angolą Namibia nazywana była Niemiecką Afryką Południowo-Zachodnią. 

Zobacz więcej

Wyszliśmy na brzeg. 1. Armia Wojska Polskiego w walkach pod Dęblinem i Puławami w sierpniu 1944 r.

Najpiękniejszy jest naszej Wisły brzeg – zapewniali berlingowcy w jednej z najpopularniejszych pieśni tej formacji. Śpiewając Okę w trakcie marszu przez Lubelszczyznę w lipcu 1944 r. nie wiedzieli, co czeka ich w najbliższej przyszłości, gdy dotrą wreszcie nad upragnioną Wisłę.

Zobacz więcej

Radzieckie asy pancerne

W latach II wojny światowej wielu żołnierzy Armii Czerwonej wsławiło się bohaterstwem. Nie ulega wątpliwości, że największa sława stała się udziałem pilotów myśliwskich. Nazwiska Kożeduba, Pokryszkina czy Safonowa oraz opisy ich wyczynów trafiały na pierwsze strony gazet i do świadomości nie tylko Rosjan. 

Zobacz więcej

Czołgi T-34 w operacji „Barbarossa”

Latem 1939 r. prace prowadzone w Charkowie nad nowym czołgiem średnim i szybkobieżnym przyniosły w końcu upragniony finał. Wojskowe próby przeszły dwa prototypy tego samego wozu w dwóch alternatywnych odmianach: lżejszej A-20 i cięższej A-32. 

Zobacz więcej

Ukraińskie Su-25 nad Donbasem

Podobnie jak w wielu krajach byłego Związku Radzieckiego, Su-25 stał się podstawowym samolotem szturmowym Sił Powietrznych Ukraińskich Sił Zbrojnych. Obecnie jedyną ich jednostką użytkującą samoloty tego typu jest 299. brTA stacjonująca w bazie lotniczej Kulbakino w pobliżu Nikołajewa.

Zobacz więcej

Lotnictwo bombowe Militaire Luchtvaart van het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger w walce z Japończykami (3)

15 lutego 1942 r. japońscy spadochroniarze zdobyli lotnisko P.1 w okolicy Palembangu na Sumatrze oraz położone na południe od tego miasta rafinerie w Pladjoe i Soengai Gerong. Rafineria NKPM w Soengai Gerong została zniszczona zgodnie z planem...

Zobacz więcej

Przyczółek nad Biebrzą. Walki obronne 12. DPanc w VIII 1944 r. (2)

Pogodne, ale wietrzne przedpołudnie 9 sierpnia upłynęło bez działań bojowych. O 12.00 grupa „von Bodenhausen” została rozwiązana, a 12. DPanc wraz z odcinkiem obrony została podporządkowana VI KA z 4. Armii. 12. DPanc podlegały teraz następujące jednostki...

Zobacz więcej

Lista strat materialnych Ob.d.L kwatermistrza (Gen.Qu.) 6.Abt na wrzesień 1939 r.

Niniejszy artykuł cyklu wrześniowego jest kontynuacją tematu dotyczącego sposobu dokumentowania zbiorczych dziennych meldunków strat niemieckiego Naczelnego Dowództwa – Ob.d.L. feldmarszałka Hermanna Göringa1, zapoczątkowanego w magazynie Lotnictwo 1/2013 

Zobacz więcej

Niewypowiedziana wojna. Sowiecko-szwedzka wojna podwodna 1940–1945

Szwecja, choć oficjalnie neutralna, w czasie II wojny światowej poniosła straty zarówno materialne, jak i ludzkie. W latach 1940–1945 w wyniku działań wojennych na Bałtyku straciła ona pewną liczbę statków handlowych i okrętów wojennych. 

Zobacz więcej

ORP Admirał Sierpinek

We wrześniu 1939 roku, ORP Admirał Sierpinek nie należał do jednostek bojowych w ścisłym tego słowa znaczeniu – był uzbrojonym okrętem sztabowym Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej w Pińsku. 

Zobacz więcej

Ostatni bój samotnego okrętu

Portugalczycy byli pierwszą europejską nacją, która usadowiła się w Indiach. 20 maja 1498 roku na redzie portu Calicut (obecnie Kozhikode w stanie Kerela), leżącego na Wybrzeżu Malabarskim, rzuciły kotwice trzy portugalskie statki dowodzone przez Vasco da Gamę (1460-1524). 

Zobacz więcej

Brytyjskie pływające obozy jenieckie w epoce wojen napoleońskich

W 1799 roku Europa wkroczyła w epokę wojen napoleońskich (1799-1815). Ten krótki, zaledwie sześcioletni okres, zmienił mapę polityczną tej części świata oraz rozpowszechnił postępowe ideały oświeceniowe rewolucji francuskiej.

Zobacz więcej

Wodnosamoloty kontra okręty podwodne okresu Wielkiej Wojny

Rok 1916 przyniósł nasilenie działań lotniczych przeciwko okrętom podwodnym, jak i wreszcie pierwsze sukcesy na tym polu! Jednak pierwszym zatopionym okrętem podwodnym Wielkiej Wojny był okręt francuskiej Marine Nationale...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter