Wojny i konflikty

Śląsk 1939

W latach 20. zaczęto zdawać sobie sprawę z tego, że Górnośląski Okręg Przemysłowy jest największym zapleczem przemysłowym Polski, a jednocześnie znajduje się tuż przy granicy z Niemcami w bardzo niekorzystnym położeniu strategicznym. 

Zobacz więcej

Plan „Z” – niekończąca się opowieść

Plan „Z” w potocznym rozumieniu jest nazwą polskiego planu wojny z Niemcami w 1939 roku, mającego umożliwić nam obronę przed nieprzyjacielską nawałą w krytycznej chwili. Okazuje się jednak że, nie ma to większego związku z realiami, aczkolwiek zarazem... dokładnie je odzwierciedla. 

Zobacz więcej

Zanim przybyły Latające Tygrysy

Po prawie całkowitym wykruszeniu się sprzętu, którym Chińskie Siły Powietrzne dysponowały w jednostkach myśliwskich w momencie wybuchu konfliktu, w ostatniej dekadzie listopada 1937 roku działania bojowe rozpoczęli sowieccy ochotnicy, a rodzime dywizjony przezbrajały się na nowy sprzęt, w większości dostarczony ze Związku Sowieckiego. 

Zobacz więcej

Rosyjska interwencja wojskowa w Syrii - propaganda sukcesu w cieniu dyplomatycznych gier i rosnących strat

W połowie lipca Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej zorganizowało konferencję, podczas której przedstawiono powody podjęcia interwencji wojskowej w Syrii, skutki oraz wynikające z tego wnioski. 

Zobacz więcej

Myśliwce nad Chałchyn Goł. I-16, I-153, I-15bis vs Ki-27

Przeciętnemu Europejczykowi trudno będzie znaleźć na mapie niezbyt wielką rzekę Chałchyn Goł, płynącą na jałowym i bezludnym pograniczu mongolsko-mandżurskim, jednak właśnie tam latem 1939 roku miały miejsce krwawe dla obu stron konfliktu walki...

Zobacz więcej

Popołudniowe naloty 2. Eskadry Bombowej 3 września 1939 roku

Początek tej historii miał miejsce około godziny czwartej w nocy z 23 na 24 sierpnia 1939 roku, kiedy w 2. Pułku Lotniczym na lotnisku Rakowice ogłoszono mobilizację alarmową. Od kilku miesięcy rosło zagrożenie atakiem wojsk III Rzeszy. 

Zobacz więcej

OORP Wicher i Burza w II wojnie światowej. Wybuch drugiej wojny światowej – dzieje samotnego niszczyciela ORP „Wicher”

W latach 1926-1932, francuska stocznia Chantiers Navals Francais, zbudowała na zamówienie Kierownictwa Polskiej Marynarki Wojennej dwa kontrtorpedowce, które miały stanowić zalążek potężnej i nowoczesnej floty morskiej, jaką chciano stworzyć w kolejnych latach. 

Zobacz więcej

Bitwa na wodach Svensksundu

Większość osób zapytanych o ostatnią wielką bitwę flot wiosłowych wymieniłoby zapewne bitwę pod Lepanto stoczoną w 1572 roku, pomiędzy siłami Św. Ligi i Imperium Osmańskiego. Jednak ostatnie takie starcie miało miejsce ponad dwa wieki później...

Zobacz więcej

Republika Rzymska w walce z piratami

Powszechnie wiadomo, iż piraci działali na morzach praktycznie od początków dziejów żeglugi. Bieda, chęć szybkiego wzbogacenia się czy też żądza władzy stanowiły przyczynę, dla której marynarze wciągali na maszt czarną banderę, siejąc postrach wśród załóg statków kupieckich.

Zobacz więcej

Spider Web Patrols — zwalczanie niemieckich okrętów podwodnych przez alianckie lotnictwo morskie w latach 1917-1918

Przestrzeń morska otaczająca Wyspy Brytyjskie w 1917 roku była głównym terenem polowań U-bootów i polowań na nie ze strony RNAS. Dowództwo RNAS w tym rejonie rozwinęło sieć stacji lotniczych, z których część znajdowała się na terytorium francuskim...

Zobacz więcej

,,Eksperymentalna operacja desantowa” – rajd na Dieppe 19 sierpnia 1942 roku

W Górnej Normandii, na francuskim brzegu kanału La Manche, leży miejscowość Dieppe, która byłaby jednym z wielu zwykłych francuskich miast portowych, gdyby nie wydarzenia z 19 sierpnia 1942 roku. Brytyjska Operacja ,,Jubilee” udowodniła Amerykanom, że...

Zobacz więcej

Operacja „Cactus” – skok tygrysa na Malediwy

W nocy z 2 na 3 listopada 1988 roku strzały z broni automatycznej rozdarły nocną ciszę w Male, stolicy wyspiarskiej Republiki Malediwów położonej na bezmiarze Oceanu Indyjskiego. Okazało się, że nawet geograficzne oddalenie od głównych światowych obszarów kryzysowych nie może gwarantować stabilności...

Zobacz więcej

Flota Bałtycka podczas kampanii wrześniowej

Przed wojną dowództwo WMF ZSRR (Wojenno-Morskoj Fłot – Marynarka Wojenna) opracowywało plany wojenne, wychodząc z założenia, że w nadchodzącym konflikcie najważniejszy będzie kierunek zachodni, a Bałtyk będzie głównym teatrem działań bojowych na morzu. 

Zobacz więcej

Niełatwy dzień Walki pod Brwinowem, Święcicami i Ołtarzewem w dniu 12 września 1939 roku.

12 września 1939 roku uszczuplone siły Armii „Łódź” pod dowództwem gen. bryg. Wiktora Thomméego podjęły pod Brwinowem i Święcicami próbę przebicia się przez kordon niemiecki w stronę Warszawy. Dla pozbawionych łączności i wycofujących się od wielu dni polskich piechurów było to ogromne wyzwanie. 

Zobacz więcej

Red Tails. Czarnoskórzy piloci myśliwców z czerwonymi ogonami

Od czerwca 1943 r. w zmaganiach na śródziemnomorskim teatrze działań wojennych brały udział jednostki lotnicze, których personel w całości składał się z Afroamerykanów. Ich historia została niedawno przypomniana na ekranach kin, w filmie Red Tails. 

Zobacz więcej

1.Dywizja Pancerna w walkach pod Axel

W końcu sierpnia 1944 roku zakończyła się operacja 21. Grupy Armii oraz 1. Armii Amerykańskiej, której głównym celem było zamknięcie w okrążeniu niemieckiej 5. Armii Pancernej i 7. Armii. Działania te znane są jako tzw. kocioł pod Falaise. 

Zobacz więcej

Malowanie i oznakowanie polskich czołgów średnich T-34-85 w czasie II wojny światowej

Czołg średni T-34-85 to jeden z najlepiej znanych pojazdów okresu II wojny światowej. Wozy tego typu znalazły się także na wyposażeniu jednostek Wojska Polskiego walczących na froncie wschodnim. Wydawać by się mogło, że malowanie polskich „osiemdziesiątek piątek” to temat niebudzący wątpliwości. 

Zobacz więcej

Powstanie, organizacja i rozwój 2. Armii Wojska Polskiego

Wczesnym latem 1944 roku decydentom z Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z Edwardem Osóbką-Morawskim, Wandą Wasilewską oraz generałem Michałem Żymierskim na czele zaczął marzyć się Front Wojska Polskiego wyzwalający resztę kraju spod niemieckiej okupacji...

Zobacz więcej

Początek wojny z panem Messerschmittem

Latem 1942 roku Amerykanie rozpoczęli bardzo złożoną i skomplikowaną operację dyslokowania swojego lotnictwa w Brytanii w celu sprowadzenia Niemiec z powrotem do „epoki kamienia łupanego”. Wraz z pojawieniem się jednostek 8. Armii Powietrznej na Wyspie i wykonywaniem przez nie pierwszych misji bombowych...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter