Wojny i konflikty

Zagłada fregaty Domiat i izraelski atak na HMS Crane

W roku 1922, Egipt formalnie ogłosił niepodległość od Wielkiej Brytanii (która zajęła ten obszar w 1888 roku), ale Albion nadal zachował prawo utrzymywania tam wojsk i faktycznie kontrolował egipską politykę zagraniczną oraz obronną. Stan taki utrzymał traktat dwustronny zawarty w 1936 roku.

Zobacz więcej

Pięć, czyli siedem, czyli dziesięć Armie w Wojsku Polskim w kampanii 1939 roku. Część 2

Armia „Kraków” – związek operacyjny utworzony dla obrony rejonu przemysłowego na Górnym Śląsku, osłony rejonu Częstochowy od zachodu oraz Krakowa od południowego zachodu. Armia ta otrzymała bardzo ciężkie zadanie utrzymania się na obranych pozycjach i stanowienia swoistego zawiasu (pivot) dla podtrzymania spokojnego odwrotu...

Zobacz więcej

Trzy dni nadziei. Udział 9. DPanc w operacji „Cytadela” w lipcu 1943 roku

9. DPanc działania bojowe pod Kurskiem rozpoczęła drugiego dnia ofensywy. Wchodząc do boju jako dywizja drugiego rzutu, powinna rozwinąć sukces osiągnięty pierwszego dnia przez jednostki szturmowe. Początkowo wydawało się, że tak się stanie. W ciągu dwóch pierwszych dni 9. DPanc włamała się 8 kilometrów w głąb sowieckiej obrony. 

Zobacz więcej

Toruniacy nad frontem – interwencja naziemna i wymiatanie III/4 Dywizjonu Myśliwskiego 2 września 1939 roku

Pierwszego września oddziały niemieckiej wschodnio-pruskiej 21. Dywizji Piechoty przy wsparciu Stukasów oraz jednej kompanii czołgów atakowały polskie pozycje obronne nad rzeką Osą. Po całym dniu walk Niemcom udało się zdobyć przyczółek na południowym brzegu rzeki w rejonie Rogóźna-Zamku. 

Zobacz więcej

Schwere Panzer Abteilung 503 w Normandii

17 lipca 1944 roku dowódca Panzergruppe West gen. Eberbach spotkał się z marszałkiem polnym von Kluge, który objął stanowisko głównodowodzącego Heeresgruppe B (marszałek polny Rommel został ranny w trakcie ataku lotniczego) i powiadomił go o spodziewanym brytyjskim natarciu. Według informacji posiadanych przez Niemców...

Zobacz więcej

Leopardy 2 w ogniu. Sprawdzian w Syrii

W drugiej połowie 2016 roku tureckie siły zbrojne przeprowadziły operację z wykorzystaniem broni pancernej w rejonie syryjskiego miasta Al-Bab. W dobie mediów społecznościowych, wykorzystywanych przez propagandzistów tzw. Państwa Islamskiego, pojawiły się liczne informacje na temat zniszczonych tureckich czołgów M60/M60T i Leopard 2A4. 

Zobacz więcej

Historia pociągu pancernego Nr 16 „Mściciel”

 „Pociąg pancerny”! Na dźwięk tych słów w wyobraźni naszej stają olbrzymie wozy, zakute w stal, z najeżonymi paszczami groźnych armat czy karabinów maszynowych na straży. Sunie w dal, przed siebie, po lśniących szynach, niewzruszony i obojętny na pociski, odbijające się od jego potężnej...

Zobacz więcej

75 lat po Pearl Harbor

Minęło 75 lat od japońskiego ataku na bazę morską US Navy w Pearl Harbor na Hawajach. O świcie, 7 grudnia 1941 roku, kilkaset najnowocześniejszych wówczas samolotów lotnictwa morskiego przeprowadziło śmiałe uderzenie całkowicie zaskakując Amerykanów. 

Zobacz więcej

Operacja Dynamo – sukces który nie był zwycięstwem

Przeprowadzona między 26 maja a 4 czerwca 1940 roku Operacja Dynamo była największą operacją ewakuacyjną w historii Wielkiej Brytanii. Jej znaczenie bezpośrednio wiązało się ze skalą klęski wojsk brytyjskich oraz francuskich na polach Francji i Belgii. 

Zobacz więcej

Czarne krzyże nad Zatoką Gdańską

Działania Luftwaffe oraz niemieckiego lotnictwa morskiego po 3 września 1939 roku znamionuje ich całkowita dominacja w powietrzu…

Zobacz więcej

Drewno przeciwko żelazu – dwie bitwy CSS Albemarle

Wiosną 1864 roku konfederackie siły zbrojne podjęły śmiałą próbę wyparcia unionistów z szeregu, zdobytych przez nich dwa lata wcześniej, przyczółków na wybrzeżu Karoliny Północnej. Kluczową rolę w tych zmaganiach odegrał pancerny taranowiec CSS Albemarle. 

Zobacz więcej

Lotniskowce US Navy w bitwie o Leyte (cz. 1)

Walki o wyspę Leyte na Filipinach dla lotniskowców US Navy były przełomowym momentem w wojnie na Pacyfiku. Wtedy ostatni raz walczyły z lotniskowcami Cesarskiej Marynarki i po raz pierwszy odpierały ataki kamikadze, które wkrótce stały się największym wyzwaniem dla amerykańskiej floty. 

Zobacz więcej

5. pułk czołgów ciężkich Wojska Polskiego

20 sierpnia na podstawie rozkazu nr 8 rozpoczęto organizację armijnego 5. pułku czołgów ciężkich, który miał zostać wyposażony w czołgi IS-2. 5 września do Chełmu Lubelskiego przybyła grupa oficerów radzieckich, która miała za zadanie zorganizowanie jednostki – 5. pułku czołgów ciężkich. 

Zobacz więcej

Pancerne Kangury

31 lipca 1944 roku dowódca kanadyjskiej 1. Armii gen. por. H.G. Crerar wystosował do dowództwa 21. Grupy Armii prośbę o wyrażenie zgody na zmodyfikowanie 70 samobieżnych haubic 105 mm HMC M7 zwanych przez Brytyjczyków Priest. Zamierzano zdemontować haubice, aby w ten sposób uzyskać przestrzeń dla 12 żołnierzy. 

Zobacz więcej

Strzelcy górscy pod Murmańskiem. Gebirgsarmeekorps „Norwegen” w początkach operacji „Barbarossa”

Jednym z elementów „Fall Barbarossa” miały być działania prowadzone na dalekiej północy. Z punktu widzenia strategicznego mogły one odegrać decydującą rolę w dalszym przebiegu działań wojennych na wschodzie – zajęcie niezamarzającego portu murmańskiego przesądzało bowiem o braku możliwości otrzymania dostaw od potencjalnych sojuszników ...

Zobacz więcej

Pułk 6. Pancerny „Dzieci Lwowskich” w walkach o Piedimonte San Germano

19 maja 1944 roku jednostki niemieckie wycofały się na pozycję „Hitlera”. W rejonie rozciągającym się od południowego podnóża Monte Caria do doliny rzeki Liri utworzony został najlepiej umocniony odcinek nowej obrony. W obronie szczególne zadanie spełniał „Rygiel Sengera” (gen. Senger był dowódcą XIV Korpusu Pancernego). 

Zobacz więcej

Superfortece nad Koreą cz. I

W chwili wybuchu wojny na Półwyspie Koreańskim USAF dysponowały już następcami legendarnego bombowca Boeing B-29 Superfortress – jego modelem rozwojowym Boeing B-50 oraz międzykontynentalnym Convair B-36 Peacemaker. Ponadto do służby oddawano właśnie pierwsze Boeing B-47 Stratojet

Zobacz więcej

33. Eskadra Obserwacyjna we wrześniu 1939 roku

Wojna obronna 1939 roku była prawdziwym sprawdzianem dla powołanego do życia w 1929 roku lotnictwa towarzyszącego. Zadaniem eskadr towarzyszących była praca dla Wielkich Jednostek WP z lotnisk polowych położonych w pobliżu frontu. Miały one prowadzić bliskie rozpoznanie i loty łącznikowe. 

Zobacz więcej

Ugo Drago – as myśliwski Regia Aeronautica i Aeronautica Nazionale Repubblicana

Kapitan Ugo Drago był jednym z najskuteczniejszych włoskich pilotów myśliwskich okresu II wojny światowej. Większość ze swoich 17 zwycięstw powietrznych osiągnął w ostatnim roku wojny, służąc w Aeronautica Nazionale Repubblicana, tj. siłach powietrznych do końca wiernej III Rzeszy Włoskiej Republiki Socjalnej.

Zobacz więcej

"Czarna niedziela” w Porcie Wojennym Hel. Zatopienie ORP Wicher i ORP Gryf

3 września 1939 r. po porannym pojedynku artyleryjskim pomiędzy zakotwiczonymi jako stałe baterie artyleryjskie w helskim Porcie Wojennym  kontrtorpedowcem ORP Wicher i stawiaczem min ORP Gryf, a niemieckimi kontrtorpedowcami typu Leberecht Mass, z którego niemieckie jednostki wyszły pokonane...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter