Wojny i konflikty

Odwrócone desanty, czyli działania ewakuacyjne sił morskich ONZ w czasie wojny koreańskiej

Pod koniec października 1950 roku wojska ONZ nadal kontynuowały działania zaczepne, wykorzystując impet, którego nabrały w następstwie zakończonego sukcesem lądowania pod Inchon. Na zachodzie zdobycie i rozminowanie portu Chinnampo ułatwiło zaopatrywanie 8. Armii, co wpłynęło dodatnio na tempo działań. 

Zobacz więcej

Lądowania samolotów polskich i niemieckich w ZSRR przed 17 września 1939 roku

W działaniach lotniczych nad Polską podczas wojny obronnej mało są znane epizody opisujące przypadkowe lądowania w ZSRR samolotów polskich oraz niemieckiego przed 17 września 1939 r. W drugiej dekadzie września doszło do kilku omyłkowych przelotów i lądowań. 

Zobacz więcej

Zaprzepaszczone szanse – kanał La Manche, jesień 1940 roku

We wrześniu 1940 roku do portów w okupowanej od niedawna części Francji przeniosły się wszystkie sprawne bojowo niszczyciele Kriegsmarine. Na zmianę z flotyllą torpedowców dawały się one we znaki nieprzyjacielowi po drugiej stronie kanału La Manche. Szansę na to, by nie pozostawały bezkarne...

Zobacz więcej

Bitwa o wzgórze 119

W godzinach popołudniowych 8 sierpnia 1944 roku kombinowana radziecka grupa bojowa wdarła się z zaskoczenia w system niemieckich umocnień na wzgórzu 119, leżącym na południe od wsi Pohulanka i Zakręt na wschodnich przedpolach Warszawy. W krótkiej i gwałtownej walce zlikwidowała załogę...

Zobacz więcej

„Huragany” nad dżunglą. Hurricane'y RAF-u w walkach nad Malajami, Sumatrą i Jawą. Cz.2

W momencie japońskiego ataku na Pearl Harbor jednostki myśliwskie stacjonujące na Malajach i Singapurze były wyposażone w amerykańskie Brewstery B-339E Buffalo. Przed wojną brytyjskie dowództwo uważało, że ten typ myśliwca jest wystarczający do walk z japońskim lotnictwem. 

Zobacz więcej

Morane-Saulnier MS.406/410 w służbie Suomen Ilmavoimat

W latach II wojny światowej w służbie fińskiego lotnictwa znalazło się 87 samolotów myśliwskich Morane-Saulnier MS.406 i MS.410. Dostarczone w kilku partiach wzięły udział w ostatniej fazie wojny zimowej, a następnie uczestniczyły w trzyletniej wojnie kontynuacyjnej. 

Zobacz więcej

Salerno 1943. Cz. 2. Bitwa o przyczółek

9 i 10 września 1943 roku były dla żołnierzy niemieckiej 16. DPanc. gen. Rudolpha Sieckeniusa dniami ciężkiej próby, gdy samotnie powstrzymywali silny aliancki desant wysadzony pod Salerno i z powodzeniem blokowali rozszerzenie przyczółka i marsz ku celom operacji „Avalanche”. 

Zobacz więcej

Majowe boje 19. Eskadry Myśliwskiej

14 maja 1920 roku o godz. 9 rano ppor. Pawlikowski na alarm, że bolszewickie samoloty znajdują się nad lotniskiem, startował na samolocie typu „Spad” nr 14. Udało mu się dopędzić nieprzyjacielski samolot nad Borysowem na wysokości 1900 m. Była to też pościgowa maszyna typu „Spad”. Zaczęła się walka...

Zobacz więcej

HMS Abdiel – owocne operacje w Cieśninie Sycylijskiej

W listopadzie 1942 roku, po opanowaniu większości obszarów Afryki Północnej pozostających pod kontrolą rządu Vichy, alianckie siły lądowe ruszyły na wschód, ku Tunezji, gładko zaanektowanej przez wojska Osi w reakcji na lądowanie przeciwnika. Prawie pół roku później siły niemiecko-włoskie musiały skapitulować...

Zobacz więcej

Bitwa powietrzna nad Rembertowem – 3 września 1939 roku

Od rana 3 września 1939 roku III/1 Dywizjon Myśliwski, wchodzący w skład Brygady Pościgowej i stacjonujący na lotnisku polowym w Zielonce, wykonywał loty patrolowe wokół Warszawy. Około godz. 7.30 nadszedł alarmowy rozkaz startu i dywizjon poderwał w powietrze kilkanaście PZL P.11. 

Zobacz więcej

Karząca ręka Koninklijke Nederlands-Indische Leger. Cześć 1

Wieczorem 27 grudnia 1949 roku z masztu przed pałacem generalnego gubernatora Holenderskich Indii Wschodnich w Batawii na Jawie opuszczono flagę holenderską, a na maszt wciągnięto czerwono-białą flagę Stanów Zjednoczonych Indonezji (w 1950 roku nazwę państwa zmieniono na Republikę Indonezji). 

Zobacz więcej

Walki powietrzne wojny polsko-bolszewickiej

W 1920 roku, w czasie zmagań z Armia Czerwoną, samoloty z biało-czerwoną szachownicą miały okazję do zmierzenia się w powietrzu z maszynami przeciwnika, odnosząc sukcesy, ale i ponosząc straty w najbardziej ekscytującym elemencie działań bojowych lotnictwa, jakim są walki powietrzne.

Zobacz więcej

Sowiecka broń pancerna w Mandżurii w 1945 roku. Część 1. Fronty Dalekowschodnie

Ostatnim akordem udziału Armii Czerwonej w II wojnie światowej były walki przeciwko armii japońskiej w sierpniu 1945 roku. Za operacje ofensywne na północnym i wschodnim obszarze Mandżurii oraz półwyspie Sachalin i Wyspach Kurylskich odpowiadały 1. i 2. Front Dalekowschodni. 

Zobacz więcej

Kirkenes 1944. Ostatni rok wojny powietrznej na Dalekiej Północy

W 1944 roku lotnictwo radzieckiej Floty Północnej, wyposażone głównie w pochodzące z dostaw w ramach programu Lend-Lease samoloty produkcji amerykańskiej, dokonywało regularnych nalotów na port Kirkenes oraz zmierzające doń konwoje wiozące zaopatrzenie dla niemieckich wojsk stacjonujących w północnej Norwegii. 

Zobacz więcej

Salerno 1943. Część 1

Pierwsze półrocze 1943 roku przyniosło wojskom Osi kilka katastrof, które zmieniły bieg wojny i w efekcie wyeliminowały z niej Włochy, przynajmniej jako sojusznika Hitlera. Rozbicie w Rosji 8. Armii było dla mieszkańców Półwyspu Apenińskiego szokiem. 

Zobacz więcej

Wymiatanie Brygady Pościgowej nad frontem – 6 września 1939

Wycofująca się z Wielkopolski w pierwszych dniach września w głąb Polski Armia „Poznań” była nękana nalotami Luftwaffe. Działający na rzecz tej armii poznański III/3 Dywizjon Myśliwski nie był w stanie samodzielnie osłonić przemarszu dywizji tej armii.

 

Zobacz więcej

Operacja „Doppelkopf” – kontratak 3. Armii Pancernej. Część 2. Start „Doppelkopf”

Operacja „Doppelkopf” rozpoczęła się 16 sierpnia 1944 roku. Jak odnotowano pogoda była słoneczna, dobra widoczność, drogi dobre. Dzień ten przyniósł bardzo poważne zmiany na stanowiskach dowodzenia w całej Grupie Armii „Środek”. Tego dnia odwołano feldmarszałka Modela na front zachodni...

Zobacz więcej

Panzergruppe „West”. Część 2

Efektywność dywizji pancernych Panzergruppe (Pz.Gr.) „West”, realnie wykazaną w Normandii, należy uznać za raczej ograniczoną. Ich waga w działaniach wynikała z tego, że były wyraźnie silniejsze i bardziej mobilne niż dywizje piechoty, które pełniły rolę „zapchajdziury” wykorzystywanej przez dywizje pancerne do swoich akcji. 

Zobacz więcej

Plan „Peking”. Czy polska flota „uciekła”do Wielkiej Brytanii w 1939 roku?

Sygnał o rozpoczęciu operacji otrzymało dowództwo Floty drogą radiową po godzinie 12.00, 30 sierpnia 1939 roku i przekazało go kodem flagowym z wieży sygnałowej na Oksywiu do dowódcy dywizjonu kontrtorpedowców kmdr. por. Romana Stankiewicza. Miał on następującą treść: Dyon KT Peking. Dowódca Floty 12.55.M.

Zobacz więcej

Próby powstrzymania ofensywy bolszewików czyli pierwsze polskie miny rzeczne.

Tak się złożyło, że broń typowo morska jaką były miny były nam potrzebne zanim jeszcze uzyskaliśmy dostęp do morza... Pierwszymi akwenami wodnymi, na których operowała powstała niedawno Marynarka Wojenna były rzeki, rozlewiska i jeziora Polesia. I tam właśnie toczyła ona swe pierwsze boje...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter