Wojny i konflikty

„Huragany” nad dżunglą

Na porośniętej gęstą dżunglą Sumatrze główne lotniska, P1 i P2, położone były wokół Palembang, dużego miasta, na południe od którego, w Pladjoe i Soengai Gerong, znajdowały się rafinerie. Było to niejako zaplecze dla Singapuru i – co opisano w części I – wysyłano stąd Hurricane’y dla wsparcia obrony Malajów i Singapuru, tam je też ewakuowano. 

Zobacz więcej

As nr 2 w walkach o Półwysep Kerczeński

W drugiej fazie walk o Półwysep Kerczeński Hptm. Gerhard Barkhorn w ciągu dwóch miesięcy osiągnął 38 zwycięstw powietrznych, w tym swoje jubileuszowe 250. zestrzelenie. Co ciekawe, wiarygodność sukcesów meldowanych przez Niemca w zestawieniu z dokumentami radzieckich jednostek lotniczych...

Zobacz więcej

Gorące lato nad Maltą. Część II. W oczekiwaniu na X. Fliegerkorps

Malta od początku włoskiego udziału w wojnie nie była atakowana z taką intensywnością, jakiej należało oczekiwać. W ostatnich miesiącach 1940 roku doszło wręcz do załamania powietrznej ofensywy przeciwko brytyjskiej kolonii. Dla Włochów większe znaczenia miały działania w Afryce Północnej i Grecji. 

Zobacz więcej

Vincejo – nietypowy bryg wojenny w nietypowej roli

Marynarki wojenne angażowały się nierzadko w działania wywiadowcze, a nawet dywersyjno-szpiegowskie, chociaż ze zrozumiałych względów ten aspekt ich działalności jest znacznie mniej znany i dużo rzadziej poruszany.

Zobacz więcej

Lotniskowce Shōkaku i Zuikaku cz. 2, służba operacyjna

Lotniskowce ShōkakuZuikaku zadebiutowały w boju w grudniu 1941 r. podczas ataku na Pearl Harbor. W następnych 11 miesiącach brały udział w atakach na Rabaul, Nową Gwineę i Cejlon oraz w bitwach na Morzu Koralowym, koło wschodnich Wysp Salomona i koło wysp Santa Cruz. 

Zobacz więcej

Pierwsza dama floty alianckiej

Podczas ataku lotniczego na konwój atlantycki niewysoka, bardzo zgrabna, o niebiesko-turkusowych oczach i delikatnej urodzie trzydziestoletnia „Perła Oceanu” z Czerniejewa potrafiła w sukience tkwić na pokładzie starego masowca Kromań i dodawać otuchy walczącym załogom podczas bombardowania niemieckiego lotnictwa i ataków U-Bootów. 

Zobacz więcej

Sto lat skromności – Kpt. Zbigniew Gutowski (1916–2016)

Zbigniew Gutowski pochodził z rodziny, która miała w zwyczaju dawać Polsce wojskowych. Jego starszy brat, Michał, sławny ułan, w finale życia awansował na stopień generalski. Był pasjonatem latania, jednym z dwóch ostatnich pozostałych przy życiu pilotów myśliwskich 13. promocji Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie...

Zobacz więcej

P-51 Mustang w służbie lotnictwa ChRL

Jednym z najbardziej egzotycznych użytkowników legendarnych samolotów myśliwskich P-51 Mustang były Siły Powietrzne Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, które dużą liczbę maszyn tego typu zdobyły na pokonanych wojskach Kuomintangu i wcieliły większość z nich do służby liniowej.

Zobacz więcej

Lotnictwo wojskowe sowieckiej Ukrainy

Klęska Rosji i Austro-Węgier w pierwszej wojnie światowej oraz będący ich konsekwencją rozpad obu mocarstw przyniosły powstanie szeregu nowych niepodległych państw. Musiały one jednak udowadniać swoje prawo do istnienia na drodze zbrojnej konfrontacji. Nie inaczej było z państwem ukraińskim. 

Zobacz więcej

Omyłkowy atak na lotnisko Suchaja Riecka

Okres rywalizacji dwóch supermocarstw rozpoczęty po zakończeniu drugiej wojny światowej obfitował w szereg wojen zastępczych, ale nigdy nie doprowadził do bezpośredniego starcia Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego na polu bitwy. Jednak w 1950 roku, w czasie wojny koreańskiej, doszło do groźnego incydentu...

Zobacz więcej

Khedive Ismail i I-27– dramat koło Malediwów

Wody Oceanu Indyjskiego pokonywały podczas II wojny światowej dziesiątki statków wiozących żołnierzy Imperium Brytyjskiego, najpierw na fronty w Afryce Północnej, a potem także i w Azji. Zdecydowana większość z nich płynęła w konwojach, których eskorta przez długi czas okazywała się praktycznie zbędna. 

Zobacz więcej

Dubno 1941. Część 3. Kierunek Ostróg

W walki z sowieckimi korpusami była zaangażowana znaczna część sił 1. Grupy Pancernej (GPanc), ale czołówka niemieckich wojsk pancernych dalej szybko posuwała się na wschód, wykorzystując lukę we froncie powstałą po odrzuceniu 228. Dywizji Strzeleckiej (DS). Dzięki temu grupa bojowa złożona z piechoty zmotoryzowanej zdołała...

Zobacz więcej

St.Vith - bitwa o „gęsie jajo”

Miasteczko St. Vith (Saint-Vith/Sankt Vith, w skrócie St. Vith) położone jest w południowo-zachodniej Belgii, na pograniczu z Niemcami i Luksemburgiem. Kilka kilometrów na wschód od niego płynie rzeka Our, która jest jednocześnie granicą państwową. Miejscowość, położona w zalesionym paśmie górskim Ardenów, stanowiła...

Zobacz więcej

Bohaterowie Szturmowików

Samoloty szturmowe Iljuszyn Ił-2 brały udział w działaniach bojowych niemal od samego początku operacji „Barbarossa” w czerwcu 1941 roku. W radzieckich jednostkach bojowych maszyny Iljuszyna wytrwały aż do końca wojny, stając się jednym z symboli zwycięstwa Armii Czerwonej nad Niemcami. 

Zobacz więcej

Początek legendy Lancastera – Augsburg, 17 kwietnia 1942 roku

W październiku 1941 roku zakłady firmy Avro w Chadderton zaczęły opuszczać pierwsze seryjne bombowce czterosilnikowe typu Lancaster. Trafiały do dwóch dywizjonów Królewskich Sił Powietrznych, w których zadebiutowały bojowo w pierwszych dniach marca 1942 roku w lotach na minowanie. 

Zobacz więcej

Kapitulacja U-bootów w Ameryce Północnej

Tylko siedem niemieckich okrętów podwodnych oceanicznego typu IX C/40, IX D2 i X B zaniechało dalszej walki i skapitulowało w chwili zakończenia II wojny światowej w Kanadzie i USA. W gronie tych jednostek zaledwie jedna mogła pochwalić się udziałem w sześciu patrolach bojowych oraz zatopieniem okrętu i statku nieprzyjacielskiego. 

Zobacz więcej

Gra w statki i nie tylko…

Napięcie w cieśninie Ormuz jest niemal stałym elementem współczesnych stosunków międzynarodowych. Źródeł owego fenomenu upatrywać można jeszcze w 1979 r., kiedy to rewolucja islamska obaliła w Iranie monarchię, ustanawiając na jej miejscu teokratyczną republikę islamską.

Zobacz więcej

Zanim zmotoryzowano 10. Brygadę Kawalerii. Część I

Nim doszło do sformowania w Wojsku Polskim okresu międzywojennego pełnowartościowych jednostek zmotoryzowanych, armia prowadziła przez całą dekadę lat 30. rozmaite studia nad przewozem wojska samochodami, metodami jego sprawnego za- i wyładunku oraz sposobami jego wejścia do walki. 

Zobacz więcej

Nóż czy gwóźdź? Operacyjne aspekty inwazji 17 września 1939 roku

Jesienią 1918 roku niemieckie kierownictwo wojskowe, świadome nadchodzącej szybko klęski na froncie zachodnim, zażądało od cywilnego rządu jak najszybszego wynegocjowania zawieszenia broni. Stało się ono faktem 11 listopada. Jednak wkrótce w Niemczech wielu ludzi, nieświadomych roli armii w tym procesie oraz...

Zobacz więcej

Gorące lato nad Maltą. Część I

Wielu autorów sugeruje, że wielkim błędem był brak inwazji na wyspę przeprowadzonej już na początku włoskiego udziału w wojnie. Jest to osąd z lekka fantastyczny, pobudzony wielkimi operacjami desantowymi aliantów z lat 1943–1945 i bogatszy o wiedzę, jak istotna stała się Malta dla kampanii śródziemnomorskiej. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter