W czasie drugiej wojny światowej było wiele dni, w których dotychczas ustalony przebieg wydarzeń w ciągu krótkiego czasu radykalnie się zmieniał. Poniższy artykuł jest próbą analizy walk powietrznych stoczonych nad Półwyspem Kerczeńskim w dniach 25–26 listopada 1943 roku, które są przykładem takiej właśnie zmiany biegu historii.
We wrześniu 1939 roku na Węgry przeleciało pięć polskich samolotów. Trzy spośród nich Węgrzy wprowadzili na stan swojego lotnictwa wojskowego, używając ich w szkolnictwie, a następnie przekazując do lotnictwa cywilnego.
Alexander Vraciu był w czasie II wojny światowej najskuteczniejszym pilotem myśliwskim US Navy w okresie od przejścia w drugiej połowie 1943 roku do ofensywy na środkowym Pacyfiku do zwycięstwa w czasie kampanii mariańskiej w połowie 1944 roku. Z 19 zwycięstw powietrznych znajdujących się na jego koncie aż...
W 1908 roku armia duńska ogłosiła, że zamierza kupić kilka samochodów ciężarowych. Oficerowie z Hæres Tekniske Korps (HTK – Wojskowy Korpus Techniczny) otrzymali zgłoszenia od kilku przedsiębiorstw, oferty napłynęły miedzy innymi od firm Daimler, FIAT, Büssing-NAG, Scheibler oraz Armstrong&Hally.
22 sierpnia 1933 roku gen. Bronne, dyrektorowi Fonderie Royale des Cannons (F.C.R), zaprezentowano na przyfabrycznym poligonie zakładów Laffly, które znajdowały się niedaleko Asnieres, trzy pojazdy, a właśnie jeden samochód pancerny White-Laffly 50AM oraz dwa podwozia w tym 6-kołowe S35, na bazie którego powstanie samochód pancerny Laffly S15.
Wiosną 1944 roku piloci operującego nad Krymem dywizjonu myśliwskiego II./JG 52 walczyli w szczególnie trudnych warunkach. Od końca lutego 1944 roku musieli bowiem toczyć walki na trzech kierunkach operacyjnych. O ile wcześniej dywizjon operował głównie nad wschodnią częścią półwyspu, w rejonie Kerczu i Teodozji...
Od 2014 roku położeni na wschodzie sąsiedzi Polski uczestniczą w hybrydowym konflikcie zbrojnym, na tyle specyficznym, że toczonym praktycznie bez wykorzystania lotnictwa, ale z wykorzystaniem w zasadzie pełnej palety innych środków walki. Mimo specyfiki Operacji Antyterrorystycznej (ATO) prowadzonej przez Ukraińców...
W 1944 roku Otto Fönnekold, jeden z najskuteczniejszych asów pułku Jagdgeschwader 52, nie spoczął na laurach i nadal niezwykle efektywnie zwalczał przeciwnika, osiągając kolejne zwycięstwa nad Krymem, co przyniosło mu przekroczenie progu stu zwycięstw powietrznych. Po zajęciu półwyspu przez Armię Czerwoną...
W maju 14. CATB został przerzucony na wyspę Wight, gdzie miały się rozpocząć prawie dwumiesięczne przygotowania do operacji „Rutter”. Głównym celem w pierwszej fazie było ćwiczenie sprawnego załadunku i wyładunku czołgów z okrętów desantowych typu LCT (Landing Craft Tank). W dniach 11 i 12 czerwca zostały przeprowadzone manewry...
Otto Kittel pochodził z Sudetów, przychodząc na świat 21 lutego 1917 roku w małej wiosce Kronsdorf (obecnie Krasov, Republika Czeska) w powiecie Jägerndorf (współczesny Krnov). Jego marzeniem z dzieciństwa była kariera kierowcy samochodu wyścigowego, przed wstąpieniem do Luftwaffe rozpoczął więc naukę zawodu mechanika.
7 lutego 1942 roku, gdy tylko nad bazą w Semplak pojawił się japoński samolot rozpoznawczy, postawiono w stan gotowości Afdeeling 3-Vl.G.IV. Od 8 lutego dywizjon utrzymywał dwa patrole w pogotowiu. Poderwano je dwa razy w tym dniu, ale nie zdołano przechwycić wysoko lecącego, szybkiego armijnego Mitsubishi Ki-46, rozpoznającego Tjililitan i Kemajoran.
Piechota, powszechnie uznawana za królową wszystkich broni, odgrywała w Wojsku Polskim rolę szczególną, stanowiąc jego trzon zarówno w obronie, jak i w natarciu. Choć przewidziane dla polskich batalionów, pułków i dywizji zadania koncentrowały się przede wszystkim na zagadnieniach natury obronnej...
28 października 1940 roku Włochy napadły na Grecję, także dla garnizonu Dodekanezu otworzył się nowy obszar operacyjny, pomiędzy Sporadami i Cykladami. Pierwszą operację wykonało 14 SM.79 startujących z Rodos, celem ataku były cele lotnicze i morskie w Zatoce Suda (Kreta). Zatopiona została barka do przewozu benzyny.
Zakończenie przez Niemców operacji „Zitadelle” otworzyło nowy rozdział w zmaganiach sowiecko-niemieckich w 1943 roku. Wprawdzie tygodniowe zmagania na Łuku Kurskim okazały się dosyć korzystne dla strony niemieckiej, lecz uwarunkowania wojenne na froncie wschodnim...
Oprócz lotów na dalekie rozpoznanie konstrukcja dwusilnikowego Dorniera Do 17 została także wykorzystana do przenoszenia ładunku bomb, czyli do roli samolotu bombardującego. Ze względu na sporą prędkość maksymalną samolot należał do klasy szybkiego bombowca (Schnellbomber).
Niniejszy artykuł opowiada o kulisach, przebiegu i reperkusjach sprawy zatrzymania brytyjskiego statku pocztowego Trent, jego nietypowych pasażerach i pewnym krewkim oficerze.
Kryzys sueski z jesieni 1956 r. był wydarzeniem, które w szczególny sposób zrekonfigurowało ówczesny świat. Niniejszy tekst polityczne aspekty tego konfliktu podejmuje jednak tylko marginalnie, koncentrując się na działaniach morskiej koalicji brytyjsko-francuskiej, w tym przede wszystkim na desancie w Port Saidzie.
Royal Navy straciła w pierwszej wojnie światowej tylko jeden nowoczesny pancernik. Nie stało się to w rezultacie bitwy morskiej, nie było efektem ataku torpedowego. Paradoksalnie utrata okrętu nastąpiła w kilka dni po wycofaniu Grand Flet przez adm. Jellicoe na bezpieczne wody zachodniej Szkocji oraz północnej Irlandii.
Oficjalne wojenne konto zwycięstw powietrznych porucznika Ottona Fönnekolda wskazuje 137 zestrzeleń. Obecnie możliwa weryfikacja niemieckich zwycięstw w stratach lotnictwa radzieckiego wskazuje, że łupem Niemca faktycznie padło około stu radzieckich samolotów.
Na przełomie lutego i marca br. w rejonie miasta Idlib doszło do wzmożonych walk między rebeliantami wspieranymi przez Turcję a syryjskimi wojskami rządowymi. W ich trakcie doszło do wymiany ciosów między tymi ostatnimi a tureckimi regularnymi siłami zbrojnymi, przy czym doniosłą rolę odegrały siły lotnicze...