Wojny i konflikty

Radzieckie asy pancerne

W latach II wojny światowej wielu żołnierzy Armii Czerwonej wsławiło się bohaterstwem. Nie ulega wątpliwości, że największa sława stała się udziałem pilotów myśliwskich. Nazwiska Kożeduba, Pokryszkina czy Safonowa oraz opisy ich wyczynów trafiały na pierwsze strony gazet i do świadomości nie tylko Rosjan. 

Zobacz więcej

Czołgi T-34 w operacji „Barbarossa”

Latem 1939 r. prace prowadzone w Charkowie nad nowym czołgiem średnim i szybkobieżnym przyniosły w końcu upragniony finał. Wojskowe próby przeszły dwa prototypy tego samego wozu w dwóch alternatywnych odmianach: lżejszej A-20 i cięższej A-32. 

Zobacz więcej

Ukraińskie Su-25 nad Donbasem

Podobnie jak w wielu krajach byłego Związku Radzieckiego, Su-25 stał się podstawowym samolotem szturmowym Sił Powietrznych Ukraińskich Sił Zbrojnych. Obecnie jedyną ich jednostką użytkującą samoloty tego typu jest 299. brTA stacjonująca w bazie lotniczej Kulbakino w pobliżu Nikołajewa.

Zobacz więcej

Lotnictwo bombowe Militaire Luchtvaart van het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger w walce z Japończykami (3)

15 lutego 1942 r. japońscy spadochroniarze zdobyli lotnisko P.1 w okolicy Palembangu na Sumatrze oraz położone na południe od tego miasta rafinerie w Pladjoe i Soengai Gerong. Rafineria NKPM w Soengai Gerong została zniszczona zgodnie z planem...

Zobacz więcej

Przyczółek nad Biebrzą. Walki obronne 12. DPanc w VIII 1944 r. (2)

Pogodne, ale wietrzne przedpołudnie 9 sierpnia upłynęło bez działań bojowych. O 12.00 grupa „von Bodenhausen” została rozwiązana, a 12. DPanc wraz z odcinkiem obrony została podporządkowana VI KA z 4. Armii. 12. DPanc podlegały teraz następujące jednostki...

Zobacz więcej

Lista strat materialnych Ob.d.L kwatermistrza (Gen.Qu.) 6.Abt na wrzesień 1939 r.

Niniejszy artykuł cyklu wrześniowego jest kontynuacją tematu dotyczącego sposobu dokumentowania zbiorczych dziennych meldunków strat niemieckiego Naczelnego Dowództwa – Ob.d.L. feldmarszałka Hermanna Göringa1, zapoczątkowanego w magazynie Lotnictwo 1/2013 

Zobacz więcej

Niewypowiedziana wojna. Sowiecko-szwedzka wojna podwodna 1940–1945

Szwecja, choć oficjalnie neutralna, w czasie II wojny światowej poniosła straty zarówno materialne, jak i ludzkie. W latach 1940–1945 w wyniku działań wojennych na Bałtyku straciła ona pewną liczbę statków handlowych i okrętów wojennych. 

Zobacz więcej

ORP Admirał Sierpinek

We wrześniu 1939 roku, ORP Admirał Sierpinek nie należał do jednostek bojowych w ścisłym tego słowa znaczeniu – był uzbrojonym okrętem sztabowym Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej w Pińsku. 

Zobacz więcej

Ostatni bój samotnego okrętu

Portugalczycy byli pierwszą europejską nacją, która usadowiła się w Indiach. 20 maja 1498 roku na redzie portu Calicut (obecnie Kozhikode w stanie Kerela), leżącego na Wybrzeżu Malabarskim, rzuciły kotwice trzy portugalskie statki dowodzone przez Vasco da Gamę (1460-1524). 

Zobacz więcej

Brytyjskie pływające obozy jenieckie w epoce wojen napoleońskich

W 1799 roku Europa wkroczyła w epokę wojen napoleońskich (1799-1815). Ten krótki, zaledwie sześcioletni okres, zmienił mapę polityczną tej części świata oraz rozpowszechnił postępowe ideały oświeceniowe rewolucji francuskiej.

Zobacz więcej

Wodnosamoloty kontra okręty podwodne okresu Wielkiej Wojny

Rok 1916 przyniósł nasilenie działań lotniczych przeciwko okrętom podwodnym, jak i wreszcie pierwsze sukcesy na tym polu! Jednak pierwszym zatopionym okrętem podwodnym Wielkiej Wojny był okręt francuskiej Marine Nationale...

Zobacz więcej

fot. Ministerstwo Obrony Rosji

W oczekiwaniu na przełom - rosyjska interwencja wojskowa w Syrii

Choć od czasu zestrzelenia przez Turcję Su-24M w listopadzie 2015 roku nie doszło jak dotąd do równie poważnych incydentów, to jednak w okresie od końca listopada do końca grudnia miało miejsce kilka wydarzeń wartych uwagi, a odnoszących się bezpośrednio do rosyjskiego zaangażowania w Syrii. 

Zobacz więcej

Katastrofa Gibraltarska – cz. I

Generał Władysław Sikorski skusił los i w Cairo – West Helipolis – zapoczątkował drogę do swej (i nie tylko) śmierci. Gdyby tak jak zamierzał przed powrotem z inspekcji do Londynu spotkał się jeszcze w Algierze z generałem De Gaullem celem m.in. omówienia odzyskania polskiego złota...

Zobacz więcej

Mitsubishi A6M Zero nad Guadalcanalem – cz. II

We wrześniu 1942 r, operujące nad Guadalcanalem siły japońskiego lotnictwa bazowego uległy znacznemu wzmocnieniu, co dawało nadzieję na przełamanie amerykańskiego oporu. Sprawiło to, że apogeum starć powietrznych nad wyspą miało miejsce od początku października do połowy listopada. 

Zobacz więcej

Zdobyć Madagaskar! Operacja „Ironclad”

5 maja 1942 roku rozpoczęła się operacja „Ironclad”, której celem było zdobycie francuskiego bazy Diego Suarez. Zwolennikiem zajęcia tej niezwykle ważnej wyspy administrowanej przez przedstawicieli rządu marszałka Philippa Pétaina był gen. Charles de Gaulle, który roztoczył perspektywę łatwego zwycięstwa. 

Zobacz więcej

Stalowe antylopy. Powstanie South African Tank Corps

W 1937 roku południowoafrykańscy sztabowcy podjęli starania o zakup, a gdy to się nie powiodło o rozpoczęcie prac nad własnym samochodem pancernym. Ograniczone środki finansowe na siły zbrojne Związku Południowej Afryki sprawiły, że organizacja jednostek motorowych była niemożliwa. 

Zobacz więcej

Sensacyjne odkrycie wraku niemieckiego bombowca

Postęp jaki dokonał sie w dziedzinie penetrowania naszego wewnętrznego „kosmosu” jakim sa morskie głębiny jest niewiarygodny. Pozwala mieć nadzieję, że już wkrótce odnajdziemy wszystko to co kiedykolwiek zgubiliśmy na morzu...

Zobacz więcej

Wielokierunkowa eskalacja - rosyjska interwencja wojskowa w Syrii

Ostatnie tygodnie przyniosły dwa zdarzenia bardzo istotne z punktu widzenia dalszego kształtowania się rosyjskiego zaangażowania wojskowego w Syrii. Dokonany 31 października przez tzw. Państwo Islamskie zamach bombowy na rosyjski samolot pasażerski nad Synajem spowodował włączenie do działań w Syrii rosyjskiego Lotnictwa Dalekiego Zasięgu (Dalnaja Awiacja). Długofalowe skutki drugiego zestrzelenia, rosyjskiego bombowca frontowego Su-24M, dokonane w co najmniej bardzo dyskusyjnych okolicznościach przez tureckie myśliwce wielozadaniowe F-16C nad pograniczem turecko-syryjskim 24 listopada, są zaś obecnie trudne do przewidzenia.

Zobacz więcej

Mitsubishi A6M Zero nad Guadalcanalem – Cz. I

Po klęsce w Bitwie o Midway Japonia zaczęła gwałtownie tracić inicjatywę strategiczną. Na początku lipca wywiad przeciwnika przechwycił i rozszyfrował wiadomość na temat budowy nowej japońskiej bazy na Guadalcanal. Alianci zweryfikowali swoje pierwotne plany ofensywne i przystąpili do realizacji operacji Watchtower, czyli zajęcia wyspy. Dało to początek wielomiesięcznej bitwie na wyczerpanie, w której ogromną rolę odegrało lotnictwo obu stron. Po stronie japońskiej nie mogło zabraknąć podstawowego myśliwca lotnictwa cesarskiej marynarki wojennej – legendarnego Mitsubishi A6M Zero.

Zobacz więcej

Początek ery pancerników – pierwsze starcie

Wojna secesyjna, która miała miejsce w latach 1861‑1865, była wojną nowoczesną, nie tylko pod względem ideologicznym, ale także technicznym. Wiele cech, które utożsamiamy z XX wiekiem pojawiło się podczas niej po raz pierwszy. Wtedy też miała miejsce pierwsza w historii bitwa okrętów opancerzonych...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter