Wojny i konflikty

Wrzesień 1939 roku – Dawid kontra Goliat

We wrześniu 1939 roku Wojsko Polskie doznało w walce z Wehrmachtem nagłej i gwałtownej klęski. Ta klęska, tak szybka i upokarzająca, dla osób niezaznajomionych dobrze z kwestiami wojskowymi i gospodarczymi, była wówczas szokiem. Ale dla specjalistów nie stanowiła zaskoczenia. Niemiecka przewaga ilościowa i jakościowa była bowiem przytłaczająca.

Zobacz więcej

Hermann Graf – ekspert Sowietów od bombardowań strategicznych

W wyniku klęski III Rzeszy Sowieci wzięli do niewoli wielu prominentnych oficerów i generałów Wehrmachtu, lub dzięki współpracy z aliantami uzyskali możliwość dostępu do innych, gdy znajdowali się w gestii Amerykanów czy Brytyjczyków. Dla wojskowych RKKA najważniejsi byli oczywiście generałowie wojsk lądowych III Rzeszy...

Zobacz więcej

Na szlaku Guderiana, 10–14 września 1939 roku. Część 3

Już 13 września sztab XIX KA generała Guderiana opracował rozkaz do ataku na Brześć. Główną siła uderzeniową miała być 3. i 10. DPanc oraz 20. DP. Osłonę szturmu miała zapewnić ponownie przydzielona korpusowi 2. DP. Zaopatrzenie w amunicje, paliwo oraz żywność było na dobrym poziomie. Jednak drogi jego dowozu do głównej bazy zaopatrzeniowej...

Zobacz więcej

III/6 Dywizjon Myśliwski w latach 1937–1939. Część I

W godzinach przedpołudniowych 2 września 1939 roku w zasadzce w Kłoniszewie dyżur w kabinach PZL-i pełnili ppor. pil. Marian Trzebiński oraz kpr. pil. Jan Malinowski. Na stogu siana mechanicy z lornetkami lustrowali niebo w poszukiwaniu niemieckich samolotów. W pewnym momencie dali znak dowódcy klucza, że mają startować. 

Zobacz więcej

Kurt Knispel – „enfant terrible” Panzertruppen

Najskuteczniejszym żołnierzem Panzertruppen z lat II wojny światowej okazał się Kurt Knispel. To właśnie na jego konto zapisanych zostało najwięcej zniszczonych czołgów przeciwnika. Pomimo tego, że był asem asów, jego postać wciąż pozostaje w cieniu Wittmanna, Cariusa czy nawet Feya. 

Zobacz więcej

Włoskie lotnictwo torpedowe. Część 2. Najcięższe bitwy Regia Aeronautica, lata 1942–1943

Wydarzenia roku 1941 roku spowodowały, że w Regia Aeronautica bardzo wysoko oceniono nową specjalność, jaką dla Włochów było lotnictwo torpedowe. Sztab Generalny Królewskiego Lotnictwa nakazał przekształcić w jednostki torpedowe aż trzy Stormi (pułki) bombowe: 7°, 32° i 46°. 

Zobacz więcej

Czerwone gwiazdy z pomocą dla Warszawy

Powstanie wywołane przez dowództwo Armii Krajowej 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie od początku znalazło się w wojskowej i politycznej izolacji. Armia Czerwona, która choć starała się w kolejnych tygodniach zdobyć miasto, otrzymała jednocześnie z Moskwy zakaz udzielania pomocy powstańcom. 

Zobacz więcej

Ubijem was wsiech! Zniszczenie radzieckiej 44. Dywizji Strzeleckiej pod Raate

Porażka 163.Dywizji Strzelców pod Suomussalmi z całą pewnością była ciosem zarówno dla dowództwa 9.Armii, jak i Kwatery Głównej Naczelnego Dowództwa Armii Czerwonej (Stawka Gławnowo Komandowanija Krasnoj Armii), a której głównym zadaniem było koordynowanie działań w wojnie z Finlandią. 

Zobacz więcej

„Egzamin dojrzałości”, czyli technika w bitwie jutlandzkiej w 1916 roku

Porównanie techniki wykorzystywanej po obu stronach jest ważną częścią analizy każdej bitwy epoki nowożytnej i późniejszej. W bitwie jutlandzkiej kwestie techniczne do dzisiaj wzbudzają znaczne kontrowersje i są tematem wielu dyskusji. Dlatego też warto przyjrzeć się kilku najważniejszym aspektom technicznym tego starcia. 

Zobacz więcej

Szachak - Dassault Mirage IIIC w służbie Izraela, cz. II – wojna na wyczerpanie

Po wojnie sześciodniowej względny spokój na Bliskim Wschodzie utrzymywał się przez niespełna dwa lata. W 1969 roku doszło do intensyfikacji incydentów, które w połowie roku przerodziły się w tzw. wojnę na wyczerpanie. W tym okresie ponownie rozbłysła gwiazda Szachaków, których piloci wzięli na siebie ciężar walk powietrznych z...

Zobacz więcej

Czerwone Spitfire’y nad Kubaniem – cz. II

Kubań to pierwszy rejon walk, nad którym po stronie radzieckiej wzięło udział kilka pułków myśliwskich uzbrojonych w amerykańskie i brytyjskie myśliwce przekazane w ramach umowy lend-lease. Użycie Airacobr z 16. GIAP oraz 45. i 298. IAP stało się wkrótce powszechnie znane, ale szczegóły działalności bojowej 57. 

Zobacz więcej

Polska Marynarka Handlowa na Atlantyku 1939-1942

Marynarzom z okrętów bojowych pod biało-czerwoną banderą podczas drugiej wojny światowej nie ustępowały pod żadnym względem załogi polskich statków handlowych. Transportując wojsko, sprzęt wojenny, surowce i inne ładunki, narażone były na ogromne niebezpieczeństwo ze strony samolotów, okrętów podwodnych i min morskich.

Zobacz więcej

Mewa, jej pisklęta i ich tragiczny następca

Po sukcesie rejsów Meteora w czerwcu i sierpniu 1915 r. (mimo zatopienia tego okrętu) dowództwo Kaiserliche Marine postanowiło wysłać w korsarski rejs kolejny odpowiednio przebudowany frachtowiec, który otrzymał nazwę Möve (Mewa).

Zobacz więcej

Bateria z przylądka Rodon albo albańska „ludowa” wojna morska

Albańska marynarka wojenna stanowiła byt szczególny. Oto bowiem ubogie państwo, którego cała wojskowa tradycja sprowadzała się do milicji plemiennych i nieregularnej lekkiej piechoty (używanej często przez Turków do tłumienia wystąpień greckiej i słowiańskiej ludności imperium), zbudowało w latach 60. i 70. XX w. relatywnie liczną...

Zobacz więcej

Lista strat materialnych Ob.d.L. kwatermistrza 6.Abt na wrzesień 1939 roku – analiza w świetle niemieckich dokumentów archiwalnych. Część VIII. Bombowiec He 111 (Kampfflugzeug)

Obok Dorniera Do 17 drugim podstawowym średnim bombowcem Luftwaffe w kampanii wrześniowej w Polsce był skonstruowany w latach trzydziestych ubiegłego stulecia przez Ernsta Heinkla He 111. Początki tej konstrukcji zainicjował jednosilnikowy (silnik BMW VI) szybki samolot pasażersko-pocztowy He 70...

Zobacz więcej

Panzertruppen 1943 – walka na wielu frontach

1 września 1943 roku wypadała czwarta rocznica wybuchu II wojny światowej. Przez te cztery lata Niemcy rozszerzyli swe władztwo na większość Europy, od Brestu położonego nad Atlantykiem na zachodzie, poprzez Przylądek Północny na dalekiej północy Norwegii, po Donieck, Smoleńsk i przedmieścia Leningradu na wschodzie. 

Zobacz więcej

Idy marcowe pod Suomussalmi. Rozbicie radzieckiej 163. Dywizji Strzelców w grudniu 1939 roku

Już w 1938 roku dowódca Straży Granicznej przesłał do Sztabu Generalnego meldunek, w którym informował o wzmocnieniu sił radzieckich w Laponii i Karelii Wschodniej. W lutym 1939 roku nadeszły nowe, bardziej alarmujące informacje. Gen. Viljo Einar Tuompo prosił sztab aby wzmocnić posiadane siły, lecz prośba ta został odrzucona ze względu na brak możliwości. 

Zobacz więcej

Na szlaku Guderiana 10–14 września 1939 roku. Część 2. Dąbrowa-Nowa Wieś, Krzeczkowo-Bieńki

Generał Guderian zaniepokojony rozwojem sytuacji na swoim skrzydle 11 września po południu postanowił wesprzeć walczące pod Zambrowem oddziały 20. DP (zmot). Od strony Mężenina z 3. DPanc miał wyruszyć II./Schtz.Rgt. 3 podpułkownika Ehlermanna oraz I./Art.Rgt. 75 podpułkownika Wimmera. 

Zobacz więcej

Krążownik Karlsruhe – znalezisko pod Kristiansandem

Statnett, norweska firma państwowa zajmująca się budową i eksploatacją sieci energetycznych, opublikowała 6 września bieżącego roku komunikat o zidentyfikowaniu wraku krążownika lekkiego Karlsruhe. Ten okręt Kriegsmarine zatonął pod Kristiansandem 80 lat temu, w pierwszym dniu niemieckiej inwazji na Danię i Norwegię...

Zobacz więcej

Czerwone Spitfre’y nad Kubaniem – cz. I

Bitwa powietrzna na Kubaniem, w południowej części Związku Radzieckiego, toczona wiosną 1943 roku weszła do sowieckiej historiografii jako wielkie zwycięstwo nad niemieckimi siłami lotniczymi. Przez wiele lat twierdzono, że właśnie wtedy radzieccy piloci po raz pierwszy zdołali przejąć inicjatywę w powietrzu i...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter