Wojny i konflikty

Sowiecki walec idzie bokiem. Grupa Armii „Północ” w trakcie sowieckiej ofensywy „Bagration” w lipcu i sierpniu 1944 roku

Rozpoczęta latem 1944 r. sowiecka ofensywa – znana pod kryptonimem „Bagration” – została skierowana przeciwko niemieckiej Grupie Armii „Środek” i jak wiadomo, doprowadziła do jej rozbicia i zniszczenia większości związków wchodzących w jej skład. 

Zobacz więcej

Zatopienie Ancony

Torpedując brytyjski transatlantyk Lusitania – doszło do tego 7 maja 1915 roku u południowych wybrzeży Irlandii – kajzerowski U 20 spowodował tragedię ustępującą wielkością tylko tej, którą pociągnęło za sobą zatonięcie Titanica.

Zobacz więcej

Epopeja Glorioso (1747)

W XVIII wieku, tak jak w wieku XVII i XVI, kolonie stanowiły o mocarstwowej pozycji Hiszpanii. Dostarczały bowiem Koronie kolosalnych zysków tak z opodatkowania legalnego handlu, jak i z importu kruszców wydobywanych w Peru i Meksyku...

Zobacz więcej

Czarne krzyże nad Zatoką Gdańską czyli niemieckie lotnictwo morskie nad Bałtykiem podczas Polenfeldzug 1939. Cz. 2.

Działania wojenne na Bałtyku rozpoczęte 1 września 1939 roku znamionuje całkowita przewaga strony niemieckiej zarówno na lądzie i morzu jak i w powietrzu. Akcje Luftwaffe oraz niemieckiego lotnictwa morskiego od 2 IX 1939 roku spowodowały, że dominacja ich w trzecim wymiarze...

Zobacz więcej

OORP Wicher i Burza w II wojnie światowej - część 4. ORP Burza na atlantyckich szlakach

Na początku 1942 roku ORP Burza ciągle wykonywał zadania w ramach Irish Sea Escort Force, jednakże coraz więcej jego uzbrojenia, urządzeń i innych elementów konstrukcyjnych sprawiało poważne kłopoty załodze i w związku z tym niezbędny był gruntowny remont...

Zobacz więcej

Mustangi nad Koreą

Myśliwiec North American P-51 Mustang to jeden z najsłynniejszych samolotów II wojny światowej. Kariera bojowa tej maszyny w lotnictwie amerykańskim nie zakończyła się jednak z chwilą kapitulacji III Rzeszy i Japonii. 

Zobacz więcej

Fatalna pomyłka. Amerykańsko-radzieckie starcie powietrzne w rejonie Niszu, 7 listopada 1944 r.

7 listopada 1944 r. doszło do najpoważniejszego amerykańsko-radzieckiego incydentu powietrznego odnotowanego podczas II wojny światowej. W pobliżu jugosłowiańskiego miasta Nisz dwusilnikowe samoloty myśliwskie P-38 Lightning z amerykańskiej 82. FG pomyłkowo zaatakowały...

Zobacz więcej

Pogrom nad doliną Bekaa 1982

W czerwcu 1982 r. izraelskie siły zbrojne wkroczyły do targanego konfliktami wewnętrznymi Libanu. Jak zwykle w przypadku konfliktów bliskowschodnich spektakularną rolę odegrało znakomicie wyposażone i wyszkolone lotnictwo państwa żydowskiego. 

Zobacz więcej

Latające Smoki. Południowowietnamskie Siły Powietrzne

W latach 1955–1975 w Republice Wietnamu przy dużym zaangażowaniu USA niemal od zera stworzono Południowowietnamskie Siły Powietrzne, które u szczytu potęgi zyskały miano czwartych co do wielkości wojsk lotniczych świata. 

Zobacz więcej

Rosyjskie lotnictwo wojskowe na Krymie

Jednym z najbardziej drażliwych rejonów świata jest obecnie Półwysep Krymski, który marcu 2014 r. został zajęty przez rosyjskie „zielone ludziki” i włączony w skład Federacji Rosyjskiej. Jako że posiadanie Krymu gwarantuje Rosji panowanie nad Morzem Czarnym,  półwysep został obsadzony silnym kontyngentem lotniczym. 

Zobacz więcej

Stalingrad – ostatni szturm

W listopadzie 1942 roku przyszedł czas na celebrę kolejnej rocznicy nieudanego zamachu z 1923 roku. Akurat ta rocznica, ponownie niespodziewanie, przeszła do historii jako najsławniejsza spośród wszystkich innych, wcześniejszych i późniejszych. Wzmianki o niej znajdziemy chyba w każdej biografii Hitlera czy historii II wojny światowej...

Zobacz więcej

Trzy sukcesy 10e DCL

Niewiele zostało z bazujących w Oranie, Algierze i Casablance sił morskich rządu Vichy, kiedy 11 listopada 1942 roku ustały walki we francuskiej części Afryki Północnej. Po trwających tydzień negocjacjach ocalałe okręty przyłączyły się do aliantów, niedługo potem zrobiła  to eskadra z Dakaru. 

Zobacz więcej

Wojownicy pustyni (LRDG i SAS)

W latach 1940-1943, podczas walk w Afryce Północnej, jedną z najskuteczniejszych broni brytyjskiej armii były elitarne jednostki specjalnego przeznaczenia: Pustynna Grupa Dalekiego Zasięgu (LRDG, od Long Range Desert Group) i Specjalne Siły Powietrzne (SAS, od Special Air Service). 

Zobacz więcej

„Straż pożarna” frontu wschodniego Walki 4. DPanc w drugiej połowie lipca 1944 roku Część 2

Na odcinku dywizji noc minęła bez działań bojowych, toteż pododdziały Pz.Gren.Rgt. 33 bez problemów zajęły nową linię obronną: wzgórze 148–rejon na południowy–zachód i zachód od Makówki–rzeka Narew. Grupa pancerna pułkownika Christerna zajęła linię zabezpieczenia w rejonie Pasynek, nawiązując tym samym połączenie z Pz.Gren.Rgt. 12.

Zobacz więcej

Czołgi w wojnie domowej w Rosji

Nowy rodzaj broni – czołgi, które  pojawiły się na polu walki w czasie pierwszej wojny światowej – przyczynił się do przełamania silnie umocnionych pozycji niemieckich, a w konsekwencji do zakończenia działań wojennych na froncie zachodnim. Koniec Wielkiej Wojny nie zatrzymał  dalszej kariery czołgów...

Zobacz więcej

Nakajima Ki 43 Typ 1 Hayabusa w działaniach bojowych Malaje i Singapur 8 grudnia 1941 – 15 lutego 1942

Na początku listopada 1941 roku pierwsze egzemplarze Ki 43-I z wzmocnionymi skrzydłami przekazano z powrotem 64. Sentai. Wkrótce potem jednostka powróciła do Kantonu. Przed odlotem jej dowódca major Tateo Kato zwrócił się z prośbą do dowództwa Sił Powietrznych Armii Japońskiej, aby w jego samolocie zamontowano...

Zobacz więcej

Walki 2. Brygady Pancernej nad Adriatykiem.

13 lipca gen. Harold Alexander wysunął koncepcję podjęcia ofensywy przez brytyjski XIII Korpus w kierunku na Arezzo, a przez 2. Korpus Polski na Ankonę. Dowództwo 8. Armii szczególną wagę przywiązywało do działań na kierunku Ankony, był to bowiem duży port, którego zdobycie znacznie ułatwiłoby zaopatrzenie wojsk alianckich. 

Zobacz więcej

Lotnictwo rumuńskie w operacji „Barbarossa”

Działania Królewskiego Lotnictwa Rumunii (Aeronautica Regala Romana – ARR) w II wojnie światowej są na obrzeżach głównego nurtu zainteresowań wojną w powietrzu. Rumunia była i jest peryferiami Europy znajdującymi się z dala od strategicznych frontów. 

Zobacz więcej

Michael Wittmann – największy as pancerny?

W wielu opracowaniach poświęconych działaniom niemieckich formacji pancernych można znaleźć informację, że najskuteczniejszym dowódcą czołgu w czasie II wojny światowej był Michel Wittmann. Informacja ta nie jest jednak precyzyjna. 

Zobacz więcej

Okręty podwodne typu Wilk w działaniach wojennych

Gdy 1 września 1939 roku Rzeczpospolitą Polską najechały hitlerowskie wojska, do walk w obronie jej granic i niepodległości przystąpiło pięć okrętów podwodnych, OORP Wilk, Ryś, Żbik, Sęp i Orzeł, obsadzonych przez wyszkolonych w kraju i zagranicą oficerów, podoficerów  i marynarzy.

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter