Wojny i konflikty

Lotniskowce US Navy w bitwie o Leyte (cz. 1)

Walki o wyspę Leyte na Filipinach dla lotniskowców US Navy były przełomowym momentem w wojnie na Pacyfiku. Wtedy ostatni raz walczyły z lotniskowcami Cesarskiej Marynarki i po raz pierwszy odpierały ataki kamikadze, które wkrótce stały się największym wyzwaniem dla amerykańskiej floty. 

Zobacz więcej

5. pułk czołgów ciężkich Wojska Polskiego

20 sierpnia na podstawie rozkazu nr 8 rozpoczęto organizację armijnego 5. pułku czołgów ciężkich, który miał zostać wyposażony w czołgi IS-2. 5 września do Chełmu Lubelskiego przybyła grupa oficerów radzieckich, która miała za zadanie zorganizowanie jednostki – 5. pułku czołgów ciężkich. 

Zobacz więcej

Pancerne Kangury

31 lipca 1944 roku dowódca kanadyjskiej 1. Armii gen. por. H.G. Crerar wystosował do dowództwa 21. Grupy Armii prośbę o wyrażenie zgody na zmodyfikowanie 70 samobieżnych haubic 105 mm HMC M7 zwanych przez Brytyjczyków Priest. Zamierzano zdemontować haubice, aby w ten sposób uzyskać przestrzeń dla 12 żołnierzy. 

Zobacz więcej

Strzelcy górscy pod Murmańskiem. Gebirgsarmeekorps „Norwegen” w początkach operacji „Barbarossa”

Jednym z elementów „Fall Barbarossa” miały być działania prowadzone na dalekiej północy. Z punktu widzenia strategicznego mogły one odegrać decydującą rolę w dalszym przebiegu działań wojennych na wschodzie – zajęcie niezamarzającego portu murmańskiego przesądzało bowiem o braku możliwości otrzymania dostaw od potencjalnych sojuszników ...

Zobacz więcej

Pułk 6. Pancerny „Dzieci Lwowskich” w walkach o Piedimonte San Germano

19 maja 1944 roku jednostki niemieckie wycofały się na pozycję „Hitlera”. W rejonie rozciągającym się od południowego podnóża Monte Caria do doliny rzeki Liri utworzony został najlepiej umocniony odcinek nowej obrony. W obronie szczególne zadanie spełniał „Rygiel Sengera” (gen. Senger był dowódcą XIV Korpusu Pancernego). 

Zobacz więcej

Superfortece nad Koreą cz. I

W chwili wybuchu wojny na Półwyspie Koreańskim USAF dysponowały już następcami legendarnego bombowca Boeing B-29 Superfortress – jego modelem rozwojowym Boeing B-50 oraz międzykontynentalnym Convair B-36 Peacemaker. Ponadto do służby oddawano właśnie pierwsze Boeing B-47 Stratojet

Zobacz więcej

33. Eskadra Obserwacyjna we wrześniu 1939 roku

Wojna obronna 1939 roku była prawdziwym sprawdzianem dla powołanego do życia w 1929 roku lotnictwa towarzyszącego. Zadaniem eskadr towarzyszących była praca dla Wielkich Jednostek WP z lotnisk polowych położonych w pobliżu frontu. Miały one prowadzić bliskie rozpoznanie i loty łącznikowe. 

Zobacz więcej

Ugo Drago – as myśliwski Regia Aeronautica i Aeronautica Nazionale Repubblicana

Kapitan Ugo Drago był jednym z najskuteczniejszych włoskich pilotów myśliwskich okresu II wojny światowej. Większość ze swoich 17 zwycięstw powietrznych osiągnął w ostatnim roku wojny, służąc w Aeronautica Nazionale Repubblicana, tj. siłach powietrznych do końca wiernej III Rzeszy Włoskiej Republiki Socjalnej.

Zobacz więcej

"Czarna niedziela” w Porcie Wojennym Hel. Zatopienie ORP Wicher i ORP Gryf

3 września 1939 r. po porannym pojedynku artyleryjskim pomiędzy zakotwiczonymi jako stałe baterie artyleryjskie w helskim Porcie Wojennym  kontrtorpedowcem ORP Wicher i stawiaczem min ORP Gryf, a niemieckimi kontrtorpedowcami typu Leberecht Mass, z którego niemieckie jednostki wyszły pokonane...

Zobacz więcej

Nalot na zakłady Focke-Wulfa w Bremie, 17 kwietnia 1943 r.

17 kwietnia 1943 r. ciężkie samoloty bombowe 8. Armii Powietrznej USAAF przeprowadziły nalot na zakłady lotnicze Focke-Wulfa w Bremie. Choć opłacone ciężkimi stratami, bombardowanie spowodowało przeniesienie produkcji legendarnych myśliwców Fw 190 do wschodniej części Niemiec, w tym na tereny dzisiejszej Polski.

Zobacz więcej

Sukcesy wojsk rządowych i propagandowe demonstracje Kremla – rosyjska interwencja wojskowa w Syrii

Ostatni kwartał 2016 roku okazał się być dość bogaty w wydarzenia związane z rosyjską interwencją wojskową w Syrii. W tym okresie rosyjskie siły zbrojne niejako tradycyjnie prowadziły działania o charakterze propagandowo-marketingowym, testując w syryjskich realiach nowe...

Zobacz więcej

Krwawa wyspa. Walki o Kapelsche Veer

Kapelsche Veer to mała wysepka położona pomiędzy Mozą, która opływa ją od północy (Bergsch Maas), a kanałem Oude Maasje (Starej Mozy) od południa, ma ok. 7 km długości, a w najszerszym miejscu tylko 900 metrów szerokości. Kapelsche Veer w większości był to wał przeciwpowodziowy i tylko na wysokości mostu do Capelle znajdował się port...

Zobacz więcej

4. Brygada Kawalerii. Walki na południowym odcinku środkowej Narwi w sierpniu 1944 roku

Wiosną 1944 roku dowództwo niemieckie podjęło decyzję sformowania na froncie wschodnim dwóch brygad kawalerii. Do maja 1944 roku powstały 3. i 4. Brygada Kawalerii. Czym tak naprawdę kierowali się niemieccy sztabowcy, odtwarzając ten archaiczny rodzaj broni, do dzisiaj nie wiadomo. 

Zobacz więcej

Pięć, czyli siedem, czyli dziesięć. Armie w Wojsku Polskim w kampanii 1939 roku (1)

Po przeprowadzeniu analizy tworzenia i wykorzystania frontów (Grup Armii) w Wojsku Polskim podczas kampanii 1939 roku (patrz: „Technika Wojskowa Historia nr 5/2014) oraz Grup Operacyjnych (patrz: „Technika Wojskowa Historia nr 5/2016) warto przyjrzeć się szczeblowi armijnemu w naszym systemie dowodzenia. 

Zobacz więcej

Ppłk pil. dr Bernard Karol Buchwald (1917–2013)

Był ostatnim żyjącym w Polsce myśliwcem XIII promocji Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie z 1939 roku; ostatnim z podstawowego składu Dywizjonu 316. Po wojnie ukończył anglistykę i związał się z poznańskim Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, na którym wykładał do emerytury. 

Zobacz więcej

Rosyjskie lotnictwo pokładowe powraca na Morze Śródziemne

W połowie listopada br. do operacji wojskowej w Syrii dołączyły samoloty bojowe rosyjskiego lotnictwa pokładowego marynarki wojennej (Morska Awiacja WMF Rosji) z grupy lotniczej prowadzącej działania w ramach wydzielonej okrętowej grupy uderzeniowej...

Zobacz więcej

„Białe niedźwiedzie” w Berlinie

W czasie II wojny światowej zdecydowana większość radzieckich jednostek pancernych pozostawała niemal całkowicie anonimowa. Czołgi z naniesionymi jedynie numerami taktycznymi (a i to nie zawsze) stanowiły zielono-oliwkową masę, które przetaczała się przez pola bitew. 

Zobacz więcej

3. Dywizja Piechoty na Wale Pomorskim

Gdy w styczniu 1945 r. ruszyła operacja wiślańsko-odrzańska Armii Czerwonej, wydawało się, że los Niemiec jest już przesądzony. 1. Front Białoruski (1. FB) jak ogromny walec nieubłaganie parł ku Berlinowi. Gdy pod koniec miesiąca radzieckie wojska pancerne dotarły pod Piłę...

Zobacz więcej

Sowiecki walec idzie bokiem. Grupa Armii „Północ” w trakcie sowieckiej ofensywy „Bagration” w lipcu i sierpniu 1944 roku

Rozpoczęta latem 1944 r. sowiecka ofensywa – znana pod kryptonimem „Bagration” – została skierowana przeciwko niemieckiej Grupie Armii „Środek” i jak wiadomo, doprowadziła do jej rozbicia i zniszczenia większości związków wchodzących w jej skład. 

Zobacz więcej

Zatopienie Ancony

Torpedując brytyjski transatlantyk Lusitania – doszło do tego 7 maja 1915 roku u południowych wybrzeży Irlandii – kajzerowski U 20 spowodował tragedię ustępującą wielkością tylko tej, którą pociągnęło za sobą zatonięcie Titanica.

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter