Wojny i konflikty

Wojenne zdobycze Ukrainy

Agresja rosyjska na Ukrainę z zakładanego „blitzkriegu” przerodziła się w brudną wojnę, maksymalizującą zakres niszczonej infrastruktury mieszkaniowej i powodującą śmierć cywilów. Istnieje obawa, że taki stan rzeczy może utrzymać się przez wiele miesięcy. Jest także ciekawy wyróżnik tej wojny. Obserwatorzy nie nadążają bowiem...

Zobacz więcej

Niemieckie schrony U-bootów we Francji

Zdając sobie sprawę, że Wielka Brytania doceni znaczenie francuskich baz, z których korzystały okręty podwodne, admirał Karl Dönitz, naczelny dowódca U-Bootwaffe, podjął wysiłki w celu ochrony zarówno okrętów, jak i załóg. Za przyzwoleniem Adolfa Hitlera powstały ogromne fortyfikacje. 

Zobacz więcej

Niszczyciele i torpedowce w bitwie jutlandzkiej - część 2

W fazie dziennej bitwy, mimo wystrzelania wielu torped, najmniejsi jej uczestnicy odnieśli skromne sukcesy. Brytyjska Grand Fleet straciła trzy niszczyciele, a kajzerowska Hochseeflotte – cztery torpedowce. Po zapadnięciu zmroku atakowały już wyłącznie jednostki Royal Navy.

Zobacz więcej

Wojna powietrza nad Ukrainą 24 luty – 23 marca 2022

Rankiem 24 lutego rozpoczęła się prowadzona przez Federację Rosyjską tzw. specjalna operacja wojskowa na Ukrainie, faktycznie będąca niesprowokowaną agresją. Rosyjski Sztab Generalny zakładał opanowanie kluczowych punktów strategicznych kraju w maksymalnie trzy dni.

Zobacz więcej

Uwaga! Goliat idzie! Użycie min samobieżnych Sd.Kfz.303 Goliat przeciwko Powstaniu Warszawskiemu. Część 1

W sierpniu i wrześniu 1944 roku zwalczający Powstanie Warszawskie Niemcy użyli wielu zaawansowanych środków bojowych. Jedną z takich broni były miny samobieżne Sd.Kfz. 303 Goliat. Wykorzystywali je saperzy szturmowi do niszczenia barykad oraz domów zamienionych w umocnione punkty oporu. 

Zobacz więcej

Jankesi nad Australią. Amerykańscy piloci myśliwscy w obronie północnej Australii w 1942 roku. Część 2

Do kwietnia sześciomiesięczna pora deszczowa w dużej mierze się skończyła i należało się spodziewać, że lepsza pogoda spowoduje zwiększoną aktywność japońskiego lotnictwa. Aby jej przeciwdziałać 9. PS zaczął zajmować lotnisko 34-Mile już tuż przed śmiercią Livingstone'a. W tym czasie pozostałe dywizjony 49. PG znajdowały się w...

Zobacz więcej

Bitwa na Morzu Bismarcka. Część 2. Zagłada „Konwoju 81”

Płynący z Rabaulu (Nowa Brytania) do Lae na Nowej Gwinei japoński konwój stracił pierwszy statek jeszcze na Morzu Bismarcka, 2 marca 1943 roku. Nazajutrz, krótko przed godz. 10.00, gdy był już na Morzu Salomona, samoloty Fifth Air Force zaatakowały go ponownie. Liczba maszyn nad punktem zbiórki i świadomość, że...

Zobacz więcej

Lotnicze i morskie aspekty agresji na Ukrainę

Istotną częścią wojny w Ukrainie, podobnie zresztą jak we wszystkich nowoczesnych konfliktach zbrojnych, są działania o panowanie w domenie powietrznej.  Trwająca od 24 lutego br. „wojskowa operacji specjalna” pokazała nam pewien obraz rosyjskiego lotnictwa, który wcale nie okazał się dla niego korzystny. 

Zobacz więcej

Ukraińska obrona przeciwpancerna – przykład do naśladowania

Rosyjska agresja na Ukrainę siłą rzeczy kieruje wzrok na siły zbrojnego naszego wschodniego sąsiada. Oprócz obszarów, w których w oczywisty sposób armia spod znaku tryzuba posiada pewne luki, znajdują się jednak i takie, w których po 2014 roku nastąpiła znacząca poprawa zdolności. Na dodatek, ostatnie dostawy uzbrojenia z krajów NATO, pozwoliły...

Zobacz więcej

Wojna w Europie – agresja na Ukrainę

Konflikt rosyjsko-ukraiński, który z pełnoskalową i nową siłą wybuchł 24 lutego 2022 roku, przynosi same niespodzianki. Chyba nikt nie zakładał, że są racjonalne powody, aby Rosja zaatakowała otwarcie Ukrainę. Chyba mało kto spodziewał się, że Ukraińcy – państwo, armia i społeczeństwo – stawią tak efektywny i mężny opór.

Zobacz więcej

Most berliński

Berliński most powietrzny, będący odpowiedzą mocarstw zachodnich na radziecką blokadę Berlina Zachodniego, był jednym z najbardziej znaczących wydarzeń początkowego okresu zimnej wojny. Operacja trwająca od 24 czerwca 1948 do 12 maja 1949 roku unaoczniła olbrzymie możliwości transportu lotniczego. 

Zobacz więcej

Polskie niszczyciele na Morzu Śródziemnym 1940-1944

Polskie okręty do działań bojowych na Morzu Śródziemnym wchodziły stopniowo od 1940 r. Najpierw pojedynczo, później zazwyczaj w liczbie kilku jednostek, ale do 1944 r. niszczyciele i okręty podwodne PMW były na tym obszarze zawsze obecne, wyjątkowo skutecznie walcząc z okrętami floty niemieckiej i włoskiej oraz ich lotnictwem.

Zobacz więcej

Niszczyciele i torpedowce w bitwie jutlandzkiej - część 1

Bitwa morska, stoczona 31 maja i 1 czerwca 1916 r. na wodach w pobliżu Półwyspu Jutlandzkiego, w historiografii niemieckiej zwana bitwą na Skagerraku, to jedyne podczas I wojny światowej starcie flot liniowych. Wzięło w niej udział łącznie 250 należących do brytyjskiej Royal Navy i niemieckiej Kaiserliche Marine okrętów różnych klas. 

Zobacz więcej

Dmitrij Ławrinienko. Pancerny as Stalina

Dmitrij Fiodorowicz Ławrinienko urodził się 14 października (według innych źródeł 10 września) 1914 roku w stanicy Bezstrasznaja w Kraju Krasnodarskim, jako syn zubożałego kubańskiego kozaka. Jego ojciec, Fiodor Prokofiewicz Ławrinienko, był uczestnikiem I wojny światowej, a następnie walczył w szeregach Armii Czerwonej.

Zobacz więcej

Germańscy bogowie w Warszawie

W sierpniu i wrześniu 1944 roku przeciwko powstańczej Warszawie wojska niemieckie użyły wielu specjalnych środków bojowych, w tym super ciężkich moździerzy oblężniczych Karl-Gerät (60 cm). Broń ta, projektowana do niszczenia silnie chronionych umocnień stałych, okazała się również niezwykle destrukcyjna wobec cywilnej substancji miejskiej. 

Zobacz więcej

Walki o Przemyśl we wrześniu 1939 roku we wspomnieniach gen. bryg. Jana Chmurowicza

Wybuch wojny we wrześniu 1939 roku nie był ówcześnie wielkim zaskoczeniem, Również dla ówczesnego zastępcy DOK X z siedzibą w Przemyślu gen. bryg. Jana Chmurowicza. Tuż po zakończeniu wojny w 1946 roku Chmurowicz pozostając bez żadnego przydziału, bez środków do życia, żyjąc na utrzymaniu swojej córki Jadwigi, spisał...

Zobacz więcej

Interwencja wojsk OUBZ w Kazachstanie

1 stycznia br. w Kazachstanie nastąpiło podwyższenie detalicznych cen płynnego LPG, które służy do zasilania blisko 90% używanych w tym kraju samochodów. Podwyżka z 60 na 120 tenge za litr zaskoczyła i zbulwersowała mieszkańców, zwłaszcza z obwodu mangystauskiego, którzy następnego dnia w proteście wyszli na ulice miasta Żangaözen.

Zobacz więcej

Savoia-Marchetti S.M.79 Sparviero w służbie Królestwa Jugosławii. Cz. III

10 kwietnia 1941 roku los Królestwa Jugosławii był przesądzony. Wojska niemieckie, napotykając niewielki tylko opór, wdzierały się w głąb kraju. Kiedy po południu wkroczyły do stolicy Chorwacji Zagrzebia, radosne tłumy powitały ich jak wyzwolicieli. Ogłoszono powstanie marionetkowego tzw. Niepodległego Państwa Chorwackiego...

Zobacz więcej

Jorma Sarvanto. Najskuteczniejszy as myśliwski wojny zimowej

Jorma „Zamba” Sarvanto przeszedł do historii lotnictwa jako najskuteczniejszy pilot wojny zimowej. Spośród 13 uzyskanych w jej trakcie zwycięstw powietrznych aż sześć uzyskał w legendarnej walce powietrznej stoczonej 6 stycznia 1940 roku. Jego łupem w ciągu kilku minut padło wówczas sześć radzieckich bombowców DB-3. 

Zobacz więcej

Pierwsza bitwa w zatoce Wielkiej Syrty

W dniu 18 listopada 1941 roku brytyjski generał Alan Cunningham, dowódca 8. Armii, rozpoczął operację „Crusader”, która przysporzyła niemało problemów wojskom Osi walczącym w Afryce. W związku z wydarzeniami w Cyrenajce, na początku grudnia Regia Marina stanęła w obliczu pilnych żądań dostarczenia do Libii zaopatrzenia...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter