Wojny i konflikty

C.K. Lotnictwo w działaniach nad Galicja, październik-grudzień 1914 r. – cz. II

Wraz z odniesionym pod Krakowem sukcesem zakończonym odparciem rosyjskiego uderzenia na Front Galicyjski (Nord-Ostfront), a tym samym z pojawieniem się możliwości bezpiecznego wykonywania lotów z lotniska fortecznego, w dniach 8–9 grudnia 1914 r. Flik. 1., 8. i 10. ...

Zobacz więcej

Sturmi atakują. Działa szturmowe StuG 40 w armii fińskiej w 1944 roku

Wiosną 1943 roku Finowie podjęli rozmowy z Niemcami dotyczące zaku­pu uzbrojenia oraz pomocy w szkoleniu żołnierzy. Mimo że do czerwca 1941 roku armia fińska prowadziła razem z Niemcami wspólne działania wojenne przeciwko Armii Czerwonej, formalnie rząd fiński nigdy nie podpisał traktatu sojuszniczego z III Rzeszą...

Zobacz więcej

Messerschmitt Bf 109 w lotnictwie włoskim

Pierwsze spotkanie włoskich pilotów z myśliwcem Messerschmitt Bf 109 miało miejsce w lipcu 1937 roku w Zurychu w czasie odbywających się tam pokazów lotniczych. Pierwszy Bf 109D zdeklasował wówczas innych uczestników, w tym włoską drużynę wyposażoną w Fiaty CR.32. 

Zobacz więcej

Jak wykuwano Fall „Weiß” Część 1

Proces opisywania II wojny światowej w Polsce zainicjowano zaraz po oficjalnym zakończeniu wojny w maju 1945 roku. Jego główne zręby ukształtowano dosłownie na przestrzeni kilku lat, opierając się na dogmatach polskiej propagandy z czasów wojny czy sprzed Września 1939 roku. 

Zobacz więcej

Superfortece nad Koreą cz. II

Pod koniec września 1951 roku amerykańskie samoloty rozpoznawcze ujawniły budowę nowych lotnisk na południe od „Alei MiG-ów”. W nocy 13 października lotnisko Saamcham zostało zbombardowane przez dwie Superfortece z 307. BG, a przez kilka następnych nocy pojedyncze B-29 bombardowały inne lotniska. 

Zobacz więcej

Lotniskowce US Navy w bitwie o Leyte (cz. 2)

20 października 1944 roku Amerykanie desantem na wyspę Leyte rozpoczęli operację wyzwalania Filipin spod japońskiej okupacji. Samoloty z zespołu lotniskowców szybkich (TF 38) i lotniskowców eskortowych (TG 77.4) sukcesywnie niszczyły siły powietrzne i morskie przeciwnika, ale Japończycy...

Zobacz więcej

C.K. Lotnictwo w działaniach nad Galicją, październik–grudzień 1914 r. Cześć I

18 września 1914 r. rosyjskie oddziały zostały ostrzelane przez przemyską artylerię forteczną, co oznaczało  rozpoczęcie pierwszego oblężenia Twierdzy Przemyśl. Po krótkotrwałym sukcesie austro-węgierskiej kontrofensywy, w  listopadzie carskie oddziały zalały Galicję, podchodząc aż pod Kraków. 

Zobacz więcej

Consolidated PB2Y Coronado w II wojnie światowej

Łodzie latające PB2Y w wersji bojowej były eksploatowane w pięciu dywizjonach oznaczanych jako Patrol Squadrons (VP), a od 1 października 1944 r. jako Patrol Bombing Squadrons (VPB). Nosiły one numery: VP-13/VPB-13, VP-15/VPB-15, VP-102 (później VPB-4), VP-1/VP-1B i VP-100/VPB-100. 

Zobacz więcej

Pierwsze bitwy konwojowe na arktycznej trasie, marzec-czerwiec 1942 rok

Kiedy 22 czerwca 1941 roku III Rzesza wraz z sojusznikami zaatakowała ZSRR, państwo to niejako automatycznie stało się sojusznikiem aliantów zachodnich. Porażające klęski Armii Czerwonej w pierwszych tygodniach wojny na froncie wschodnim spowodowały, że alianci zdecydowali się dostarczać sowietom uzbrojenie...

Zobacz więcej

Zagłada fregaty Domiat i izraelski atak na HMS Crane

W roku 1922, Egipt formalnie ogłosił niepodległość od Wielkiej Brytanii (która zajęła ten obszar w 1888 roku), ale Albion nadal zachował prawo utrzymywania tam wojsk i faktycznie kontrolował egipską politykę zagraniczną oraz obronną. Stan taki utrzymał traktat dwustronny zawarty w 1936 roku.

Zobacz więcej

Pięć, czyli siedem, czyli dziesięć Armie w Wojsku Polskim w kampanii 1939 roku. Część 2

Armia „Kraków” – związek operacyjny utworzony dla obrony rejonu przemysłowego na Górnym Śląsku, osłony rejonu Częstochowy od zachodu oraz Krakowa od południowego zachodu. Armia ta otrzymała bardzo ciężkie zadanie utrzymania się na obranych pozycjach i stanowienia swoistego zawiasu (pivot) dla podtrzymania spokojnego odwrotu...

Zobacz więcej

Trzy dni nadziei. Udział 9. DPanc w operacji „Cytadela” w lipcu 1943 roku

9. DPanc działania bojowe pod Kurskiem rozpoczęła drugiego dnia ofensywy. Wchodząc do boju jako dywizja drugiego rzutu, powinna rozwinąć sukces osiągnięty pierwszego dnia przez jednostki szturmowe. Początkowo wydawało się, że tak się stanie. W ciągu dwóch pierwszych dni 9. DPanc włamała się 8 kilometrów w głąb sowieckiej obrony. 

Zobacz więcej

Toruniacy nad frontem – interwencja naziemna i wymiatanie III/4 Dywizjonu Myśliwskiego 2 września 1939 roku

Pierwszego września oddziały niemieckiej wschodnio-pruskiej 21. Dywizji Piechoty przy wsparciu Stukasów oraz jednej kompanii czołgów atakowały polskie pozycje obronne nad rzeką Osą. Po całym dniu walk Niemcom udało się zdobyć przyczółek na południowym brzegu rzeki w rejonie Rogóźna-Zamku. 

Zobacz więcej

Schwere Panzer Abteilung 503 w Normandii

17 lipca 1944 roku dowódca Panzergruppe West gen. Eberbach spotkał się z marszałkiem polnym von Kluge, który objął stanowisko głównodowodzącego Heeresgruppe B (marszałek polny Rommel został ranny w trakcie ataku lotniczego) i powiadomił go o spodziewanym brytyjskim natarciu. Według informacji posiadanych przez Niemców...

Zobacz więcej

Leopardy 2 w ogniu. Sprawdzian w Syrii

W drugiej połowie 2016 roku tureckie siły zbrojne przeprowadziły operację z wykorzystaniem broni pancernej w rejonie syryjskiego miasta Al-Bab. W dobie mediów społecznościowych, wykorzystywanych przez propagandzistów tzw. Państwa Islamskiego, pojawiły się liczne informacje na temat zniszczonych tureckich czołgów M60/M60T i Leopard 2A4. 

Zobacz więcej

Historia pociągu pancernego Nr 16 „Mściciel”

 „Pociąg pancerny”! Na dźwięk tych słów w wyobraźni naszej stają olbrzymie wozy, zakute w stal, z najeżonymi paszczami groźnych armat czy karabinów maszynowych na straży. Sunie w dal, przed siebie, po lśniących szynach, niewzruszony i obojętny na pociski, odbijające się od jego potężnej...

Zobacz więcej

75 lat po Pearl Harbor

Minęło 75 lat od japońskiego ataku na bazę morską US Navy w Pearl Harbor na Hawajach. O świcie, 7 grudnia 1941 roku, kilkaset najnowocześniejszych wówczas samolotów lotnictwa morskiego przeprowadziło śmiałe uderzenie całkowicie zaskakując Amerykanów. 

Zobacz więcej

Operacja Dynamo – sukces który nie był zwycięstwem

Przeprowadzona między 26 maja a 4 czerwca 1940 roku Operacja Dynamo była największą operacją ewakuacyjną w historii Wielkiej Brytanii. Jej znaczenie bezpośrednio wiązało się ze skalą klęski wojsk brytyjskich oraz francuskich na polach Francji i Belgii. 

Zobacz więcej

Czarne krzyże nad Zatoką Gdańską

Działania Luftwaffe oraz niemieckiego lotnictwa morskiego po 3 września 1939 roku znamionuje ich całkowita dominacja w powietrzu…

Zobacz więcej

Drewno przeciwko żelazu – dwie bitwy CSS Albemarle

Wiosną 1864 roku konfederackie siły zbrojne podjęły śmiałą próbę wyparcia unionistów z szeregu, zdobytych przez nich dwa lata wcześniej, przyczółków na wybrzeżu Karoliny Północnej. Kluczową rolę w tych zmaganiach odegrał pancerny taranowiec CSS Albemarle. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter