Wojny i konflikty

U 701 - pierwszy na liście sukcesów US Army Air Force

Operujące od początku 1942 roku na wodach u wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych U-Booty długo pozostawały bezkarne. Dopiero 14 kwietnia niszczyciel Roper (DD-147) zmniejszył flotę Dönitza o U 85, a 9 maja kuter Straży Wybrzeża Icarus pozbawił ją U 352. Lotnicy nie mieli się czym pochwalić jeszcze długo. 

Zobacz więcej

Rakietowe boje. Izraelska marynarka wojenna na Morzu Śródziemnym podczas wojny Jom Kuppur

Floty państw arabskich rozpoczynały wojnę opromienione egiskim sukcesem, którym niewątpliwie było zatopienie niszczyciela Eilat 21 października 1967 roku przez egipskie ścigacze rakietowe projektu 183R. Ścigacze rakietowe, dostarczone zarówno Egiptowi jak i Syrii stały się najważniejszymi okrętami sił morskich.

Zobacz więcej

Trzy torpedy – HMS Edinburgh

Gigantyczne straty sprzętowe ponoszone przez siły zbrojne ZSRR od pierwszych godzin niemieckiej inwazji na ten kraj w czerwcu 1941 roku sprawiły, że rząd w Moskwie szybko zwrócił się do Brytyjczyków o pomoc. Ci, szczęśliwi z powodu znalezienia sobie przez III Rzeszę kolejnego wroga, nie odmówili wsparcia...

Zobacz więcej

162. Dywizja Piechoty w walkach o Augustów 22 czerwca 1941 roku

Niemcy przygotowując się do realizacji planu „Barbarossa” prowadziły intensywne rozpoznanie zachodnich rejonów Związku Radzieckiego. W czerwcu 1941 roku Luftwaffe nasiliło loty rozpoznawcze w celu ustalenia bieżącego stanu budowy rejonów umocnionych i rozmieszczenia oddziałów bojowych w pobliżu linii granicy. 

Zobacz więcej

Heinkel He 45 plut. pil. Franciszka Prętkiewicza

W nocy z 2/3 września Dowództwo Armii „Łódź” nakazało III/6 Dywizjonowi Myśliwskiemu wykonywania wymiatań myśliwskich na obszarem działania 28. DP (w rejonie Wielunia) oraz 30. DP (w rejonie Szczerców-Widawa). Powodem tego były napływające do sztabu wiadomości o...

Zobacz więcej

Sowiecka broń pancerna w Mandżurii 1945. Front Zabajkalski

Jako związek operacyjno-strategiczny o kompetencjach administracyjnych Front Zabajkalski został utworzony 15 września 1941 roku z przeznaczeniem odparcia ewentualnego uderzenia japońskiego na Dalekim Wschodzie. Dowódcą Frontu został gen. Michaił Kowalow, którego zastąpił w 1945 r. marsz. Rodion Malinowski. 

Zobacz więcej

Tragiczny odwrót włoskiego korpusu alpejskiego

Operacja „Mały Saturn” nie była wcale ostatnim ciosem, który spadł na włoską 8. Armię zajmującą pozycje nad Donem. Na początku stycznia 1943 roku odnotowano napływ nowych sił sowieckich w rejon prawego skrzydła ARMIR (Armata Militare Italiana in Russia) i pozycji węgierskiej 2. Armii (stojącej na północ od Włochów). 

Zobacz więcej

Pierwsze starcie nad „Morzem Zgniłym”

Pomimo licznych triumfalnych doniesień pilotów 3. Korpusu Lotnictwa Myśliwskiego (IAK – Istriebitielnyj Awiacjonnyj Korpus) o wielkich sukcesach w czasie bitwy o Krym w 1944 roku, prawdziwe sukcesy Jaków z wizerunkiem ptasiego skrzydła na kadłubach były wielokrotnie mniejsze, a straty własne znaczne. 

Zobacz więcej

Zatopienie Yorktowna

Bitwa o Midway, stoczona w czerwcu 1942 roku, była jednym z przełomowych wydarzeń drugiej wojny światowej na Pacyfiku. Japońska Cesarska Marynarka Wojenna poniosła w niej druzgocącą klęskę, tracąc m.in. cztery duże lotniskowce, ponad 250 samolotów i ponad 3000 ludzi (w tym 121 doświadczonych lotników). 

Zobacz więcej

Czołg lekki 38.M Toldi. Część II. Działania bojowe

Czołgi lekkie 38.M Toldi stanowiły podstawowe uzbrojenie węgierskich wojsk pancernych w latach 19401941. Czołgi te były intensywnie wykorzystywane podczas operacji w Siedmiogrodzie, Jugosławii i na Ukrainie. Służyły w kompaniach lekkich czołgów oddziałów rozpoznawczych, w kawalerii pancernej i batalionach cyklistów-czołgów lekkich.

Zobacz więcej

Dubno 1941. Część I

W historii II wojny światowej przyjęto powszechnie, że największą bitwę pancerną podczas tego konfliktu stoczono 12 lipca 1943 roku pod Prochorowką w trakcie odpierania niemieckiej ofensywy w rejonie tzw. łuku kurskiego. Przez wiele lat źródła zarówno sowieckie, jak i rosyjskie oceniały użyte tego dnia siły obu stron na 1500–1700 czołgów. 

Zobacz więcej

„Ci cholerni Anglicy”

W Polsce panuje dość powszechna opinia, iż w 1939 roku zachodni sojusznicy pozostawili nas na pastwę Hitlera, nie udzielając należnej pomocy wojskowej. Pogląd ten, jak większość uproszczeń historycznych, nie w pełni jednak odpowiada faktom. W rzeczywistości pomoc udzielona w 1939 roku przez Wielką Brytanię Polsce...

Zobacz więcej

HMS Olympus. Opowieść o tragedii i bohaterstwie brytyjskich marynarzy

Prowadząc systematyczne badania dna morskiego u wybrzeży Malty i wyspy Gozo, naukowcy z Uniwersytetu Maltańskiego zauważyli niezwykłą anomalię podczas analizy odczytu z sonaru. W odległości około siedmiu mil morskich od portu La Valletta, sonar wskazał na obecność dużego obiektu przypominającego okręt podwodny.

Zobacz więcej

Odwrócone desanty, czyli działania ewakuacyjne sił morskich ONZ w czasie wojny koreańskiej

Pod koniec października 1950 roku wojska ONZ nadal kontynuowały działania zaczepne, wykorzystując impet, którego nabrały w następstwie zakończonego sukcesem lądowania pod Inchon. Na zachodzie zdobycie i rozminowanie portu Chinnampo ułatwiło zaopatrywanie 8. Armii, co wpłynęło dodatnio na tempo działań. 

Zobacz więcej

Lądowania samolotów polskich i niemieckich w ZSRR przed 17 września 1939 roku

W działaniach lotniczych nad Polską podczas wojny obronnej mało są znane epizody opisujące przypadkowe lądowania w ZSRR samolotów polskich oraz niemieckiego przed 17 września 1939 r. W drugiej dekadzie września doszło do kilku omyłkowych przelotów i lądowań. 

Zobacz więcej

Zaprzepaszczone szanse – kanał La Manche, jesień 1940 roku

We wrześniu 1940 roku do portów w okupowanej od niedawna części Francji przeniosły się wszystkie sprawne bojowo niszczyciele Kriegsmarine. Na zmianę z flotyllą torpedowców dawały się one we znaki nieprzyjacielowi po drugiej stronie kanału La Manche. Szansę na to, by nie pozostawały bezkarne...

Zobacz więcej

Bitwa o wzgórze 119

W godzinach popołudniowych 8 sierpnia 1944 roku kombinowana radziecka grupa bojowa wdarła się z zaskoczenia w system niemieckich umocnień na wzgórzu 119, leżącym na południe od wsi Pohulanka i Zakręt na wschodnich przedpolach Warszawy. W krótkiej i gwałtownej walce zlikwidowała załogę...

Zobacz więcej

„Huragany” nad dżunglą. Hurricane'y RAF-u w walkach nad Malajami, Sumatrą i Jawą. Cz.2

W momencie japońskiego ataku na Pearl Harbor jednostki myśliwskie stacjonujące na Malajach i Singapurze były wyposażone w amerykańskie Brewstery B-339E Buffalo. Przed wojną brytyjskie dowództwo uważało, że ten typ myśliwca jest wystarczający do walk z japońskim lotnictwem. 

Zobacz więcej

Morane-Saulnier MS.406/410 w służbie Suomen Ilmavoimat

W latach II wojny światowej w służbie fińskiego lotnictwa znalazło się 87 samolotów myśliwskich Morane-Saulnier MS.406 i MS.410. Dostarczone w kilku partiach wzięły udział w ostatniej fazie wojny zimowej, a następnie uczestniczyły w trzyletniej wojnie kontynuacyjnej. 

Zobacz więcej

Salerno 1943. Cz. 2. Bitwa o przyczółek

9 i 10 września 1943 roku były dla żołnierzy niemieckiej 16. DPanc. gen. Rudolpha Sieckeniusa dniami ciężkiej próby, gdy samotnie powstrzymywali silny aliancki desant wysadzony pod Salerno i z powodzeniem blokowali rozszerzenie przyczółka i marsz ku celom operacji „Avalanche”. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter