Wojny i konflikty

Nalot na konwój pod Endau

Kiedy 26 stycznia 1942 roku wykryto przeprowadzany przez wojska japońskie desant pod Endau, dowództwo brytyjskie postanowiło mu przeciwdziałać m.in. za pomocą uderzeń lotniczych. Wobec przeciwdziałania myśliwców lotnictwa Cesarskiej Armii Japońskiej podjęte ataki niestety zamieniły się w krwawy dramat, w którym stracono...

Zobacz więcej

Wojna powietrzna nad Ukrainą 23 grudnia 2022 – 23 stycznia 2023

W styczniu Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej zasadniczo kontynuowały lokalne ataki wzdłuż całej linii frontu w obwodzie donieckim. Oprócz zdobycia, po wielomiesięcznej i krwawej kampanii, niewielkiego miasteczka Sołedar, na innych odcinkach Rosjanie nie uzyskali większego powodzenia. Główne kierunki ataków skoncentrowane były na...

Zobacz więcej

Ofensywa charkowska. Pierwszy etap (6–12 września 2022 roku)

Obecna wojna rosyjsko-ukraińska stała się zjawiskiem bez precedensu w historii wojskowości ostatnich dziesięcioleci. Po raz pierwszy od czasów II wojny światowej w Europie doszło do działań wojennych na pełną skalę z udziałem znacznych mas wojsk i użyciem wszystkich rodzajów broni konwencjonalnej. 

Zobacz więcej

W cieniu polityki. Duńskie okręty podwodne 1909-1945

Marynarka Wojenna Królestwa Danii (Søværnet) eksploatowała okręty podwodne przez 95 lat. W tym czasie Dannebrog, czyli szkarłatną banderę z białym krzyżem posiadającą formę jaskółczego ogona, podnosiły 34 jednostki należące do 11 typów. Na początku XX w. Dania zdecydowała się na wprowadzenie do służby okrętów podwodnych, poszukując...

Zobacz więcej

Działania lotnicze w bitwie nad Chałchyn-Goł. Cz. II

W trakcie trwającej w połowie lipca przerwy w walkach obie strony rozbudowały własne siły lotnicze. Sprawiło to, że po wznowieniu starć ponownie doszło do ciężkich walk w powietrzu. Początkowo japońscy lotnicy byli w stanie rozstrzygać na swoją korzyść większość pojedynków. Lotnictwo sowieckie, uzyskawszy sporą przewagę liczebną, zaczęło...

Zobacz więcej

Polskie lotnictwo myśliwskie w walce z Armią Czerwoną. 17 września 1939 r.

W wydanej w 1983 roku w Londynie książce pt. Wojna polsko-sowiecka 1939 Ryszard Szawłowski (autor napisał ją pod pseudonimem Karol Liszewski) opisał stoczoną 17 września 1939 roku walkę samotnego polskiego myśliwca, który miał zaatakować trzy sowieckie dwusilnikowe bombowce, z których dwa miał zestrzelić, a trzeciego uszkodzić. 

Zobacz więcej

Wojna powietrzna nad Ukrainą 24 listopada – 23 grudnia 2022

Grudzień zasadniczo minął Rosjanom na próbach odzyskania utraconej jesienią inicjatywy, ale atakującym w rejonie Donbasu siłom postawiono tak mało ambitne cele, że ciężko mówić o jakiejkolwiek przewadze, choćby w wymiarze taktycznym. Prowadzone na odcinku od Sołedaru do Bachmutu intensywne działania bojowe...

Zobacz więcej

Ofensywa „zdrajców z Zachodu”. Francuski V Korpus Armijny w działaniach na terenie Saary we wrześniu 1939 roku. Część 2

Sprawy na froncie polskim bardzo szybko przybrały zły obrót. Tymczasem francuski sojusznik sposobił się do działań, z punktu widzenia Warszawy nieśpiesznie, ale jednak w zgodzie z uzgodnionym jeszcze w maju kalendarzem. 9 września na obszarze Saary podjęta miała zostać akcja, którą francuscy dowódcy z pewną przesadą określili mianem offensive pour la Pologne.

Zobacz więcej

Działania dywizjonu myśliwskiego I.(J)/LG 2 w kampanii wrześniowej 1939 roku. cz. 1.

W końcu sierpnia 1939 roku dywizjon I.(J)/LG 2 podlegał 1. Fliegerdivision wchodzącej w skład 1. Floty Powietrznej. Stacjonował na lotniskach Malzkow i Lottin dysponując 36 jednomiejscowymi samolotami myśliwskimi Messerschmitt Bf 109E, które rozdzielone były między trzy eskadry i klucz sztabowy. 

Zobacz więcej

Zaolzie – klęska tyłów? Część 1. Krytyka i wnioski

20 grudnia 1938 roku Biuro Administracji Armii MSWojsk. (BAA) przygotowało zestawienie dokumentów pod zbiorczym tytułem Niedomagania w wyposażeniu i zaopatrzeniu mat. oddziałów Gr. Op. „Śląsk” – uwagi i wnioski. Zbiór ten powstał w myśl wytycznych wydanym: formacjom (zakładom) wystawiającym jednostki broni i służb dla Grupy...

Zobacz więcej

Potencjał obronny Tajwanu (Republiki Chin)

Tajwan jest we współczesnym świecie fenomenem szczególnym. Nie jest to kraj rozległy (36,1 tys. km2, a więc sytuujący się pod tym względem między Holandią i Belgią), czy też wyjątkowo ludny (24 mln mieszkańców). Jego znaczenie jest jednak niewspółmiernie większe niż wynikałoby to z terytorium i populacji. 

Zobacz więcej

Systemy przeciwlotnicze S-300 w obronie ukraińskiego nieba

Jak pokazuje całe doświadczenie najnowszej historii wojskowości, dominacja w powietrzu była i pozostaje najważniejszym elementem wymaganym dla skutecznego prowadzenia działań wojennych. Osiągnięcie takiego stanu jest kluczowym celem na początku praktycznie każdej wojny. 

Zobacz więcej

Działania lotnicze w bitwie nad Chałchyn-Goł. Cz. I

Zanim rozpoczęła się druga wojna światowa, w maju 1939 roku w odległej Azji doszło do starcia między przyszłymi jej uczestnikami – ZSRS i Japonią. Konflikt ze względu na masowe użycie lotnictwa zasługuje na szczególną uwagę, jako że intensywność walk powietrznych była porównywalna do tych toczonych w przełomowych okresach pierwszej wojny światowej.

Zobacz więcej

Wojna powietrza nad Ukrainą 24 października – 23 listopada 2022

Dziewiąty miesiąc wojny stał pod znakiem wycofania się wojsk rosyjskich z rejonu Chersonia na wschodni brzeg Dniepru, a tym oddania samego miasta. Stanowi to ostateczne potwierdzenie rezygnacji Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej z planów ofensywnych mających znaczenie strategiczne. 

Zobacz więcej

Broń pancerna cesarskiej armii niemieckiej podczas I wojny światowej. Oddziały czołgów

Po wstępnym, manewrowym okresie działań I wojny światowej, nastąpił etap wojny pozycyjnej, toczonej w terenie zrytym okopami i lejami po wybuchach pocisków artyleryjskich. Szybko rozpoczęto poszukiwania środków i metod pozwalających przełamać umocnione pozycje bronione zasiekami z drutu kolczastego oraz ogniem artylerii i karabinów maszynowych. 

Zobacz więcej

Militaire Luchtvaart w obronie Holandii w 1940 roku. Część 2

O godz. 6.30 C.Lvd. zaczęło wychodzić z początkowego szoku spowodowanego atakami Luftwaffe oraz Fallschimrjäger na lotniska i mosty. Szybko zorganizowano pierwszy z serii ataków odwetowych skierowanych przeciwko niemieckim oddziałom wewnątrz Vesting Holland. Do ataku na Ockenburg z Schiphol o 6.45 wystartował samotny T.5 nr 855. 

Zobacz więcej

Wojsko Polskie oko w oko z Panzertruppen. Niemiecka broń pancerna w opracowaniach II Oddziału SG i DowBrPanc. 1934–1939

Po przeprowadzonej w 1934 roku reorganizacji polskiej broni pancernej dotychczas funkcjonujące oddzielnie oddziały czołgów i samochodów pancernych połączono z wojskami samochodowymi. W efekcie utworzono sześć batalionów czołgów i samochodów pancernych. 

Zobacz więcej

Broń pancerna kawalerii Wojska Polskiego 1936–1939 Dywizjony pancerne w latach 1937–1939 – powstanie, organizacja i wnioski z działań wojennych

Jak już wspomniano w części pierwszej artykułu (zob.: Technika Wojskowa Historia 5/2022), po dekadzie podporządkowania różnym rodzajom broni, na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku rozpoczęto w polskiej armii proces usamodzielnienia broni pancernej. W 1929 roku powołano Szefostwo Broni Pancernych...

Zobacz więcej

Najdroższy „jacht” świata – pancernik HMS Vanguard cz. 2

W poprzedniej części artykułu przedstawiliśmy genezę i ciekawą, choć niezbyt barwną i relatywnie krótką służbę okrętu. Tym razem skoncentrujemy się na ogólnym opisie technicznym tego ostatniego – jak dotąd – pancernika Royal Navy.

Zobacz więcej

„Dość przerażający incydent”: zdobycie USS Underwriter

Wojna secesyjna na morzu bywa często kojarzona z nowinkami technicznymi: okrętami pancernymi i podwodnymi, minami, gwintowaną artylerią. W czasie jej trwania zdarzały się jednak również starcia rodem z minionych epok, gdy okręty zdobywano abordażem, po krwawej walce wręcz. Takim epizodem było zdobycie kanonierki USS Underwriter.

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter