Uzbrojenie i wyposażenie żołnierza

„Oko za oko – gaz za gaz!”

W roku 1928 w referacie Wojskowego Instytutu Przeciwgazowego (WIPGaz.) stwierdzono, że: […] wymagania stawiane obronie ciągle się zwiększają, a przewidywane możliwości rozwoju broni chemicznej zmuszać powinny nie tylko do ulepszania sprzętu istniejącego, lecz również do opracowywania więcej...

Zobacz więcej

Rozkaz: Atakować! Część III. Piechota Wojska Polskiego w walce w mieście oraz w natarciu na pozycje umocnione

Piechota, powszechnie uznawana za królową wszystkich broni, odgrywała w Wojsku Polskim rolę szczególną, stanowiąc jego trzon zarówno w obronie, jak i w natarciu. Choć przewidziane dla polskich batalionów, pułków i dywizji zadania koncentrowały się przede wszystkim na zagadnieniach natury obronnej... 

Zobacz więcej

„Oko za oko – gaz za gaz!” Cz.I. Polska droga do nowoczesnej maski przeciwgazowej

Zdanie „Oko za oko – gaz za gaz!” było hasłem powtarzanym w sowieckich broszurach przeciwgazowych dla ludności w latach 30. Jak donosił polski wywiad w 1932 roku, Armia Czerwona była przygotowana do wykorzystania gazów bojowych na polu bitwy. 

Zobacz więcej

Biomimetyczne militarne roboty przyszłości

Współczesne armie celem efektywnego wykonania stawianych przed nimi zadań muszą przede wszystkim organizacyjnie, szkoleniowo i technicznie dostosowywać się do szybko zmieniających się uwarunkowań czasoprzestrzennych pola walki. Tylko uzyskanie przewagi nad potencjalnym przeciwnikiem w każdym z...

Zobacz więcej

Strefy wolne od broni, czyli o terrorze ignorancji

Całkiem niedawno, w trakcie jednego tylko weekendu, w USA, wydarzyły się dwie strzelaniny, w których zginęły 34 osoby. Tragiczne wydarzenia, które nikogo nie powinny zostawić obojętnym. Ale zanim zdążyliśmy uczcić pamięć ofiar, rozpoczął się chocholi taniec ignorantów na świeżych grobach, żądających zaostrzenia prawa do posiadania broni.

Zobacz więcej

Noże z lasu

W roku 2017 „Kowal” i „Tytus” stwierdzili, że czas swoje hobby zamienić w sposób na życie i zdecydowali się założyć kuźnię Forged Blades. Po miesiącach przygotowań, w maju 2018 roku, na terenie byłych Zakładów PRONIT w Pionkach, w budynku, w którym kiedyś produkowano amunicję myśliwską, zaczęły powstawać pierwsze noże

Zobacz więcej

Leatherman FREE T2 i T4

Mówisz „Leatherman” i myślisz „multitool”, a przed oczami pojawia Ci się obraz składanych kombinerek wyposażonych w dodatkowy zestaw narzędzi i ostrze (albo i dwa). W świadomości bowiem nazwa firmy produkującej toole (chyba najpopularniejsze na świecie) stanowi synonim samego narzędzia...

Zobacz więcej

Helikon-Tex Rangemaster Gear Bag in action

W poprzednim numerze przedstawiliśmy Wam torbę Helikon-Tex Rangemaster Gear Bag od strony technicznej – jako że używamy tych toreb od ponad pół roku, dziś podzielimy się z Wami wrażeniami z ich eksploatacji.

Zobacz więcej

Strzeleckie wyposażenie od Ginger's Tactical Gear

Parę miesięcy temu dzięki redakcji „Strzału” – Magazynu o Broni, otrzymałem do testów zestaw wyposażenia strzeleckiego firmy Ginger's Tactical Gear. Przez ten czas używałem go podczas szkoleń i treningów naszej firmy Streetsmart i dziś jestem już gotów napisać o nim parę słów.

Zobacz więcej

Fińskie Mosiny

Finlandia przez długi czas znajdowała się pod obcą dominacją, stanowiła też swoisty klin wbity między Szwecję i Rosję. Tylko upadek obu mocarstw dawał jej szansę na niepodległość. Po wojnie szwedzko-rosyjskiej (1808 – 1809) Finlandia wpadła w ręce Rosji – Rosjanie nie włączyli jej do Cesarstwa jako nowej guberni, lecz utworzyli autonomiczne Wielkie Księstwo.

Zobacz więcej

Uber Glock

Glock to chyba najchętniej modyfikowany przez właścicieli pistolet na świecie – świadczyć o tym może potężna gama różnego rodzaju akcesoriów, jak również bardzo duża ilość firm zajmująca się takimi modyfikacjami w USA. W tym artykule nie będę starał się pisać o zasadności i zakresie modyfikacji, bo to indywidualna kwestia upodobań i budżetu

Zobacz więcej

Grot vs MSBS

Niedawno, bo 11 grudnia 2019 roku, obchodziliśmy jedenastą rocznicę pierwszej publicznej prezentacji demonstratorów technologii karabinków systemu MSBS-5,56. Demonstratory owe stworzono, by przetestować w praktyce działanie mechaniki broni oraz poprawność przyjętych rozwiązań konstrukcyjnych.

Zobacz więcej

Grupowe zakupy amunicji

Tak jak kania potrzebuje dżdżu, piłkarze publiczności, a politycy wroga, strzelcy muszą mieć amunicję do posiadanej broni. Na jej produkcję we własnym zakresie zdecydowała się znakomita mniejszość strzelców, większość zaś jest zmuszona do dokonywania zakupów w przeznaczonych do tego sklepach.

Zobacz więcej

Zabawa Full Auto

Karabiny maszynowe, tony wystrzelonej amunicji, eksplozje, targowisko broni, setki uczestników, znakomita zabawa – tak w skrócie można opisać to, co dzieje się podczas Knob Creek Gun Range, czyli kultowej imprezy strzeleckiej w USA. I ten zapach prochu w powietrzu...

Zobacz więcej

Kabury DoubleTap

Jak jest się już szczęśliwym posiadaczem pozwolenia na broń i dokona się pierwszych zakupów, wśród których niemal na pewno znajdzie się broń krótka, to prędzej czy później (raczej jednak prędzej) trzeba rozejrzeć się za jakimś opakowaniem pozwalającym wygodnie przenosić nasz pistolet (pistolety).

Zobacz więcej

Olight PL-Mini Valkyrie 2

Jakiś czas temu na łamach „strzału” opisywaliśmy małą latarkę pod pistolet przeznaczoną do „edecowania”, czyli Olight PL-Mini Valkyrie. Krótko po tym, jak już opublikowaliśmy materiał, trafiła do nas - już tradycyjnie dla Olighta – nowa wersja tej latarki nazwana, a jakże, Olight PL-Mini Valkyrie 2.

Zobacz więcej

Cloud Defensive OWL

Nieco ponad pół roku temu, podczas targów Enforce Tac/IWA w Norymberdze, wpadła nam w oko ciekawa latarka przeznaczona do montowania na broni długiej. Charakteryzuje się ona bardzo zwartą, wręcz pancerną budową.

Zobacz więcej

Boito vs. Maverick 88

Powtarzalna broń śrutowa przeładowywana ślizgowym ruchem czółenka nazywana jest popularnie „pompką”. Po raz pierwszy pojawiła się na rynku amerykańskim już w 1885 roku – autorem patentu był William H. Elliot (niektóre źródła podają, że Samuel Colt, ale ten ostatni tylko wykupił prawa).

Zobacz więcej

Pistolet maszynowy Kucher K-1

Pistolet maszynowy Kucher K-1 powstał na Węgrzech w mrocznych czasach, które nastały po II wojnie światowej. Pierwszy sekretarz Węgierskiej Partii Pracujących, Mátyás Rákosi, robił wszystko, aby zadowolić radzieckich mocodawców za wszelką cenę, nie dając zgody na krajowe inicjatywy...

Zobacz więcej

BREN S1 vs Grot S16 FB-M1

Kontynuujemy nasz cykl, w którym porównujemy karabinek Grot S16 FB-M1 do innych, podobnych konstrukcji, ale tym razem nie będziemy zastanawiać się, ile czego jest w Grocie, bo w tym przypadku nie ma mowy o tym, by padł nawet cień podejrzeń, że MSBS/Grot był wzorowany na karabinku CZ BREN S1.

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter