Uzbrojenie i wyposażenie żołnierza

„Muły Fabrycego”. Wojsko Polskie w walce o właściwe obciążenie piechura

Pod koniec II wieku p.n.e. konsul Mariusz Gajusz rozpoczął reformę armii Republiki Rzymskiej, wskutek której legiony znacznie zmieniły swoją dotychczasową strukturę i charakter. W myśl nowych założeń odchodzono od armii o charakterze obywatelskim, na rzecz służby zawodowej, poddanej surowym wymogom wojskowej dyscypliny. 

Zobacz więcej

Warsztaty Concealed Carry Weapon Druga Edycja

Druga edycja warsztatów poświęconych zagadnieniu skrytego noszenia broni palnej, technikom użycia broni w środowisku cywilnym i wszystkim towarzyszącym zagadnieniom odbyła się w dniach 8-9 czerwca 2019, w Warszawie na terenie strzelnicy FSO i Obiekcie Treningowym firmy Streetsmart.

Zobacz więcej

Warsztaty No Light / NVG

Pod koniec maja, na strzelnicy klubu Cover na Warszawiance, odbyły się zamknięte warsztaty dotyczące zagadnień użycia noktowizji na współczesnym teatrze zadań. Zajęcia skierowane były do funkcjonariuszy podległych MSW oraz żołnierzy MON oraz członków organizacji proobronnych współpracujących z MON.

Zobacz więcej

Stippling, czyli z lutownicą na pistolet

Współczesna broń palna tworzona jest najczęściej zgodnie z zasadami ergonomii i projektowana tak, by obsługa była dla strzelającego jak najwygodniejsza. Stąd biorą się chwyty ustawione pod odpowiednimi kątami czy wymyślne wzorki na nich mające poprawić przyczepność dłoni. 

Zobacz więcej

Francolin S-16 Silver Select vs. Khan Arista

Porównajmy ze sobą dwie tureckie nadlufki: S-16 firmy Francolin oraz Aristę ze stajni Khana. Ocena dwóch boków z tej samej półki cenowej i z tego samego kraju wcale nie jest łatwa.

Zobacz więcej

Hi-Point 995TS

Na nasz rynek dotarły karabinki amerykańskiej firmy Hi-Point. Broń strzela popularnymi nabojami pistoletowymi 9 mm x 19 i .45 ACP, ale także słabszym .380 Auto. W kolejnych dostawach można się spodziewać odmian pod naboje .40 S&W oraz 10 mm Auto. Ten ostatni jest silniejszy od rewolwerowego .357 Magnum i chętnie stosowany w myśliwskiej broni krótkiej...

Zobacz więcej

LUVO Firearms LA-15

Czeska marka broni strzeleckiej LUVO Firearms wciąż pozostaje nieco w cieniu wielkich i znanych brandów zza Wielkiej Wody, ale redakcja i przyjaciele Strzał – Magazyn o Broni mieli już okazję nieco bliżej zapoznać się z jej produktami, które w Polsce dystrybuowane są przez sklep Cyngiel z Siedlec...

Zobacz więcej

Jak dużo SCAR jest w MSBS?

Dość często słyszy się opinię, że karabinek MSBS/GROT jest kopią karabinków SCAR i/lub ACR (dawniej Masada). Zapomnijmy na chwilę o tym, że od dobrych 100 lat znakomita większość konstrukcji strzeleckich stanowi wariacje na temat stosowanych wcześniej rozwiązań lub też wprost je powiela...

Zobacz więcej

Glock 45

Jesienią 2018 roku firma Glock poinformowała świat, że do grona pistoletów dołącza nowość oznaczona numerem 45. Wbrew spekulacjom nie był to model kalibru 11,43 mm (.45 ACP), a crossover, czyli połączenie dużego szkieletu z krótkim zamkiem. Zaraz, zaraz, przecież właśnie takie combo wprowadzono wraz z Glockiem 19X...

Zobacz więcej

Olight Valkyrie PL-2RL BALDR

W nasze ręce trafił znowu Olight. Tak się składa, że to kolejna latarka pod broń krótką z serii Valkyrie, tym razem oznaczona symbolem PL-2RL BALDR. W odróżnieniu od omawianej poprzednio ma jednak laserowy wskaźnik celu i dodatkowy tryb pracy wyłącznika.

Zobacz więcej

STORMS: uczymy, kiedy nie strzelać

Możesz doskonale znać budowę broni oraz zasadę jej działania i przyjmować idealne postawy strzeleckie, jednak w momencie zagrożenia dużo ważniejsze jest to, w jaki sposób zareagujesz. Czy będziesz działał jak wyuczony robot? Nie, w tym momencie to nie będzie ważne, nie będziesz miał czasu o tym myśleć...

Zobacz więcej

Latarka EDC – jaka powinna być?

Latarka to taki element naszego wyposażenia, który przydaje się cały rok. Jednak gdy do naszych okien zaczyna pukać jesienny deszcz, a zmrok zapada szybciej niż w trakcie letniego urlopu, narzędzie to zaczyna zajmować szczególne miejsce w naszym ekwipunku.

Zobacz więcej

Francolin Pomarina

Turecka firma Francolin International Arms Company została założona w 1996 roku. Znajduje się w Beysehir, w prowincji Konya. Francolin oferuje szeroką gamę strzelb, w tym niezłe nadlufki S-16 Silver Select. Produkuje każdy rodzaj broni śrutowej prócz tradycyjnych dubeltówek. 

Zobacz więcej

Nowości od PA-KO

Polskiego kałacha mieliśmy od zawsze, więc kiedy po zakończeniu produkcji na potrzeby wojska pojawił się jego cywilny klon, nikogo to nie zdziwiło. Potem pojawiły się polskie AR-y i to od przynajmniej dwóch rodzimych producentów. A teraz przyszedł czas na polski karabinek PCC, polską „dziewięćsetjedenastkę” oraz polskiego Glocka (Plocka?).

Zobacz więcej

FN Herstal SCAR 20S

6 listopada 2018 roku amerykańska firma FN America (filia belgijskiej FN Herstal) ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży nowego karabinu powtarzalnego kalibru 7,62 x 51 mm NATO (.308 Winchester) – FN SCAR 20S. Dzięki Semper Fi niecały miesiąc później mieliśmy już z niego okazję postrzelać w Polsce!

Zobacz więcej

Fabryka Broni Łucznik-Radom VIS 100

Wojsko Polskie od zakończenia II wojny światowej jakoś nie ma szczęścia do broni krótkiej (oczywiście z pominięciem Wojsk Specjalnych) – być może dlatego, że była traktowana po macoszemu. Nie przywiązywano specjalnej wagi do jej roli na polu walki, a w zasadzie jej jedynym przeznaczeniem miała być samoobrona i „wymuszanie posłuszeństwa”...

Zobacz więcej

MSBS/GROT po roku

Kilka tygodni temu, mniej więcej w połowie grudnia 2018 roku, ­minęła pierwsza rocznica zakończenia odbioru pierwszej partii karabinków Grot C16 FB-M1 (lub M0 według WOT) przez 
Wojska Obrony Terytorialnej. Przez ten czas karabinki używane były 
w procesie szkolenia nowych terytorialsów...

Zobacz więcej

Tendencje rozwojowe głowic kumulacyjnych

Głowice kumulacyjne (High-Explosive Anti-Tank, HEAT)stanowią najbardziej rozpowszechniony środek rażenia używany w amunicji przeciwpancernej, znajdują zastosowanie zarówno w rzucanych przez żołnierzy ręcznych granatach kumulacyjnych, pociskach wystrzeliwanych z granatników i dział bezodrzutowych, przeciwpancernych...

Zobacz więcej

Perypetie Stephana, czyli jak fajnie jest za Odrą

Chciałbym podzielić się z Wami pewną historią, po części śmieszną, po części straszną. Po przeprowadzce za Odrę zacząłem tęsknić za strzelecką pasją, toteż zapisałem się w Niemczech do klubu strzeleckiego. Przełamawszy pierwsze lody z klubowiczami z Nadrenii, podzieliłem się z nimi swoimi dotychczasowymi doświadczeniami. 

Zobacz więcej

Naszym chłopakom brak luzu

W ostatnich tygodniach obserwowałem, z nieco większą uwagą, „internetową twarz” rodzimego, strzelecko-szkoleniowego świata. Zaskoczyła mnie mnogość treści, jakie niemal codziennie są publikowane. Jeszcze większe zdziwienie wywołał udział w wyżej wymienionych treściach tematyki związanej z użyciem broni w samoobronie.

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter