Uzbrojenie i wyposażenie żołnierza

Brzydale od Hi-Pointa

Jesienią 2020 roku na nasz rynek dotarły pistolety C9 oraz JHP firmy Hi-Point. Pierwszy oferowany jest w kalibrze 9 mm x 19, drugi .45 ACP. Oba modele są warte szczegółowego opisu, choćby dlatego, że żadnej nowej broni w tych kalibrach za tak małe pieniądze kupić się nie da.

Zobacz więcej

Karabiny Anderson Manufacturing

Anderson Manufacturing z Hebron w Kentucky to amerykańska firma rodzinna – została założona przez Wiliama C. Andersona, a obecnie rządzi nią kolejne pokolenie, synowie Wiliama, Carl i Charles.

Zobacz więcej

30 miesięcy z GROTEM

Październiku minęło 30 miesięcy (dwa i pół roku) od momentu, kiedy w nasze ręce trafił jeden z trzech karabinków Grot S16 FB-M1, które ¬Fabryka ¬Broni Łucznik-Radom sprzedała do trzech redakcji magazynów ¬„broniowych”. Broń ta trochę u nas postrzelała i po takim okresie ¬używania możemy co nieco o niej powiedzieć.

Zobacz więcej

Przeciwpancerny Moskit dla Wojska Polskiego

Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce od ponad dwóch lat pracuje nad własnym projektem przeciwpancernego pocisku kierowanego nowej generacji. Praca badawcza rozwija się obiecująco i już niedługo nasza armia mogłaby otrzymać cały system dedykowany różnym nosicielom i oparty tylko na dostawach oraz serwisie krajowym.

Zobacz więcej

„Oko za oko – gaz za gaz!”. Część 3. Polska droga do nowoczesnej maski przeciwgazowej

Lata 20. dla Wojskowego Instytutu Przeciwgazowego stały pod znakiem walki z wadami francuskiej maski R.S.C. i wypracowywania własnych metod naukowych i warsztatowych. Wynikiem tych badań było powstanie projektu nowoczesnej maski Z.W.S., a następnie krótkiej serii prototypowej maski K.W.S. 

Zobacz więcej

Sudajew, czyli Suka

Pistolet maszynowy PPS (w naszej nomenklaturze pm wz. 43) widziałem u funkcjonariuszy SOK,straży bankowej i przemysłowej jeszcze w latach 70. XX wieku, a później, w stanie wojennym, używali go dziadkowie z ORMO, nierzadko równolegle z „pepeszą"

Zobacz więcej

Webley Mk IV kontra Colt Police Positive Special - rewolwery dla policjanta ze Starego i Nowego Kontynentu

Bohaterowie tego artykułu to rewolwery Webley Mk IV w cywilno-policyjnej wersji z krótką, 4-calową lufą, w kalibrze .38, wywodzący się z Wielkiej Brytanii i Colt Police Positive Special w kal. 38 spl., oczywiście amerykański.

Zobacz więcej

Maxim Defense PDX: Do kompletu z płaszczem

Trzej muszkieterowie, Zorro i inni bohaterowie filmów z gatunków płaszcza i szpady, gdyby opuścili swoje czasy i w magiczny sposób przenieśli się do czasów współczesnych, bardzo szybko zrezygnowaliby ze szpady, a pod płaszczem chowaliby pewnie karabinek Maxim Defense PDX!

Zobacz więcej

MWS, czyli SKW A.D. 2020

Na początku 2019 roku szczegółowo przedstawiliśmy Wam historię powstania oraz rozwoju ciekawej koncepcji karabinów wyborowych rodziny SKW w kalibrach .308 Winchester (7,62 mm x 51 NATO) oraz .338 Lapua Magnum opracowanych w ZM Tarnów należących do Grupy Kapitałowej PGZ.

Zobacz więcej

Grot C16 FB-A2

Wakacje, czyli sezon ogórkowy, czyli moment, w którym dzieje się niewiele, bo wszyscy zajęci są plażowaniem. No dobrze, w tym roku zajęci byli też wirusem COVID i konsekwencjami pandemii, a w zasadzie ich zwalczaniem... Tymczasem Fabryka Broni Łucznik-Radom...

Zobacz więcej

VIS 100 M 1 w sprzedaży!

Kilka tygodni temu Fabryka Broni Łucznik-Radom wprowadziła do sprzedaży długo oczekiwany pistolet VIS 100 M1. Jest to cywilna wersja wojskowego pistoletu VIS 100, wprowadzanego od niedawna do uzbrojenia Sił Zbrojnych RP.

Zobacz więcej

Jeszcze o umundurowaniu i organizacji piechoty Wojska Polskiego

Jedno z najmocniej zakorzenionych wśród pasjonatów historii Wojska Polskiego przekonań dotyczy materiału z jakiego wykonywano wyposażenie indywidualne naszych piechurów. Mianowicie zupełnie niesłusznie uznaje się, że w dwudziestoleciu międzywojennym bezkrytycznie przyjęto do służby wyposażenie skórzane. 

Zobacz więcej

Reforma niemieckiej piechoty w 1939 roku – niekończąca się opowieść

W latach 20. XX wieku na świecie wypracowano wiele założeń doktrynalnych dotyczących nowoczesnej piechoty, z których jednak części nie zdołano wprowadzić w życie, czy choćby przetestować w praktyce z powodu ograniczeń ekonomicznych. Niemcy przystępując do odtwarzania swych wojsk lądowych (Heer) po 1932 roku poszli...

Zobacz więcej

Ruger Mini 14 vs AR

Coraz więcej myśliwych oraz strzelców sportowych nabywa broń samopowtarzalną kalibru .223 Remington. Takie sztucery sprawdzają się na podczas łowów na drapieżniki i sarny, można też z ich pomocą upolować warchlaka. Istotnym przeznaczeniem jest strzelnica – karabinek samopowtarzalny zapewnia spory „fun” podczas...

Zobacz więcej

Kupiłem na targu nóż sprężynowy...

Prawdopodobnie żaden inny rodzaj noża nie budzi tyle emocji co nóż sprężynowy. Kojarzony z przestępczym półświatkiem lub scenami ze szpiegowskiego kina akcji, nóż sprężynowy obrósł wieloma mitami.

Zobacz więcej

Ginger’s Tactical Gear Side Saddle

Kiedy wyrabiałem patent strzelecki, we wniosku nie zaznaczyłem „broń gładkolufowa”, bo uznałem, że strzelby mieć nie będę, bo nie potrzebuję. Prezes klubu popatrzył na mnie dziwnie, więc jednak postawiłem krzyżyk i tam. Po zrobieniu kwitów uznałem, że jednak kupię strzelbę – zdecydowałem się na Mossberga M509A1...

Zobacz więcej

Pimp my MCX by Tactical Gucci

Tactical Gucci – czyli kupa sprzętu, zero talentu, bo o to rozchodzi się u mnie na fanpage’u. Mogę się nazwać typowym kolekcjonerem współczesnej broni palnej z zacięciem mocno taktycznym, bo po prostu lubię ładne rzeczy a'la „speszylfołces”. No i, jak na Gucci przystało, mogę sobie na takie zabawki pozwolić. A co!

Zobacz więcej

Improwizowane „moździerze” Irlandzkiej Armii Republikańskiej

Tematem artykułu będą improwizowane moździerze i inne wyrzutnie pocisków zawierające materiały wybuchowe, opracowane i używane przez Provisional Irish Republican Army, w latach 1969 – 1997 na terenie Wielkiej Brytanii oraz Europy kontynentalnej.

Zobacz więcej

Pimp my Grot

Na całym świecie popularny jest trend do modyfikowania broni – czy to z chęci uzyskania lepszych wyników, wyciśnięcia więcej, niż planował producent, poprawienia coolfactora czy też wyeliminowania tego, co nie do końca w danej broni się udało.

 

Zobacz więcej

Moduły do Grota już są!

Trochę trzeba było poczekać, ale wreszcie są! Fabryka Broni Łucznik-Radom, producent karabinka Grot S16 FB-M1, ma już gotowe dodatkowe moduły do tej broni. Ich wprowadzenie na rynek nieco się przesunęło, co spowodowała pandemia COVID-19 i zamrożenie niektórych gałęzi gospodarki oraz ograniczenie możliwości poruszania się obywateli RP.

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter