Strzelanie jest fajne, ale łączy się nierozerwalnie z mniej fajną, przynajmniej dla niektórych, czynnością, jaką jest czyszczenie broni. No trzeba, bo broń to w końcu urządzenie mechaniczne wymagające obsługi, konserwacji, czyszczenia i smarowania, by mogło działać sprawnie. Pół biedy, kiedy mamy komfortowe warunki w domu...
Największym problemem w ćwiczeniach i treningach wojska oraz służb mundurowych z bronią palną jest zapewnienie możliwie wysokiego realizmu. Są więc dwa wyjścia – albo strzelamy ślepakami do żywego przeciwnika i rozjemca mówi nam, kto umarł, kto jest tylko ranny, kto przeżył i kto wygrał, albo część ćwiczeń przeprowadzamy ze ślepakami...
Siły Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy, po zmianach wprowadzanych od 2016 roku, osiągnęły stosunkowo niedawno pełne systemowe zdolności operacyjne. Dla Kijowa ten rodzaj sił zbrojnych jest bardzo ważny, dlatego szybko dąży się do pełnego zakończenia procesu jego transformacji oraz osiągnięcia standardów obowiązujących w NATO.
Pytanie „co jest lepsze: celownik pryzmatyczny czy luneta biegowa?” pozostanie zapewne bez odpowiedzi. Biegówki przy wielu zaletach (w tym przede wszystkim regulowanej krotności, np. 1-6x, a nawet 1-8x i dużej szerokości pola widzenia przy powiększeniu 1-1,5x) mają jedną zasadniczą wadę: gabaryty.
No i się porobiło – po tym, jak wygasły patenty na rozwiązania Glocka 3. Generacji, niczym przysłowiowe grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się klony tej konstrukcji. Jedne są w wersji „budżetowej”– proste, niezawodne i tańsze od oryginału, a inne przypominają jako żywo drogie, customowe modyfikacje austriackiego pistoletu z górnej półki.
Od pewnego czasu w ofercie firmy Olight dostępna jest pierwsza latarka przeznaczona przede wszystkim do montowania na broni (zwana także „taktyczną”), nazwana Odin (Strzał 7 – 8/2020). Niedawno dołączyła do niej pomniejszona odmiana, charakteryzująca się mniejszymi gabarytami nazwana, a jakże, Odin MINI.
Czy można sprawić, że legendarny sprzęt, mający na karku kilkadziesiąt lat będzie przystawał do współczesnych czasów? Na pewno można próbować – jednym wyjdzie to lepiej, innym gorzej, a efekt końcowy tak czy siak może wzbudzać diametralnie różne odczucia.
Jest w Słowenii pewna firma, która 25 lat temu zaczynała od produkcji narzędzi, a następnie weszła do sektora obronnego, dodając przy okazji do nazwy AREX słowo Defense. I jest w Katowicach firma, która w logotypie ma owal z liczbą 11 wewnątrz, znany z dawnych produktów ZM Łucznik. Co łączy słoweński AREX Defense i polski WORKS 11?
Na krajowym rynku nie brakuje strzelb samopowtarzalnych. Najwięcej modeli pochodzi z Turcji, bo kraj ten słynie z produkcji wszelakiej broni śrutowej. Czy warto szukać strzelb tureckich? Spróbuję odpowiedzieć na to pytanie.
Wracamy do porównania i sprawdzenia, ile i czego jest w karabinku Grot – dziś zobaczymy, jak dużo w „małym” Grocie jest „dużego” Grota (albo odwrotnie), czyli zestawimy ze sobą karabinek Grot S16/S10 FB-M1 oraz karabin Grot 762N.
Słynna wojna zimowa przekonała cały świat o wartościach peemów, które to zalety dotąd wojny o Gran Chaco i w Hiszpanii jedynie zarysowały. Głównym uzbrojeniem fińskiej armii były w niej Mosiny i Maximy, ale świat zapamiętał z niej głównie pistolet maszynowy noszący nazwę kraju, w którego obronie stanął – Suomi.
Właściwe zabezpieczenie wzroku i słuchu przy różnego rodzaju aktywnościach strzeleckich to absolutna podstawa bezpieczeństwa. Żeby chronić słuch, można korzystać z bardzo szerokiej gamy rozwiązań różniących się skutecznością i wygodą, ale także zaawansowaniem technologicznym i ceną.
„Konfiguracje były uzależnione od posiadanego wówczas wyposażenia, zadań oraz posiadanej w tym czasie wiedzy. Często eksperymentowaliśmy, nie zawsze były to trafione pomysły”.
Przeróżnych klonów AR-15 na rynku jest całe mnóstwo. Mniej lub bardziej klasyczne, nowoczesne, totalnie odjechane, wyprodukowane w USA, Niemczech, Polsce, Chinach, a nawet w Jordanii, kosztujące śmieszne pieniądze albo całe worki złotych monet. A historia AR-15 zaczęła się przecież od prostego karabinka, który miał być przede wszystkim… lekki.
Jakiś czas temu na łamach magazynu „Strzał” opisywaliśmy małą latarkę pod pistolet przeznaczoną do „edecowania”, czyli Olight Valkyrie Mini 2, a także większą BALDR wyposażoną w laserowy wskaźnik celu. A gdyby tak połączyć jedną konstrukcję z drugą? Co by z tego wyszło?
Nie ma chyba wśród miłośników broni palnej nikogo, kto nie kojarzyłby wyjątkowo oryginalnego (zarówno pod względem designu, jak i mechaniki) pistoletu maszynowego Kriss Vector, który opisywaliśmy w naszym czasopiśmie (12/2016). Broń ta stała się także jednym z ulubionych rekwizytów na planie filmów S-F, a jej cywilną wersję może nabyć każdy...
Helikon-Tex ma w swojej ofercie taką górę sprzętu, że aby ułatwić odnalezienie się w tym wszystkim, podzielił go na „linie produktowe”. Jedną z nich jest RANGE, czyli wszystko to, co strzelcowi na strzelnicy (i nie tylko) może się przydać. A wśród tych rzeczy odnajdziemy Training Mini Rig.
20 grudnia 2019 roku uchwalono ustawę mającą na celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami możliwe jest używanie tłumików huku (inaczej modulatorów czy moderatorów dźwięku) podczas odstrzałów sanitarnych zwierząt – w tym przypadku dzików chorych na ASF (afrykański pomór świń).
Rosyjskie Wojska Powietrznodesantowe (WPD), to jedynie ok. 5% stanu osobowego sił zbrojnych tego kraju, a jednocześnie samodzielny rodzaj wojsk podporządkowany bezpośrednio naczelnemu dowódcy, który utrzymując zdolność do przerzutu zapewnia możliwość projekcji siły w dowolnym rejonie Rosji oraz w jej bezpośrednim sąsiedztwie.
4 grudnia 2020 roku, na strzelnicy Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia, odbył się pokaz karabinów wyborowych GROT 762N, zorganizowany przez Fabrykę Broni Łucznik-Radom dla przedstawicieli Wojsk Obrony Terytorialnej odpowiedzialnych za szkolenie strzelców wyborowych.