Standardowy SIG P320 to pierwszy w ofercie SIG Sauer pistolet z polimerowym szkieletem oraz bezkurkowym, bijnikowym mechanizmem spustowo-uderzeniowym z samonapinaniem, który zadebiutował w 2014 roku. Został opracowany z myślą o wyposażeniu służb mundurowych i wojska, a jego największym sukcesem do tej pory jest zwycięstwo w...
Programy realizowane przez Fabrykę Broni Łucznik-Radom posuwają się do przodu, pomimo tego, że informacje o nich są skąpe, a producent często trzyma karty przy orderach. Nie zmienia to faktu, że na nadchodzącym MSPO zobaczymy parę nowości.
Karabinek AK projektowany w połowie ubiegłego wieku miał być bronią prostą, tanią i masową. Miał po prostu działać – strzelać, nie zacinać się i pozwalać niewyedukowanemu żołnierzowi skutecznie walczyć ty, co Matuszka Rassija mu do walki dała. W tamtych czasach nikt nie myślał o upgrade broni pod kątem indywidualnych preferencji użytkownika.
Nie da się ukryć, że celowniki optoelektroniczne coraz bardziej rozpowszechniają się wśród strzelców. Nie ma się też co temu dziwić, bo znacznie ułatwiają one strzelanie, zwiększają szybkość oddawania celnych, powtarzalnych strzałów, a w przypadku strzelców początkujących upraszczają i również przyspieszają naukę strzelania...
Profesjonaliści twierdzą, że są dwa typy kabur bojowych na świecie – Safariland oraz reszta świata. Skąd te opinie? Ciężko przekonać do takiego stwierdzenia zagorzałych zwolenników innych firm, ale postaram się przedstawić Wam kilka faktów, które potwierdzą tę tezę i utwierdzą was w przekonaniu, że kabury firmy Safariland są...
Truizmem jest pisanie po raz nie-wiem-który, że apteczka osobista powinna obowiązkowo stanowić wyposażenie każdego strzelca, a zwłaszcza posiadacza broni palnej, więc tego nie napiszę.Napiszę za to, że spośród niezliczonej liczby modeli i rozwiązań technicznych warto wybrać taki, który będzie najwygodniejszy i...
Radical Firearms to amerykański producent karabinków rodziny AR-15, którego historia zaczyna się stosunkowo niedawno, bo w 2013 roku. Siedziba firmy znajduje się w Stafford w Teksasie – stanie, w którym przepisy związane z bronią palną zawsze były bardzo liberalne, a open carry nigdy nie było problemem.
Zawody Lekka Piechota należą do tych młodszych, a mimo to już zdążyły zyskać spory rozgłos i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Na tyle dużym, że miejsca na tę imprezę znikają zazwyczaj w dobę, góra w dwie. Jak już uda się wykupić udział, to szczęśliwców czeka kilkanaście godzin niezłej orki...
Strzelanie jest fajne, ale łączy się nierozerwalnie z mniej fajną, przynajmniej dla niektórych, czynnością, jaką jest czyszczenie broni. No trzeba, bo broń to w końcu urządzenie mechaniczne wymagające obsługi, konserwacji, czyszczenia i smarowania, by mogło działać sprawnie. Pół biedy, kiedy mamy komfortowe warunki w domu...
Największym problemem w ćwiczeniach i treningach wojska oraz służb mundurowych z bronią palną jest zapewnienie możliwie wysokiego realizmu. Są więc dwa wyjścia – albo strzelamy ślepakami do żywego przeciwnika i rozjemca mówi nam, kto umarł, kto jest tylko ranny, kto przeżył i kto wygrał, albo część ćwiczeń przeprowadzamy ze ślepakami...
Siły Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy, po zmianach wprowadzanych od 2016 roku, osiągnęły stosunkowo niedawno pełne systemowe zdolności operacyjne. Dla Kijowa ten rodzaj sił zbrojnych jest bardzo ważny, dlatego szybko dąży się do pełnego zakończenia procesu jego transformacji oraz osiągnięcia standardów obowiązujących w NATO.
Pytanie „co jest lepsze: celownik pryzmatyczny czy luneta biegowa?” pozostanie zapewne bez odpowiedzi. Biegówki przy wielu zaletach (w tym przede wszystkim regulowanej krotności, np. 1-6x, a nawet 1-8x i dużej szerokości pola widzenia przy powiększeniu 1-1,5x) mają jedną zasadniczą wadę: gabaryty.
No i się porobiło – po tym, jak wygasły patenty na rozwiązania Glocka 3. Generacji, niczym przysłowiowe grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się klony tej konstrukcji. Jedne są w wersji „budżetowej”– proste, niezawodne i tańsze od oryginału, a inne przypominają jako żywo drogie, customowe modyfikacje austriackiego pistoletu z górnej półki.
Od pewnego czasu w ofercie firmy Olight dostępna jest pierwsza latarka przeznaczona przede wszystkim do montowania na broni (zwana także „taktyczną”), nazwana Odin (Strzał 7 – 8/2020). Niedawno dołączyła do niej pomniejszona odmiana, charakteryzująca się mniejszymi gabarytami nazwana, a jakże, Odin MINI.
Czy można sprawić, że legendarny sprzęt, mający na karku kilkadziesiąt lat będzie przystawał do współczesnych czasów? Na pewno można próbować – jednym wyjdzie to lepiej, innym gorzej, a efekt końcowy tak czy siak może wzbudzać diametralnie różne odczucia.
Jest w Słowenii pewna firma, która 25 lat temu zaczynała od produkcji narzędzi, a następnie weszła do sektora obronnego, dodając przy okazji do nazwy AREX słowo Defense. I jest w Katowicach firma, która w logotypie ma owal z liczbą 11 wewnątrz, znany z dawnych produktów ZM Łucznik. Co łączy słoweński AREX Defense i polski WORKS 11?
Na krajowym rynku nie brakuje strzelb samopowtarzalnych. Najwięcej modeli pochodzi z Turcji, bo kraj ten słynie z produkcji wszelakiej broni śrutowej. Czy warto szukać strzelb tureckich? Spróbuję odpowiedzieć na to pytanie.
Wracamy do porównania i sprawdzenia, ile i czego jest w karabinku Grot – dziś zobaczymy, jak dużo w „małym” Grocie jest „dużego” Grota (albo odwrotnie), czyli zestawimy ze sobą karabinek Grot S16/S10 FB-M1 oraz karabin Grot 762N.
Słynna wojna zimowa przekonała cały świat o wartościach peemów, które to zalety dotąd wojny o Gran Chaco i w Hiszpanii jedynie zarysowały. Głównym uzbrojeniem fińskiej armii były w niej Mosiny i Maximy, ale świat zapamiętał z niej głównie pistolet maszynowy noszący nazwę kraju, w którego obronie stanął – Suomi.