Uzbrojenie i wyposażenie żołnierza

Strzeleckie wyposażenie od Ginger's Tactical Gear

Parę miesięcy temu dzięki redakcji „Strzału” – Magazynu o Broni, otrzymałem do testów zestaw wyposażenia strzeleckiego firmy Ginger's Tactical Gear. Przez ten czas używałem go podczas szkoleń i treningów naszej firmy Streetsmart i dziś jestem już gotów napisać o nim parę słów.

Zobacz więcej

Fińskie Mosiny

Finlandia przez długi czas znajdowała się pod obcą dominacją, stanowiła też swoisty klin wbity między Szwecję i Rosję. Tylko upadek obu mocarstw dawał jej szansę na niepodległość. Po wojnie szwedzko-rosyjskiej (1808 – 1809) Finlandia wpadła w ręce Rosji – Rosjanie nie włączyli jej do Cesarstwa jako nowej guberni, lecz utworzyli autonomiczne Wielkie Księstwo.

Zobacz więcej

Uber Glock

Glock to chyba najchętniej modyfikowany przez właścicieli pistolet na świecie – świadczyć o tym może potężna gama różnego rodzaju akcesoriów, jak również bardzo duża ilość firm zajmująca się takimi modyfikacjami w USA. W tym artykule nie będę starał się pisać o zasadności i zakresie modyfikacji, bo to indywidualna kwestia upodobań i budżetu

Zobacz więcej

Grot vs MSBS

Niedawno, bo 11 grudnia 2019 roku, obchodziliśmy jedenastą rocznicę pierwszej publicznej prezentacji demonstratorów technologii karabinków systemu MSBS-5,56. Demonstratory owe stworzono, by przetestować w praktyce działanie mechaniki broni oraz poprawność przyjętych rozwiązań konstrukcyjnych.

Zobacz więcej

Grupowe zakupy amunicji

Tak jak kania potrzebuje dżdżu, piłkarze publiczności, a politycy wroga, strzelcy muszą mieć amunicję do posiadanej broni. Na jej produkcję we własnym zakresie zdecydowała się znakomita mniejszość strzelców, większość zaś jest zmuszona do dokonywania zakupów w przeznaczonych do tego sklepach.

Zobacz więcej

Zabawa Full Auto

Karabiny maszynowe, tony wystrzelonej amunicji, eksplozje, targowisko broni, setki uczestników, znakomita zabawa – tak w skrócie można opisać to, co dzieje się podczas Knob Creek Gun Range, czyli kultowej imprezy strzeleckiej w USA. I ten zapach prochu w powietrzu...

Zobacz więcej

Kabury DoubleTap

Jak jest się już szczęśliwym posiadaczem pozwolenia na broń i dokona się pierwszych zakupów, wśród których niemal na pewno znajdzie się broń krótka, to prędzej czy później (raczej jednak prędzej) trzeba rozejrzeć się za jakimś opakowaniem pozwalającym wygodnie przenosić nasz pistolet (pistolety).

Zobacz więcej

Olight PL-Mini Valkyrie 2

Jakiś czas temu na łamach „strzału” opisywaliśmy małą latarkę pod pistolet przeznaczoną do „edecowania”, czyli Olight PL-Mini Valkyrie. Krótko po tym, jak już opublikowaliśmy materiał, trafiła do nas - już tradycyjnie dla Olighta – nowa wersja tej latarki nazwana, a jakże, Olight PL-Mini Valkyrie 2.

Zobacz więcej

Cloud Defensive OWL

Nieco ponad pół roku temu, podczas targów Enforce Tac/IWA w Norymberdze, wpadła nam w oko ciekawa latarka przeznaczona do montowania na broni długiej. Charakteryzuje się ona bardzo zwartą, wręcz pancerną budową.

Zobacz więcej

Boito vs. Maverick 88

Powtarzalna broń śrutowa przeładowywana ślizgowym ruchem czółenka nazywana jest popularnie „pompką”. Po raz pierwszy pojawiła się na rynku amerykańskim już w 1885 roku – autorem patentu był William H. Elliot (niektóre źródła podają, że Samuel Colt, ale ten ostatni tylko wykupił prawa).

Zobacz więcej

Pistolet maszynowy Kucher K-1

Pistolet maszynowy Kucher K-1 powstał na Węgrzech w mrocznych czasach, które nastały po II wojnie światowej. Pierwszy sekretarz Węgierskiej Partii Pracujących, Mátyás Rákosi, robił wszystko, aby zadowolić radzieckich mocodawców za wszelką cenę, nie dając zgody na krajowe inicjatywy...

Zobacz więcej

BREN S1 vs Grot S16 FB-M1

Kontynuujemy nasz cykl, w którym porównujemy karabinek Grot S16 FB-M1 do innych, podobnych konstrukcji, ale tym razem nie będziemy zastanawiać się, ile czego jest w Grocie, bo w tym przypadku nie ma mowy o tym, by padł nawet cień podejrzeń, że MSBS/Grot był wzorowany na karabinku CZ BREN S1.

Zobacz więcej

Helikon-Tex Basic Rifle Case – pokrowiec na broń

Nie posiadacza broni, który swoje „grzmiące kije” wrzuca luzem do bagażnika albo przewiesza przez plecy i dziarsko zmierza w kierunku najbliższej strzelnicy. Wszyscy moi znajomi zawsze pakują swoją broń w różnego rodzaju pudła, skrzynie, pokrowce, plecaki czy co tam mają. Powody są dwa i to dość oczywiste...

Zobacz więcej

Olight Valkyrie PL-PRO

W magazynie STRZAŁ 142 opisywaliśmy latarkę Olight Valkyrie PL2-PRO, przeznaczoną do mocowania na broni palnej. Jakiś czas temu do naszej redakcji trafił kolejny model tej latarki, tym razem oznaczony symbolem PL-PRO.

Zobacz więcej

EOTech po taniości?

Ludzie lubią tanie wina, bo są dobre i tanie – to prawda znana od lat, ale czy istnieje coś takiego, jak tani i dobry celownik? Dodajmy do tego, że to markowy celownik, w dodatku od firmy, która słynie z dobrych celowników, ale cenowo lokującej się w górnej strefie.

Zobacz więcej

Arsenal Firearms Stryk B

Stryk B to nowoczesny kompaktowy bezkurkowiec z bardzo nisko osadzoną osią lufy, zaprojektowany przez włosko-rosyjską firmę Arsenal Firearms jako rozwinięcie jej pierwszej konstrukcji, czyli oryginalnego Strike One. Obecnie Arsenal Firearms (nie mylić z bułgarskim Arsenalem) współpracuje w zakresie produkcji z koncernem RUAG.

Zobacz więcej

Tara TM-9: Nowość z Montenegro

Niespodziewanie o najnowszej generacji pistoletów Tara Aerospace and Defence Industries TM-9 zrobiło się głośno wraz z podaniem wyników pierwszego przetargu ogłoszonego przez Komendę Główną Policji poszukującą 1000 pistoletów „Glock 17 Gen 3 o podwyższonych parametrach lub równoważnych” 

Zobacz więcej

Double Trouble: Kel-Tec KSG

Ze strzelbami gładkolufowymi typu pump-action jest jeden problem: strzelanie z nich to sama przyjemność, bo zawsze można poczuć się jak bohater kina akcji, ale jak to z przyjemnościami bywa, trwa to tylko chwilę, bo długość lufy skutecznie ogranicza ilość strzałów, które można oddać, bo właśnie od niej zależy...

Zobacz więcej

Jak dużo ACR jest w MSBS?

W poprzednim numerze naszego magazynu porównaliśmy ze sobą karabinki SCAR oraz Grot/MSBS w wersji cywilnej (samopowtarzalnej), by sprawdzić, na ile prawdziwe są opinie mówiące o tym, że polska broń jest kopią karabinka z FN. Wyszło na to, że jednak nie jest. Niektórzy twierdzą jednak także, że Grot/MSBS jest kopią karabinka ACR...

Zobacz więcej

Javelin dla Wojsk Obrony Terytorialnej – chwalebny wyjątek czy niebezpieczne preludium?

Na tegorocznym MSPO w Kielcach, pierwszego dnia Salonu, w uroczystej oprawie szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Dariusz Pluta podpisał oficjalne zapytanie ofertowe (LOR) przeznaczone dla administracji amerykańskiej (Defense Security Cooperation Agency, DSCA) i dotyczące możliwości zakupu...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter