Uzbrojenie i wyposażenie żołnierza

Ruger Mini 14 vs AR

Coraz więcej myśliwych oraz strzelców sportowych nabywa broń samopowtarzalną kalibru .223 Remington. Takie sztucery sprawdzają się na podczas łowów na drapieżniki i sarny, można też z ich pomocą upolować warchlaka. Istotnym przeznaczeniem jest strzelnica – karabinek samopowtarzalny zapewnia spory „fun” podczas...

Zobacz więcej

Kupiłem na targu nóż sprężynowy...

Prawdopodobnie żaden inny rodzaj noża nie budzi tyle emocji co nóż sprężynowy. Kojarzony z przestępczym półświatkiem lub scenami ze szpiegowskiego kina akcji, nóż sprężynowy obrósł wieloma mitami.

Zobacz więcej

Ginger’s Tactical Gear Side Saddle

Kiedy wyrabiałem patent strzelecki, we wniosku nie zaznaczyłem „broń gładkolufowa”, bo uznałem, że strzelby mieć nie będę, bo nie potrzebuję. Prezes klubu popatrzył na mnie dziwnie, więc jednak postawiłem krzyżyk i tam. Po zrobieniu kwitów uznałem, że jednak kupię strzelbę – zdecydowałem się na Mossberga M509A1...

Zobacz więcej

Pimp my MCX by Tactical Gucci

Tactical Gucci – czyli kupa sprzętu, zero talentu, bo o to rozchodzi się u mnie na fanpage’u. Mogę się nazwać typowym kolekcjonerem współczesnej broni palnej z zacięciem mocno taktycznym, bo po prostu lubię ładne rzeczy a'la „speszylfołces”. No i, jak na Gucci przystało, mogę sobie na takie zabawki pozwolić. A co!

Zobacz więcej

Improwizowane „moździerze” Irlandzkiej Armii Republikańskiej

Tematem artykułu będą improwizowane moździerze i inne wyrzutnie pocisków zawierające materiały wybuchowe, opracowane i używane przez Provisional Irish Republican Army, w latach 1969 – 1997 na terenie Wielkiej Brytanii oraz Europy kontynentalnej.

Zobacz więcej

Pimp my Grot

Na całym świecie popularny jest trend do modyfikowania broni – czy to z chęci uzyskania lepszych wyników, wyciśnięcia więcej, niż planował producent, poprawienia coolfactora czy też wyeliminowania tego, co nie do końca w danej broni się udało.

 

Zobacz więcej

Moduły do Grota już są!

Trochę trzeba było poczekać, ale wreszcie są! Fabryka Broni Łucznik-Radom, producent karabinka Grot S16 FB-M1, ma już gotowe dodatkowe moduły do tej broni. Ich wprowadzenie na rynek nieco się przesunęło, co spowodowała pandemia COVID-19 i zamrożenie niektórych gałęzi gospodarki oraz ograniczenie możliwości poruszania się obywateli RP.

Zobacz więcej

„Oko za oko – gaz za gaz!”

W roku 1928 w referacie Wojskowego Instytutu Przeciwgazowego (WIPGaz.) stwierdzono, że: […] wymagania stawiane obronie ciągle się zwiększają, a przewidywane możliwości rozwoju broni chemicznej zmuszać powinny nie tylko do ulepszania sprzętu istniejącego, lecz również do opracowywania więcej...

Zobacz więcej

Rozkaz: Atakować! Część III. Piechota Wojska Polskiego w walce w mieście oraz w natarciu na pozycje umocnione

Piechota, powszechnie uznawana za królową wszystkich broni, odgrywała w Wojsku Polskim rolę szczególną, stanowiąc jego trzon zarówno w obronie, jak i w natarciu. Choć przewidziane dla polskich batalionów, pułków i dywizji zadania koncentrowały się przede wszystkim na zagadnieniach natury obronnej... 

Zobacz więcej

„Oko za oko – gaz za gaz!” Cz.I. Polska droga do nowoczesnej maski przeciwgazowej

Zdanie „Oko za oko – gaz za gaz!” było hasłem powtarzanym w sowieckich broszurach przeciwgazowych dla ludności w latach 30. Jak donosił polski wywiad w 1932 roku, Armia Czerwona była przygotowana do wykorzystania gazów bojowych na polu bitwy. 

Zobacz więcej

Biomimetyczne militarne roboty przyszłości

Współczesne armie celem efektywnego wykonania stawianych przed nimi zadań muszą przede wszystkim organizacyjnie, szkoleniowo i technicznie dostosowywać się do szybko zmieniających się uwarunkowań czasoprzestrzennych pola walki. Tylko uzyskanie przewagi nad potencjalnym przeciwnikiem w każdym z...

Zobacz więcej

Strefy wolne od broni, czyli o terrorze ignorancji

Całkiem niedawno, w trakcie jednego tylko weekendu, w USA, wydarzyły się dwie strzelaniny, w których zginęły 34 osoby. Tragiczne wydarzenia, które nikogo nie powinny zostawić obojętnym. Ale zanim zdążyliśmy uczcić pamięć ofiar, rozpoczął się chocholi taniec ignorantów na świeżych grobach, żądających zaostrzenia prawa do posiadania broni.

Zobacz więcej

Noże z lasu

W roku 2017 „Kowal” i „Tytus” stwierdzili, że czas swoje hobby zamienić w sposób na życie i zdecydowali się założyć kuźnię Forged Blades. Po miesiącach przygotowań, w maju 2018 roku, na terenie byłych Zakładów PRONIT w Pionkach, w budynku, w którym kiedyś produkowano amunicję myśliwską, zaczęły powstawać pierwsze noże

Zobacz więcej

Leatherman FREE T2 i T4

Mówisz „Leatherman” i myślisz „multitool”, a przed oczami pojawia Ci się obraz składanych kombinerek wyposażonych w dodatkowy zestaw narzędzi i ostrze (albo i dwa). W świadomości bowiem nazwa firmy produkującej toole (chyba najpopularniejsze na świecie) stanowi synonim samego narzędzia...

Zobacz więcej

Helikon-Tex Rangemaster Gear Bag in action

W poprzednim numerze przedstawiliśmy Wam torbę Helikon-Tex Rangemaster Gear Bag od strony technicznej – jako że używamy tych toreb od ponad pół roku, dziś podzielimy się z Wami wrażeniami z ich eksploatacji.

Zobacz więcej

Strzeleckie wyposażenie od Ginger's Tactical Gear

Parę miesięcy temu dzięki redakcji „Strzału” – Magazynu o Broni, otrzymałem do testów zestaw wyposażenia strzeleckiego firmy Ginger's Tactical Gear. Przez ten czas używałem go podczas szkoleń i treningów naszej firmy Streetsmart i dziś jestem już gotów napisać o nim parę słów.

Zobacz więcej

Fińskie Mosiny

Finlandia przez długi czas znajdowała się pod obcą dominacją, stanowiła też swoisty klin wbity między Szwecję i Rosję. Tylko upadek obu mocarstw dawał jej szansę na niepodległość. Po wojnie szwedzko-rosyjskiej (1808 – 1809) Finlandia wpadła w ręce Rosji – Rosjanie nie włączyli jej do Cesarstwa jako nowej guberni, lecz utworzyli autonomiczne Wielkie Księstwo.

Zobacz więcej

Uber Glock

Glock to chyba najchętniej modyfikowany przez właścicieli pistolet na świecie – świadczyć o tym może potężna gama różnego rodzaju akcesoriów, jak również bardzo duża ilość firm zajmująca się takimi modyfikacjami w USA. W tym artykule nie będę starał się pisać o zasadności i zakresie modyfikacji, bo to indywidualna kwestia upodobań i budżetu

Zobacz więcej

Grot vs MSBS

Niedawno, bo 11 grudnia 2019 roku, obchodziliśmy jedenastą rocznicę pierwszej publicznej prezentacji demonstratorów technologii karabinków systemu MSBS-5,56. Demonstratory owe stworzono, by przetestować w praktyce działanie mechaniki broni oraz poprawność przyjętych rozwiązań konstrukcyjnych.

Zobacz więcej

Grupowe zakupy amunicji

Tak jak kania potrzebuje dżdżu, piłkarze publiczności, a politycy wroga, strzelcy muszą mieć amunicję do posiadanej broni. Na jej produkcję we własnym zakresie zdecydowała się znakomita mniejszość strzelców, większość zaś jest zmuszona do dokonywania zakupów w przeznaczonych do tego sklepach.

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter