Uzbrojenie i wyposażenie żołnierza

Spalić ich! Butelki zapalające w armii fińskiej

Historia butelek zapalających w armii fińskiej zaczęła się kilka lat przed wybuchem wojny zimowej. W 1925 roku Pułk Wozów Szturmowych został przekształcony w batalion, a w dwa lata później w samodzielną kompanię. Zmiany organizacyjne spowodowane były głównie ograniczeniami budżetowymi. 

Zobacz więcej

Predator SRAW i NLAW – droga dla polskiej obrony przeciwpancernej?

Lekka broń przeciwpancerna piechoty „od zawsze” borykała się z problemem ograniczonej skuteczności. Pomijając nieliczne wyjątki jej efektywne działanie było zależne od rażenia bocznych i tylnych powierzchni atakowanego pojazdu oraz możliwie bliskiego dystansu jej użycia – zatem braku wrogiej piechoty osłaniającej atakowane wozy bojowe. 

Zobacz więcej

Helikon-Tex Wolfhound

Ciuchy to w moim przypadku trudny temat, z różnych względów. Podstawowy to taki, że dopiero po 30-tce weszłam w najmniejszy kobiecy rozmiar, także “smyk militarny” byłby przeze mnie do tego momentu intensywnie okupowany.Mówiąc poważnie, oczywiście, że są już dostępne juniorskie kroje i rozmiary, ale dla tak drobnej kobiety.

Zobacz więcej

Olight Odin

Najnowsza latarka Olight (stanowiąca w pewnym sensie odpowiednik Scouta od Surefire) z założenia jest przeznaczona przede wszystkim do mocowania na broni, choć w pewnym sensie jest również latarką uniwersalną. Tradycyjnie, jest ona wykonana ze stopu aluminium, wykończonego twardą anodyzacją typu III, ze stalową koronką głowicy powłoką PVD. 

Zobacz więcej

Gadżety do AR od DEFTAR

W życiu wielu posiadaczy broni przychodzi wcześniej lub później taki moment, że zaczynają oni odczuwać potrzebę wprowadzenia do niej modyfikacji. Potrzeba ta ma różne natężenie i czasem przybiera postać chorobliwą (np. Tactical Gucci), ale w większości przypadków modyfikacje dotyczą elementów podnoszących funkcjonalność broni. 

Zobacz więcej

Systemy gazowe w karabinkach typu AR-15 / M-16 – porównanie

Karabinek typu AR jaki jest, każdy widzi. Na pierwszy rzut oka wszystkie wyglądają podobnie i wydawać by się mogło, że po prostu są modyfikacją M16, ale nie jest to prawdą. Popularne „aery” różnią się bowiem konstrukcją układów gazowych odpowiedzialnych za działanie automatyki broni.

Zobacz więcej

Frommer Stop: Pierwszy nowoczesny pistolet rodem z Węgier

Rudolf Frommer urodził się 4 sierpnia 1868 roku w Budapeszcie. Wschodząca gwiazda węgierskiej produkcji broni strzeleckiej nie zdecydowała się na typową ścieżkę edukacji, jak inni twórcy. Frommer nie został inżynierem, podjął natomiast studia ekonomiczne w rodzinnym Budapeszcie, a później zatrudnił się w Hitel bank (banku inwestycyjnym).

Zobacz więcej

Brzydale od Hi-Pointa

Jesienią 2020 roku na nasz rynek dotarły pistolety C9 oraz JHP firmy Hi-Point. Pierwszy oferowany jest w kalibrze 9 mm x 19, drugi .45 ACP. Oba modele są warte szczegółowego opisu, choćby dlatego, że żadnej nowej broni w tych kalibrach za tak małe pieniądze kupić się nie da.

Zobacz więcej

Karabiny Anderson Manufacturing

Anderson Manufacturing z Hebron w Kentucky to amerykańska firma rodzinna – została założona przez Wiliama C. Andersona, a obecnie rządzi nią kolejne pokolenie, synowie Wiliama, Carl i Charles.

Zobacz więcej

30 miesięcy z GROTEM

Październiku minęło 30 miesięcy (dwa i pół roku) od momentu, kiedy w nasze ręce trafił jeden z trzech karabinków Grot S16 FB-M1, które ¬Fabryka ¬Broni Łucznik-Radom sprzedała do trzech redakcji magazynów ¬„broniowych”. Broń ta trochę u nas postrzelała i po takim okresie ¬używania możemy co nieco o niej powiedzieć.

Zobacz więcej

Przeciwpancerny Moskit dla Wojska Polskiego

Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce od ponad dwóch lat pracuje nad własnym projektem przeciwpancernego pocisku kierowanego nowej generacji. Praca badawcza rozwija się obiecująco i już niedługo nasza armia mogłaby otrzymać cały system dedykowany różnym nosicielom i oparty tylko na dostawach oraz serwisie krajowym.

Zobacz więcej

„Oko za oko – gaz za gaz!”. Część 3. Polska droga do nowoczesnej maski przeciwgazowej

Lata 20. dla Wojskowego Instytutu Przeciwgazowego stały pod znakiem walki z wadami francuskiej maski R.S.C. i wypracowywania własnych metod naukowych i warsztatowych. Wynikiem tych badań było powstanie projektu nowoczesnej maski Z.W.S., a następnie krótkiej serii prototypowej maski K.W.S. 

Zobacz więcej

Sudajew, czyli Suka

Pistolet maszynowy PPS (w naszej nomenklaturze pm wz. 43) widziałem u funkcjonariuszy SOK,straży bankowej i przemysłowej jeszcze w latach 70. XX wieku, a później, w stanie wojennym, używali go dziadkowie z ORMO, nierzadko równolegle z „pepeszą"

Zobacz więcej

Webley Mk IV kontra Colt Police Positive Special - rewolwery dla policjanta ze Starego i Nowego Kontynentu

Bohaterowie tego artykułu to rewolwery Webley Mk IV w cywilno-policyjnej wersji z krótką, 4-calową lufą, w kalibrze .38, wywodzący się z Wielkiej Brytanii i Colt Police Positive Special w kal. 38 spl., oczywiście amerykański.

Zobacz więcej

Maxim Defense PDX: Do kompletu z płaszczem

Trzej muszkieterowie, Zorro i inni bohaterowie filmów z gatunków płaszcza i szpady, gdyby opuścili swoje czasy i w magiczny sposób przenieśli się do czasów współczesnych, bardzo szybko zrezygnowaliby ze szpady, a pod płaszczem chowaliby pewnie karabinek Maxim Defense PDX!

Zobacz więcej

MWS, czyli SKW A.D. 2020

Na początku 2019 roku szczegółowo przedstawiliśmy Wam historię powstania oraz rozwoju ciekawej koncepcji karabinów wyborowych rodziny SKW w kalibrach .308 Winchester (7,62 mm x 51 NATO) oraz .338 Lapua Magnum opracowanych w ZM Tarnów należących do Grupy Kapitałowej PGZ.

Zobacz więcej

Grot C16 FB-A2

Wakacje, czyli sezon ogórkowy, czyli moment, w którym dzieje się niewiele, bo wszyscy zajęci są plażowaniem. No dobrze, w tym roku zajęci byli też wirusem COVID i konsekwencjami pandemii, a w zasadzie ich zwalczaniem... Tymczasem Fabryka Broni Łucznik-Radom...

Zobacz więcej

VIS 100 M 1 w sprzedaży!

Kilka tygodni temu Fabryka Broni Łucznik-Radom wprowadziła do sprzedaży długo oczekiwany pistolet VIS 100 M1. Jest to cywilna wersja wojskowego pistoletu VIS 100, wprowadzanego od niedawna do uzbrojenia Sił Zbrojnych RP.

Zobacz więcej

Jeszcze o umundurowaniu i organizacji piechoty Wojska Polskiego

Jedno z najmocniej zakorzenionych wśród pasjonatów historii Wojska Polskiego przekonań dotyczy materiału z jakiego wykonywano wyposażenie indywidualne naszych piechurów. Mianowicie zupełnie niesłusznie uznaje się, że w dwudziestoleciu międzywojennym bezkrytycznie przyjęto do służby wyposażenie skórzane. 

Zobacz więcej

Reforma niemieckiej piechoty w 1939 roku – niekończąca się opowieść

W latach 20. XX wieku na świecie wypracowano wiele założeń doktrynalnych dotyczących nowoczesnej piechoty, z których jednak części nie zdołano wprowadzić w życie, czy choćby przetestować w praktyce z powodu ograniczeń ekonomicznych. Niemcy przystępując do odtwarzania swych wojsk lądowych (Heer) po 1932 roku poszli...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter