Na naszym rynku pojawiły się lunety celownicze amerykańskiej firmy Arken Optics. Oferta obejmuje trzy celowniki optyczne: model EP-5 o parametrach 5-25 x 56 oraz II generację serii SH-4, o parametrach 4-16 x 50 i 6-24 x 50. Już na pierwszy rzut oka widać zasadnicze przeznaczenie tych celowników – strzelania długodystansowe...
Są na świecie podróby i bezlicencyjne kopie, ale są też rzeczy produkowane na wzór oryginału, w pełni legalnie, po wygaśnięciu patentów chroniących pewne rozwiązania. I tak jest z kopią strzelby samopowtarzalnej Benelli M4, która stanowi między innymi uzbrojenie Korpusu Piechoty Morskiej USA, czyli AKSA S4, zwaną często Turknelli.
Od kiedy mój Gucci AK pojawił się w social mediach, a także w magazynie „Strzał” dostawałem dużo zapytań dotyczących możliwości zbudowania podobnego egzemplarza karabinka AK na zamówienie. Rozmowy kończyły się szybko – po podaniu kosztów projektu. Niestety, większość akcesoriów pochodzi z USA...
Trwający konflikt w Ukrainie to głównie klasyczne starcie, pomimo wykorzystania w nim wielu nowoczesnych systemów uzbrojenia. Szybkie i czasem nie do końca przemyślane wnioski, skłoniły już wiele państw (w tym i Polskę) do podjęcia szeroko zakrojonego i niestety bardzo kosztownego procesu modernizacji swoich armii.
W okresie ostatniej dekady realizowano kilka istotnych programów modernizacji Wojsk Lądowych (WLąd), z których najbardziej znane związane są z pozyskaniem: czołgów Leopard 2, KTO Rosomak, haubic Krab, moździerzy Rak, zestawów przeciwlotniczych Poprad czy pocisków rakietowych Piorun i Spike-LR.
Ameryka Południowa jako miejsce zbrojnych konfliktów międzynarodowych, rozbudowanych potencjałów militarnych, rzadko gości w przekazach medialnych. Nie zmienia to jednak faktu, że również pośród położonych na tym kontynencie państw podejmowanych jest wiele tematów dotyczących modernizacji sił zbrojnych.
Pewnie część z Czytelników zna firmę Faxon Firearms i jej produkty – my znamy, bo ich używamy. I w niniejszym artykule postaramy się przybliżyć Wam te – w naszej ocenie – warte uwagi karabinki.
Druga edycja konferencji zorganizowanej przez Wojska Obrony Terytorialnej, poświęconej karabinkowi Grot w Siłach Zbrojnych RP, a nazwanej Grotowisko 22 odbyła się 3 – 4 czerwca br..
W poprzednim numerze Strzału opublikowaliśmy artykuł o STAG M4, czyli cywilnej wersji wojskowego karabinka SZ USA. Dla fanów „klasyki” to karabinek niemal idealny (z ciut za długą lufą), ale co mają powiedzieć ci, którzy chcą mieć STAG-a do zastosowań „taktycznych” albo sportowych i zależy im na czymś, co będzie można łatwo modyfikować?
W 2013 roku w USA pojawiły się skrócone sztucery firmy Mossberg, sygnowane oznaczeniem MVP Patrol. Pierwszy model miał kaliber .223 Remington, potem wprowadzono odmiany pod naboje .308 Winchester i .300 AAC (.300 BLK - Blackout). Ten ostatni na krótko wycofano z oferty, ale wrócił do niej w tym roku.
Venom w języku angielskim oznacza jad – nazwa ciekawa, zwłaszcza dla celownika optycznego. Firma Vortex zdecydowała się na mocne uderzenie w segment strzelców długodystansowych, zwłaszcza tych, którzy nie są w stanie przeznaczyć dużych środków na zakup optyki.
Wolno, bo wolno, ale mapa strzelnic w Polsce zaczyna się zagęszczać – oczywiście, więcej ich powstaje w większych ośrodkach miejskich i ich pobliżu, bo tam po prostu jest więcej potencjalnych klientów, a strzelnica ma na siebie zarabiać. Zdecydowanie więcej powstaje obiektów otwartych, ale pojawiają się także nowe strzelnice kryte.
Zawody Lekka Piechota, organizowane przed Klub Strzelających Inaczej, mają już renomę w środowisku strzeleckim oraz stałe grono zawodników, którzy szybko zapełniają listy startowe. W tym roku wprowadzona została nowa formuła, nazwana Solo, która różni się tym, że strzela się indywidualnie, a nie w parach oraz nie zwiedza się – uroczej skądinąd – okolicy.
Kilka miesięcy temu uczestniczyliśmy w pierwszej edycji zawodów taktyczno-strzeleckich Furia, zorganizowanych przez firmę C12 SPEC Szkolenia, pod wodzą Dariusza Pollaka i Agnieszki Wolak, wspieranych przez ekipę organizacyjną w sile bodaj plutonu. W maju br. miała miejsce druga edycja tych zawodów, na którą również się wybraliśmy.
Rosyjska agresja na Ukrainę siłą rzeczy kieruje wzrok na siły zbrojnego naszego wschodniego sąsiada. Oprócz obszarów, w których w oczywisty sposób armia spod znaku tryzuba posiada pewne luki, znajdują się jednak i takie, w których po 2014 roku nastąpiła znacząca poprawa zdolności. Na dodatek, ostatnie dostawy uzbrojenia z krajów NATO, pozwoliły...
Znany i lubiany producent multitooli amerykańska firma Leatherman co roku wypuszcza nowości – czasem są to zupełnie nowe konstrukcje, wnoszące powiew świeżości i zupełnie nową funkcjonalność narzędzia, a czasem toole bazujące na modelach kultowych albo sprzedażowych hitach.
„Jak jest zima, to musi być zimno”, a u nas jest zimno, bo „taki mamy klimat”. Z tego powodu zimą zamiera nieco ruch na strzelnicach otwartych, bo nie każdy lubi stać po kostki w błocie (jeśli jest cieplej) albo po kolana w śniegu (jak jest zimniej) i spora część strzelców albo zawiesza karabin na kołku, albo też przenosi się na strzelnice kryte.
Konstrukcja karabinka AK powstała w latach 40 ubiegłego wieku, więc nie powinno więc nikogo dziwić, że nie jest ona dostosowana do warunków współczesnego pola walki. Aby karabinek AK mógł rywalizować z innymi konstrukcjami na współczesnym teatrze działań, należy poddać go pewnym modyfikacjom.
W relacji z CZ Press Day napisalismy o sztucerze-o-którym-nie-można-mówić, ale w trakcie prac nad FO!#35 CZ zmieniła zdanie i pozwoliła ujawnić informacje o tej broni. No to ujawniamy.
Karabinek Grot jest elementem Modułowego Systemu Broni strzeleckiej MSBS-5,56, co jest rzeczą oczywistą. Na cywilny rynek trafił nieco ponad dwa lata temu, ale wyłącznie w wersji bazowej Grot S16 FB-M1, czyli z lufą o długości 16”, krótkim łożem i składaną kolbą opracowaną razem z karabinkiem. I przez długi czas pozostawał modułowym wyłącznie z nazwy...