Uzbrojenie i wyposażenie żołnierza

Kabury Safariland

Profesjonaliści twierdzą, że są dwa typy kabur bojowych na świecie – Safariland oraz reszta świata. Skąd te opinie? Ciężko przekonać do takiego stwierdzenia zagorzałych zwolenników innych firm, ale postaram się przedstawić Wam kilka faktów, które potwierdzą tę tezę i utwierdzą was w przekonaniu, że kabury firmy Safariland są...

Zobacz więcej

RAMP Micro – miniaturowa apteczka

Truizmem jest pisanie po raz nie-wiem-który, że apteczka osobista powinna obowiązkowo stanowić wyposażenie każdego strzelca, a zwłaszcza posiadacza broni palnej, więc tego nie napiszę.Napiszę za to, że spośród niezliczonej liczby modeli i rozwiązań technicznych warto wybrać taki, który będzie najwygodniejszy i...

Zobacz więcej

Radical Firearms: typy spod teksańskiej gwiazdy

Radical Firearms to amerykański producent karabinków rodziny AR-15, którego historia zaczyna się stosunkowo niedawno, bo w 2013 roku. Siedziba firmy znajduje się w Stafford w Teksasie – stanie, w którym przepisy związane z bronią palną zawsze były bardzo liberalne, a open carry nigdy nie było problemem. 

Zobacz więcej

Lekko nie będzie

Zawody Lekka Piechota należą do tych młodszych, a mimo to już zdążyły zyskać spory rozgłos i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Na tyle dużym, że miejsca na tę imprezę znikają zazwyczaj w dobę, góra w dwie. Jak już uda się wykupić udział, to szczęśliwców czeka kilkanaście godzin niezłej orki...

Zobacz więcej

Helikon-Tex Service Case

Strzelanie jest fajne, ale łączy się nierozerwalnie z mniej fajną, przynajmniej dla niektórych, czynnością, jaką jest czyszczenie broni. No trzeba, bo broń to w końcu urządzenie mechaniczne wymagające obsługi, konserwacji, czyszczenia i smarowania, by mogło działać sprawnie. Pół biedy, kiedy mamy komfortowe warunki w domu...

Zobacz więcej

UTM do Grota

Największym problemem w ćwiczeniach i treningach wojska oraz służb mundurowych z bronią palną jest zapewnienie możliwie wysokiego realizmu. Są więc dwa wyjścia – albo strzelamy ślepakami do żywego przeciwnika i rozjemca mówi nam, kto umarł, kto jest tylko ranny, kto przeżył i kto wygrał, albo część ćwiczeń przeprowadzamy ze ślepakami...

Zobacz więcej

Zbudowani na nowo. Ukraińscy specjalsi

Siły Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy, po zmianach wprowadzanych od 2016 roku, osiągnęły stosunkowo niedawno pełne systemowe zdolności operacyjne. Dla Kijowa ten rodzaj sił zbrojnych jest bardzo ważny, dlatego szybko dąży się do pełnego zakończenia procesu jego transformacji oraz osiągnięcia standardów obowiązujących w NATO. 

Zobacz więcej

Vortex Spitfire HD Gen II 5x

Pytanie „co jest lepsze: celownik pryzmatyczny czy luneta biegowa?” pozostanie zapewne bez odpowiedzi. Biegówki przy wielu zaletach (w tym przede wszystkim regulowanej krotności, np. 1-6x, a nawet 1-8x i dużej szerokości pola widzenia przy powiększeniu 1-1,5x) mają jedną zasadniczą wadę: gabaryty. 

Zobacz więcej

Shadow Systems MR920L

No i się porobiło – po tym, jak wygasły patenty na rozwiązania Glocka 3. Generacji, niczym przysłowiowe grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się klony tej konstrukcji. Jedne są w wersji „budżetowej”– proste, niezawodne i tańsze od oryginału, a inne przypominają jako żywo drogie, customowe modyfikacje austriackiego pistoletu z górnej półki.

Zobacz więcej

Odin – Olight na karabinek

Od pewnego czasu w ofercie firmy Olight dostępna jest pierwsza latarka przeznaczona przede wszystkim do montowania na broni (zwana także „taktyczną”), nazwana Odin (Strzał 7 – 8/2020). Niedawno dołączyła do niej pomniejszona odmiana, charakteryzująca się mniejszymi gabarytami nazwana, a jakże, Odin MINI.

Zobacz więcej

Helikon-Tex M-65 Covert Jacket

Czy można sprawić, że legendarny sprzęt, mający na karku kilkadziesiąt lat będzie przystawał do współczesnych czasów? Na pewno można próbować – jednym wyjdzie to lepiej, innym gorzej, a efekt końcowy tak czy siak może wzbudzać diametralnie różne odczucia.

Zobacz więcej

AREX Delta Gen.2 – plastikowy pistolet ze Słowenii

Jest w Słowenii pewna firma, która 25 lat temu zaczynała od produkcji narzędzi, a następnie weszła do sektora obronnego, dodając przy okazji do nazwy AREX słowo Defense. I jest w Katowicach firma, która w logotypie ma owal z liczbą 11 wewnątrz, znany z dawnych produktów ZM Łucznik. Co łączy słoweński AREX Defense i polski WORKS 11?

Zobacz więcej

Pomarina versus Impala Plus – co wybrać?

Na krajowym rynku nie brakuje strzelb samopowtarzalnych. Najwięcej modeli pochodzi z Turcji, bo kraj ten słynie z produkcji wszelakiej broni śrutowej. Czy warto szukać strzelb tureckich? Spróbuję odpowiedzieć na to pytanie.

Zobacz więcej

Grot S16/S10 FB-M1 vs Grot 762N

Wracamy do porównania i sprawdzenia, ile i czego jest w karabinku Grot – dziś zobaczymy, jak dużo w „małym” Grocie jest „dużego” Grota (albo odwrotnie), czyli zestawimy ze sobą karabinek Grot S16/S10 FB-M1 oraz karabin Grot 762N.

Zobacz więcej

Kosiarka z Tikkakoski – długowieczny Suomi

Słynna wojna zimowa przekonała cały świat o wartościach peemów, które to zalety dotąd wojny o Gran Chaco i w Hiszpanii jedynie zarysowały. Głównym uzbrojeniem fińskiej armii były w niej Mosiny i Maximy, ale świat zapamiętał z niej głównie pistolet maszynowy noszący nazwę kraju, w którego obronie stanął – Suomi.

Zobacz więcej

Peltor ComTac VI

Właściwe zabezpieczenie wzroku i słuchu przy różnego rodzaju aktywnościach strzeleckich to absolutna podstawa bezpieczeństwa. Żeby chronić słuch, można korzystać z bardzo szerokiej gamy rozwiązań różniących się skutecznością i wygodą, ale także zaawansowaniem technologicznym i ceną.

Zobacz więcej

Modyfikacje taktyczne karabinka HK416 w polskich siłach specjalnych na przykładzie byłych komandosów z Lublińca

„Konfiguracje były uzależnione od posiadanego wówczas wyposażenia, zadań oraz posiadanej w tym czasie wiedzy. Często eksperymentowaliśmy, nie zawsze były to trafione pomysły”.

Zobacz więcej

Kaiser US Shooting Products X-7 Monarch: 2233 gramy AR-a

Przeróżnych klonów AR-15 na rynku jest całe mnóstwo. Mniej lub bardziej klasyczne, nowoczesne, totalnie odjechane, wyprodukowane w USA, Niemczech, Polsce, Chinach, a nawet w Jordanii, kosztujące śmieszne pieniądze albo całe worki złotych monet. A historia AR-15 zaczęła się przecież od prostego karabinka, który miał być przede wszystkim… lekki.

Zobacz więcej

Olight BALDR Mini – światło EDC z laserem

Jakiś czas temu na łamach magazynu „Strzał” opisywaliśmy małą latarkę pod pistolet przeznaczoną do „edecowania”, czyli Olight Valkyrie Mini 2, a także większą BALDR wyposażoną w laserowy wskaźnik celu. A gdyby tak połączyć jedną konstrukcję z drugą? Co by z tego wyszło?

Zobacz więcej

Kriss Vector SDP .22lr

Nie ma chyba wśród miłośników broni palnej nikogo, kto nie kojarzyłby wyjątkowo oryginalnego (zarówno pod względem designu, jak i mechaniki) pistoletu maszynowego Kriss Vector, który opisywaliśmy w naszym czasopiśmie (12/2016). Broń ta stała się także jednym z ulubionych rekwizytów na planie filmów S-F, a jej cywilną wersję może nabyć każdy...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter