Uzbrojenie i wyposażenie żołnierza

Ołów – coraz bliżej wyrok

Część z Was, drodzy Czytelnicy, zapewne pamięta nasze wcześniejsze informacje o próbach wprowadzenia przez Komisję Europejską zakazu stosowania amunicji ołowianej. Oczywiście w pierwotnej wersji miał być to jedynie zakaz dotyczący stosowania amunicji śrutowej na terenach podmokłych...

Zobacz więcej

P80, czyli powrót do przeszłości

Wielu producentów broni od czasu do czasu wypuszcza „rocznicowe” albo „pamiątkowe” egzemplarze, by podkreślić jakąś rocznicę, a przy okazji nieco zarobić, bo takie kolekcjonerskie perełki zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem, a ich liczba jest z założenia ograniczona.

Zobacz więcej

Impala Plus versus Favorix i X-Line

Broń turecka nie cieszy się zbyt dobrą reputacją na naszym rynku. Niektórzy twierdzą wręcz, że jest sukces (w dużym stopniu) wynika z embarga na broń rosyjską. Dlatego zdecydowałem się na sprawdzenie modeli nieco droższych (przedział zbliżony do 3000 zł), uważanych za lepsze jakościowo i wybrałem trzy strzelby samopowtarzalne...

Zobacz więcej

Atrament, pot i krew, czyli o groźnym potencjale długopisów

Długopis, popularny artykuł biurowy, jest uznawany powszechnie za przedmiot bezpieczny. Świadczy o tym choćby fakt, że posługują się nim dzieci i młodzież w wieku szkolnym, a także pracownicy instytucji, których nadrzędnym celem jest bezpieczeństwo personalne, np. w więzieniach albo szpitalach psychiatrycznych. 

Zobacz więcej

Wysokie montaże do optoelektroniki

Na rynku dostępna jest niezliczona ilość różnego rodzaju celowników, zarówno tradycyjnych – kolimatorowych, jak i holograficznych. Dodatkowo możemy przebierać w szerokiej gamie powiększalników oraz lunet ze zmiennym powiększeniem. Standardem jest to, że w komplecie z celownikiem otrzymujemy dodatkowo...

Zobacz więcej

IWI Zion Z-15, czyli AR po żydowsku

Były kiedyś czasy, kiedy praktycznie każdy karabinek M16/M4 (orz pochodne z rodziny AR-15) był zdecydowanie amerykańskim karabinkiem i to najczęściej wojskowych. Te czasy odeszły jednak w niebyt i dziś, gdy widzi się karabinek AR15, nigdy nie ma się pewności, przez kogo został wyprodukowany.

Zobacz więcej

Czym się różni GROT A1 od A2?

Praktycznie każdy przedmiot wprowadzony do produkcji seryjnej podlega modyfikacjom w jej trakcie, mającym poprawić jego funkcjonalność i/lub uprościć i przyspieszyć produkcje, a także obniżyć jej koszty. Nie inaczej jest z bronią palną i stąd kolejne wersje – wydawałoby się – tej samej broni oznaczane kolejnymi indeksami, jak M1, M2, E1, E2 czy X1, X2 i tak dalej...

Zobacz więcej

CSRG wz. 15, erkaem z potrzeby chwili

Kiedy wybuchła I wojna światowa karabin maszynowy nie stanowił już militarnej nowinki. Debiutował kilkadziesiąt lat wcześniej, a wojna rosyjsko-japońska i konflikty na Bałkanach potwierdziły jego wyjątkowe zalety. Wszystkie armie, które w sierpniu 1914 roku przystąpiły do wojny, były już względnie dobrze nasycone ciężką bronią maszynową...

Zobacz więcej

AR15 i strzelanie na dystansie 300-500, czyli trening midrange z Targets Creators

Jakiś czas temu na łamach tego miesięcznika miałem przyjemność opisać Wam start naszej pary (Lubiestrzelac.pl) na zawodach Lekka Piechota. I nie przywołuję tego faktu tylko przez sentyment do wcześniejszych publikacji, ale by pokazać, jak przez ostanie lata ewoluowało nasze zainteresowanie strzelaniami mid-range.

Zobacz więcej

Pas I linii od Templars Gear

Mam kilka zestawów pasów strzeleckich różnych typów – od takich popularnych z 10 lat temu, do nowoczesnych rozwiązań. Pasy, ładownice, kieszenie, worki zrzutowe i wszystkie pozostałe akcesoria w różnych odmianach, kolorach, z różnych materiałów, robione według różnych trendów. I co jakiś czas, kiedy dostaję nowy zestaw, mówię sobie „cholera, to tak można?”.

Zobacz więcej

Citadel LEVTAC – 92

„Lever action”, czyli sztucer (karabin) z zamkiem dwutaktowym, przeładowywany dolną dźwignią wahliwą w wielu krajach jest przedmiotem kultu, a najbardziej kochają go Amerykanie. I nie się co dziwić, wszak broń jest legendą Dzikiego Zachodu. Prawie każdy z nas oglądał westerny, a dobry western nie istnieje bez Colta i Winchestera.

Zobacz więcej

Norinco JW25 i JW25A

Na nasz rynek od wielu lat trafiają karabinki powtarzalne chińskiej firmy Norinco opracowane pod popularny nabój bocznego zapłonu .22 LR. Najczęściej nabywany jest tani, dość solidny repetier JW15. Uważam jednak, że znacznie lepszą propozycją są modele: JW25 i JW25A. 

Zobacz więcej

Jericho razy dwa

– Podoba ci się? To jest cacko, nie?
- Co to jest?
- Jericho 941F, kaliber 9PARA. Wymyślili go Żydzi do przerzucania Arabów na drugą stronę Kanału Sueskiego.

Zobacz więcej

CHAS™ czyli Ferrari wśród zawieszeń

Ze strzelectwem jest tak, jak z każdą (niemal) dziedziną życia – można mieć słaby sprzęt, ale tanio, zwykły sprzęt za nieduże pieniądze, drogie i „fancy” zabawki o niewielkiej użyteczności, ale dające +100 do lansu. A można też wydać niemałe pieniądze na coś co i wygląda i kapitalnie działa.

Zobacz więcej

Strzelby firmy ERMOX

Turecka firma Ermox powstała w 2016 roku i początkowo funkcjonowała w branży motoryzacyjnej. Po dwóch latach zmieniła profil i zaczęła wprowadzać nowe opracowania w zakresie broni strzeleckiej, głównie policyjnej i wojskowej. Produkcja odbywa się w zakładach w Beysehir.

Zobacz więcej

Rewolwery Alfa –Proj

Czeska firma ALFA-PROJ s.r.o. została założona w 1993 roku i zajmuje się wytwarzaniem broni krótkiej, głównie rewolwerów. Fanatyczni „pistoleciarze” twierdzą, że rewolwery są konstrukcjami przestarzałymi, a ich czas dawno minął. Tymczasem rewolwery zupełnie nie przejmują się krytyką, co więcej – mają się zupełnie dobrze.

Zobacz więcej

Celowniki firmy Arken Optics

Na naszym rynku pojawiły się lunety celownicze amerykańskiej firmy Arken Optics. Oferta obejmuje trzy celowniki optyczne: model EP-5 o parametrach 5-25 x 56 oraz II generację serii SH-4, o parametrach 4-16 x 50 i 6-24 x 50. Już na pierwszy rzut oka widać zasadnicze przeznaczenie tych celowników – strzelania długodystansowe...

Zobacz więcej

AKSA S4, czyli Benelli po turecku

Są na świecie podróby i bezlicencyjne kopie, ale są też rzeczy produkowane na wzór oryginału, w pełni legalnie, po wygaśnięciu patentów chroniących pewne rozwiązania. I tak jest z kopią strzelby samopowtarzalnej Benelli M4, która stanowi między innymi uzbrojenie Korpusu Piechoty Morskiej USA, czyli AKSA S4, zwaną często Turknelli.

Zobacz więcej

Adamowe Gucci AK

Od kiedy mój Gucci AK pojawił się w social mediach, a także w magazynie „Strzał” dostawałem dużo zapytań dotyczących możliwości zbudowania podobnego egzemplarza karabinka AK na zamówienie. Rozmowy kończyły się szybko – po podaniu kosztów projektu. Niestety, większość akcesoriów pochodzi z USA...

Zobacz więcej

Biotechnologiczna rewolucja w zastosowaniach militarnych

Trwający konflikt w Ukrainie to głównie klasyczne starcie, pomimo wykorzystania w nim wielu nowoczesnych systemów uzbrojenia. Szybkie i czasem nie do końca przemyślane wnioski, skłoniły już wiele państw (w tym i Polskę) do podjęcia szeroko zakrojonego i niestety bardzo kosztownego procesu modernizacji swoich armii. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter