Uzbrojenie i wyposażenie żołnierza

Wolfhound i Swagman Roll w Desert Night Camouflage

„Jak jest zima, to musi być zimno”, a u nas jest zimno, bo „taki mamy klimat”. Z tego powodu zimą zamiera nieco ruch na strzelnicach otwartych, bo nie każdy lubi stać po kostki w błocie (jeśli jest cieplej) albo po kolana w śniegu (jak jest zimniej) i spora część strzelców albo zawiesza karabin na kołku, albo też przenosi się na strzelnice kryte.

Zobacz więcej

Modyfikacja karabinka AK

Konstrukcja karabinka AK powstała w latach 40 ubiegłego wieku, więc nie powinno więc nikogo dziwić, że nie jest ona dostosowana do warunków współczesnego pola walki. Aby karabinek AK mógł rywalizować z innymi konstrukcjami na współczesnym teatrze działań, należy poddać go pewnym modyfikacjom. 

Zobacz więcej

Sztucery CZ 600

W relacji z CZ Press Day napisalismy o sztucerze-o-którym-nie-można-mówić, 
ale w trakcie prac nad FO!#35 CZ zmieniła zdanie i pozwoliła ujawnić informacje 
o tej broni. No to ujawniamy.

Zobacz więcej

Nowe moduły Grota

Karabinek Grot jest elementem Modułowego Systemu Broni strzeleckiej MSBS-5,56, co jest rzeczą oczywistą. Na cywilny rynek trafił nieco ponad dwa lata temu, ale wyłącznie w wersji bazowej Grot S16 FB-M1, czyli z lufą o długości 16”, krótkim łożem i składaną kolbą opracowaną razem z karabinkiem. I przez długi czas pozostawał modułowym wyłącznie z nazwy...

Zobacz więcej

Mossberg Patriot Long Range Hunter

Repetier Patriot amerykańskiej firmy Mossberg pojawił się po raz pierwszy w 2015 roku. Odziedziczył zalety znanych poprzedników – modeli ATR (All Terrain Rifle) oraz 4 x 4. Myśliwi z USA szybko docenili Patriota, choć narzekano na brak wyspecjalizowanej wersji przeznaczonej do dalekich strzałów. 

Zobacz więcej

Armytek Viking PRO

Po dwóch kątówkach mogących być czołówkami Armytek zaopatrzył nas w uniwersalną latarkę o zacięciu „taktycznym”. Co prawda czołówki z niej nie zrobisz, ale za to sprawdzi się jako sprzęt EDC i latarka do pracy z bronią lub instalacji na broni.

 

Zobacz więcej

Wielozadaniowy robot PIAP GRYF®

W grudniu 2020 roku placówka Straży Granicznej na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach, a w kwietniu br. Centrum Szkolenia Straży Granicznej z Kętrzyna, pozyskały mobilne roboty pirotechniczne PIAP GRYF®.  To najbardziej zaawansowana wersja tej popularnej w Polsce i na świecie konstrukcji Łukasiewicz-PIAP. 

Zobacz więcej

Hawke Sidewinder 30

W świadomości myśliwych funkcjonuje pojęcie „uniwersalny celownik optyczny”, co może być rozumiane jako „luneta celownicza przeznaczona do wszystkich typów polowań”. Niestety, wszyscy znamy obiegową opinię, że jak coś służy do wszystkiego to nierzadko jest do niczego. Nie ma i nigdy nie będzie celownika uniwersalnego. 

Zobacz więcej

VIS 100 M1 – do wyboru, do koloru

Jakoś w okolicach wakacji, mniej więcej w 10 miesięcy po wprowadzeniu na rynek, Fabryka Broni Łucznik-Radom poinformowała o wyprzedaniu pierwszej partii pistoletów VIS 100 M1 w liczbie 1000 sztuk. Jednocześnie producent zapowiedział kolejną serię w najbliższych miesiącach.

Zobacz więcej

T4E HDS 68 czyli lupara firmy Umarex

Lupara (od lupus, czyli wilk) to strzelba myśliwska służąca do obrony przed dużymi drapieżnikami. W oryginale miała dość krótkie, gładkie lufy bez czoków lub z czokami słabymi. Często lufy i kolbę skracano i tak powstawał poręczny „obrzyn”. 

Zobacz więcej

CSV-9

W sierpniu br. miałem przyjemność testowania karabinka samopowtarzalnego CSV-9 kalibru 9 mm x 19. Broń jest wytwarzana przez zakłady Czech Weapons, które funkcjonują od 1996 roku. Przy okazji spotkałem się także z konstruktorem broni, który zaprezentował swój karabinek oraz jego możliwości na pobliskiej krytej strzelnicy.

Zobacz więcej

Helikon-Tex Backblast Mat

Postawa strzelecka leżąc uznawana jest, absolutnie słusznie, za jedną z najbardziej stabilnych, dlatego jest bardzo często wykorzystywana przez strzelców strzelających na dalsze dystanse.

Zobacz więcej

Luneta obserwacyjna Bushnell Nitro Gun 20-60x65

Strzelanie precyzyjne ma to do siebie, że człowiek nie biega po strzelnicy, a po prostu leży lub siedzi (czasem także stoi) i spokojnie strzela do tarczy. No ale jeśli to strzelanie precyzyjne, to warto byłoby móc ocenić jak bardzo precyzyjnie nam to wychodzi, czyli jaki wynik na tarczy osiągnęliśmy.

Zobacz więcej

Range Hoodie & Hybrid Tactical Pants

Choć niektórym może się to wydawać dziwne, to jednak znakomita większość strzelców w Polsce wcale nie chodzi na strzelnicę odstawiona jako niedzielni komandosi (czyli tak, jak my), do uprawiania swojego hobby wykorzystując odzież cywilną, sportową oraz „taktyczną”, ale i tak w stonowanych najczęściej kolorach.

Zobacz więcej

Diamondback DB15 CCMLB versus Anderson AM15 Sniper

Karabinki samopowtarzalne kalibru 5,56 mm NATO/.223 Rem. cieszą się ogromnym zainteresowaniem naszych strzelców sportowych, zwłaszcza trenujących strzelanie dynamiczne. Olbrzymia większość modeli bazuje na nieśmiertelnym AR15, który (pod nazwami M16 czy M4) jest używany przez wiele armii, w tym siły zbrojne Stanów Zjednoczonych. 

Zobacz więcej

SIG Sauer M17 & M18

Standardowy SIG P320 to pierwszy w ofercie SIG Sauer pistolet z polimerowym szkieletem oraz bezkurkowym, bijnikowym mechanizmem spustowo-uderzeniowym z samonapinaniem, który zadebiutował w 2014 roku. Został opracowany z myślą o wyposażeniu służb mundurowych i wojska, a jego największym sukcesem do tej pory jest zwycięstwo w...

Zobacz więcej

Cywilne nowości z Fabryki Broni

Dwie nowości z Fabryki Broni Łucznik-Radom, tym razem przeznaczone na rynek cywilny.

Zobacz więcej

Granatnik podwieszany MSBS kalibru 40 mm, odsłona druga

Programy realizowane przez Fabrykę Broni Łucznik-Radom posuwają się do przodu, pomimo tego, że informacje o nich są skąpe, a producent często trzyma karty przy orderach. Nie zmienia to faktu, że na nadchodzącym MSPO zobaczymy parę nowości.

Zobacz więcej

Mocowanie optyki na AK

Karabinek AK projektowany w połowie ubiegłego wieku miał być bronią prostą, tanią i masową. Miał po prostu działać – strzelać, nie zacinać się i pozwalać niewyedukowanemu żołnierzowi skutecznie walczyć ty, co Matuszka Rassija mu do walki dała. W tamtych czasach nikt nie myślał o upgrade broni pod kątem indywidualnych preferencji użytkownika.

Zobacz więcej

Nowe szkiełko od Holosun – HE508T X2

Nie da się ukryć, że celowniki optoelektroniczne coraz bardziej rozpowszechniają się wśród strzelców. Nie ma się też co temu dziwić, bo znacznie ułatwiają one strzelanie, zwiększają szybkość oddawania celnych, powtarzalnych strzałów, a w przypadku strzelców początkujących upraszczają i również przyspieszają naukę strzelania...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter