Uzbrojenie i wyposażenie żołnierza

Nighthawk Custom Firehawk – klamka za miliony monet

Ameryka Coltem 1911 i jego klonami stoi. Można tam mieć wszelkie mutacje tego klasycznego pistoletu, lepsze i gorsze, tanie i drogie, dobre i beznadziejne. Można mieć też przepięknego, idealnie spasowanego customa, na którego trzeba czekać w kolejce. Tak właśnie się dzieje w przypadku pistoletów tworzonych przez Nighthawk Custom.

Zobacz więcej

Stoeger STR9 – turecki Glock

Myślisz „Stoeger” i oczyma wyobraźni widzisz niezłą, tanią turecką strzelbę. Jak zamyślisz się głębiej, to zobaczysz gdzieś w tle firmę Benelli, będącą właścicielem marki Stoeger, a przy jeszcze głębszym zamyśleniu w oddali zamajaczy Beretta, bo w skład tego holdingu wchodzi Benelli. I takie właśnie, trochę pokręcone korzenie ma turecki...

Zobacz więcej

Wiley-X Detection

Jeśli chodzi o strzelectwo, to mam dwie „obsesje” - uwielbiam różnorodne systemy ochrony słuchu oraz okulary ochronne. Tych ostatnich mam ponad 30 par, a większość z nich stanowią produkty Wiley-X, w tym mój najbardziej ulubiony strzelecki zestaw, o którym razem z Lotosem napiszemy Wam parę słów.

Zobacz więcej

Ładowarki do magazynków cz.1

Strzelane ze współczesnej (i części historycznej) broni samopowtarzalnej nieodłącznie wiąże się z ładowaniem jej magazynków. Jeśli strzela się stosunkowo niewiele, nie stanowi to większego problemu, choć i wówczas sprężyny niektórych magazynków oraz konstrukcja ich szczęk dają nieźle popalić naszym palcom. 

Zobacz więcej

Spalić ich! Butelki zapalające w armii fińskiej

Historia butelek zapalających w armii fińskiej zaczęła się kilka lat przed wybuchem wojny zimowej. W 1925 roku Pułk Wozów Szturmowych został przekształcony w batalion, a w dwa lata później w samodzielną kompanię. Zmiany organizacyjne spowodowane były głównie ograniczeniami budżetowymi. 

Zobacz więcej

Predator SRAW i NLAW – droga dla polskiej obrony przeciwpancernej?

Lekka broń przeciwpancerna piechoty „od zawsze” borykała się z problemem ograniczonej skuteczności. Pomijając nieliczne wyjątki jej efektywne działanie było zależne od rażenia bocznych i tylnych powierzchni atakowanego pojazdu oraz możliwie bliskiego dystansu jej użycia – zatem braku wrogiej piechoty osłaniającej atakowane wozy bojowe. 

Zobacz więcej

Helikon-Tex Wolfhound

Ciuchy to w moim przypadku trudny temat, z różnych względów. Podstawowy to taki, że dopiero po 30-tce weszłam w najmniejszy kobiecy rozmiar, także “smyk militarny” byłby przeze mnie do tego momentu intensywnie okupowany.Mówiąc poważnie, oczywiście, że są już dostępne juniorskie kroje i rozmiary, ale dla tak drobnej kobiety.

Zobacz więcej

Olight Odin

Najnowsza latarka Olight (stanowiąca w pewnym sensie odpowiednik Scouta od Surefire) z założenia jest przeznaczona przede wszystkim do mocowania na broni, choć w pewnym sensie jest również latarką uniwersalną. Tradycyjnie, jest ona wykonana ze stopu aluminium, wykończonego twardą anodyzacją typu III, ze stalową koronką głowicy powłoką PVD. 

Zobacz więcej

Gadżety do AR od DEFTAR

W życiu wielu posiadaczy broni przychodzi wcześniej lub później taki moment, że zaczynają oni odczuwać potrzebę wprowadzenia do niej modyfikacji. Potrzeba ta ma różne natężenie i czasem przybiera postać chorobliwą (np. Tactical Gucci), ale w większości przypadków modyfikacje dotyczą elementów podnoszących funkcjonalność broni. 

Zobacz więcej

Systemy gazowe w karabinkach typu AR-15 / M-16 – porównanie

Karabinek typu AR jaki jest, każdy widzi. Na pierwszy rzut oka wszystkie wyglądają podobnie i wydawać by się mogło, że po prostu są modyfikacją M16, ale nie jest to prawdą. Popularne „aery” różnią się bowiem konstrukcją układów gazowych odpowiedzialnych za działanie automatyki broni.

Zobacz więcej

Frommer Stop: Pierwszy nowoczesny pistolet rodem z Węgier

Rudolf Frommer urodził się 4 sierpnia 1868 roku w Budapeszcie. Wschodząca gwiazda węgierskiej produkcji broni strzeleckiej nie zdecydowała się na typową ścieżkę edukacji, jak inni twórcy. Frommer nie został inżynierem, podjął natomiast studia ekonomiczne w rodzinnym Budapeszcie, a później zatrudnił się w Hitel bank (banku inwestycyjnym).

Zobacz więcej

Brzydale od Hi-Pointa

Jesienią 2020 roku na nasz rynek dotarły pistolety C9 oraz JHP firmy Hi-Point. Pierwszy oferowany jest w kalibrze 9 mm x 19, drugi .45 ACP. Oba modele są warte szczegółowego opisu, choćby dlatego, że żadnej nowej broni w tych kalibrach za tak małe pieniądze kupić się nie da.

Zobacz więcej

Karabiny Anderson Manufacturing

Anderson Manufacturing z Hebron w Kentucky to amerykańska firma rodzinna – została założona przez Wiliama C. Andersona, a obecnie rządzi nią kolejne pokolenie, synowie Wiliama, Carl i Charles.

Zobacz więcej

30 miesięcy z GROTEM

Październiku minęło 30 miesięcy (dwa i pół roku) od momentu, kiedy w nasze ręce trafił jeden z trzech karabinków Grot S16 FB-M1, które ¬Fabryka ¬Broni Łucznik-Radom sprzedała do trzech redakcji magazynów ¬„broniowych”. Broń ta trochę u nas postrzelała i po takim okresie ¬używania możemy co nieco o niej powiedzieć.

Zobacz więcej

Przeciwpancerny Moskit dla Wojska Polskiego

Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce od ponad dwóch lat pracuje nad własnym projektem przeciwpancernego pocisku kierowanego nowej generacji. Praca badawcza rozwija się obiecująco i już niedługo nasza armia mogłaby otrzymać cały system dedykowany różnym nosicielom i oparty tylko na dostawach oraz serwisie krajowym.

Zobacz więcej

„Oko za oko – gaz za gaz!”. Część 3. Polska droga do nowoczesnej maski przeciwgazowej

Lata 20. dla Wojskowego Instytutu Przeciwgazowego stały pod znakiem walki z wadami francuskiej maski R.S.C. i wypracowywania własnych metod naukowych i warsztatowych. Wynikiem tych badań było powstanie projektu nowoczesnej maski Z.W.S., a następnie krótkiej serii prototypowej maski K.W.S. 

Zobacz więcej

Sudajew, czyli Suka

Pistolet maszynowy PPS (w naszej nomenklaturze pm wz. 43) widziałem u funkcjonariuszy SOK,straży bankowej i przemysłowej jeszcze w latach 70. XX wieku, a później, w stanie wojennym, używali go dziadkowie z ORMO, nierzadko równolegle z „pepeszą"

Zobacz więcej

Webley Mk IV kontra Colt Police Positive Special - rewolwery dla policjanta ze Starego i Nowego Kontynentu

Bohaterowie tego artykułu to rewolwery Webley Mk IV w cywilno-policyjnej wersji z krótką, 4-calową lufą, w kalibrze .38, wywodzący się z Wielkiej Brytanii i Colt Police Positive Special w kal. 38 spl., oczywiście amerykański.

Zobacz więcej

Maxim Defense PDX: Do kompletu z płaszczem

Trzej muszkieterowie, Zorro i inni bohaterowie filmów z gatunków płaszcza i szpady, gdyby opuścili swoje czasy i w magiczny sposób przenieśli się do czasów współczesnych, bardzo szybko zrezygnowaliby ze szpady, a pod płaszczem chowaliby pewnie karabinek Maxim Defense PDX!

Zobacz więcej

MWS, czyli SKW A.D. 2020

Na początku 2019 roku szczegółowo przedstawiliśmy Wam historię powstania oraz rozwoju ciekawej koncepcji karabinów wyborowych rodziny SKW w kalibrach .308 Winchester (7,62 mm x 51 NATO) oraz .338 Lapua Magnum opracowanych w ZM Tarnów należących do Grupy Kapitałowej PGZ.

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter