Druga edycja konferencji zorganizowanej przez Wojska Obrony Terytorialnej, poświęconej karabinkowi Grot w Siłach Zbrojnych RP, a nazwanej Grotowisko 22 odbyła się 3 – 4 czerwca br..
W poprzednim numerze Strzału opublikowaliśmy artykuł o STAG M4, czyli cywilnej wersji wojskowego karabinka SZ USA. Dla fanów „klasyki” to karabinek niemal idealny (z ciut za długą lufą), ale co mają powiedzieć ci, którzy chcą mieć STAG-a do zastosowań „taktycznych” albo sportowych i zależy im na czymś, co będzie można łatwo modyfikować?
W 2013 roku w USA pojawiły się skrócone sztucery firmy Mossberg, sygnowane oznaczeniem MVP Patrol. Pierwszy model miał kaliber .223 Remington, potem wprowadzono odmiany pod naboje .308 Winchester i .300 AAC (.300 BLK - Blackout). Ten ostatni na krótko wycofano z oferty, ale wrócił do niej w tym roku.
Venom w języku angielskim oznacza jad – nazwa ciekawa, zwłaszcza dla celownika optycznego. Firma Vortex zdecydowała się na mocne uderzenie w segment strzelców długodystansowych, zwłaszcza tych, którzy nie są w stanie przeznaczyć dużych środków na zakup optyki.
Wolno, bo wolno, ale mapa strzelnic w Polsce zaczyna się zagęszczać – oczywiście, więcej ich powstaje w większych ośrodkach miejskich i ich pobliżu, bo tam po prostu jest więcej potencjalnych klientów, a strzelnica ma na siebie zarabiać. Zdecydowanie więcej powstaje obiektów otwartych, ale pojawiają się także nowe strzelnice kryte.
Zawody Lekka Piechota, organizowane przed Klub Strzelających Inaczej, mają już renomę w środowisku strzeleckim oraz stałe grono zawodników, którzy szybko zapełniają listy startowe. W tym roku wprowadzona została nowa formuła, nazwana Solo, która różni się tym, że strzela się indywidualnie, a nie w parach oraz nie zwiedza się – uroczej skądinąd – okolicy.
Kilka miesięcy temu uczestniczyliśmy w pierwszej edycji zawodów taktyczno-strzeleckich Furia, zorganizowanych przez firmę C12 SPEC Szkolenia, pod wodzą Dariusza Pollaka i Agnieszki Wolak, wspieranych przez ekipę organizacyjną w sile bodaj plutonu. W maju br. miała miejsce druga edycja tych zawodów, na którą również się wybraliśmy.
Rosyjska agresja na Ukrainę siłą rzeczy kieruje wzrok na siły zbrojnego naszego wschodniego sąsiada. Oprócz obszarów, w których w oczywisty sposób armia spod znaku tryzuba posiada pewne luki, znajdują się jednak i takie, w których po 2014 roku nastąpiła znacząca poprawa zdolności. Na dodatek, ostatnie dostawy uzbrojenia z krajów NATO, pozwoliły...
Znany i lubiany producent multitooli amerykańska firma Leatherman co roku wypuszcza nowości – czasem są to zupełnie nowe konstrukcje, wnoszące powiew świeżości i zupełnie nową funkcjonalność narzędzia, a czasem toole bazujące na modelach kultowych albo sprzedażowych hitach.
„Jak jest zima, to musi być zimno”, a u nas jest zimno, bo „taki mamy klimat”. Z tego powodu zimą zamiera nieco ruch na strzelnicach otwartych, bo nie każdy lubi stać po kostki w błocie (jeśli jest cieplej) albo po kolana w śniegu (jak jest zimniej) i spora część strzelców albo zawiesza karabin na kołku, albo też przenosi się na strzelnice kryte.
Konstrukcja karabinka AK powstała w latach 40 ubiegłego wieku, więc nie powinno więc nikogo dziwić, że nie jest ona dostosowana do warunków współczesnego pola walki. Aby karabinek AK mógł rywalizować z innymi konstrukcjami na współczesnym teatrze działań, należy poddać go pewnym modyfikacjom.
W relacji z CZ Press Day napisalismy o sztucerze-o-którym-nie-można-mówić, ale w trakcie prac nad FO!#35 CZ zmieniła zdanie i pozwoliła ujawnić informacje o tej broni. No to ujawniamy.
Karabinek Grot jest elementem Modułowego Systemu Broni strzeleckiej MSBS-5,56, co jest rzeczą oczywistą. Na cywilny rynek trafił nieco ponad dwa lata temu, ale wyłącznie w wersji bazowej Grot S16 FB-M1, czyli z lufą o długości 16”, krótkim łożem i składaną kolbą opracowaną razem z karabinkiem. I przez długi czas pozostawał modułowym wyłącznie z nazwy...
Repetier Patriot amerykańskiej firmy Mossberg pojawił się po raz pierwszy w 2015 roku. Odziedziczył zalety znanych poprzedników – modeli ATR (All Terrain Rifle) oraz 4 x 4. Myśliwi z USA szybko docenili Patriota, choć narzekano na brak wyspecjalizowanej wersji przeznaczonej do dalekich strzałów.
Po dwóch kątówkach mogących być czołówkami Armytek zaopatrzył nas w uniwersalną latarkę o zacięciu „taktycznym”. Co prawda czołówki z niej nie zrobisz, ale za to sprawdzi się jako sprzęt EDC i latarka do pracy z bronią lub instalacji na broni.
W grudniu 2020 roku placówka Straży Granicznej na lotnisku wKatowicach-Pyrzowicach, a w kwietniu br. Centrum Szkolenia Straży Granicznej z Kętrzyna, pozyskały mobilne roboty pirotechniczne PIAP GRYF®. To najbardziej zaawansowana wersja tej popularnej w Polsce i na świecie konstrukcji Łukasiewicz-PIAP.
W świadomości myśliwych funkcjonuje pojęcie „uniwersalny celownik optyczny”, co może być rozumiane jako „luneta celownicza przeznaczona do wszystkich typów polowań”. Niestety, wszyscy znamy obiegową opinię, że jak coś służy do wszystkiego to nierzadko jest do niczego. Nie ma i nigdy nie będzie celownika uniwersalnego.
Jakoś w okolicach wakacji, mniej więcej w 10 miesięcy po wprowadzeniu na rynek, Fabryka Broni Łucznik-Radom poinformowała o wyprzedaniu pierwszej partii pistoletów VIS 100 M1 w liczbie 1000 sztuk. Jednocześnie producent zapowiedział kolejną serię w najbliższych miesiącach.
Lupara (od lupus, czyli wilk) to strzelba myśliwska służąca do obrony przed dużymi drapieżnikami. W oryginale miała dość krótkie, gładkie lufy bez czoków lub z czokami słabymi. Często lufy i kolbę skracano i tak powstawał poręczny „obrzyn”.
W sierpniu br. miałem przyjemność testowania karabinka samopowtarzalnego CSV-9 kalibru 9 mm x 19. Broń jest wytwarzana przez zakłady Czech Weapons, które funkcjonują od 1996 roku. Przy okazji spotkałem się także z konstruktorem broni, który zaprezentował swój karabinek oraz jego możliwości na pobliskiej krytej strzelnicy.