Uzbrojenie i wyposażenie żołnierza

AREX Delta Gen.2 – plastikowy pistolet ze Słowenii

Jest w Słowenii pewna firma, która 25 lat temu zaczynała od produkcji narzędzi, a następnie weszła do sektora obronnego, dodając przy okazji do nazwy AREX słowo Defense. I jest w Katowicach firma, która w logotypie ma owal z liczbą 11 wewnątrz, znany z dawnych produktów ZM Łucznik. Co łączy słoweński AREX Defense i polski WORKS 11?

Zobacz więcej

Pomarina versus Impala Plus – co wybrać?

Na krajowym rynku nie brakuje strzelb samopowtarzalnych. Najwięcej modeli pochodzi z Turcji, bo kraj ten słynie z produkcji wszelakiej broni śrutowej. Czy warto szukać strzelb tureckich? Spróbuję odpowiedzieć na to pytanie.

Zobacz więcej

Grot S16/S10 FB-M1 vs Grot 762N

Wracamy do porównania i sprawdzenia, ile i czego jest w karabinku Grot – dziś zobaczymy, jak dużo w „małym” Grocie jest „dużego” Grota (albo odwrotnie), czyli zestawimy ze sobą karabinek Grot S16/S10 FB-M1 oraz karabin Grot 762N.

Zobacz więcej

Kosiarka z Tikkakoski – długowieczny Suomi

Słynna wojna zimowa przekonała cały świat o wartościach peemów, które to zalety dotąd wojny o Gran Chaco i w Hiszpanii jedynie zarysowały. Głównym uzbrojeniem fińskiej armii były w niej Mosiny i Maximy, ale świat zapamiętał z niej głównie pistolet maszynowy noszący nazwę kraju, w którego obronie stanął – Suomi.

Zobacz więcej

Peltor ComTac VI

Właściwe zabezpieczenie wzroku i słuchu przy różnego rodzaju aktywnościach strzeleckich to absolutna podstawa bezpieczeństwa. Żeby chronić słuch, można korzystać z bardzo szerokiej gamy rozwiązań różniących się skutecznością i wygodą, ale także zaawansowaniem technologicznym i ceną.

Zobacz więcej

Modyfikacje taktyczne karabinka HK416 w polskich siłach specjalnych na przykładzie byłych komandosów z Lublińca

„Konfiguracje były uzależnione od posiadanego wówczas wyposażenia, zadań oraz posiadanej w tym czasie wiedzy. Często eksperymentowaliśmy, nie zawsze były to trafione pomysły”.

Zobacz więcej

Kaiser US Shooting Products X-7 Monarch: 2233 gramy AR-a

Przeróżnych klonów AR-15 na rynku jest całe mnóstwo. Mniej lub bardziej klasyczne, nowoczesne, totalnie odjechane, wyprodukowane w USA, Niemczech, Polsce, Chinach, a nawet w Jordanii, kosztujące śmieszne pieniądze albo całe worki złotych monet. A historia AR-15 zaczęła się przecież od prostego karabinka, który miał być przede wszystkim… lekki.

Zobacz więcej

Olight BALDR Mini – światło EDC z laserem

Jakiś czas temu na łamach magazynu „Strzał” opisywaliśmy małą latarkę pod pistolet przeznaczoną do „edecowania”, czyli Olight Valkyrie Mini 2, a także większą BALDR wyposażoną w laserowy wskaźnik celu. A gdyby tak połączyć jedną konstrukcję z drugą? Co by z tego wyszło?

Zobacz więcej

Kriss Vector SDP .22lr

Nie ma chyba wśród miłośników broni palnej nikogo, kto nie kojarzyłby wyjątkowo oryginalnego (zarówno pod względem designu, jak i mechaniki) pistoletu maszynowego Kriss Vector, który opisywaliśmy w naszym czasopiśmie (12/2016). Broń ta stała się także jednym z ulubionych rekwizytów na planie filmów S-F, a jej cywilną wersję może nabyć każdy...

Zobacz więcej

Helikon-Tex Training Mini Rig

Helikon-Tex ma w swojej ofercie taką górę sprzętu, że aby ułatwić odnalezienie się w tym wszystkim, podzielił go na „linie produktowe”. Jedną z nich jest RANGE, czyli wszystko to, co strzelcowi na strzelnicy (i nie tylko) może się przydać. A wśród tych rzeczy odnajdziemy Training Mini Rig.

Zobacz więcej

A-TEC

20 grudnia 2019 roku uchwalono ustawę mającą na celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami możliwe jest używanie tłumików huku (inaczej modulatorów czy moderatorów dźwięku) podczas odstrzałów sanitarnych zwierząt – w tym przypadku dzików chorych na ASF (afrykański pomór świń).

Zobacz więcej

Zmiany w rosyjskich Wojskach Powietrznodesantowych

Rosyjskie Wojska Powietrznodesantowe (WPD), to jedynie ok. 5% stanu osobowego sił zbrojnych tego kraju, a jednocześnie samodzielny rodzaj wojsk podporządkowany bezpośrednio naczelnemu dowódcy, który utrzymując zdolność do przerzutu zapewnia możliwość projekcji siły w dowolnym rejonie Rosji oraz w jej bezpośrednim sąsiedztwie. 

Zobacz więcej

Wyborowe Groty w Zielonce

4 grudnia 2020 roku, na strzelnicy Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia, odbył się pokaz karabinów wyborowych GROT 762N, zorganizowany przez Fabrykę Broni Łucznik-Radom dla przedstawicieli Wojsk Obrony Terytorialnej odpowiedzialnych za szkolenie strzelców wyborowych.

Zobacz więcej

Monza

Turecka firma Istambul Silah w 2020 roku wprowadziła do produkcji zupełnie nowy sztucer powtarzalny o sygnaturze Monza. Jest to kolejny repetier znad Bosforu – pierwsza była Ata Arms z modelem Turqua. Ten ostatni po zaledwie paru latach doczekał się modyfikacji i Turqua gen. II jest już wytwarzana w kilku kalibrach, ma poprawioną...

Zobacz więcej

NGSW: Next Generation Squad Weapon

Next Generation Squad Weapon to niewątpliwie najważniejszy program zakupu broni strzeleckiej od ponad dekady, z pewnością także najbardziej ambitny. Jego założeniem jest opracowanie i wdrożenie do uzbrojenia zaawansowanego systemu składającego się z „inteligentnego” celownika, karabinu kalibru 6,8 mm i amunicji do niego o zmniejszonej masie. 

Zobacz więcej

Helikon-Tex SBR Carrying Bag

Posiadacze broni długiej od zawsze mają problem z jej transportem na strzelnicę, czyli jak zrobić to możliwie dyskretnie i „komfortowo” dla ładunku, nie narażając go na uszkodzenia. Rozwiązań jest wiele – od plastikowych, profesjonalnych skrzyń , przez pokrowce, zwykłe plecaki i torby, po przystosowane pokrowce na wędki lub inny sprzęt sportowy.

Zobacz więcej

Nighthawk Custom Firehawk – klamka za miliony monet

Ameryka Coltem 1911 i jego klonami stoi. Można tam mieć wszelkie mutacje tego klasycznego pistoletu, lepsze i gorsze, tanie i drogie, dobre i beznadziejne. Można mieć też przepięknego, idealnie spasowanego customa, na którego trzeba czekać w kolejce. Tak właśnie się dzieje w przypadku pistoletów tworzonych przez Nighthawk Custom.

Zobacz więcej

Stoeger STR9 – turecki Glock

Myślisz „Stoeger” i oczyma wyobraźni widzisz niezłą, tanią turecką strzelbę. Jak zamyślisz się głębiej, to zobaczysz gdzieś w tle firmę Benelli, będącą właścicielem marki Stoeger, a przy jeszcze głębszym zamyśleniu w oddali zamajaczy Beretta, bo w skład tego holdingu wchodzi Benelli. I takie właśnie, trochę pokręcone korzenie ma turecki...

Zobacz więcej

Wiley-X Detection

Jeśli chodzi o strzelectwo, to mam dwie „obsesje” - uwielbiam różnorodne systemy ochrony słuchu oraz okulary ochronne. Tych ostatnich mam ponad 30 par, a większość z nich stanowią produkty Wiley-X, w tym mój najbardziej ulubiony strzelecki zestaw, o którym razem z Lotosem napiszemy Wam parę słów.

Zobacz więcej

Ładowarki do magazynków cz.1

Strzelane ze współczesnej (i części historycznej) broni samopowtarzalnej nieodłącznie wiąże się z ładowaniem jej magazynków. Jeśli strzela się stosunkowo niewiele, nie stanowi to większego problemu, choć i wówczas sprężyny niektórych magazynków oraz konstrukcja ich szczęk dają nieźle popalić naszym palcom. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter