Uzbrojenie i wyposażenie żołnierza

STAG Arms 15 Tactical SBR

Firma STAG w naszym kraju plasuje się na średniej półce cenowej, jeśli chodzi o karabinki rodziny AR15 – jej produkty nie są najtańsze, ale też kosztują zauważalnie mniej, niż broń ze średniej-wyższej półki, jak BCM czy PWS albo DD. W porównaniu do tanich AR różnica nie jest już tak duża, a pytanie brzmi: czy STAG jest warty swojej ceny?

Zobacz więcej

STAG 15 M4 à la „wczesny Afganistan”

Ponad rok temu kupiłem sobie karabinek STAG 15 M4, który zresztą opisałem w naszym magazynie w numerze 1-2/2022. W tamtym artykule wspomniałem, że karabinek miał pozostać w niezmienionej formie jako najbardziej zbliżony do oryginalnego M4 z dostępnych na rynku cywilnych wersji. No i prawie udało mi się słowa dotrzymać… ;)

Zobacz więcej

Grot cywilny i wojskowy – czym się różnią?

W poprzednim numerze naszego magazynu porównaliśmy ze sobą Grota C16 w wersji A1 oraz A2, a dziś postaramy się przybliżyć naszym czytelnikom różnice pomiędzy Grotem wojskowym, cywilnym oraz cywilnym z pierwszej serii.

Zobacz więcej

CATMA

Podczas wystawy broni myśliwskiej w Stambule zwróciłem uwagę na ekspozycję firmy Catma Arms. Wystawca pokazał wiele modeli strzelb, w tym samopowtarzalnych i „pump action”, ale moje zainteresowanie wzbudziły głównie nadlufki.

Zobacz więcej

Turbo Glock z Izraela

Jaki jest obecnie najpowszechniej produkowany pistolet na świecie? Obstawiam, że będzie to Glock 3. generacji – oczywiście nie chodzi o oryginał z Austrii, ale jego wszelkiej maści klony.

Zobacz więcej

Ołów – komentarz do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Jak wiecie, tuż przed świętami Bożego Narodzenia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie, którą Firearms United Network założyło Komisji Europejskiej, dotyczącej rozporządzenia wprowadzającego zakaz korzystania ze śrutu ołowianego na terenach podmokłych (w fazie pierwszej), a obecnie rozszerzonego do fazy 2. ...

Zobacz więcej

Blokada regulatora gazowego w Grocie A1

Proste rozwiązania są najskuteczniejsze – to wie chyba każdy, bo na ogół tak jest, że żeby rozwiązać problem można albo piętrzyć przed samym sobą problemy, albo uprościć jego rozwiązanie tak bardzo, jak się da.

Zobacz więcej

Sztucery Prima

Jesienią 2022 roku na nasz rynek trafiły sztucery Prima tureckiej firmy ArtTech Defence, której motto brzmi „doświadczenie tworzy wiedzę, wiedza tworzy doskonałość”. I coś w tym jest, bowiem żadna turecka firma nie pokusiła się wcześniej o opracowanie tak ciekawej broni.

Zobacz więcej

Ołów – coraz bliżej wyrok

Część z Was, drodzy Czytelnicy, zapewne pamięta nasze wcześniejsze informacje o próbach wprowadzenia przez Komisję Europejską zakazu stosowania amunicji ołowianej. Oczywiście w pierwotnej wersji miał być to jedynie zakaz dotyczący stosowania amunicji śrutowej na terenach podmokłych...

Zobacz więcej

P80, czyli powrót do przeszłości

Wielu producentów broni od czasu do czasu wypuszcza „rocznicowe” albo „pamiątkowe” egzemplarze, by podkreślić jakąś rocznicę, a przy okazji nieco zarobić, bo takie kolekcjonerskie perełki zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem, a ich liczba jest z założenia ograniczona.

Zobacz więcej

Impala Plus versus Favorix i X-Line

Broń turecka nie cieszy się zbyt dobrą reputacją na naszym rynku. Niektórzy twierdzą wręcz, że jest sukces (w dużym stopniu) wynika z embarga na broń rosyjską. Dlatego zdecydowałem się na sprawdzenie modeli nieco droższych (przedział zbliżony do 3000 zł), uważanych za lepsze jakościowo i wybrałem trzy strzelby samopowtarzalne...

Zobacz więcej

Atrament, pot i krew, czyli o groźnym potencjale długopisów

Długopis, popularny artykuł biurowy, jest uznawany powszechnie za przedmiot bezpieczny. Świadczy o tym choćby fakt, że posługują się nim dzieci i młodzież w wieku szkolnym, a także pracownicy instytucji, których nadrzędnym celem jest bezpieczeństwo personalne, np. w więzieniach albo szpitalach psychiatrycznych. 

Zobacz więcej

Wysokie montaże do optoelektroniki

Na rynku dostępna jest niezliczona ilość różnego rodzaju celowników, zarówno tradycyjnych – kolimatorowych, jak i holograficznych. Dodatkowo możemy przebierać w szerokiej gamie powiększalników oraz lunet ze zmiennym powiększeniem. Standardem jest to, że w komplecie z celownikiem otrzymujemy dodatkowo...

Zobacz więcej

IWI Zion Z-15, czyli AR po żydowsku

Były kiedyś czasy, kiedy praktycznie każdy karabinek M16/M4 (orz pochodne z rodziny AR-15) był zdecydowanie amerykańskim karabinkiem i to najczęściej wojskowych. Te czasy odeszły jednak w niebyt i dziś, gdy widzi się karabinek AR15, nigdy nie ma się pewności, przez kogo został wyprodukowany.

Zobacz więcej

Czym się różni GROT A1 od A2?

Praktycznie każdy przedmiot wprowadzony do produkcji seryjnej podlega modyfikacjom w jej trakcie, mającym poprawić jego funkcjonalność i/lub uprościć i przyspieszyć produkcje, a także obniżyć jej koszty. Nie inaczej jest z bronią palną i stąd kolejne wersje – wydawałoby się – tej samej broni oznaczane kolejnymi indeksami, jak M1, M2, E1, E2 czy X1, X2 i tak dalej...

Zobacz więcej

CSRG wz. 15, erkaem z potrzeby chwili

Kiedy wybuchła I wojna światowa karabin maszynowy nie stanowił już militarnej nowinki. Debiutował kilkadziesiąt lat wcześniej, a wojna rosyjsko-japońska i konflikty na Bałkanach potwierdziły jego wyjątkowe zalety. Wszystkie armie, które w sierpniu 1914 roku przystąpiły do wojny, były już względnie dobrze nasycone ciężką bronią maszynową...

Zobacz więcej

AR15 i strzelanie na dystansie 300-500, czyli trening midrange z Targets Creators

Jakiś czas temu na łamach tego miesięcznika miałem przyjemność opisać Wam start naszej pary (Lubiestrzelac.pl) na zawodach Lekka Piechota. I nie przywołuję tego faktu tylko przez sentyment do wcześniejszych publikacji, ale by pokazać, jak przez ostanie lata ewoluowało nasze zainteresowanie strzelaniami mid-range.

Zobacz więcej

Pas I linii od Templars Gear

Mam kilka zestawów pasów strzeleckich różnych typów – od takich popularnych z 10 lat temu, do nowoczesnych rozwiązań. Pasy, ładownice, kieszenie, worki zrzutowe i wszystkie pozostałe akcesoria w różnych odmianach, kolorach, z różnych materiałów, robione według różnych trendów. I co jakiś czas, kiedy dostaję nowy zestaw, mówię sobie „cholera, to tak można?”.

Zobacz więcej

Citadel LEVTAC – 92

„Lever action”, czyli sztucer (karabin) z zamkiem dwutaktowym, przeładowywany dolną dźwignią wahliwą w wielu krajach jest przedmiotem kultu, a najbardziej kochają go Amerykanie. I nie się co dziwić, wszak broń jest legendą Dzikiego Zachodu. Prawie każdy z nas oglądał westerny, a dobry western nie istnieje bez Colta i Winchestera.

Zobacz więcej

Norinco JW25 i JW25A

Na nasz rynek od wielu lat trafiają karabinki powtarzalne chińskiej firmy Norinco opracowane pod popularny nabój bocznego zapłonu .22 LR. Najczęściej nabywany jest tani, dość solidny repetier JW15. Uważam jednak, że znacznie lepszą propozycją są modele: JW25 i JW25A. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter