Wśród wielu polskich firm na rynku broni palnej jedynie kilka oprócz sprzedawania broni znanych światowych marek, serwisowania jej, usług rusznikarskich czy też handlu akcesoriami „okołobroniowymi” może poszczycić się własną produkcją broni palnej (najczęściej są to klony karabinków AR lub AK). Jedną z nich jest GunsHelp.
Troy Industries z West Springfield w stanie Massachusetts to znany producent broni strzeleckiej oraz szerokiej gamy akcesoriów, jak łoża czy przyrządy celownicze. Została założona w 2003 roku przez Steve’a Troya, który wcześniej był żołnierzem oraz policjantem, a jednocześnie ekspertem w dziedzinie broni strzeleckiej.
Spory pomiędzy miłośnikami Glocków a miłośnikami M1911A1, zwłaszcza w USA, ciągną się od lat, a każda strona używa lepszych lub gorszych argumentów na poparcie swoich racji. A gdyby tak stworzyć pistolet, który pozwoliłby ich pogodzić? Może właśnie Hudson H9 jest taką bronią?
Wśród niezliczonych epizodów I wojny światowej niejeden miał jakieś związki z nożem. Tysiące żołnierzy po obu stronach każdego frontu w marszu i okopach, w czasie odpoczynku i boju poznało niezwykłą wartość tego narzędzia i zarazem broni. Nie było chyba takiego drugiego przedmiotu, który tak ułatwiał codzienne życie i je chronił.
Stay sharp. W dosłownym tłumaczeniu: bądź osty/zostań ostry. W nieco bardziej sensownym: bądź czujny/przygotowany. Ten często powtarzany przez różnych uznanych instruktorów strzelectwa zza wielkiej wody zwrot moim zdaniem odnosi się do sedna bycia przygotowanym do obrony siebie i swoich bliskich.
Tym razem na ruszt wrzucamy temat odpowiedniego doboru sprzętu do IPSC – pod tym kątem ta dyscyplina jest dosyć specyficzna. Gdy rozpoczynałem strzelanie, już na etapie początkowych szkoleń do patentu zakupiłem pierwszy pas, pierwszą kaburę i pierwsze ładownice na magazynki. A dlaczego tak zrobiłem i jak dobrałem elementy?
Kolejny Olight trafił w nasze ręce i tak się składa, że to kolejna latarka pod broń krótką z serii Valkyrie, tym razem oznaczona symbolem PL-2. W odróżnieniu od poprzednich latarek tej serii nowy model jest jednak zasilany dwoma ogniwami CR-123 i de facto stanowi budżetowy odpowiednik znanych i lubianych latarek Surefire TLR...
Wśród dostępnych na rynku celowników optoelektronicznych wyodrębniła się już jakiś czas temu „podkategoria” mikrokolimatorów, czyli małych i bardzo małych celowników przeznaczonych do mocowania na broni długiej oraz krótkiej (lub też jako celowniki backupowe).
Wiele firm produkuje różnego rodzaju zestawy do czyszczenia i smarowania., Zzapewniając użytkowników, że ich produkty są najlepsze, najskuteczniejsze, najłatwiejsze do użycia i w ogóle „naj”. Tym razem w nasze ręce (za pośrednictwem dystrybutora, firmy Cenzin) trafiły środki do czyszczenia i smarowania firmy SchleTek.
.22 LR (Long Rifle) jest najpopularniejszym nabojem bocznego zapłonu na świecie. Używany jest głównie w celach sportowych, znacznie rzadziej w broni myśliwskiej czy do ochrony osobistej. Popularność wynika przede wszystkim z niskiej ceny (nawet 25 – 30 gr/szt.) oraz dobrej celności do 50 metrów.
W naszej zbrojowni posiadamy spory wybór karabinków AK, zarówno współczesnych produkcji, jak i starych wojskowych dostosowanych do rynku cywilnego. Są różne – i surowe, jak je fabryka stworzyła, i zmodyfikowane z wykorzystaniem komercyjnych zestawów różnych firm.
Walther P99 jaki jest, każdy widzi. I każdy (a na pewno wielu) słyszało o problemach z tymi pistoletami, o których głośno było po słynnym wypadku w Policji. Przez ostatnie pół roku mieliśmy okazję używać dwóch P99 z radomskiej produkcji i dziś możemy o nich co nieco napisać.
MPX to kolejna świetna konstrukcja strzelecka, z którą redakcja magazynu „Strzał” miała okazję się zapoznać z bardzo bliska. To już nasze drugie spotkanie z pistoletami maszynowymi z rodziny MPX – w numerze 136. znajdziecie krótką relację z prezentacji, podczas której mieliśmy okazję postrzelać z „bojowego” MPX...
Programy związane z opracowaniem tzw. systemu żołnierza przyszłości nie są już fikcją, pod różną postacią znamy je od kilkunastu lat. Wciąż jednak nie są to docelowe rozwiązania, a ciągle udoskonalane lub rozbudowywane poprzez dodanie kolejnych elementów składowych czy modernizację już istniejących systemów.
Podstawową broń piechoty, wojsk specjalnych czy także różnych formacji pomocniczych i ochrony stanowią karabinki automatyczne. Chociaż obecnie nie decydują bezpośrednio o wyniku konfliktu zbrojnego czy nawet pojedynczej bitwy, armie dysponują bardziej rozbudowanymi systemami ognia, są jednak głęboko zakorzenionym w społeczeństwie...
Spróbujmy porównać ze sobą trzy karabiny – Howa M1500 Hogue Varmint, Remington 700 ADL Varmint i Mossberg MVP Varmint. Wszystkie przeznaczone są do strzelań precyzyjnych, zarówno w aspekcie łowieckim, jak i sportowym. Można je traktować jak karabiny wyborowe – dotyczy to zwłaszcza wersji pod silniejsze naboje...
Zainteresowanie strzelectwem w Polsce rośnie w ogromnym tempie i coraz więcej osób posiada broń palną. Nadal znaczącą większość stanowią posiadacze broni do celów łowieckich, jednak grupa strzelców sportowych i kolekcjonerów depcze im po piętach.
Firma Troy Industries, znana strzelcom głównie z produkcji broni strzeleckiej oraz akcesoriów, takich jak łoża, chwyty czy mechaniczne przyrządy celownicze, wprowadziła ostatnio do oferty współczesne repliki „historycznych” wariantów karabinka M16. Pierwszym modelem był zaprezentowany na początku 2016 roku subkarabinek Troy GAU-5A/A...
Jedną z konstrukcji pierwszy raz prezentowanych na kieleckich targach był niewyróżniający się z pozoru model bezzałogowca Fire Shadow. Eksponowany na stoisku MBDA aparat przedstawiany był jako europejska propozycja skierowana do polskich sił zbrojnych, a w szczególności dla tworzonych Wojsk Obrony Terytorialnej.
W dziedzinie broni strzeleckiej trudno jest obecnie wymyślić coś zupełnie innowacyjnego, a jednocześnie sensownego. W połowie 2016 roku szwajcarskiej firmie B&T z Thun udało się wzbudzić spore zainteresowanie „w branży”, ponieważ zaprezentowała konstrukcję, którą trudno jest dość jednoznacznie zaklasyfikować...