Z amunicją do naszej broni palnej jest kilka problemów. Podstawowy – nigdy nie ma jej wystarczająco dużo. Drugi – zawsze jest za drogo, bo zużywa się tego dużo, a nigdy nie ma tak dużo, żeby było za dużo. Trzeci – jak to wszystko targać?
Delta Optical przyzwyczaiła nas już do tego, że oferuje bardzo dobrą optykę za rozsądną cenę. Od wielu lat produkuje i sprzedaje między innymi lunety celownicze do broni palnej, choć oferta firmy jest znacznie szersza i obejmuje na przykład także noktowizję.
Dziś artykuł „światopoglądowy”, do tego zapewne kolejny z cyklu „kij w mrowisko” i mocno „gównoburzogenny”. Niemniej czuję, że muszę kilka słów na ten temat powiedzieć. Mowa będzie o coraz popularniejszym w naszym kraju strzelectwie obronnym.
Wielu z Was zastanawia się pewnie, jak wygląda czas. No dobra, ja też się zastanawiam. I jeden z najlepszych opisów, jakie słyszałem, brzmi: „To, jak długa jest minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi od łazienki jesteś”.Ale co to ma wspólnego z bronią palną?
Od czasu do czasu nasi koledzy z Semper Fi zaskakują nas niespotykanymi nigdzie indziej konstrukcjami strzeleckimi. Nie inaczej było tym razem – mieliśmy okazję zapoznać się z dość rzadkimi w Polsce konstrukcjami strzeleckimi.
Każdy (albo prawie każdy) miłośnik broni palnej, który w końcu zrobi upragnione kwity, niemal z miejsca zaczyna borykać się z kilkoma problemami. Pierwszym jest stały brak gotówki – tyle broni do kupienia, a tak mało kasy... Drugim jest amunicja – ile by jej nie mieć, zawsze jest za mało. Trzecim...
W naszych sklepach myśliwskich największym zainteresowaniem cieszą się repetiery oferowane za mniej niż 3000 złotych. Spróbujmy ocenić jedenaście modeli, dostępnych w pierwszej połowie 2018 roku. W rankingu zmierzą się następujące sztucery...
Od kilku lat stałym punktem, który odwiedzają miłośnicy broni palnej na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego jest stoisko Fabryki Broni Łucznik-Radom. Przyczyna jest prosta – można tam obejrzeć, a nawet dotknąć karabinki systemu MSBS/Grot, które (pewnie z uwagi na ich niedostępność) stanowią wciąż dużą atrakcję...
W połowie września 2018 redakcja „Strzału – magazynu o broni” została zaproszona przez Laugo Arms Czechoslovakia na oficjalną premierę nowego pistoletu, który z pewnością można nazwać wyczynowym. Alien, czyli z angielskiego „obcy”, jest naprawdę kosmiczny!
Ostatnimi czasy często możemy spotkać w sieci zdjęcia dzieci i młodzieży z bronią palną. Oczywiście nie chodzi o zdjęcia dokumentujące jej pozaprawne wykorzystanie, ale o te, które zostały zrobione przez rodziców podczas pobytu na strzelnicy: czy to rodzinnie, czy też w ramach jakiejś zorganizowanej imprezy, np. pikniku strzeleckiego.
Desert Eagle – niezwykły i rzadki, ale kultowy i chyba dzięki swojej unikalności jeden z najbardziej rozpoznawalnych typów broni palnej tuż po „AK-47” (tak, tak, wiemy, że karabinek oznaczony jest AK bez indeksu). O samym pistolecie pisaliśmy już nieraz, ostatnio w 138 numerze magazynu „Strzał”...
U naszych południowych sąsiadów znajduje się dość znana na świecie firma Česká zbrojovka a.s. – produkuje ona popularną na całym świecie broń i nie ma chyba wśród osób bronią zainteresowanych lub jej używających w cywilizowanych krajach nikogo, kto nie znałby tej marki i nie byłby w stanie wymienić choć dwóch, trzech modeli broni z tej fabryki.
Są zawody i zawody – jedne to „zwykłe” zawody sportowe, inne to klasyczny tri-gun (czasem bardziej wykręcony, a czasem mniej), a jeszcze inne to strzeleckie imprezy obudowane fabułą, z niespotykanymi torami i dające strzelającym wiele frajdy. A do tego niektóre nawiązują do hitów komputerowych gier FPP, jak choćby „Call of duty”.
Na przełomie lat 1949-1950 gospodarka ludowej Rzeczypospolitej była już na tyle odbudowana, że realna stała się produkcja szerokiego asortymentu wyrobów niezbędnych do zaopatrywania Wojska Polskiego. Uruchomiony został proces wymiany zużytego materiału oraz uzupełnień stanu posiadania zgodnie z planowaną rozbudową sił zbrojnych
Od początku prac nad Modułowym Systemem Broni Strzeleckiej zakładano powstanie całej rodziny (w końcu nazwano to „system”) broni palnej, w której bronią podstawową miał być karabinek automatyczny kalibru 5,56 mm x 45 w wersji klasycznej i bezkolbowej, a która miała być uzupełniona przez dodatkowe wersje...
1 listopada ubiegłego roku, godzina 00:00. Właśnie rozpoczyna się internetowa rejestracja na „Extreme Euro Open 2018” – to będzie już dziesiąta edycja tych zawodów. 800 miejsc w meczu głównym, niby dużo, ale jednak miejsca rozchodzą się jak pączki w Tłusty Czwartek.
Kiedy tworzyliśmy STORMS, a było to 3 lata temu, najczęściej zadawaliśmy pytanie: jaką drogę chcemy obrać? Na rynku było już mnóstwo firm, które organizowały różnego rodzaju kursy, warsztaty, szkolenia i nasza intuicja podpowiedziała nam, że trzeba wymyślić coś świeżego. Wybór padł na Force on Force.
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego nie rozwijasz się strzelecko tak szybko, jak byś tego chciał? Myślałeś, dlaczego Twoi znajomi lub strzelcy, których obserwujesz w Internecie, robią skokowe postępy, a Ty wciąż walczysz o jako taką celność? Powiedz szczerze. Udowadniałeś sobie i innym, że gdybyś miał tyle czasu i strzelał tak dużo...
Kiedy już zakończymy całą procedurę prowadzącą nas do uzyskania pozwolenia na broń, a w ręku mamy upragnione promesy i właśnie przeglądamy oferty sklepów, żeby wybrać broń, którą zakupimy, musimy pamiętać, że trzeba ją gdzieś przechowywać. Niestety, nie mieszkamy w państwie, w którym można sobie broń wieszać na ścianach...
Czy możliwe jest używanie do sportowych strzelań długodystansowych bądź myśliwskiego varmintingu tańszych lunet celowniczych? Powszechnie wiadomo, że snajperzy korzystają z celowników firm NightForce, Zeiss, Schmidt & Bender, Kahles czy Leupold – tak samo postępują czołowi zawodnicy w konkurencjach Long Range.