W ostatnich tygodniach obserwowałem, z nieco większą uwagą, „internetową twarz” rodzimego, strzelecko-szkoleniowego świata. Zaskoczyła mnie mnogość treści, jakie niemal codziennie są publikowane. Jeszcze większe zdziwienie wywołał udział w wyżej wymienionych treściach tematyki związanej z użyciem broni w samoobronie.
Marek odzieży taktycznej jest na rynku zatrzęsienie. Jeszcze kilkanaście lat temu nisza ta pozostawała jednak niemal zupełnie niezagospodarowana, a jak miało się okazać chwilę później, policjanci, funkcjonariusze, strażacy, ratownicy i ochroniarze tylko czekali na przełom.
Na świecie jest wiele firm produkujących okulary dla strzelców (albo ochronne), wśród nich kilka renomowanych. Dostarczają sprzęt dla dużych armii, są znane i uznane za jakość produktów, design (trochę mniej za cenę) oraz słyną z tego, że co i rusz w ich ofercie pojawiają się nowe produkty, coraz lepsze i atrakcyjniejsze.
Człowiek tak już ma, że z wrodzonej potrzeby oszczędzania energii (by nie rzec – z lenistwa) lubi sobie pewne rzeczy ułatwiać. I przyznać trzeba, że z tej chęci ułatwiania sobie życia często wychodzą bardzo fajne rzeczy – samochód, samolot, pilot do telewizora, zmywarka albo system tarcz strzeleckich wykorzystujący technologię Bluetooth...
Planując wyposażenie naszego karabinka w celownik do strzelania na krótki i średni dystans, często kierujemy nasz rozmarzony wzrok w stronę takich firm, jak EOTech, Aimpoint czy Trijicon tylko po to by później spojrzeć na ceny. Następnie, schodząc na ziemię, wpisujemy w wyszukiwarkę nazwy bardziej przystępnych cenowo firm.
7 maja 2018 roku przedstawiciel amerykańskiego dowództwa wojsk specjalnych US Special Operations Command (SOCOM) poinformował o wyborze amunicji 6,5 mm Creedmoor (6,5 CM) do broni snajperskiej i wyborowej. Informacja została ujawniona podczas forum stowarzyszenia NDIA (National Defense Industry Association Armament Systems).
Dawno temu, bo we FRAG OUT! #01 zaprezentowaliśmy pierwszą broń z rodziny B&T Advanced Police Carbine, APC9 kalibru 9 mm Parabellum. Ten pistolet maszynowy dał początek całej serii broni strzeleckiej oznaczonej APC, w której skład wchodzą już nie tylko pistolety maszynowe, lecz także karabinki oraz pełnowymiarowe karabiny.
Czeska broń jest niezwykle popularna w Polsce – łatwo dostępna, wysokiej jakości i, co najważniejsze, stosunkowo tania. Większości społeczeństwa broń z Republiki Czeskiej automatycznie kojarzy się z jedynym producentem z Uherskiego Brodu.
Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. wyprodukowała okolicznościową serię pistoletów VIS wz.35 w oparciu o oryginalną, przedwojenną dokumentację. Każdy z pistoletów ma na zamku okolicznościowy grawerunek, przedstawiający proporzec kawalerii II RP z 1939 roku i napis „100 LAT NIEPODLEGŁEJ”.
Cennym doświadczeniem ludowego Wojska Polskiego zdobytym podczas II wojny światowej była świadomość ważnej roli noża w służbie żołnierza. Wojsko powinno mieć je w dostatecznej liczbie dla wszystkich, którym takowe wydatnie mogły pomagać w czynnościach wynikających z pełnionych obowiązków i przebywania w polu.
Z amunicją do naszej broni palnej jest kilka problemów. Podstawowy – nigdy nie ma jej wystarczająco dużo. Drugi – zawsze jest za drogo, bo zużywa się tego dużo, a nigdy nie ma tak dużo, żeby było za dużo. Trzeci – jak to wszystko targać?
Delta Optical przyzwyczaiła nas już do tego, że oferuje bardzo dobrą optykę za rozsądną cenę. Od wielu lat produkuje i sprzedaje między innymi lunety celownicze do broni palnej, choć oferta firmy jest znacznie szersza i obejmuje na przykład także noktowizję.
Dziś artykuł „światopoglądowy”, do tego zapewne kolejny z cyklu „kij w mrowisko” i mocno „gównoburzogenny”. Niemniej czuję, że muszę kilka słów na ten temat powiedzieć. Mowa będzie o coraz popularniejszym w naszym kraju strzelectwie obronnym.
Wielu z Was zastanawia się pewnie, jak wygląda czas. No dobra, ja też się zastanawiam. I jeden z najlepszych opisów, jakie słyszałem, brzmi: „To, jak długa jest minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi od łazienki jesteś”.Ale co to ma wspólnego z bronią palną?
Od czasu do czasu nasi koledzy z Semper Fi zaskakują nas niespotykanymi nigdzie indziej konstrukcjami strzeleckimi. Nie inaczej było tym razem – mieliśmy okazję zapoznać się z dość rzadkimi w Polsce konstrukcjami strzeleckimi.
Każdy (albo prawie każdy) miłośnik broni palnej, który w końcu zrobi upragnione kwity, niemal z miejsca zaczyna borykać się z kilkoma problemami. Pierwszym jest stały brak gotówki – tyle broni do kupienia, a tak mało kasy... Drugim jest amunicja – ile by jej nie mieć, zawsze jest za mało. Trzecim...
W naszych sklepach myśliwskich największym zainteresowaniem cieszą się repetiery oferowane za mniej niż 3000 złotych. Spróbujmy ocenić jedenaście modeli, dostępnych w pierwszej połowie 2018 roku. W rankingu zmierzą się następujące sztucery...
Od kilku lat stałym punktem, który odwiedzają miłośnicy broni palnej na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego jest stoisko Fabryki Broni Łucznik-Radom. Przyczyna jest prosta – można tam obejrzeć, a nawet dotknąć karabinki systemu MSBS/Grot, które (pewnie z uwagi na ich niedostępność) stanowią wciąż dużą atrakcję...
W połowie września 2018 redakcja „Strzału – magazynu o broni” została zaproszona przez Laugo Arms Czechoslovakia na oficjalną premierę nowego pistoletu, który z pewnością można nazwać wyczynowym. Alien, czyli z angielskiego „obcy”, jest naprawdę kosmiczny!
Ostatnimi czasy często możemy spotkać w sieci zdjęcia dzieci i młodzieży z bronią palną. Oczywiście nie chodzi o zdjęcia dokumentujące jej pozaprawne wykorzystanie, ale o te, które zostały zrobione przez rodziców podczas pobytu na strzelnicy: czy to rodzinnie, czy też w ramach jakiejś zorganizowanej imprezy, np. pikniku strzeleckiego.