Uzbrojenie i wyposażenie żołnierza

Krótka historia czasu, czyli rzecz o dyrektywie

Wielu z Was zastanawia się pewnie, jak wygląda czas. No dobra, ja też się zastanawiam. I jeden z najlepszych opisów, jakie słyszałem, brzmi: „To, jak długa jest minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi od łazienki jesteś”.Ale co to ma wspólnego z bronią palną? 

Zobacz więcej

Jesienne nowości w Semper Fi

Od czasu do czasu nasi koledzy z Semper Fi zaskakują nas niespotykanymi nigdzie indziej konstrukcjami strzeleckimi. Nie inaczej było tym razem – mieliśmy okazję zapoznać się z dość rzadkimi w Polsce konstrukcjami strzeleckimi.

 

Zobacz więcej

Duży sejf na dużo broni

Każdy (albo prawie każdy) miłośnik broni palnej, który w końcu zrobi upragnione kwity, niemal z miejsca zaczyna borykać się z kilkoma problemami. Pierwszym jest stały brak gotówki – tyle broni do kupienia, a tak mało kasy... Drugim jest amunicja – ile by jej nie mieć, zawsze jest za mało. Trzecim...

Zobacz więcej

Ranking tańszych repetierów

W naszych sklepach myśliwskich największym zainteresowaniem cieszą się repetiery oferowane za mniej niż 3000 złotych. Spróbujmy ocenić jedenaście modeli, dostępnych w pierwszej połowie 2018 roku. W rankingu zmierzą się następujące sztucery...

Zobacz więcej

Nowi członkowie rodziny MSBS

Od kilku lat stałym punktem, który odwiedzają miłośnicy broni palnej na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego jest stoisko Fabryki Broni Łucznik-Radom. Przyczyna jest prosta – można tam obejrzeć, a nawet dotknąć karabinki systemu MSBS/Grot, które (pewnie z uwagi na ich niedostępność) stanowią wciąż dużą atrakcję...

Zobacz więcej

Laugo Arms Czechoslovakia ALIEN

W połowie września 2018 redakcja „Strzału – magazynu o broni” została zaproszona przez Laugo Arms Czechoslovakia na oficjalną premierę nowego pistoletu, który z pewnością można nazwać wyczynowym. Alien, czyli z angielskiego „obcy”, jest naprawdę kosmiczny! 

Zobacz więcej

Czy dzieci powinny mieć dostęp do broni?

Ostatnimi czasy często możemy spotkać w sieci zdjęcia dzieci i młodzieży z bronią palną. Oczywiście nie chodzi o zdjęcia dokumentujące jej pozaprawne wykorzystanie, ale o te, które zostały zrobione przez rodziców podczas pobytu na strzelnicy: czy to rodzinnie, czy też w ramach jakiejś zorganizowanej imprezy, np. pikniku strzeleckiego. 

Zobacz więcej

Desert Eagle Mk XIX TIG Series .50AE

Desert Eagle – niezwykły i rzadki, ale kultowy i chyba dzięki swojej unikalności jeden z najbardziej rozpoznawalnych typów broni palnej tuż po „AK-47” (tak, tak, wiemy, że karabinek oznaczony jest AK bez indeksu). O samym pistolecie pisaliśmy już nieraz, ostatnio w 138 numerze magazynu „Strzał”...

Zobacz więcej

CZ's Reunion of World Journalists

U naszych południowych sąsiadów znajduje się dość znana na świecie firma Česká zbrojovka a.s. – produkuje ona popularną na całym świecie broń i nie ma chyba wśród osób bronią zainteresowanych lub jej używających w cywilizowanych krajach nikogo, kto nie znałby tej marki i nie byłby w stanie wymienić choć dwóch, trzech modeli broni z tej fabryki. 

Zobacz więcej

Zawody Call of Duty GTS B.R.A.S.S.

Są zawody i zawody – jedne to „zwykłe” zawody sportowe, inne to klasyczny tri-gun (czasem bardziej wykręcony, a czasem mniej), a jeszcze inne to strzeleckie imprezy obudowane fabułą, z niespotykanymi torami i dające strzelającym wiele frajdy. A do tego niektóre nawiązują do hitów komputerowych gier FPP, jak choćby „Call of duty”.

Zobacz więcej

Noże ludowego Wojska Polskiego 1943-1960 cz. 2

Na przełomie lat 1949-1950 gospodarka ludowej Rzeczypospolitej była już na tyle odbudowana, że realna stała się produkcja szerokiego asortymentu wyrobów niezbędnych do zaopatrywania Wojska Polskiego. Uruchomiony został proces wymiany zużytego materiału oraz uzupełnień stanu posiadania zgodnie z planowaną rozbudową sił zbrojnych

Zobacz więcej

Fabryka Broni Łucznik-Radom MSBS-7,62N: pierwsze spojrzenie

Od początku prac nad Modułowym Systemem Broni Strzeleckiej zakładano powstanie całej rodziny (w końcu nazwano to „system”) broni palnej, w której bronią podstawową miał być karabinek automatyczny kalibru 5,56 mm x 45 w wersji klasycznej i bezkolbowej, a która miała być uzupełniona przez dodatkowe wersje...

Zobacz więcej

Extreme Euro Open (EEO) – moja przygoda

1 listopada ubiegłego roku, godzina 00:00. Właśnie rozpoczyna się internetowa rejestracja na „Extreme Euro Open 2018” – to będzie już dziesiąta edycja tych zawodów. 800 miejsc w meczu głównym, niby dużo, ale jednak miejsca rozchodzą się jak pączki w Tłusty Czwartek. 

Zobacz więcej

Force on Force – sprzęt

Kiedy tworzyliśmy STORMS, a było to 3 lata temu, najczęściej zadawaliśmy pytanie: jaką drogę chcemy obrać? Na rynku było już mnóstwo firm, które organizowały różnego rodzaju kursy, warsztaty, szkolenia i nasza intuicja podpowiedziała nam, że trzeba wymyślić coś świeżego. Wybór padł na Force on Force.

Zobacz więcej

Street Tactics: Jak robić postępy w strzelectwie? Planuj treningi!

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego nie rozwijasz się strzelecko tak szybko, jak byś tego chciał? Myślałeś, dlaczego Twoi znajomi lub strzelcy, których obserwujesz w Internecie, robią skokowe postępy, a Ty wciąż walczysz o jako taką celność? Powiedz szczerze. Udowadniałeś sobie i innym, że gdybyś miał tyle czasu i strzelał tak dużo...

Zobacz więcej

Szafy na broń palną – do wyboru, do koloru

Kiedy już zakończymy całą procedurę prowadzącą nas do uzyskania pozwolenia na broń, a w ręku mamy upragnione promesy i właśnie przeglądamy oferty sklepów, żeby wybrać broń, którą zakupimy, musimy pamiętać, że trzeba ją gdzieś przechowywać. Niestety, nie mieszkamy w państwie, w którym można sobie broń wieszać na ścianach...

Zobacz więcej

Tańsze lunety taktyczne. PWS kontra Nikko Stirling i NN

Czy możliwe jest używanie do sportowych strzelań długodystansowych bądź myśliwskiego varmintingu tańszych lunet celowniczych? Powszechnie wiadomo, że snajperzy korzystają z celowników firm NightForce, Zeiss, Schmidt & Bender, Kahles czy Leupold – tak samo postępują czołowi zawodnicy w konkurencjach Long Range. 

Zobacz więcej

GunsHelp: Fakty i mity

Wśród wielu polskich firm na rynku broni palnej jedynie kilka oprócz sprzedawania broni znanych światowych marek, serwisowania jej, usług rusznikarskich czy też handlu akcesoriami „okołobroniowymi” może poszczycić się własną produkcją broni palnej (najczęściej są to klony karabinków AR lub AK). Jedną z nich jest GunsHelp.

Zobacz więcej

World of Troy

Troy Industries z West Springfield w stanie Massachusetts to znany producent broni strzeleckiej oraz szerokiej gamy akcesoriów, jak łoża czy przyrządy celownicze. Została założona w 2003 roku przez Steve’a Troya, który wcześniej był żołnierzem oraz policjantem, a jednocześnie ekspertem w dziedzinie broni strzeleckiej. 

Zobacz więcej

Hudson H9: Gdyby Glock i 1911 miały dziecko?

Spory pomiędzy miłośnikami Glocków a miłośnikami M1911A1, zwłaszcza w USA, ciągną się od lat, a każda strona używa lepszych lub gorszych argumentów na poparcie swoich racji. A gdyby tak stworzyć pistolet, który pozwoliłby ich pogodzić? Może właśnie Hudson H9 jest taką bronią?

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter