Uzbrojenie i wyposażenie żołnierza

CZ's Reunion of World Journalists

U naszych południowych sąsiadów znajduje się dość znana na świecie firma Česká zbrojovka a.s. – produkuje ona popularną na całym świecie broń i nie ma chyba wśród osób bronią zainteresowanych lub jej używających w cywilizowanych krajach nikogo, kto nie znałby tej marki i nie byłby w stanie wymienić choć dwóch, trzech modeli broni z tej fabryki. 

Zobacz więcej

Zawody Call of Duty GTS B.R.A.S.S.

Są zawody i zawody – jedne to „zwykłe” zawody sportowe, inne to klasyczny tri-gun (czasem bardziej wykręcony, a czasem mniej), a jeszcze inne to strzeleckie imprezy obudowane fabułą, z niespotykanymi torami i dające strzelającym wiele frajdy. A do tego niektóre nawiązują do hitów komputerowych gier FPP, jak choćby „Call of duty”.

Zobacz więcej

Noże ludowego Wojska Polskiego 1943-1960 cz. 2

Na przełomie lat 1949-1950 gospodarka ludowej Rzeczypospolitej była już na tyle odbudowana, że realna stała się produkcja szerokiego asortymentu wyrobów niezbędnych do zaopatrywania Wojska Polskiego. Uruchomiony został proces wymiany zużytego materiału oraz uzupełnień stanu posiadania zgodnie z planowaną rozbudową sił zbrojnych

Zobacz więcej

Fabryka Broni Łucznik-Radom MSBS-7,62N: pierwsze spojrzenie

Od początku prac nad Modułowym Systemem Broni Strzeleckiej zakładano powstanie całej rodziny (w końcu nazwano to „system”) broni palnej, w której bronią podstawową miał być karabinek automatyczny kalibru 5,56 mm x 45 w wersji klasycznej i bezkolbowej, a która miała być uzupełniona przez dodatkowe wersje...

Zobacz więcej

Extreme Euro Open (EEO) – moja przygoda

1 listopada ubiegłego roku, godzina 00:00. Właśnie rozpoczyna się internetowa rejestracja na „Extreme Euro Open 2018” – to będzie już dziesiąta edycja tych zawodów. 800 miejsc w meczu głównym, niby dużo, ale jednak miejsca rozchodzą się jak pączki w Tłusty Czwartek. 

Zobacz więcej

Force on Force – sprzęt

Kiedy tworzyliśmy STORMS, a było to 3 lata temu, najczęściej zadawaliśmy pytanie: jaką drogę chcemy obrać? Na rynku było już mnóstwo firm, które organizowały różnego rodzaju kursy, warsztaty, szkolenia i nasza intuicja podpowiedziała nam, że trzeba wymyślić coś świeżego. Wybór padł na Force on Force.

Zobacz więcej

Street Tactics: Jak robić postępy w strzelectwie? Planuj treningi!

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego nie rozwijasz się strzelecko tak szybko, jak byś tego chciał? Myślałeś, dlaczego Twoi znajomi lub strzelcy, których obserwujesz w Internecie, robią skokowe postępy, a Ty wciąż walczysz o jako taką celność? Powiedz szczerze. Udowadniałeś sobie i innym, że gdybyś miał tyle czasu i strzelał tak dużo...

Zobacz więcej

Szafy na broń palną – do wyboru, do koloru

Kiedy już zakończymy całą procedurę prowadzącą nas do uzyskania pozwolenia na broń, a w ręku mamy upragnione promesy i właśnie przeglądamy oferty sklepów, żeby wybrać broń, którą zakupimy, musimy pamiętać, że trzeba ją gdzieś przechowywać. Niestety, nie mieszkamy w państwie, w którym można sobie broń wieszać na ścianach...

Zobacz więcej

Tańsze lunety taktyczne. PWS kontra Nikko Stirling i NN

Czy możliwe jest używanie do sportowych strzelań długodystansowych bądź myśliwskiego varmintingu tańszych lunet celowniczych? Powszechnie wiadomo, że snajperzy korzystają z celowników firm NightForce, Zeiss, Schmidt & Bender, Kahles czy Leupold – tak samo postępują czołowi zawodnicy w konkurencjach Long Range. 

Zobacz więcej

GunsHelp: Fakty i mity

Wśród wielu polskich firm na rynku broni palnej jedynie kilka oprócz sprzedawania broni znanych światowych marek, serwisowania jej, usług rusznikarskich czy też handlu akcesoriami „okołobroniowymi” może poszczycić się własną produkcją broni palnej (najczęściej są to klony karabinków AR lub AK). Jedną z nich jest GunsHelp.

Zobacz więcej

World of Troy

Troy Industries z West Springfield w stanie Massachusetts to znany producent broni strzeleckiej oraz szerokiej gamy akcesoriów, jak łoża czy przyrządy celownicze. Została założona w 2003 roku przez Steve’a Troya, który wcześniej był żołnierzem oraz policjantem, a jednocześnie ekspertem w dziedzinie broni strzeleckiej. 

Zobacz więcej

Hudson H9: Gdyby Glock i 1911 miały dziecko?

Spory pomiędzy miłośnikami Glocków a miłośnikami M1911A1, zwłaszcza w USA, ciągną się od lat, a każda strona używa lepszych lub gorszych argumentów na poparcie swoich racji. A gdyby tak stworzyć pistolet, który pozwoliłby ich pogodzić? Może właśnie Hudson H9 jest taką bronią?

Zobacz więcej

Noże ludowego Wojska Polskiego 1943-1960 cz. 1

Wśród niezliczonych epizodów I wojny światowej niejeden miał jakieś związki z nożem. Tysiące żołnierzy po obu stronach każdego frontu w marszu i okopach, w czasie odpoczynku i boju poznało niezwykłą wartość tego narzędzia i zarazem broni. Nie było chyba takiego drugiego przedmiotu, który tak ułatwiał codzienne życie i je chronił. 

Zobacz więcej

Stay Sharp, czyli filozofia przetrwania

Stay sharp. W dosłownym tłumaczeniu: bądź osty/zostań ostry. W nieco bardziej sensownym: bądź czujny/przygotowany. Ten często powtarzany przez różnych uznanych instruktorów strzelectwa zza wielkiej wody zwrot moim zdaniem odnosi się do sedna bycia przygotowanym do obrony siebie i swoich bliskich.

Zobacz więcej

Od czego zacząć wybór sprzętu do IPSC

Tym razem na ruszt wrzucamy temat odpowiedniego doboru sprzętu do IPSC – pod tym kątem ta dyscyplina jest dosyć specyficzna. Gdy rozpoczynałem strzelanie, już na etapie początkowych szkoleń do patentu zakupiłem pierwszy pas, pierwszą kaburę i pierwsze ładownice na magazynki. A dlaczego tak zrobiłem i jak dobrałem elementy?

Zobacz więcej

Olight Valkyrie PL-2 – tanio i dobrze

Kolejny Olight trafił w nasze ręce i tak się składa, że to kolejna latarka pod broń krótką z serii Valkyrie, tym razem oznaczona symbolem PL-2. W odróżnieniu od poprzednich latarek tej serii nowy model jest jednak zasilany dwoma ogniwami CR-123 i de facto stanowi budżetowy odpowiednik znanych i lubianych latarek Surefire TLR...

Zobacz więcej

Vortex SPARC AR

Wśród dostępnych na rynku celowników optoelektronicznych wyodrębniła się już jakiś czas temu „podkategoria” mikrokolimatorów, czyli małych i bardzo małych celowników przeznaczonych do mocowania na broni długiej oraz krótkiej (lub też jako celowniki backupowe).

Zobacz więcej

SchleTek – chemia do czyszczenia broni

Wiele firm produkuje różnego rodzaju zestawy do czyszczenia i smarowania., Zzapewniając użytkowników, że ich produkty są najlepsze, najskuteczniejsze, najłatwiejsze do użycia i w ogóle „naj”. Tym razem w nasze ręce (za pośrednictwem dystrybutora, firmy Cenzin) trafiły środki do czyszczenia i smarowania firmy SchleTek.

Zobacz więcej

.22WMR kontra .17 HMR

.22 LR (Long Rifle) jest najpopularniejszym nabojem bocznego zapłonu na świecie. Używany jest głównie w celach sportowych, znacznie rzadziej w broni myśliwskiej czy do ochrony osobistej. Popularność wynika przede wszystkim z niskiej ceny (nawet 25 – 30 gr/szt.) oraz dobrej celności do 50 metrów.

Zobacz więcej

Hellpup po kilku miesiącach

W naszej zbrojowni posiadamy spory wybór karabinków AK, zarówno współczesnych produkcji, jak i starych wojskowych dostosowanych do rynku cywilnego. Są różne – i surowe, jak je fabryka stworzyła, i zmodyfikowane z wykorzystaniem komercyjnych zestawów różnych firm. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter