Bohaterowie tego artykułu to rewolwery Webley Mk IV w cywilno-policyjnej wersji z krótką, 4-calową lufą, w kalibrze .38, wywodzący się z Wielkiej Brytanii i Colt Police Positive Special w kal. 38 spl., oczywiście amerykański.
Trzej muszkieterowie, Zorro i inni bohaterowie filmów z gatunków płaszcza i szpady, gdyby opuścili swoje czasy i w magiczny sposób przenieśli się do czasów współczesnych, bardzo szybko zrezygnowaliby ze szpady, a pod płaszczem chowaliby pewnie karabinek Maxim Defense PDX!
Na początku 2019 roku szczegółowo przedstawiliśmy Wam historię powstania oraz rozwoju ciekawej koncepcji karabinów wyborowych rodziny SKW w kalibrach .308 Winchester (7,62 mm x 51 NATO) oraz .338 Lapua Magnum opracowanych w ZM Tarnów należących do Grupy Kapitałowej PGZ.
Wakacje, czyli sezon ogórkowy, czyli moment, w którym dzieje się niewiele, bo wszyscy zajęci są plażowaniem. No dobrze, w tym roku zajęci byli też wirusem COVID i konsekwencjami pandemii, a w zasadzie ich zwalczaniem... Tymczasem Fabryka Broni Łucznik-Radom...
Kilka tygodni temu Fabryka Broni Łucznik-Radom wprowadziła do sprzedaży długo oczekiwany pistolet VIS 100 M1. Jest to cywilna wersja wojskowego pistoletu VIS 100, wprowadzanego od niedawna do uzbrojenia Sił Zbrojnych RP.
Jedno z najmocniej zakorzenionych wśród pasjonatów historii Wojska Polskiego przekonań dotyczy materiału z jakiego wykonywano wyposażenie indywidualne naszych piechurów. Mianowicie zupełnie niesłusznie uznaje się, że w dwudziestoleciu międzywojennym bezkrytycznie przyjęto do służby wyposażenie skórzane.
W latach 20. XX wieku na świecie wypracowano wiele założeń doktrynalnych dotyczących nowoczesnej piechoty, z których jednak części nie zdołano wprowadzić w życie, czy choćby przetestować w praktyce z powodu ograniczeń ekonomicznych. Niemcy przystępując do odtwarzania swych wojsk lądowych (Heer) po 1932 roku poszli...
Coraz więcej myśliwych oraz strzelców sportowych nabywa broń samopowtarzalną kalibru .223 Remington. Takie sztucery sprawdzają się na podczas łowów na drapieżniki i sarny, można też z ich pomocą upolować warchlaka. Istotnym przeznaczeniem jest strzelnica – karabinek samopowtarzalny zapewnia spory „fun” podczas...
Prawdopodobnie żaden inny rodzaj noża nie budzi tyle emocji co nóż sprężynowy. Kojarzony z przestępczym półświatkiem lub scenami ze szpiegowskiego kina akcji, nóż sprężynowy obrósł wieloma mitami.
Kiedy wyrabiałem patent strzelecki, we wniosku nie zaznaczyłem „broń gładkolufowa”, bo uznałem, że strzelby mieć nie będę, bo nie potrzebuję. Prezes klubu popatrzył na mnie dziwnie, więc jednak postawiłem krzyżyk i tam. Po zrobieniu kwitów uznałem, że jednak kupię strzelbę – zdecydowałem się na Mossberga M509A1...
Tactical Gucci – czyli kupa sprzętu, zero talentu, bo o to rozchodzi się u mnie na fanpage’u. Mogę się nazwać typowym kolekcjonerem współczesnej broni palnej z zacięciem mocno taktycznym, bo po prostu lubię ładne rzeczy a'la „speszylfołces”. No i, jak na Gucci przystało, mogę sobie na takie zabawki pozwolić. A co!
Tematem artykułu będą improwizowane moździerze i inne wyrzutnie pocisków zawierające materiały wybuchowe, opracowane i używane przez Provisional Irish Republican Army, w latach 1969 – 1997 na terenie Wielkiej Brytanii oraz Europy kontynentalnej.
Na całym świecie popularny jest trend do modyfikowania broni – czy to z chęci uzyskania lepszych wyników, wyciśnięcia więcej, niż planował producent, poprawienia coolfactora czy też wyeliminowania tego, co nie do końca w danej broni się udało.
Trochę trzeba było poczekać, ale wreszcie są! Fabryka Broni Łucznik-Radom, producent karabinka Grot S16 FB-M1, ma już gotowe dodatkowe moduły do tej broni. Ich wprowadzenie na rynek nieco się przesunęło, co spowodowała pandemia COVID-19 i zamrożenie niektórych gałęzi gospodarki oraz ograniczenie możliwości poruszania się obywateli RP.
W roku 1928 w referacie Wojskowego Instytutu Przeciwgazowego (WIPGaz.) stwierdzono, że: […] wymagania stawiane obronie ciągle się zwiększają, a przewidywane możliwości rozwoju broni chemicznej zmuszać powinny nie tylko do ulepszania sprzętu istniejącego, lecz również do opracowywania więcej...
Piechota, powszechnie uznawana za królową wszystkich broni, odgrywała w Wojsku Polskim rolę szczególną, stanowiąc jego trzon zarówno w obronie, jak i w natarciu. Choć przewidziane dla polskich batalionów, pułków i dywizji zadania koncentrowały się przede wszystkim na zagadnieniach natury obronnej...
Zdanie „Oko za oko – gaz za gaz!” było hasłem powtarzanym w sowieckich broszurach przeciwgazowych dla ludności w latach 30. Jak donosił polski wywiad w 1932 roku, Armia Czerwona była przygotowana do wykorzystania gazów bojowych na polu bitwy.
Współczesne armie celem efektywnego wykonania stawianych przed nimi zadań muszą przede wszystkim organizacyjnie, szkoleniowo i technicznie dostosowywać się do szybko zmieniających się uwarunkowań czasoprzestrzennych pola walki. Tylko uzyskanie przewagi nad potencjalnym przeciwnikiem w każdym z...
Całkiem niedawno, w trakcie jednego tylko weekendu, w USA, wydarzyły się dwie strzelaniny, w których zginęły 34 osoby. Tragiczne wydarzenia, które nikogo nie powinny zostawić obojętnym. Ale zanim zdążyliśmy uczcić pamięć ofiar, rozpoczął się chocholi taniec ignorantów na świeżych grobach, żądających zaostrzenia prawa do posiadania broni.
W roku 2017 „Kowal” i „Tytus” stwierdzili, że czas swoje hobby zamienić w sposób na życie i zdecydowali się założyć kuźnię Forged Blades. Po miesiącach przygotowań, w maju 2018 roku, na terenie byłych Zakładów PRONIT w Pionkach, w budynku, w którym kiedyś produkowano amunicję myśliwską, zaczęły powstawać pierwsze noże.