Włoska marynarka wojenna (Marina Militare) wchodzi obecnie w fazę dynamicznej modernizacji sił okrętowych. Jednym z zasadniczych typów jednostek bojowych, które powinny wejść do służby na początku lat 30. XXI w., będą okręty typu PPA (Pattugliatori Polivalenti d’Altura).
Marynarka Wojenna Królestwa Szwecji (Svenska Marinen) od wieków należy do jednej z najsilniejszych na Bałtyku. Na przełomie XIX i XX w. jej trzon stanowiły małe okręty pancerne (szw. 1:a klass pansarbåt), zwane też za granicą pancernikami obrony wybrzeża. Jednostki te były znacznie mniejsze, a co za tym idzie...
W drugiej części artykułu o wojennych dokonaniach pierwszego przejętego od Royal Navy niszczyciela opisane zostaną chwile smutne i akcje zakończone sukcesem. Obok historii tego okrętu z pewnością nie można przejść obojętnie.
W przypadku groźby konfliktu i zarządzenia mobilizacji skład floty w krótkim okresie zazwyczaj uzupełnia się o wiele nowych jednostek pływających. Przeważnie jest to jednak tabor pomocniczy, czyli jednostki rybackie oraz statki handlowe przejmowane od cywilnych armatorów. Tak było również w przypadku...
Budowane obecnie – w ramach programu FFG-62 (dawniej FFGX) – wielozadaniowe fregaty rakietowe typu Constellation są pierwszym poważnym krokiem US Navy w procesie tzw. wymiany pokoleniowej głównych jednostek nawodnych. Będą to najlepiej wyposażone statki w swojej klasie na świecie.
W dniu wybuchu I wojny światowej trzon sił powietrznych floty Austro-Węgier tworzyła niewielka grupa łodzi latających Lohner E, produkowanych od 1913 r. w Wiedniu. Trzy lata później dwa płatowce typu L jako pierwsze zatopiły na otwartym morzu okręt podwodny. Po trafieniach zrzuconych przez nie bomb poszedł na dno francuski Foucault.
Był jednym z najlepszych i najbardziej cenionych statków pasażerskich swoich czasów. W czasie wojny przyszło mu pełnić funkcję transportowca wojskowego. Oto dokończenie historii Empress of Britain /II/.
MARISTAELI Luni jest siedzibą dwóch grup lotniczych i Centrum Doświadczalnego Lotnictwa Morskiego (Centro Sperimentale Aeromarittimo). Wzbudza zainteresowanie zagranicznych sił zbrojnych ze względu na dwa stanowiska szkoleniowe: pełny symulator misji (Full Crew Mission Simulator) śmigłowca SH-101A...
Koncentrując się na co dzień na wysiłkach modernizacyjnych europejskich sąsiadów Polski, jej potencjalnych sojuszników i przeciwników, znacznej liczbie obserwatorów umykają analogiczne procesy zachodzące w innych rejonach naszego globu. Za szczególnie rzadko opisywany i obcy dla polskich czytelników można uznać...
Pierwszymi jednostkami typu UC II, które wyruszyły w rejsy bojowe, były UC 16 i UC 26. Dotarły one, odpowiednio 11 i 12 września 1916 roku, do Zeebrugge. Ten drugi tydzień później pozostawił pełny ładunek min w rejonie na północ od płycizny Outer Dowsing i 23 września jedna z nich uszkodziła szwedzki parowiec Prinsessan Ingeborg...
Działania polegające na ratowaniu życia i mienia na morzu wymagają od ludzi posiadania doskonałych umiejętności, a od używanego przez nich sprzętu – najwyższej jakości technicznej i niezawodności. Wszystko po to, aby ratownicy sami nie stali się ofiarami wodnego żywiołu.
Zaprojektowane z myślą o udziale w wojnie, stąd też zamówione w tak wielkiej liczbie, niszczyciele typów Allen M. Sumner i Gearing zdążyły jeszcze, choć nie wszystkie, wziąć udział w walkach w Europie i na Pacyfiku.
Finlandia (Suomi) to – de facto – istna mieszanina wody i lądu. Potęga żywiołu lodowców zaznaczyła się na tej ziemi w postaci dolin, wąwozów i jezior, których liczba sięga 60 tys. W całym kraju nie ma ani jednego miejsca, które znajdowałoby się dalej od morza niż 300 km.
Australia dokonuje w ostatnich latach ogromnego postępu technologicznego. Jego dobitnym odzwierciedleniem są m.in. liczne, skomplikowane projekty nowego uzbrojenia. Należy do nich bez wątpienia program budowy wielozadaniowych fregat rakietowych, które zastąpią starsze jednostki tej klasy.
Działania krążownicze, prowadzone podczas wojny secesyjnej przez konfederacką marynarkę wojenną, wstrząsnęły handlem morskim, zrujnowały wielorybnictwo i odbiły się szerokim echem wśród opinii publicznej Północy. Wyczyny takich rajderów, jak Alabama, Florida i Shenandoah,są stosunkowo dobrze znane, lecz...
Obsadzenie pierwszego angielskiego niszczyciela typu G przez polskich marynarzy wiosną 1940 r. było faktem znamiennym pod każdym względem. Gdy zapadła decyzja o wydzierżawieniu okrętu pod biało-czerwoną banderę, przechodził on w tym czasie remont na Malcie. Okazuje się, że ORP Garland, bo o nim mowa...
Fińska marynarka wojenna (Merivoimat) realizuje obecnie jeden z najważniejszych programów okrętowych w swojej historii. Projekt Laivue 2020, czyli „Dywizjon 2020”, ma na celu wdrożenie do służby czterech nowoczesnych wielozadaniowych okrętów bojowych, które będą stanowić trzon Merivoimat.
Hiszpańska flota posiada długie, sięgające 1888 roku tradycje w dziedzinie projektowania, konstrukcji, jak i operacyjnego wykorzystania okrętów podwodnych. Armada Espańola również w swoich współczesnych planach zakłada konieczność posiadania nowoczesnych okrętów podwodnych, zdolnych do realizacji całego spektrum zadań.
Marynarki wojenne świata wykorzystują fregaty rakietowe jako przysłowiowe „konie robocze”. Źródło tego stanu rzeczy nie wynika z powodów ambicjonalnych czy też zwyczajowych, ale z faktu, że jednostki tej wielkości od bez mała dwustu lat zapewniają najkorzystniejszy stosunek kosztu do efektu.
W połowie 1944 roku, po czterech latach ataków z powietrza i spod wody, pancernik Tirpitz wciąż opierał się wszelkim próbom unieszkodliwienia go raz na zawsze. Skryty w odległych, trudnodostępnych fiordach północnej Norwegii, nadal zagrażał konwojom arktycznym do Rosji, które stanowiły podstawę sojuszu aliantów zachodnich ze Stalinem.