Będąc niemal kopią udanych okrętów liniowych typu Nevada z systemem opancerzenia „wszystko albo nic” (amer. „all or nothing”), stanowiły niezwykle ważny etap w rozwoju budownictwa okrętowego. Dysponowały olbrzymią siłą ognia, rozbudowaną ochroną bierną oraz bardzo dobrą dzielnością morską.
We wrześniu 2013 roku ORP „Arctowski” wykonywał zadanie, polegające na przeprowadzeniu sondażu hydrograficznego poligonów morskich, leżących na północ od półwyspu Hel. Jego celem było zebranie aktualnych danych batymetrycznych i sprawdzenie czystości dna w rejonie...
Kiedy 22 czerwca 1941 roku III Rzesza wraz z sojusznikami zaatakowała ZSRR, państwo to niejako automatycznie stało się sojusznikiem aliantów zachodnich. Porażające klęski Armii Czerwonej w pierwszych tygodniach wojny na froncie wschodnim spowodowały, że alianci zdecydowali się dostarczać sowietom uzbrojenie...
Po pięciomiesięcznym pobycie w stoczni, do służby w Pomorskim Dywizjonie Straży Granicznej wróciła jednostka pływająca SG-312 Kaper 2. To w ostatnich latach drugi wyremontowany patrolowiec, na którym pływają funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
Już niedługo, na wody Motławy, w centrum Gdańska zawita pasażerski statek parowy! A to – dzięki pomysłowi Rolanda Józefowicza, który analizując dawne zdjęcia, dostrzegł na nich sporo jednostek o napędzie parowym, pływających wówczas po rzece w centrum miasta.
Współczesne fregaty wykonują szereg zadań, wynikających z trzech podstawowych funkcji sił morskich: militarnej, policyjnej i dyplomatycznej. Okręty wyposażane są w systemy uzbrojenia i środki techniczne, umożliwiające udział w konfliktach zbrojnych zarówno o małej, jak i o dużej intensywności.
Położone w południowo-wschodniej Anglii, a liczące obecnie około 20 tys. mieszkańców miasto Rochester może być uważane za dalekie przedmieście Wielkiego Londynu. Od stolicy oddalone jest tylko około 40 km.
W roku 1922, Egipt formalnie ogłosił niepodległość od Wielkiej Brytanii (która zajęła ten obszar w 1888 roku), ale Albion nadal zachował prawo utrzymywania tam wojsk i faktycznie kontrolował egipską politykę zagraniczną oraz obronną. Stan taki utrzymał traktat dwustronny zawarty w 1936 roku.
Okręt dowodzenia siłami przeciwminowymi ORP "Kontradmirał X. Czernicki" od 1 stycznia pełni dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO i stoi na czele Stałego Zespołu Sił Przeciwminowych Grupa 2 ( SNMCMG2) operującego w specyficznym rejonie świata na styku Europy, Afryki i Azji.
Niszczyciele typu Minekaze pośród wszystkich okrętów tej klasy wykorzystywanych przez Cesarską Japońską Marynarkę Wojenną w okresie 1941-1945 w wojnie na Pacyfiku, należały do najstarszych znajdujących się w czynnej służbie niemal od samego początku lat dwudziestych XX wieku.
Marynarka Wojenna RP jest specyficznym rodzajem polskich sił zbrojnych, który działa równolegle w dwóch odmiennych środowiskach naturalnych, tj. wodnym i lądowym. Znajduje to odzwierciedlenie również w zadaniach podsystemu obrony przeciwlotniczej MW...
Stocznia J. Samuel White – w ślad za poprzednimi ofertami ścigaczy okrętów podwodnych (omówionymi w poprzednim odcinku) – przysłała ofertę nr B.B. 228/38 na szybki kuter torpedowy, napędzany trzema włoskimi silnikami Isotta-Fraschini. Zanim jednak doszło do jej sformułowania...
Gdy wojska III Rzeszy uderzyły na Polskę, brytyjska marynarka wojenna miała 17 okrętów podwodnych wprowadzonych do służby w drugiej połowie lat 30. Końca wojny „dożyły” tylko trzy. Był wśród nich Rorqual, jedyny szczęściarz w grupie pięciu jednostek typu Grampus.
Wiosną 1864 roku konfederackie siły zbrojne podjęły śmiałą próbę wyparcia unionistów z szeregu, zdobytych przez nich dwa lata wcześniej, przyczółków na wybrzeżu Karoliny Północnej. Kluczową rolę w tych zmaganiach odegrał pancerny taranowiec CSS Albemarle.
Decyzja o wycofaniu ORP „Burza” z działalności bojowej, jeszcze w trakcie trwania drugiej wojny światowej, nie była zapewne łatwa dla Kierownictwa Marynarki Wojennej, gdyż traciło ono w ten sposób jeden z nielicznych okrętów, które stanowiły własność rządu polskiego i brały czynny udział w walce z Niemcami.
Włoska marynarka wojenna wchodzi obecnie w fazę dynamicznej modernizacji sił okrętowych. Jednym z zasadniczych typów jednostek bojowych, które powinny wejść do służby w pierwszych latach trzeciej dekady XXI wieku będą okręty typu PPA.
Walki o wyspę Leyte na Filipinach dla lotniskowców US Navy były przełomowym momentem w wojnie na Pacyfiku. Wtedy ostatni raz walczyły z lotniskowcami Cesarskiej Marynarki i po raz pierwszy odpierały ataki kamikadze, które wkrótce stały się największym wyzwaniem dla amerykańskiej floty.
Obecnie rozbudowane flotylle rzeczne utrzymują jedynie niektóre państwa Ameryki Południowej (w gronie tym na szczególną uwagę zasługuje Brazylia) oraz położone nad wielkimi rzekami kraje azjatyckie (przy czym, w tym przypadku są to raczej zgrupowania sił policyjnych).
Prawdopodobnie ostateczne wycofanie ze służby okrętów liniowych typu Iowa pozbawiło US Navy najgroźniejszej broni nawodnej i zarazem cały sojusz NATO skutecznego narzędzia wsparcia dla jednostek działających na lądzie.