Gdy wykonywał zadania jako okręt hydrograficzny, chętnie o jego dalekich rejsach na Spitsbergen pisała także prasa cywilna. Później, po przebudowie na jednostkę rozpoznania radioelektronicznego, informacji o jego służbie już nie było. Oto historia budowy i służby ORP Bałtyk, który zamiast łowić ryby na Morzu Północnym, przez ćwierć wieku podnosił banderę wojenną.
Gigantyczne straty sprzętowe ponoszone przez siły zbrojne ZSRR od pierwszych godzin niemieckiej inwazji na ten kraj w czerwcu 1941 roku sprawiły, że rząd w Moskwie szybko zwrócił się do Brytyjczyków o pomoc. Ci, szczęśliwi z powodu znalezienia sobie przez III Rzeszę kolejnego wroga, nie odmówili wsparcia...
Położony na Półwyspie Skandynawskim kraj ma czego bronić. Długość wybrzeża Norwegii (z fiordami) to niemal 22 tysiące kilometrów, a z tysiącami wysp – aż 83 tysiące kilometrów. Dla pełnego zabezpieczenia tak długiej linii brzegowej potrzeba silnej floty wojennej.
Bitwa o Midway, stoczona w czerwcu 1942 roku, była jednym z przełomowych wydarzeń drugiej wojny światowej na Pacyfiku. Japońska Cesarska Marynarka Wojenna poniosła w niej druzgocącą klęskę, tracąc m.in. cztery duże lotniskowce, ponad 250 samolotów i ponad 3000 ludzi (w tym 121 doświadczonych lotników).
Niedawna setna rocznica odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę jest dobrą okazją do wspomnień o początkach tworzenia polskiej żeglugi morskiej, o okolicznościach tworzenia zarówno pierwszych bander, jak i słownictwa morskiego.
Dwa okręty liniowe typu Richelieu były największymi, najnowocześniejszymi i jak dotąd, ostatnimi jednostkami tej klasy w historii Marine Nationale. Przy ich konstrukcji wykorzystano zdobyte doświadczenia wyniesione z budowy małych, aczkolwiek niezwykle udanych pancerników typu Dunkerque.
Prowadząc systematyczne badania dna morskiego u wybrzeży Malty i wyspy Gozo, naukowcy z Uniwersytetu Maltańskiego zauważyli niezwykłą anomalię podczas analizy odczytu z sonaru. W odległości około siedmiu mil morskich od portu La Valletta, sonar wskazał na obecność dużego obiektu przypominającego okręt podwodny.
Aktywna obrona linii komunikacyjnych, ostre strzelania artyleryjskie, zwalczanie celów powietrznych oraz poszukiwanie okrętów podwodnych – tego rodzaju zadania wykonywały okręty w pierwszej fazie manewrów w ramach okrętowej grupy zadaniowej (OGZ).
Słowo „corvette”, oznaczające korwetę, pojawiło się w XVII wieku w terminologii francuskiej, jako zapożyczenie słowa „corf” z języka holenderskiego (niderlandzkiego, czy tez flamandzkiego). Cofając się w czasie do wieków antycznych można założyć, że pochodzenie słowa korweta związane jest z rzymską nazwą statku handlowego – corbita.
W listopadzie 2016 roku, po prawie dwudziestoletniej przerwie, w rejonie Bałakławy na Półwyspie Krym potwierdzono odtworzenie gotowości bojowej jedenego z najciekawszych obiektów utrzymywanych w ramach wojsk brzegowych Floty Czarnomorskiej. Wyniki przeprowadzonych strzelań rakietowych wykazały przydatność...
Korweta ORP Kaszub jest jedynym tej klasy okrętem w polskiej Marynarce Wojennej. Planowano budowę przynajmniej pięciu takich dużych jednostek Zwalczania Okrętów Podwodnych (ZOP) projektu 620. Niestety, skończyło się na tym prototypie – jednostce doświadczalnej – który 32 lata temu, 15 marca 1987 roku, wszedł do służby pod biało-czerwoną banderą...
Początkowo, czwarty ciężki krążownik lotniczy miał być identyczny, jak Noworossyjsk, czyli nieco zmodyfikowaną wersją projektu wyjściowego. Ostatecznie wyszedł kolejny raz zmodernizowany okręt. Jednak w dalszym ciągu nie był to jeszcze lotniskowiec.
Na Marynarkę Wojenną nieodmiennie patrzy się przez pryzmat sił okrętowych. Jednak nie wystarczy porównać liczby okrętów w poszczególnych klasach. Ważne jest także jakie uzbrojenie znajduje się na ich pokładach. Kadłuby przecież nie niszczą nieprzyjaciela, tylko zamontowane na nich wyrzutnie rakiet i torped czy stanowiska artyleryjskie.
Współczesna piechota morska to specyficzny i elitarny rodzaj formacji, wykonujący najczęściej dużo szerszy wachlarz zadań niż to wynika z samej jej nazwy. Koszty utrzymania piechoty morskiej (marines) są przy tym również wysokie, ale jednak wiele państw decyduje się na posiadanie takich oddziałów.
We wrześniu 1940 roku do portów w okupowanej od niedawna części Francji przeniosły się wszystkie sprawne bojowo niszczyciele Kriegsmarine. Na zmianę z flotyllą torpedowców dawały się one we znaki nieprzyjacielowi po drugiej stronie kanału La Manche. Szansę na to, by nie pozostawały bezkarne...
Niszczyciele typu Arleigh Burke należą do najnowocześniejszych jednostek US Navy i zarazem najlepszych okrętów świata. Ich możliwości, głównie za sprawą zintegrowanego systemu AEGIS, są ogromne i podlegają stałemu rozszerzaniu. Dotąd powstało łącznie 66 jednostek tego typu...
W listopadzie 1942 roku, po opanowaniu większości obszarów Afryki Północnej pozostających pod kontrolą rządu Vichy, alianckie siły lądowe ruszyły na wschód, ku Tunezji, gładko zaanektowanej przez wojska Osi w reakcji na lądowanie przeciwnika. Prawie pół roku później siły niemiecko-włoskie musiały skapitulować...
Uniwersalne holenderskie fregaty rakietowe typu KarelDoorman należą do najmniejszych i wciąż jednych z nowocześniejszych jednostek tej klasy na świecie. Zgodnie z projektem wstępnym, głównym zadaniem tych okrętów w czasie pokoju miała być ochrona morskiej strefy ekonomicznej Holandii...
W drugiej dekadzie stycznia gdyński port wojenny opuściły wycofane ze służby 6 lat temu dwa okręty rakietowego projektu 1241 RE (Tarantul I) o numerach burtowych 436 i 437 eks ORP Metalowiec i ORP Rolnik. Pierwszy swój macierzysty port opuścił ORP Rolnik. Następnego dnia do Stoczni Remontowej „Nauta” S.A. w Gdyni odholowany został 437 eks ORP Metalowiec.
Jednym mogą kojarzyć się z pięknem morskich podróży pod żaglami, innym z ciężka pracą. Mogłoby się wydawać, że w czasach silników spalinowych i siłowni atomowych, jednostki żaglowe muszą odejść do lamusa, lub służyć jedynie celom rekreacyjnym. Jednak w dalszym ciągu znajdują się one w spisach flot i mogą służyć wielu celom...