Samoloty, śmigłowce i bezzałogowce

Lotnictwo Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy

Oprócz Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy (SP SZU, które są samodzielnym rodzajem sił zbrojnych w ramach Sił Zbrojnych Ukrainy, innym ważnym elementem lotnictwa wojskowego jest Lotnictwo Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy . 

Zobacz więcej

Wojna powietrza nad Ukrainą 24 października – 23 listopada 2022

Dziewiąty miesiąc wojny stał pod znakiem wycofania się wojsk rosyjskich z rejonu Chersonia na wschodni brzeg Dniepru, a tym oddania samego miasta. Stanowi to ostateczne potwierdzenie rezygnacji Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej z planów ofensywnych mających znaczenie strategiczne. 

Zobacz więcej

Prezentacja bombowca B-21 Raider

2 grudnia na terenie słynnych zakładów Air Force Plant 42 w Palmdale w Kalifornii doszło do prezentacji pierwszego egzemplarza najnowszego amerykańskiego samolotu bojowego – bombowca strategicznego nowej generacji Northrop Grumman B-21 Raider.

 

Zobacz więcej

Ciężki samolot bombowy TB-3. Wersje z silnikami 4M-17

Stan sowieckiego przemysłu w latach 20. XX wieku nie pozwalał na szybkie zbudowanie następcy legendarnego bombowca Ilja Muromiec, a zakupy za granicą były wykluczone, bowiem samolotów tej wielkości na rynku nie było. Pierwsze prace nad nowym czterosilnikowym samolotem bombowym dalekiego zasięgu zostały podjęte już w 1925 roku. 

Zobacz więcej

Militaire Luchtvaart w obronie Holandii w 1940 roku. Część 2

O godz. 6.30 C.Lvd. zaczęło wychodzić z początkowego szoku spowodowanego atakami Luftwaffe oraz Fallschimrjäger na lotniska i mosty. Szybko zorganizowano pierwszy z serii ataków odwetowych skierowanych przeciwko niemieckim oddziałom wewnątrz Vesting Holland. Do ataku na Ockenburg z Schiphol o 6.45 wystartował samotny T.5 nr 855. 

Zobacz więcej

Tradycja i przyszłość bombowców strategicznych USAF

Ostatnie tygodnie przyniosły szereg informacji dotyczących dwóch maszyn, kluczowych dla bliższej i dalszej przyszłości amerykańskiego strategicznego lotnictwa bombowego. Mowa w tym przypadku oczywiście o nowym bombowcu strategicznym Northrop Grumman B-21 Raider oraz długowiecznym i póki co wciąż niezastąpionym Boeing B-52H. 

Zobacz więcej

Samolot szkolny AIDC T-5 Brave Eagle

Ze względu na nieustające zagrożenie ze strony ChRL, Republika Chińska, zwana potocznie Tajwanem, utrzymuje liczne i dobrze wyposażone siły powietrzne. Aż 3/5 posiadanych statków powietrznych to samoloty bojowe (myśliwskie). Do szkolenia dużej liczby pilotów na odpowiednio wysokim poziomie potrzebne są więc nowoczesne samoloty szkolno-treningowe. 

Zobacz więcej

Przełom w programie Kruk? Apache dla Polski cz. I

Dnia 8 września 2022 roku, podczas trzeciego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował na Twitterze o złożeniu zapytania ofertowego w sprawie pozyskania w ramach procedury Foreign Military Sales (FMS) 96 śmigłowców szturmowych AH-64E. 

Zobacz więcej

Brygada Bombowa w walce z XVI Korpusem Armijnym. Część 3: Pierwsza interwencja

2 września 1939 roku VI dywizjon bombowy wykonał nalot na kolumny związków taktycznych niemieckiej 10. Armii. Wyprawa lwowskich lotników była jedną z najdramatyczniejszych akcji polskiego lotnictwa w pamiętnym wrześniu 1939 roku. Spośród 18 Karasi na lotnisko w Nosowie nie powróciło bowiem aż osiem...

Zobacz więcej

Mitsubishi Ki-67 Hiryū. Część 2

Ki-67 Hiryū był niewątpliwie najlepszym bombowcem ciężkim lotnictwa japońskiej Armii Cesarskiej, ale zadebiutował w boju jako samolot torpedowy. W lipcu 1944 roku wybrane załogi i przystosowane do przenoszenia torped Ki-67 z dwóch grup lotniczych Armii Cesarskiej – Hikō Dai-7 Sentai i Hikō Dai-98 Sentai – zostały oddane pod rozkazy operacyjne Marynarki...

Zobacz więcej

Supermarine Spiteful i Seafang

Myśliwce Supermarine Spiteful i Seafang są czasami określane jako ostatni członkowie długiej linii rozwojowej samolotów Spitfire i Seafire. Rzeczywiście, u podstaw obu projektów leżała chęć stworzenia ulepszonych wersji Spitfire'a i Seafire'a ze skrzydłami o profilu laminarnym. Ostatecznie powstały zupełnie nowe samoloty...

Zobacz więcej

Samolot szturmowy Suchoj Su-25. Cz. I

Jednomiejscowy samolot szturmowy Su-25 należy do klasy nielicznych powojennych odrzutowych samolotów szturmowych przeznaczonych do bliskiego wsparcia lotniczego. Od początku lat 80. był używany przez radzieckie, a następnie rosyjskie siły powietrzne we wszystkich konfliktach zbrojnych, które prowadził ZSRR i Federacja Rosyjska...

Zobacz więcej

Siły Powietrzne Peru

W 2019 roku Siły Powietrzne Peru obchodziły hucznie swoje stulecie. Mimo istotnej roli, jaką odgrywają w walce z rebeliantami i kartelami narkotykowymi, od kilku dekad borykają się z niedostatecznym finansowaniem. Z tego powodu ich wyposażenie, często pochodzące z drugiej ręki, jest obecnie niezbyt nowoczesne i mocno zużyte. 

Zobacz więcej

Irański oręż w rosyjskiej służbie

Od pierwszego potwierdzonego użycia przez siły rosyjskie irańskich systemów bezzałogowych Szahed-136 (Shahed-136) do ataków na cele położone w Ukrainie, z początku września br., minęło już kilka tygodni. W tym czasie zebrano szereg doświadczeń, zarówno jeśli chodzi o neutralizację Szahed-136, jak i mniejszych Szahed-131

Zobacz więcej

Japońskie Chinooki

Ciężkie śmigłowce transportowe CH-47J/JA Chinook są produkowane na licencji w zakładach koncernu Kawasaki Heavy Industries (KHI) od 1986 roku. W tym czasie na potrzeby japońskich Lądowych i Powietrznych Sił Samoobrony zamówiono 110 egz., z czego do początku 2022 roku KHI dostarczył 104. 

Zobacz więcej

Junkers Ju 86P i R

Przerwanie produkcji seryjnej samolotu bombowego Junkers Ju 86 nie oznaczało przerwania jego rozwoju. Zakłady Junkers mające wieloletnie doświadczenie w budowaniu samolotów wysokościowych opracowały bowiem jego specjalistyczne warianty przystosowane do lotów na bardzo dużych wysokościach...

Zobacz więcej

Militaire Luchtvaart w obronie Holandii w 1940 roku. Część 1

Krótka kampania lotnicza w obronie Holandii, określana tam jako Dni Majowe (Meidagen), nie jest zbyt znana w naszym kraju, choć obfituje w ciekawe wydarzenia z udziałem używanych przez Militaire Luchtvaart samolotów krajowej produkcji. Holendrzy nie bronili się długo, kapitulując 14 maja po terrorystycznym nalocie na Rotterdam.

Zobacz więcej

Boeing P-26 Peashooter

Skonstruowany na początku lat 30. samolot myśliwski Boeing P-26, nazywany popularnie Peashooter, stanowił połączenie nowoczesnych i przestarzałych rozwiązań konstrukcyjnych. Był pierwszym myśliwcem o całkowicie metalowej półskorupowej konstrukcji produkowanym seryjnie dla USAAC i zarazem ostatnim...

Zobacz więcej

Wojna powietrza nad Ukrainą 24 sierpnia – 23 września 2022

29 sierpnia władze w Kijowie ogłosiły rozpoczęcie szeroko zakrojonej ofensywy w obwodzie chersońskim. Wcześniej, 23 i 24 sierpnia, ukraińskie wojska za pomocą rakietowych systemów artyleryjskich HIMARS zniszczyły trzy główne przeprawy przez Dniepr (mosty Antoniwka i Dariwka oraz wzdłuż tamy elektrowni wodnej w Kachowce)...

Zobacz więcej

Słowackie myśliwce MiG-29

Pierwsze samoloty myśliwskie MiG-29 Siły Powietrzne Słowacji otrzymały w wyniku podziału lotnictwa czechosłowackiego w grudniu 1992 roku, tuż przed formalnym rozdzieleniem obu państw 1 stycznia 1993. Był to też dzień, w którym sformowano 1. Bazę Lotniczą na lotnisku Sliač. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter