Samoloty, śmigłowce i bezzałogowce

MiG-21R w polskim lotnictwie. Cz. I

Opracowanie odmiany samolotu MiG-21 przystosowanej do prowadzenia rozpoznania fotograficznego i radioelektronicznego, a później telewizyjnego, umożliwiło wykorzystanie legendarnej konstrukcji w nowym spektrum zadań. W połowie lat 60. ubiegłego stulecia miały one szczególne znaczenie dla działań taktycznych i operacyjnych...

Zobacz więcej

Przypadkowe zestrzelenie B-52 nad Nowym Meksykiem

7 kwietnia 1961 roku, podczas rutynowych ćwiczeń na przechwycenie samolotu bombowego, doszło do przypadkowego zestrzelenia udającego cel samolotu B-52B Stratofortress przez amerykański myśliwiec F-100A Super Sabre.

Zobacz więcej

Niemcy odnowiły flotę samolotów VIP

W ostatnich latach flota samolotów VIP naszego zachodniego sąsiada uległa znaczącemu przeobrażeniu. Częściowo zmiany te zostały wymuszone kiepską kondycją flagowych maszyn, które coraz częściej zaczęły odmawiać posłuszeństwa. Na szczęście na nadciągający kryzys zareagowano dość szybko i...

Zobacz więcej

Siły Powietrzne Argentyny

Argentyńskie lotnictwo wojskowe ma długą i bogatą historię, ale od kilku dekad Siły Powietrzne przeżywają kryzys spowodowany niedostatecznym poziomem finansowania. Znaczna część użytkowanych samolotów i śmigłowców ma już ponad 30 lub 40 lat, a niektóre nawet ponad 50. Mimo to zakupy nowego sprzętu są niewielkie i...

Zobacz więcej

Suchoj Su-35UB – dwumiejscowy jedynak z Komsomolska

Dwumiejscowy myśliwiec wielozadaniowy Su-35UB, powstały jako jeszcze bardziej zaawansowana wersja pochodna samolotów bojowych rodziny Su-30MKK/MK2, z całą pewnością nie jest szeroko znany wśród licznej rodziny samolotów bazujących na myśliwcu przewagi powietrznej 4. generacji Su-27P (T10S). 

Zobacz więcej

Wojna powietrzna nad Ukrainą. Marzec 2024 r.

Marzec nie przyniósł znaczącego przełomu na polu walki, zwłaszcza jeśli chodzi o przebieg linii frontu. Rosjanie nadal zachowali inicjatywę strategiczną i atakowali ukraińskie pozycje na wszystkich istotnych kierunkach, lecz postępy ich wojsk były mniej niż umiarkowane, mimo dość intensywnego wsparcia ze strony lotnictwa taktycznego i...

Zobacz więcej

Lotnictwo i obrona powietrzna NRD

Podstawą tworzenia w 1956 roku sił powietrznych NRD były istniejące już wtedy od trzech lat aerokluby. Tworzono struktury, szkolono personel lotniczy i naziemny, wszystko po to, aby nie tracić doświadczenia ludzi związanych z lotnictwem wojskowym, którego istnienie i jakiekolwiek formy działalności były po zakończeniu II wojny światowej w okupowanych Niemczech oficjalnie zakazane.

Zobacz więcej

Myśliwce nowej generacji – projekty amerykańskie, europejskie i indyjski

Prócz prezentowanych w marcowym magazynie „Nowa Technika Wojskowa” programów samolotów wielozadaniowych KF-21, TF Kaan czy GCAP, obecnie realizowanych na świecie jest jeszcze kilka projektów maszyn piątej i szóstej generacji. Wśród nich znajdują się m.in. amerykańskie programy Next Generation Air Dominance (NGAD) oraz F/A-XX... 

Zobacz więcej

Modernizacja lotnictwa wojskowego Australii

Australia od czasów II wojny światowej jest najważniejszym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w regionie Indo-Pacyfiku. Utrzymuje niezbyt liczne, ale nowoczesne i dobrze wyposażone siły zbrojne, które od dawna uczestniczą w operacjach bojowych, pokojowych, stabilizacyjnych i humanitarnych w wielu regionach świata. 

Zobacz więcej

Aichi E13A (Jake)

Aichi E13A, w kodzie alianckim znany jako Jake, był najliczniej produkowanym i najpowszechniej stosowanym podczas drugiej wojny światowej japońskim wodnosamolotem rozpoznawczym. Został skonstruowany w 1938 roku jako następca przestarzałego wodnosamolotu Kawanishi E7K. Operował zarówno z pokładów okrętów, jak i przybrzeżnych baz lądowych. 

Zobacz więcej

Heinkel He 111. Część 4

Końcem 1942 roku pułk Kampfgeschwader 26 został skoncentrowany w obszarze Morza Śródziemnego, gdzie przez cały kolejny rok jego zadaniem było zwalczanie za pomocą uzbrojenia torpedowego alianckich konwojów pływających wzdłuż afrykańskiego wybrzeża. Zadania bombowe na tym obszarze wykonywały natomiast dwa dywizjony pułku KG 100. 

Zobacz więcej

Kawasaki Ki-45 kai Toryū

Kawasaki Ki-45 kai Toryū, w kodzie alianckim znany jako Nick, był pierwszym i jedynym produkowanym seryjnie dwusilnikowym myśliwcem lotnictwa Japońskiej Armii Cesarskiej. Prace projektowe rozpoczęły się na początku 1938 roku, ale rozwój samolotu przeciągnął się i dwa razy był bliski anulowania. 

Zobacz więcej

Pechowy „Circus 119” i śmierć „muszkietera”

W literaturze dotyczącej 303. Dywizjonu często pojawia się określenie pilotów „muszkieterów”, którzy znaleźli się w sierpniu 1940 roku w pierwszym składzie jednostki. Mowa tu o młodych oficerach, absolwentach XI promocji Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, którzy zakończyli naukę w tej placówce w październiku 1938 roku. 

Zobacz więcej

General Dynamics F-111. Cz. III

Rozwój samolotu F-111 na potrzeby amerykańskiego Tactical Air Command objął opracowanie przejściowej wersji F-111E, cyfrowej F-111D oraz ostatecznego wariantu w postaci F-111F. Ponadto część floty F-111A przebudowano na samoloty walki elektronicznej EF-111A Raven.

Zobacz więcej

Lotnicze pociski skrzydlate rodziny Ch-59

Pocisk skrzydlaty Ch-59 jest jednym z taktycznych kierowanych lotniczych środków bojowych wprowadzonych do uzbrojenia radzieckiego lotnictwa taktycznego jeszcze w latach 80. ub. wieku. W wersji z napędem odrzutowym jest produkowany i używany do czasów obecnych, m.in. przez lotnictwo rosyjskie w wojnie rosyjsko-ukraińskiej. 

Zobacz więcej

Wojna powietrzna nad Ukrainą. Luty 2024 r.

W lutym Rosjanie zachowali inicjatywę strategiczną i atakowali ukraińskie pozycje, rozszerzając uderzenia na wszystkie istotne kierunki. Wykorzystano przy tym powiększającą się przewagę w intensywności ognia artyleryjskiego oraz liczebną w sile żywej. Podczas szturmów często korzystano też ze wsparcia lotnictwa taktycznego WKS. 

Zobacz więcej

Stacja lotnicza US Coast Guard Cape Cod

Stacja Lotnicza Cape Cod (Air Station Cape Cod, ASCC) jest częścią 1. Dystryktu Straży Przybrzeżnej Stanów Zjednoczonych, jednego z sześciu dystryktów Obszaru Atlantyckiego USCG. 1. Dystrykt z siedzibą w Bostonie jest odpowiedzialny za działania Straży Przybrzeżnej w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych, od granicy...

Zobacz więcej

Australijskie MRH90 przeszły do historii

Pod koniec ubiegłego roku, po niecałych 20 latach od podjęcia decyzji w sprawie zakupu i zaledwie sześciu latach od odebrania ostatnich egzemplarzy, Australia wycofała ze służby i zutylizowała nowoczesne wielozadaniowe śmigłowce transportowe MRH90 Taipan. Biorąc pod uwagę pośpiech i sposób ich utylizacji trudno nie odnieść wrażenia, że...

Zobacz więcej

Postępy programów myśliwców nowej generacji

Przełom minionego i obecnego roku obfituje w istotne wydarzenia związane z programami myśliwców nowej generacji. Dotyczy to zarówno projektów prowadzonych w krajach europejskich, jak i azjatyckich. Po lekkim poślizgu w stosunku do wcześniejszych zamierzeń rozpoczęto próby w powietrzu tureckiego myśliwca Kaan

Zobacz więcej

Curtiss Hawk III – monografia

Curtiss Hawk III był eksportową wersją pokładowego samolotu myśliwskiego i bombowego nurkującego BF2C-1, skonstruowanego w pierwszej połowie lat 30. dla US Navy. Był jednym z nielicznych dwupłatowych myśliwców mających chowane podwozie. Hawki III zostały kupione przez Chiny, Syjam (Tajlandię) i Argentynę. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter