Samoloty, śmigłowce i bezzałogowce

Tupolew Tu-22M. Cz. I

zwalczania ważnych celów o znaczeniu operacyjnym i od tego czasu był maszyną politycznie kontrowersyjną. Według osiągów nie był klasyfikowany jako bombowiec strategiczny, co było przedmiotem sporów między ZSRR i USA już od końca lat 70. 

Zobacz więcej

Lotnictwo Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dysponuje aż czterema służbami lotniczymi. Swoje formacje lotnicze mają: Policja, Gwardia Narodowa, Państwowa Służba Graniczna oraz Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Zobacz więcej

Wojna powietrzna nad Ukrainą 23 grudnia 2022 – 23 stycznia 2023

W styczniu Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej zasadniczo kontynuowały lokalne ataki wzdłuż całej linii frontu w obwodzie donieckim. Oprócz zdobycia, po wielomiesięcznej i krwawej kampanii, niewielkiego miasteczka Sołedar, na innych odcinkach Rosjanie nie uzyskali większego powodzenia. Główne kierunki ataków skoncentrowane były na...

Zobacz więcej

Modernizacja włoskiego lotnictwa – nie tylko Aeronautica Militare

W ostatnich miesiącach uwagę większości obserwatorów przykuwały ogłoszenia o rozstrzygnięciach w głośnych postępowaniach zakupowych prowadzonych np. w Kanadzie, Szwajcarii, Australii czy Niemczech. Było to poniekąd zrozumiałe, jako że obfitowały one w liczne kontrowersje. Niemniej warto jednak pokusić się o przybliżenie procesów...

Zobacz więcej

Kanada przesiada się na F-35

Początek roku rozpoczął się dobrze dla kanadyjskich sił powietrznych. W dniu 9 stycznia doszło do formalnego zawarcia umowy na dostawę 88 samolotów Lockheed Martin F-35A Lightning II przeznaczonych dla Royal Canadian Air Force. Zawarty po wielu perypetiach kontrakt ma wartość 19 mld CAD, czyli ok. 14,2 mld USD. 

Zobacz więcej

Działania lotnicze w bitwie nad Chałchyn-Goł. Cz. II

W trakcie trwającej w połowie lipca przerwy w walkach obie strony rozbudowały własne siły lotnicze. Sprawiło to, że po wznowieniu starć ponownie doszło do ciężkich walk w powietrzu. Początkowo japońscy lotnicy byli w stanie rozstrzygać na swoją korzyść większość pojedynków. Lotnictwo sowieckie, uzyskawszy sporą przewagę liczebną, zaczęło...

Zobacz więcej

Aero A-300

Aero A-300 był najnowocześniejszym samolotem bombowym skonstruowanym w Czechosłowacji w dwudziestoleciu międzywojennym. Niestety pojawił się zbyt późno, aby zdążyć wejść do wyposażenia czechosłowackiego lotnictwa wojskowego przed rozpadem kraju i zajęciem Czech i Moraw przez Niemcy w marcu 1939 roku. 

Zobacz więcej

Polskie lotnictwo myśliwskie w walce z Armią Czerwoną. 17 września 1939 r.

W wydanej w 1983 roku w Londynie książce pt. Wojna polsko-sowiecka 1939 Ryszard Szawłowski (autor napisał ją pod pseudonimem Karol Liszewski) opisał stoczoną 17 września 1939 roku walkę samotnego polskiego myśliwca, który miał zaatakować trzy sowieckie dwusilnikowe bombowce, z których dwa miał zestrzelić, a trzeciego uszkodzić. 

Zobacz więcej

Samolot szturmowy Suchoj Su-25. Cz. III

Jednomiejscowy samolot szturmowy Su-25 należy do klasy nielicznych powojennych odrzutowych samolotów szturmowych przeznaczonych do bliskiego wsparcia lotniczego. W czasach ZSRR był eksportowany do krajów zaprzyjaźnionych, a po rozpadzie ZSRR wiele maszyn z drugiej ręki trafiło do sił zbrojnych mniejszych państw. 

Zobacz więcej

Siły Powietrzne Republiki Korei cz. I

Siły Powietrzne Republiki Korei (ROKAF) zostały utworzone w 1949 roku. Od tamtej pory stoją na straży bezpieczeństwa kraju, formalnie wciąż będącego w stanie wojny z sąsiednią Koreą Północną. Napięta sytuacja na Półwyspie Koreańskim sprawia, że około 60 proc. statków powietrznych ROKAF to samoloty bojowe. 

Zobacz więcej

Wojna powietrzna nad Ukrainą 24 listopada – 23 grudnia 2022

Grudzień zasadniczo minął Rosjanom na próbach odzyskania utraconej jesienią inicjatywy, ale atakującym w rejonie Donbasu siłom postawiono tak mało ambitne cele, że ciężko mówić o jakiejkolwiek przewadze, choćby w wymiarze taktycznym. Prowadzone na odcinku od Sołedaru do Bachmutu intensywne działania bojowe...

Zobacz więcej

CAC Boomerang

Boomerang był pierwszym samolotem myśliwskim skonstruowanym samodzielnie w Australii. Jego projekt powstał w pośpiechu w ciągu kilku miesięcy w najbardziej krytycznym okresie, gdy postępy japońskiej ofensywy w Azji Południowo-Wschodniej i na Pacyfiku zagroziły bezpośrednio Australii...

Zobacz więcej

Działania dywizjonu myśliwskiego I.(J)/LG 2 w kampanii wrześniowej 1939 roku. cz. 1.

W końcu sierpnia 1939 roku dywizjon I.(J)/LG 2 podlegał 1. Fliegerdivision wchodzącej w skład 1. Floty Powietrznej. Stacjonował na lotniskach Malzkow i Lottin dysponując 36 jednomiejscowymi samolotami myśliwskimi Messerschmitt Bf 109E, które rozdzielone były między trzy eskadry i klucz sztabowy. 

Zobacz więcej

Nowy myśliwiec z zachodu. Start Global Combat Air Program

Zgodnie z wcześniejszymi nieoficjalnymi doniesieniami początek grudnia ubiegłego roku przyniósł istotne, o ile nie kluczowe, deklaracje dotyczące przyszłości japońskiego myśliwca nowej generacji F-X oraz włosko-brytyjskiego programu Tempest (czy też w zasadzie szerzej Future Combat Air System, którego Tempest jest częścią). 

Zobacz więcej

Bell V-280 następcą Black Hawka

Dnia 5 grudnia 2022 roku doszło do ogłoszenia rozstrzygnięcia w jednym z najistotniejszych obecnie projektów prowadzonych przez US Army, programie Future Long Range Assault Aircraft. Ma on doprowadzić do wyłonienia i wdrożenia pionowzlotu, który stanie się następcą obecnie eksploatowanych śmigłowców wielozadaniowych rodziny UH-60 (S-70) Black Hawk

Zobacz więcej

Systemy przeciwlotnicze S-300 w obronie ukraińskiego nieba

Jak pokazuje całe doświadczenie najnowszej historii wojskowości, dominacja w powietrzu była i pozostaje najważniejszym elementem wymaganym dla skutecznego prowadzenia działań wojennych. Osiągnięcie takiego stanu jest kluczowym celem na początku praktycznie każdej wojny. 

Zobacz więcej

Przełom w programie Kruk? Apache dla Polski. Cz. II

Wskazanie Apacza jako przyszłego śmigłowca szturmowego Sił Zbrojnych RP niewątpliwie będzie miało daleko idące skutki w szacunkowej perspektywie 40 lat. O tym, czy w całościowym rozrachunku zakup tego wiropłata będzie oceniony pozytywnie czy negatywnie, będą decydować zarówno czynniki wewnątrzkrajowe, jak i globalne. 

Zobacz więcej

McDonnell F2H (F-2) Banshee

McDonnell F2H Banshee był jednym z kilku typów pokładowych samolotów myśliwskich z napędem odrzutowym zamówionych przez US Navy jeszcze podczas drugiej wojny światowej. Jego prototyp oblatano dopiero w styczniu 1947 roku, a dostawy maszyn seryjnych rozpoczęły się w sierpniu 1948. 

Zobacz więcej

Działania lotnicze w bitwie nad Chałchyn-Goł. Cz. I

Zanim rozpoczęła się druga wojna światowa, w maju 1939 roku w odległej Azji doszło do starcia między przyszłymi jej uczestnikami – ZSRS i Japonią. Konflikt ze względu na masowe użycie lotnictwa zasługuje na szczególną uwagę, jako że intensywność walk powietrznych była porównywalna do tych toczonych w przełomowych okresach pierwszej wojny światowej.

Zobacz więcej

Samolot szturmowy Suchoj Su-25. Cz. II

Wprowadzony do służby w 1981 roku samolot szturmowy Su-25 od początku lat 80. był używany przez radzieckie, a następnie rosyjskie siły powietrzne we wszystkich konfliktach zbrojnych, które prowadziły ZSRR i Federacja Rosyjska od czasów inwazji na Afganistan. Samoloty Su-25 były w tych konfliktach „końmi roboczymi” radzieckiego, a później...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter