Samoloty, śmigłowce i bezzałogowce

Polowanie na trzech frontach

Wiosną 1944 roku piloci operującego nad Krymem dywizjonu myśliwskiego II./JG 52 walczyli w szczególnie trudnych warunkach. Od końca lutego 1944 roku musieli bowiem toczyć walki na trzech kierunkach operacyjnych. O ile wcześniej dywizjon operował głównie nad wschodnią częścią półwyspu, w rejonie Kerczu i Teodozji...

Zobacz więcej

Northrop YB-49 i YRB-49A

Po wstrzymaniu prac nad programem bombowca XB/YB-35 o napędzie tłokowym zakłady Northropa skoncentrowały się na opracowaniu na jego bazie samolotu YB-49 o napędzie turboodrzutowym. Ostatnim ogniwem trwającego ponad dziesięć lat programu był samolot rozpoznawczy YRB-49A.

Zobacz więcej

Antonow An-225 Mrija. Radzieckie marzenie

Przylot An-225 – jedynego egzemplarza największego samolotu transportowego – jest dla entuzjastów lotnictwa na całym świecie wielkim wydarzeniem. Ładownia zbudowanej ponad 30 lat temu olbrzymiej maszyny służy obecnie do komercyjnego transportu nietypowych ciężkich ładunków. Pierwotnie jednak gigant powstał...

Zobacz więcej

Antonow An-124 Rusłan

Choć An-124 pozostaje w cieniu zbudowanego w jednym egzemplarzu większego An-225, szczyci się mianem największego seryjnie produkowanego samolotu transportowego. W przyszłym roku minie 35 lat od daty przyjęcia go do eksploatacji,  początkowo wyłącznie do użytku radzieckiego wojska i służb państwowych. 

Zobacz więcej

VMFT-401. Snajperzy Marines

Lotnictwo każdego rodzaju amerykańskich sił zbrojnych utrzymuje co najmniej jedną jednostkę specjalizującą się w misjach Red Air, czyli odgrywaniu w treningowych walkach powietrznych roli nieprzyjaciela – zwykle oznaczanego w planach sztabowych kolorem czerwonym. 

Zobacz więcej

Czerwone Blackhawki, S-70 w służbie ChRL

Rodzina amerykańskich wojskowych śmigłowców transportowych Sikorsky S-70 Blackhawk jest niewątpliwie jednym z najbardziej rozpoznawalnych typów pionowzlotów w najnowszej historii lotnictwa. Maszyna doczekała się kilkudziesięciu odmian i została wyeksportowana do ponad 20 krajów świata.

Zobacz więcej

Uzbrojone Sokoły. Cz. II – W-3PL Głuszec i PZL W-3WA WPW

Mimo upływu 30 lat od rozpoczęcia produkcji śmigłowiec W-3 Sokół jest nadal rozwijany w kierunku zwiększenia możliwości bojowych. Najnowszą jego odmianą w służbie Sił Zbrojnych RP jest obecnie W-3PL Głuszec. Nie jest on jednak ostatnim słowem zakładów PZL-Świdnik, jeśli chodzi o uzbrojone wersje Sokoła.

Zobacz więcej

Projekty i prototypy rosyjskich samolotów i śmigłowców wojskowych

Najważniejszy projekt rosyjskiego samolotu bojowego jest obecnie w dość skomplikowanej sytuacji. Z jednej strony przyszły producent Su-57 otrzymał w sierpniu ubiegłego roku zamówienie na wyprodukowanie pierwszej serii tych maszyn i kontrakt jest znacznie większy, niż pierwotnie planowano, z drugiej – katastrofa pierwszej maszyny przedseryjnej...

Zobacz więcej

Linie lotnicze w dobie kryzysu

Epidemia spowodowana wywołującym chorobę COVID-19 koronawirusem SARS-CoV-2 doprowadziła do nagłej zapaści na rynku przewozów lotniczych. Jej czas trwania, według niektórych ocen, może przeciągnąć się nawet do kilku lat. W związku ze wstrzymaniem operacji lotniczych i przewidywanym drastycznym ograniczeniem popytu...

Zobacz więcej

Messerschmitt Me 210. Kłopotliwy Kampfzerströrer

Samolot Messerschmitt Me 210 był podjętą przez przemysł lotniczy III Rzeszy ambitną próbą zbudowania wielozadaniowej maszyny bojowej klasy Kampfzerströrer, tj. zdolnej do wypełniania zadań, jakie dotychczas spełniało kilka samolotów zupełnie różnych typów. 

Zobacz więcej

Otto Kittel nad Kurlandią

Otto Kittel pochodził z Sudetów, przychodząc na świat 21 lutego 1917 roku w małej wiosce Kronsdorf (obecnie Krasov, Republika Czeska) w powiecie Jägerndorf (współczesny Krnov). Jego marzeniem z dzieciństwa była kariera kierowcy samochodu wyścigowego, przed wstąpieniem do Luftwaffe rozpoczął więc naukę zawodu mechanika. 

Zobacz więcej

Brewster B-339 w służbie Militaire Luchtvaart van het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger. Część II

7 lutego 1942 roku, gdy tylko nad bazą w Semplak pojawił się japoński samolot rozpoznawczy, postawiono w stan gotowości Afdeeling 3-Vl.G.IV. Od 8 lutego dywizjon utrzymywał dwa patrole w pogotowiu. Poderwano je dwa razy w tym dniu, ale nie zdołano przechwycić wysoko lecącego, szybkiego armijnego Mitsubishi Ki-46, rozpoznającego Tjililitan i Kemajoran. 

Zobacz więcej

Agresorzy - prywatne siły powietrzne

W drugiej połowie października 2019 roku Air Combat Command USAF w ramach programu Combat Air Forces Adversary Air (ADAIR II) wyłoniło  siedem firm mającym wypełniać zadania agresorów w czasie ćwiczeń prowadzonych w różnych lokalizacjach na terenie Stanów Zjednoczonych. Wśród firm znalazły się takie podmioty jak...

Zobacz więcej

Lista strat materialnych Ob.d.L. kwatermistrza (Gen.Qu.) 6.Abt na wrzesień 1939 roku – analiza w świetle niemieckich dokumentów archiwalnych

Oprócz lotów na dalekie rozpoznanie konstrukcja dwusilnikowego Dorniera Do 17 została także wykorzystana do przenoszenia ładunku bomb, czyli do roli samolotu bombardującego. Ze względu na sporą prędkość maksymalną samolot należał do klasy szybkiego bombowca (Schnellbomber). 

Zobacz więcej

Samolot bombowy SB

Chociaż sytuacja gospodarcza w Związku Sowieckim w końcu lat 20. XX wieku dalej była fatalna po wieloletniej wojnie domowej i ekonomicznych eksperymentach, to władze tego państwa rozpoczęły kosztowny program zbrojeń. Tego typu działania zaczęły przynosić pierwsze efekty na początku kolejnej dekady. 

Zobacz więcej

Ekranoplany w ZSRR - cz. 2

Omówione w tym materiale konstrukcje to tylko część ekranoplanów opracowanych w ZSRR. Rościsław Aleksiejew – uczony i marzyciel w jednym – był niekwestionowanym liderem w tej dziedzinie. W szczytowym okresie rozwoju ekranoplanów w ZSRR kierował biurem konstrukcyjnym, w którym pracowało ok. 5000 ludzi. 

Zobacz więcej

Ewolucja francuskiego Rafale

W połowie lutego br. doszło ostatecznie do podpisania umowy obejmującej demonstracyjną fazę programu Future Combat Air System/Système de combat aérien du futur (FCAS/SCAF). Przynajmniej w teorii, o ile nie dojdzie do opóźnień, powinno to doprowadzić do oblotu demonstratora technologii nowego samolotu wielozadaniowego w...

Zobacz więcej

Otto Fönnekold - as z nad Kerczu. Cz. I

Oficjalne wojenne konto zwycięstw powietrznych porucznika Ottona Fönnekolda wskazuje 137 zestrzeleń. Obecnie możliwa weryfikacja niemieckich zwycięstw w stratach lotnictwa radzieckiego wskazuje, że łupem Niemca faktycznie padło około stu radzieckich samolotów. 

Zobacz więcej

Northrop XB/YB-35

Bombowce XB/YB-35 i YB-49 były ukoronowaniem wieloletnich prac Jacka Northropa nad samolotami w układzie latającego skrzydła. Z powodu opóźnień, wzrostu kosztów, problemów technicznych, zmieniających się wymagań i konkurencji innych maszyn nie weszły do produkcji seryjnej i służby operacyjnej. 

Zobacz więcej

Leonardo T-346A we włoskich siłach powietrznych

Samolot Leonardo M-346 Master, w Polsce znany jako Bielik, we włoskich siłach powietrznych występuje pod oznaczeniem T-346 i służy do zaawansowanego treningu pilotów bojowych maszyn odrzutowych. Jednostką użytkującą T-346A w ramach Aeronautica Militare jest 61° Stormo z Lecce-Galatina. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter