Samoloty, śmigłowce i bezzałogowce

Arktyczna katastrofa Fleet Air Arm – Kirkenes i Petsamo, 30 lipca 1941 roku

Wieczorem 22 czerwca 1941 roku premier Wielkiej Brytanii wygłosił przemówienie radiowe, w którym przyrzekł, że Imperium udzieli Rosjanom „wszelkiej możliwej pomocy”. Cztery dni później dwie łodzie latające przywiozły do Archangielska członków misji wojskowej, a także nowego ambasadora w Moskwie. 

Zobacz więcej

Messerschmitt Me 210 w działaniach bojowych

W celu przetestowania nowego samolotu w Rechlinie utworzono eskadrę doświadczalną Erprobungstaffel 210, której piloci nie wydali o samolocie pochlebnej opinii, mimo że w czasie prób rozbito tylko jeden samolot. 23 września 1941 roku w wyniku awarii silników stracono Me 210A-1 W.Nr.117.

Zobacz więcej

„Biała Lilia ze Stalingradu”

Lidia Władymirowna Litwiak urodziła się 18sierpnia 1921 roku w Moskwie. Jej ojciec był urzędnikiem kolejowym, który w latach 30. padł ofiarą stalinowskich czystek. Nie odbiło się to jednak bezpośrednio ani na Lidii, ani na innych członkach jej rodziny prawdopodobnie z tego względu, że Władymir Litwiak porzucił swoją rodzinę kilka lat wcześniej. 

Zobacz więcej

Kawasaki Ki-61 Hien. Część I. Powstanie i rozwój konstrukcji

1 lipca 1938 roku japońskie Ministerstwo Armii zatwierdziło do realizacji program rozbudowy i modernizacji Lotnictwa Japońskiej Armii Cesarskiej. Plan rozwoju uzbrojenia lotniczego , opracowany w Głównym Biurze Lotnictwa Armii, zakładał m.in. opracowanie dwóch typów jednomiejscowych, jednosilnikowych myśliwców – lekkiego Ki-43 i ciężkiego Ki-44. 

Zobacz więcej

English Electric Canberra. Część I. Powstanie i rozwój konstrukcji

English Electric Canberra był pierwszym brytyjskim bombowcem z napędem odrzutowym. Jego projektowanie rozpoczęło się jeszcze podczas drugiej wojny światowej, pierwszy prototyp oblatano w maju 1949 roku, a ostatnie egzemplarze wycofano ze służby dopiero w lipcu 2006 roku! 

Zobacz więcej

Dwa dni walk powietrznych nad Półwyspem Kerczeńskim w listopadzie 1943 r.

W czasie drugiej wojny światowej było wiele dni, w których dotychczas ustalony przebieg wydarzeń w ciągu krótkiego czasu radykalnie się zmieniał. Poniższy artykuł jest próbą analizy walk powietrznych stoczonych nad Półwyspem Kerczeńskim w dniach 25–26 listopada 1943 roku, które są przykładem takiej właśnie zmiany biegu historii.

Zobacz więcej

Polskie samoloty na Węgrzech w II wojnie światowej

We wrześniu 1939 roku na Węgry przeleciało pięć polskich samolotów. Trzy spośród nich Węgrzy wprowadzili na stan swojego lotnictwa wojskowego, używając ich w szkolnictwie, a następnie przekazując do lotnictwa cywilnego.

Zobacz więcej

Flota śmigłowców AW101

Śmigłowiec wielozadaniowy Leonardo (AgustaWestland) AW101, wcześniej oznaczany EH101, powstał w latach 1984-1989 w wyniku współpracy dwóch przedsiębiorstw lotniczych – brytyjskiego Westland Helicopters i włoskiej CAG Agusta. W ciągu ostatnich 30 lat śmigłowiec Merlin został wyprodukowany w liczbie ponad 200 sztuk...

Zobacz więcej

Samolot bojowy F-35 Lightning II w ostatnich latach

Program Joint Strike Fighter (JSF), rozpoczęty formalnie przez amerykański Department of Defence (DoD) w marcu 1996 roku, jest formalnie w trzeciej fazie nazwanej programem nieustannego doskonalenia samolotu Continuous Capability Development and Delivery (C2D2). Faza pierwsza, Concept Demonstration Phase (CDP), trwała w latach 1996–2001.

Zobacz więcej

Rolnicze samoloty pola walki

Obecność rolniczych samolotów w siłach zbrojnych wielu państw od dłuższego czasu nie jest niczym szczególnym. Pełnią one na ogół funkcje pomocnicze, związane z szeroko pojętą obroną cywilną, jak na przykład gaszenie pożarów lasów czy opryski przeciwko sezonowym szkodnikom upraw (ptaki, szarańcze) lub owadom roznoszącym choroby tropikalne. 

Zobacz więcej

Alexander Vraciu

Alexander Vraciu był w czasie II wojny światowej najskuteczniejszym pilotem myśliwskim US Navy w okresie od przejścia w drugiej połowie 1943 roku do ofensywy na środkowym Pacyfiku do zwycięstwa w czasie kampanii mariańskiej w połowie 1944 roku. Z 19 zwycięstw powietrznych znajdujących się na jego koncie aż...

Zobacz więcej

Bombowiec nurkujący Ar-2

Próbę adaptacji samolotu SB do roli bombowca nurkującego podjęto w 1938 roku. Według przyjętych założeń ładunek bombowy miał być przenoszony wyłącznie wewnątrz kadłuba. Ponieważ zawieszenie bomb na standardowych wyrzutnikach bombowych wykluczało możliwość wyrzucenia ich poza komorę w stromym nurkowaniu, konieczne było...

Zobacz więcej

Polowanie na trzech frontach

Wiosną 1944 roku piloci operującego nad Krymem dywizjonu myśliwskiego II./JG 52 walczyli w szczególnie trudnych warunkach. Od końca lutego 1944 roku musieli bowiem toczyć walki na trzech kierunkach operacyjnych. O ile wcześniej dywizjon operował głównie nad wschodnią częścią półwyspu, w rejonie Kerczu i Teodozji...

Zobacz więcej

Northrop YB-49 i YRB-49A

Po wstrzymaniu prac nad programem bombowca XB/YB-35 o napędzie tłokowym zakłady Northropa skoncentrowały się na opracowaniu na jego bazie samolotu YB-49 o napędzie turboodrzutowym. Ostatnim ogniwem trwającego ponad dziesięć lat programu był samolot rozpoznawczy YRB-49A.

Zobacz więcej

Antonow An-225 Mrija. Radzieckie marzenie

Przylot An-225 – jedynego egzemplarza największego samolotu transportowego – jest dla entuzjastów lotnictwa na całym świecie wielkim wydarzeniem. Ładownia zbudowanej ponad 30 lat temu olbrzymiej maszyny służy obecnie do komercyjnego transportu nietypowych ciężkich ładunków. Pierwotnie jednak gigant powstał...

Zobacz więcej

Antonow An-124 Rusłan

Choć An-124 pozostaje w cieniu zbudowanego w jednym egzemplarzu większego An-225, szczyci się mianem największego seryjnie produkowanego samolotu transportowego. W przyszłym roku minie 35 lat od daty przyjęcia go do eksploatacji,  początkowo wyłącznie do użytku radzieckiego wojska i służb państwowych. 

Zobacz więcej

VMFT-401. Snajperzy Marines

Lotnictwo każdego rodzaju amerykańskich sił zbrojnych utrzymuje co najmniej jedną jednostkę specjalizującą się w misjach Red Air, czyli odgrywaniu w treningowych walkach powietrznych roli nieprzyjaciela – zwykle oznaczanego w planach sztabowych kolorem czerwonym. 

Zobacz więcej

Czerwone Blackhawki, S-70 w służbie ChRL

Rodzina amerykańskich wojskowych śmigłowców transportowych Sikorsky S-70 Blackhawk jest niewątpliwie jednym z najbardziej rozpoznawalnych typów pionowzlotów w najnowszej historii lotnictwa. Maszyna doczekała się kilkudziesięciu odmian i została wyeksportowana do ponad 20 krajów świata.

Zobacz więcej

Uzbrojone Sokoły. Cz. II – W-3PL Głuszec i PZL W-3WA WPW

Mimo upływu 30 lat od rozpoczęcia produkcji śmigłowiec W-3 Sokół jest nadal rozwijany w kierunku zwiększenia możliwości bojowych. Najnowszą jego odmianą w służbie Sił Zbrojnych RP jest obecnie W-3PL Głuszec. Nie jest on jednak ostatnim słowem zakładów PZL-Świdnik, jeśli chodzi o uzbrojone wersje Sokoła.

Zobacz więcej

Projekty i prototypy rosyjskich samolotów i śmigłowców wojskowych

Najważniejszy projekt rosyjskiego samolotu bojowego jest obecnie w dość skomplikowanej sytuacji. Z jednej strony przyszły producent Su-57 otrzymał w sierpniu ubiegłego roku zamówienie na wyprodukowanie pierwszej serii tych maszyn i kontrakt jest znacznie większy, niż pierwotnie planowano, z drugiej – katastrofa pierwszej maszyny przedseryjnej...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter