Samoloty, śmigłowce i bezzałogowce

Nowe AH-64E dla Brytyjczyków

11 lipca bieżącego roku brytyjskie ministerstwo obrony (Ministry of Defence – MoD) poinformowało oficjalnie o zawarciu umowy na dostawę 50 egzemplarzy śmigłowców AH-64E przeznaczonych dla Army Air Corps. Maszyny te zastąpią docelowo w linii 66 posiadanych dotąd przez AAC Apache AH1. 

Zobacz więcej

Myśliwce nad Chałchyn Goł. I-16, I-153, I-15bis vs Ki-27

Przeciętnemu Europejczykowi trudno będzie znaleźć na mapie niezbyt wielką rzekę Chałchyn Goł, płynącą na jałowym i bezludnym pograniczu mongolsko-mandżurskim, jednak właśnie tam latem 1939 roku miały miejsce krwawe dla obu stron konfliktu walki...

Zobacz więcej

Popołudniowe naloty 2. Eskadry Bombowej 3 września 1939 roku

Początek tej historii miał miejsce około godziny czwartej w nocy z 23 na 24 sierpnia 1939 roku, kiedy w 2. Pułku Lotniczym na lotnisku Rakowice ogłoszono mobilizację alarmową. Od kilku miesięcy rosło zagrożenie atakiem wojsk III Rzeszy. 

Zobacz więcej

Spider Web Patrols — zwalczanie niemieckich okrętów podwodnych przez alianckie lotnictwo morskie w latach 1917-1918

Przestrzeń morska otaczająca Wyspy Brytyjskie w 1917 roku była głównym terenem polowań U-bootów i polowań na nie ze strony RNAS. Dowództwo RNAS w tym rejonie rozwinęło sieć stacji lotniczych, z których część znajdowała się na terytorium francuskim...

Zobacz więcej

Obiekt G-52. Ciężka artyleria w lotnictwie sowieckim

Próby zainstalowania dział dużego kalibru na samolotach podejmowano niejednokrotnie na całym świecie, rzadko jednak sięgano po oręż kalibru większego niż 40 mm. Większość tych prac nie wychodziła poza stadium projektu (np. Junkers Ju-388 uzbrojony w dwa działka 50 mm), niektóre doczekały się prototypów...

Zobacz więcej

Red Tails. Czarnoskórzy piloci myśliwców z czerwonymi ogonami

Od czerwca 1943 r. w zmaganiach na śródziemnomorskim teatrze działań wojennych brały udział jednostki lotnicze, których personel w całości składał się z Afroamerykanów. Ich historia została niedawno przypomniana na ekranach kin, w filmie Red Tails. 

Zobacz więcej

Stan polskiego lotnictwa na przełomie lat 20. i 30. XX wieku w świetle raportów Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych

W II Rzeczypospolitej dla lotnictwa przewidywano rolę wsparcia broni głównych: piechoty, kawalerii i artylerii. Mimo tego faktu znaczenie jednostek lotniczych nie było lekceważone i w miarę szczupłych środków finansowych administracja armii starała się podnosić jego wartość. 

Zobacz więcej

MiG-31BM. Modernizacja rosyjskiego „Władcy Północy” – cz. II

Pierwszy etap prób myśliwca MiG-31BM zakończono w listopadzie 2007 roku, co umożliwiło rozpoczęcie prac nad modernizacją pierwszych egzemplarzy. Odpowiednią umowę parafowano jeszcze w grudniu tego samego roku. 

Zobacz więcej

Siły Powietrzne Singapuru

Lotnictwo wojskowe Singapuru powstało w 1968 r., a siedem lat później przekształciło się w samodzielny rodzaj sił zbrojnych. Jego podstawowym zadaniem jest obrona powietrzna kraju oraz współpraca z wojskami lądowymi i marynarką wojenną, które nie mają własnego lotnictwa.

Zobacz więcej

Odnowienie floty chorwackich MiG-ów-21

W 2013 r. Chorwacja pozyskała z Ukrainy pięć używanych samolotów myśliwskich MiG-21bis, które wraz z siedmioma własnymi samolotami, miały przejść remont i modernizację w państwowych Odeskich Zakładach Lotniczych w Odessie na Ukrainie. 

Zobacz więcej

Suchoj Superjet 100 – cz. I

Superjet 100 to samolot będący oczkiem w głowie nie tylko producenta, lecz także władz rosyjskich, gdyż stumiejscowa maszyna ma pomóc zmartwychwstać rosyjskiemu cywilnemu przemysłowi lotniczemu. Pierwszy lot pasażerski SSJ 100 odbył wiosną 2011 roku...

Zobacz więcej

Nowości programu samolotu Tejas

Na odbywającym się pomiędzy 21 a 23 stycznia 2016 r. w bazie lotniczej Sakhir Bahrajn International Airshow Indie zaprezentowały swoją najnowocześniejszą konstrukcję lotniczą: lekki samolot bojowy Tejas. 

Zobacz więcej

Czarna niedziela obrony powietrznej III Rzeszy

14 stycznia 1945 roku nad centralnymi Niemcami około 200 myśliwców Luftwaffe usiłowało przechwycić wyprawę dwóch dywizji bombowców amerykańskiej 8. Armii Powietrznej. Wszystkie poderwane w tym celu niemieckie jednostki zostały przechwycone przez formacje myśliwców eskorty...

Zobacz więcej

Dania wskazuje na F-35

12 maja bieżącego roku przedstawiciele duńskiego rządu, premier Lars Løkke Rasmussen oraz minister obrony Peter Christensen, poinformowali opinię publiczną o rekomendacji jaką wypracowano w ramach programu nowego samolotu myśliwskiego, następcy F-16AM/BM. 

Zobacz więcej

Rosyjskie bezzałogowe statki powietrzne – stan obecny i perspektywy rozwoju

W ostatnich latach w rosyjskich siłach zbrojnych pojawiło się wiele typów bezzałogowych statków powietrznych (BSP) najmniejszych klas – mikro, mini i taktycznych krótkiego zasięgu – w wyprodukowanych przez rodzime firmy, jak i zakupionych w Izraelu. 

Zobacz więcej

Nieznane myśliwce Regia Aeronautica (1938–1943) cz. II

W latach 1938–1943 we włoskich wytwórniach lotniczych opracowano wiele jednomiejscowych jednosilnikowych myśliwców lądowych (caccia terrestre), z których tylko nieliczne trafiły do produkcji seryjnej. Reszta pozostała na etapie projektu, prototypu lub co najwyżej niewielkiej serii próbnej. 

Zobacz więcej

Starfightery nad Wietnamem

Lockheed F-104 Starfighter miał być jednym z najważniejszych samolotów spodziewanej w czasach Zimnej Wojny konfrontacji zbrojnej między NATO a Układem Warszawskim. Do konfrontacji na masową skalę w Europie nie doszło, doszło za to na mniejszą skalę w Wietnamie...

Zobacz więcej

Embraer E-Jets. Wygoda i ekonomia prosto z kraju kawy – cz. II

Firma Empresa Brasileira de Aeronáutica to brazylijski potentat w branży lotniczej. Obecnie jest jednym z czołowych dostawców samolotów dla pasażerskich linii lotniczych, docenianym przez odbiorców zarówno za poziom współpracy, jak jakość samych produktów. 

Zobacz więcej

Amerykańskie śmigłowce Apache w Europie

W ostatnim czasie na arenie międzynarodowej doszło do znaczących zmian. Począwszy od interwencji wojsk rosyjskich na Ukrainie, poprzez aneksję Krymu, po zaangażowanie się Rosji w syryjską wojnę domową; NATO przeżywa okres gwałtownych reform. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter