Samoloty, śmigłowce i bezzałogowce

Northrop/McDonnell Douglas YF-23

Samolot myśliwski 5. generacji Northrop/McDonnell Douglas YF-23, nazywany nieoficjalnie Black Widow II, został skonstruowany w drugiej połowie lat 80. w ramach programu ATF. W czasie oficjalnej prezentacji wywołał poruszenie wśród zgromadzonych widzów awangardową sylwetką...

Zobacz więcej

Wycofanie bombowców Suchoj Su-24 Fencer-C

1 września 2016 roku 43. Sewastopolski Samodzielny Mieszany Pułk Szurmowy Lotnictwa Morskiego podporządkowany Morskiej Awiacji Wojenno-Morskoj Fłoty Rosyjskiej Federacji (MA WMF FR) w strukturach Floty Czarnomorskiej (FCz) ostatecznie wycofał z uzbrojenia bombowce frontowe Su-24. 

Zobacz więcej

Rosyjskie lotnictwo wojskowe na Krymie

Jednym z najbardziej drażliwych rejonów świata jest obecnie Półwysep Krymski, który marcu 2014 r. został zajęty przez rosyjskie „zielone ludziki” i włączony w skład Federacji Rosyjskiej. Jako że posiadanie Krymu gwarantuje Rosji panowanie nad Morzem Czarnym,  półwysep został obsadzony silnym kontyngentem lotniczym. 

Zobacz więcej

Messerschmitt Me 262A-2a Blitzbomber Cz. II

W grudniu 1944 roku ustał napływ samolotów Me 262 przeznaczonych dla lotnictwa bombowego. Od tego miesiąca Luftwaffe skoncentrowała się na wyposażaniu w odrzutowce Messerschmitta jednostek myśliwskich, w tym jednostek bombowych mających pełnić zadania w obronie powietrznej Rzeszy. 

Zobacz więcej

Agusta Westland AW159 Wildcat

AW159 Wildcat to najnowszy członek znanej od ponad 40 lat rodziny wielozadaniowych śmigłowców Lynx. Został skonstruowany w pierwszej dekadzie XXI wieku na potrzeby Royal Navy i British Army. Dzięki zmianom w konstrukcji i wyposażeniu Wildcat reprezentuje zupełnie nową jakość. 

Zobacz więcej

Nowy samolot szkolny USAF

Pod koniec 2016 roku, wraz z wystosowaniem ostatecznych zapytań ofertowych, w decydującą fazę wkroczy realizowany na potrzeby USAF program T-X. Zmiany w amerykańskim wojskowym lotnictwie szkolnym nadchodzą dużymi krokami.

Zobacz więcej

Lotnictwo rumuńskie w operacji „Barbarossa”

Działania Królewskiego Lotnictwa Rumunii (Aeronautica Regala Romana – ARR) w II wojnie światowej są na obrzeżach głównego nurtu zainteresowań wojną w powietrzu. Rumunia była i jest peryferiami Europy znajdującymi się z dala od strategicznych frontów. 

Zobacz więcej

FMA Ae.M.B.1/2 „Bombi”

Lekki samolot bombowy Ae.M.B.1/2 został skonstruowany w argentyńskiej wytwórni FMA w pierwszej połowie lat trzydziestych XX wieku. Był jedynym bombowcem zbudowanym i produkowanym w Ameryce Południowej. 

Zobacz więcej

Dornier Do 24K na Dalekim Wschodzie

W związku ze wzrostem zagrożenia japońską interwencją na Dalekim Wschodzie w 1936 r. Królewska Holenderska Marynarka Wojenna (Koninklijke Marine) uznała za konieczne wzmocnienie lotniczych sił patrolowych stacjonujących w tamtym rejonie. Holendrzy zdecydowali się na zakup trzysilnikowych łodzi latających Dornier Do 24...

Zobacz więcej

Siły Powietrzne Grecji

Greckie lotnictwo wojskowe ma ponad stuletnią historię. Od 1952 r. Grecja jest ważnym członkiem NATO, broniącym południowej flanki Sojuszu. Z powodu nie najlepszych relacji z sąsiednią Turcją Greckie Siły Powietrzne dysponują jedną z najliczniejszych w Europie flotą myśliwców.

Zobacz więcej

Wielozadaniowy samolot bojowy Dassault Rafale – cz. II

Francuski Rafale wydaje się być racjonalnym kompromisem pomiędzy wielkością płatowca – determinującą takie parametry jak udźwig czy promień działania, wystarczającym stosunkiem ciągu do masy maszyny, jej możliwościami bojowymi – a ceną...

Zobacz więcej

BAe 146 – historia Jumbolino

British Aerospace 146 i jego odmiana rozwojowa Avro RJ miano whisperjet zawdzięcza cichemu operowaniu, z kolei przydomek Jumbolino pochodzi od szerokiego i przestronnego kadłuba. Jakkolwiek jednak nazwiemy produkowany przez przeszło dwie dekady samolot, to...

Zobacz więcej

Brazylijskie Caracale – siła wielozadaniowości

Airbus Helicopters oraz Helibras prowadzą współpracę przemysłową przy jednym z najbardziej złożonych programów wojskowych i offsetowych ostatnich lat. Celem kooperacji jest budowa śmigłowców wielozadaniowych H225M dla sił zbrojnych Brazylii. 

Zobacz więcej

Samoloty i śmigłowce na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego 2016

Tegoroczny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, odbywający się w dniach 6–9 września, zdominowała dyskusja na temat nowelizacji Programu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP. I chociaż w Kielcach odbyła się zaplanowana prezentacja głównych założeń PMT, to...

Zobacz więcej

Czarne krzyże nad Zatoką Gdańską, czyli niemieckie lotnictwo morskie nad Bałtykiem podczas Polenfeldzug 1939. Cz. 1.

Problematyka działań powietrznych nad Polską w 1939 roku dla historyków jest stale aktualna, a wraz z odnajdywaniem coraz to nowszych materiałów źródłowych, staje się ona coraz bardziej intrygująca dla tych badaczy, którzy starają się wypełnić powszechnie występujące tzw. „białe plamy”.

Zobacz więcej

Messerschmitt Me 262A-2a Blitzbomber Cz. I

Decydującą rolę w stworzeniu odmiany bombowej samolotu Me 262 przypisuje się wydarzeniom, które rozegrały się 26 listopada 1943 roku podczas prezentacji prototypów Me 262 Adolfowi Hitlerowi. Jest to jednak spore uproszczenie, prace nad wariantami bombowymi tej maszyny rozpoczęto bowiem wcześniej...

Zobacz więcej

Następcy A-10 - czyli dyskusje na temat samolotów bliskiego wsparcia USAF

Choć ubiegłoroczne decyzje amerykańskiego Kongresu oraz dowództwa USAF odwlekły w czasie moment wycofania samolotów szturmowych A-10 o co najmniej kilka lat, to debata nad ich przyszłością...

Zobacz więcej

Duet dla wojska, AW149 i AW101

W ramach Planu Modernizacji Technicznej (PMT) na lata 2013-2022 przewidziano kilka zadań związanych z rozbudową potencjału wojskowej floty śmigłowcowej. Część programów, tak jak dotyczący zakupu śmigłowców W-3 Sokół w odmianie do transportu VIP, zostało już w pełni zrealizowanych.

Zobacz więcej

Zanim przybyły Latające Tygrysy

Po prawie całkowitym wykruszeniu się sprzętu, którym Chińskie Siły Powietrzne dysponowały w jednostkach myśliwskich w momencie wybuchu konfliktu, w ostatniej dekadzie listopada 1937 roku działania bojowe rozpoczęli sowieccy ochotnicy, a rodzime dywizjony przezbrajały się na nowy sprzęt, w większości dostarczony ze Związku Sowieckiego. 

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter