Pocisk skrzydlaty Ch-59 jest jednym z taktycznych kierowanych lotniczych środków bojowych wprowadzonych do uzbrojenia radzieckiego lotnictwa taktycznego jeszcze w latach 80. ub. wieku. W wersji z napędem odrzutowym jest produkowany i używany do czasów obecnych, m.in. przez lotnictwo rosyjskie w wojnie rosyjsko-ukraińskiej.
W lutym Rosjanie zachowali inicjatywę strategiczną i atakowali ukraińskie pozycje, rozszerzając uderzenia na wszystkie istotne kierunki. Wykorzystano przy tym powiększającą się przewagę w intensywności ognia artyleryjskiego oraz liczebną w sile żywej. Podczas szturmów często korzystano też ze wsparcia lotnictwa taktycznego WKS.
Stacja Lotnicza Cape Cod (Air Station Cape Cod, ASCC) jest częścią 1. Dystryktu Straży Przybrzeżnej Stanów Zjednoczonych, jednego z sześciu dystryktów Obszaru Atlantyckiego USCG. 1. Dystrykt z siedzibą w Bostonie jest odpowiedzialny za działania Straży Przybrzeżnej w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych, od granicy...
Pod koniec ubiegłego roku, po niecałych 20 latach od podjęcia decyzji w sprawie zakupu i zaledwie sześciu latach od odebrania ostatnich egzemplarzy, Australia wycofała ze służby i zutylizowała nowoczesne wielozadaniowe śmigłowce transportowe MRH90 Taipan. Biorąc pod uwagę pośpiech i sposób ich utylizacji trudno nie odnieść wrażenia, że...
Przełom minionego i obecnego roku obfituje w istotne wydarzenia związane z programami myśliwców nowej generacji. Dotyczy to zarówno projektów prowadzonych w krajach europejskich, jak i azjatyckich. Po lekkim poślizgu w stosunku do wcześniejszych zamierzeń rozpoczęto próby w powietrzu tureckiego myśliwca Kaan.
Curtiss Hawk III był eksportową wersją pokładowego samolotu myśliwskiego i bombowego nurkującego BF2C-1, skonstruowanego w pierwszej połowie lat 30. dla US Navy. Był jednym z nielicznych dwupłatowych myśliwców mających chowane podwozie. Hawki III zostały kupione przez Chiny, Syjam (Tajlandię) i Argentynę.
80 lat temu najlepszy oficjalnie as myśliwski Luftwaffe odniósł setne i dwusetne zwycięstwo powietrzne. Stało się to jesienią 1943 i zimą 1944 roku nad południową Ukrainą, w czasie starć stoczonych z radzieckimi myśliwcami P-39 Airacobra, otrzymanymi przez ZSRS w ramach amerykańskich dostaw Lend-Lease.
20 stycznia 1974 roku pilot doświadczalny Phil Oestricher przypadkowo oblatał prototyp nowego amerykańskiego samolotu bojowego F-16. Wokół tego wydarzenia z biegiem lat narosło wiele nieporozumień i mitów, a niektóre ocierają się wręcz o teorie spiskowe. Jedna z nich głosi, że Oestricher celowo udawał kłopoty i poderwał samolot w powietrze...
O ile opracowany dla US Navy myśliwiec przechwytujący F-111B nie znalazł uznania, odmiana uderzeniowa stworzona dla USAF szybko znalazła odbiorcę zagranicznego, samolot F-111C nabyły bowiem Royal Australian Air Force. Kontrakt na odmianę F-111K podpisała Wielka Brytania, ale padł on ofiarą opóźnień programu i cięć budżetowych.
Chorwackie Siły Powietrzne powstały na początku lat 90., a po zakończeniu wojny domowej w 1995 roku rozpoczęły proces modernizacji w celu przystosowania do wymagań i standardów NATO. Samoloty i śmigłowce pochodzenia radzieckiego, rosyjskiego i jugosłowiańskiego są sukcesywnie zastępowane maszynami zachodniej produkcji.
W połowie lipca 2023 roku minęło 10 lat od chwili oblotu samolotu A350 XWB. Popularny i największy z produkowanych obecnie samolotów Airbusa od początku miał mocno pod górkę, a jego koncepcja kilkukrotnie ulegała zmianom. Sprawiły one, że A350, które dziś wyjeżdżają z hal montażowych we francuskiej Tuluzie, nie mają wiele wspólnego z pierwotnym projektem.
Pocisk manewrujący Ch-101 jest jednym z najnowszych rosyjskich systemów uzbrojenia o przeznaczeniu strategicznym. Jego zasięg rzędu 2,5 tys. km sprawia, że jest jedną z bardzo nielicznych broni konwencjonalnych w rosyjskim arsenale, którą można razić cele na całym terytorium Ukrainy.
Chociaż intensywność walk wciąż utrzymuje się na niektórych odcinkach frontu na wysokim poziomie, to mimo posiadania przez wojska rosyjskie inicjatywy operacyjnej przebieg linii frontu nie uległ znaczącym zmianom. Natarcia w rejonie Kupiańska i Awdijiwki zakończyły się mniej niż umiarkowanymi sukcesami, które są nadal liczone w...
Oprócz wodnosamolotów Wan Berkel WA za niezbędne do służby w Holenderskich Indiach Wschodnich uznano także łodzie latające dalekiego zasięgu. Od września 1923 roku testowano tu jednosilnikową dwupłatową amfibię Fokker B.I, ale maszyna ta nie spełniła wymagań i nie doszło do zamówienia planowanych 72 płatowców tego typu.
Od września 1941 roku Mosquito był z powodzeniem używany jako samolot rozpoznawczy. W maju 1942 rokugotowość bojową osiągnęły zaś maszyny w wersji bombowej i nocnego myśliwca. Pierwszą misję bombową nad Niemcy przeprowadziło 31 maja 1942 roku pięć Mosquito ze 105. Sqn RAF. Ich celem była Kolonia.
Filipiny od kilkunastu lat stopniowo modernizują swoje siły zbrojne, w tym lotnictwo wojskowe. Potrzeby są ogromne, gdyż wcześniej przez niemal dwie dekady panowała w tym względzie stagnacja. To, co szczególnie zwraca uwagę, to bardzo szeroki zakres modernizacji, obejmujący niemal wszystkie kategorie sprzętu...
W pierwszych dniach 2024 roku Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej poinformowało, że do Polski w ramach misji operacyjnej wsparcia wschodniej flanki NATO wysłana została blisko 100-osobowa jednostka ze śmigłowcami Mi-171ŠM (1. úkolového uskupení AČR Heli Unit v Polsku, 1. Grupa Zadaniowa Jednostki Śmigłowcowej SZ Republiki Czeskiej w Polsce).
Dwusilnikowy samolot myśliwski de Havilland Hornet został skonstruowany podczas drugiej wojny światowej, ale nie zdążył wejść do służby przed jej zakończeniem. Był najszybszym samolotem z napędem tłokowo-śmigłowym w wyposażeniu brytyjskiego lotnictwa wojskowego i pierwszym dwusilnikowym myśliwcem pokładowym lotnictwa morskiego.
W lipcu i sierpniu 1938 roku polskie lotnictwo komunikacyjne poniosło znaczny uszczerbek, tracąc dwa niemal fabrycznie nowe samoloty pasażerskie Lockheed L-14H Super Electra. Pomimo, że przyczyny katastrofy pierwszego z nich, w której zginęło 14 osób, nie zostały ostatecznie wyjaśnione, zakupy amerykańskich maszyn kontynuowano.
Choć z wraz z upływem lat na problemy i spory towarzyszące powstaniu F-111 można spojrzeć zdecydowanie chłodniejszym okiem, wciąż trudno w przypadku historii tej maszyny nie użyć słowa „kontrowersyjny”. Program, w którego efekcie powstał F-111, był bowiem najkosztowniejszym w swoich czasach, co wynikało z...