Ostatnia faza I wojny bliskowschodniej polegała na realizacji przez wzmocnione wojska izraelskie operacji ofensywnej „Horew” mającej doprowadzić do wparcia wojsk egipskich z obszarów Palestyny kluczowych dla nowo powstałego państwa żydowskiego. Wsparcie zapewniły wzmocnione izraelskie siły powietrzne...
Samolot myśliwski HA-1112 był hiszpańską odmianą słynnego Messerschmitta Bf 109. Hiszpanie początkowo postanowili zabudować na niemieckim płatowcu silnik Hispano-Suiza, ale kłopoty, jakie przy tym napotkali, doprowadziły do kolosalnego opóźnienia programu. Po dostosowaniu płatowców do brytyjskich silników Rolls-Royce Merlin serii 500...
Pokładowy samolot myśliwski Grumman F8F Bearcat został skonstruowany w latach 1943–1944 jako następca słynnego Hellcata. Był od niego mniejszy, lżejszy, szybszy i zwrotniejszy, ale pojawił się zbyt późno, żeby wziąć udział w drugiej wojnie światowej. W ciągu kilku lat Bearcaty zostały zastąpione przez myśliwce z napędem odrzutowym.
Samolot myśliwski Northrop F-5E Tiger II znalazł się w służbie sił powietrznych 24 państw. Brał udział w szeregu lokalnych konfliktów zbrojnych, z których najbardziej znaczącym była wojna Iranu z Irakiem (1980–1988), która pochłonęła większość maszyn dostarczonych do pierwszego z tych państw.
25 marca 1958 roku prototyp nowego kanadyjskiego myśliwca rozpędzał się do startu do dziewiczego lotu, a światek lotniczy Kraju Klonowego Liścia widział przyszłość w różowych barwach. Niespełna rok później w miejsce radości pojawiły się smutek i gniew. Ogłoszona wówczas decyzja odbija się echem...
Suchoj Su-27 jest niewątpliwie jedną z najważniejszych konstrukcji radzieckich samolotów bojowych, które weszły do służby tuż przed upadkiem ZSRR w 1991 roku. Ten słynny na całym świecie dwusilnikowy myśliwiec o wyjątkowych właściwościach manewrowych znany jest na zachodzie pod kodową nazwą Flanker.
Gdy 10 czerwca 1940 roku Benito Mussolini ogłosił wypowiedzenie wojny Francji i Wielkiej Brytanii, włoska marynarka wojenna i handlowa stanęły przed poważnym wyzwaniem, jakim było zapewnienie regularnych dostaw dla wojsk w Afryce Północnej. Radziły sobie z tym całkiem nieźle – do portów docelowych, z Trypolisem na czele...
Trzysilnikowy samolot pasażerski i transportowy Ju 52/3m to jedna z najsławniejszych niemieckich konstrukcji. Wyposażony w karabiny maszynowe MG 15 do własnej obrony mógł zostać zastosowany nawet jako bombowiec. W tej roli Junkersy zostały użyte nie tylko w wojnie domowej w Hiszpanii...
W działaniach aliantów na kontynencie szeroko pojęty zwiad lotniczy miał równie doniosłe znaczenie, co naloty na pozycje nieprzyjaciela czy ochronny „parasol” myśliwców nad własnymi wojskami. Zadania zwiadowcze były specjalnością dywizjonów rozpoznania fotograficznego (PRS) i taktycznego (TRS).
Pod koniec lipca bieżącego roku amerykański Departament Obrony (Department of Defense) poinformował oficjalnie o przyznaniu koncernowi Boeing, w ramach fazy inżynieryjnej i rozwoju produkcji (Engineering and Manufacturing Development, EMD) programu CH-47F Block II, kontraktu o wartości 276,641 mln USD.
SAAB 17 został opracowany na przełomie lat 30. i 40. jako samolot rozpoznawczy i bombowy nurkujący. Był pierwszym szwedzkim samolotem o całkowicie metalowej półskorupowej konstrukcji. Szwedzkie lotnictwo używało SAAB-ów 17 do końca lat 40. Potem przez kilka lat 19 egz. wykorzystywanych było do...
W czasie toczonych podczas wojny koreańskiej bitew powietrznych nad tzw. aleją MiG-ów okazało się, że uzbrojenie myśliwców USAF składające się z wielkokalibrowych kaemów jest zbyt słabe. Aby zaradzić problemowi, Siły Powietrzne uruchomiły program Gun Val, który doprowadził do wdrożenia do produkcji działka M39.
W trzeciej części monografii samolotu wielozadaniowego Su-30MKK/MK2 przestawiamy szczegółowy opis jego wyposażenia pokładowego i uzbrojenia, próby skopiowania rosyjskiej maszyny w ChRL, a także wersje konkurencyjne względem rozwiązań KnAAPO opracowane przez zakłady IAPO w Irkucku...
Jedną z najlepiej ukompletowanych i prawdopodobnie najlepszą jednostką samolotów MiG-29 w Siłach Powietrznych Ukraińskich Sił Zbrojnych jest 40. Brygada Lotnictwa Taktycznego. Nie jest to zaskoczenie, ponieważ od 24 lat na barkach tej jednostki spoczywa zadanie obrony nieba nad stolicą Ukrainy, Kijowem.
Kursy walki powietrznej i zwalczania celów naziemnych są częścią szkolenia, które odbywa się w ramach należącego do Włoskich Sił Powietrznych (AMI, Aeronautica Militare Italiana) 212. Eskadry. Jednostka obecnie jest wyposażona w samoloty szkolne Leonardo T-346A Master.
W grudniu minie pięć lat, od kiedy Boeing 787-8 wykonał pierwszy rejs rozkładowy w malowaniu PLL LOT. Osiem zakupionych samolotów tego modelu spędziło od tamtej pory w powietrzu blisko 115 tysięcy godzin. Ale Dreamliner, promowany jako najnowocześniejszy liniowiec świata i wzbudzający entuzjazm...
Od chwili oblotu prototypu F-16 w 1974 roku minęły 43 lata. Do tej pory wyprodukowano nieco ponad 4500 egzemplarzy tego myśliwca (z tego wciąż lata około 3200 szt.) i choć popyt na nie w ostatnich czasach znacząco się zmniejszył, produkcja w ciągu kilku najbliższych lat będzie kontynuowana.
W powszechnej opinii modernizacja polskich Sił Powietrznych prowadzona w ostatnich kilkunastu latach obejmowała jedynie zakup nowych typów samolotów. Obok tego prowadzono jednak szereg innych programów inwestycyjnych, dotyczących modernizacji maszyn już używanych, jak również zakupu uzbrojenia lotniczego oraz symulatorów.
Niemcy wystawiły przeciwko Polsce dwie z czterech flot powietrznych (Luftflotte 1. i 4.) liczące 1500 samolotów, do tego lotnictwo armijne rozpoznawcze dalekiego i bliskiego zasięgu (301 samolotów), lotnictwo myśliwskie obrony Rzeszy i jednostki pomocnicze, co dawało im około 2420 maszyn bojowych i pomocniczych.
Po upadku Kantonu i Hankou, głównymi chińskimi bazami lotniczymi stały się Chengdu i Chongqing (kolejna „tymczasowa” stolica) w prowincji Sichuan. Miasta te – a także inne – stały się celami nalotów Japończyków, którzy chcieli w ten sposób zmusić Chińczyków do kapitulacji.