Samoloty, śmigłowce i bezzałogowce

Natowskie Global Hawki

Wchodzący w ostatnią fazę realizacji natowski program Alliance Ground Surveillance (NATO AGS) to pierwszy od czasu zakupu samolotów E-3A AWACS wspólny program pozyskania kompletnego systemu lotniczego na potrzeby Sojuszu. Jego historia sięga początku lat 90. ubiegłego wieku, ale faktyczna realizacja rozpoczęła się dopiero w 2012 roku. 

Zobacz więcej

Suchoj Su-2 w boju

Lotniczą legendą frontu wschodniego jest samolot szturmowy Iliuszyn Ił-2. W trudnych pierwszych miesiącach wielkiej wojny ojczyźnianej podstawowym jednosilnikowym samolotem uderzeniowym radzieckich sił powietrznych była jednak inna maszyna – lekki bombowiec bliskiego zasięgu Suchoj Su-2. 

Zobacz więcej

Fairey Firefly część II

Dwumiejscowe myśliwce pokładowe Fairey Firefly weszły do służby jesienią 1943 r., a w lecie 1944 r. przeszły chrzest bojowy podczas nalotów na niemiecki pancernik Tirpitz. Pod koniec drugiej wojny światowej walczyły na Dalekim Wschodzie, a w latach 1950–1953 w wojnie koreańskiej. 

Zobacz więcej

15° Stormo. Śmigłowcowy SAR po włosku

Należące do Aeronautica Militare Italiana (AMI – Włoskich Sił Powietrznych) jednostki SAR i CSAR przechodzą właśnie proces modernizacji, który został zapoczątkowany w 2012 roku wprowadzeniem do służby śmigłowców AgustaWestland (obecnie Leonardo) AW139 w zastępstwie AB-212ICO, aktualnie trwa natomiast wymiana...

Zobacz więcej

Upadek linii Air Berlin oraz Monarch Airlines

W ostatnich miesiącach doszło do dwóch głośnych bankructw znanych przewoźników lotniczych. Były to niemieckie linie Air Berlin oraz brytyjski przewoźnik Monarch Airlines. 

Zobacz więcej

Concorde - więcej niż samolot. Cześć I

W przeszło stuletniej już historii podniebnych podróży powstało niewiele samolotów, które zasługiwałyby na miano ikony lotnictwa. Concorde jednak jest bez wątpienia jednym z nich. Osiągający dwukrotną prędkość dźwięku samolot pasażerski, który zrodził się dzięki kooperacji dwóch państw rywalizujących ze sobą przez wieki...

Zobacz więcej

Mi-17 lotnictwa polskiego

Śmigłowiec Mil Mi-17 to obecnie najnowszy i podstawowy wiropłat transportowy Wojska Polskiego, pozwalający realizować szereg zadań związanych z wojskowym transportem lotniczym. Zważywszy na czas trwania przetargów na nowe śmigłowce oraz terminy dostaw, a także proces szkolenia załóg i personelu obsługi technicznej...

Zobacz więcej

Modernizacja sił powietrznych Kataru

Katar jest niewielkim państwem położonym w rejonie Zatoki Perskiej, który ma powierzchnię zaledwie 11,5 tys. kilometrów kwadratowych i jest zamieszkiwany przez 2,6 miliona mieszkańców. Niepodległość osiągnął dopiero w 1971 roku, kończąc ograniczony protektorat, jakim był objęty ze strony Wielkiej Brytanii. 

Zobacz więcej

Siły Powietrzne Czech

Obaj południowi sąsiedzi Polski – Czechy (oficjalnie: Republika Czeska – Česká republika) i Słowacja – powstały 1 stycznia 1993 r. w wyniku pokojowego podziału Czechosłowacji. Oba kraje utworzyły własne siły zbrojne, dzieląc między siebie uzbrojenie i sprzęt wojskowy byłej armii czechosłowackiej. 

Zobacz więcej

Na drodze do Pe-2

Wieczorem 21 października do gabinetu Andrieja Nikołajewicza Tupolewa wkroczyło trzech agentów NKWD, czwarty zajął sekretariat. W tym czasie Tupolew, będący jednym z założycieli Centralnego Instytutu Aerohydrodynamicznego (CAGI), pełnił funkcję głównego inżyniera Głównego Zarządu Przemysłu Lotniczego (GUAP). 

Zobacz więcej

Mitsubishi F1M (Pete)

Wodnosamolot obserwacyjny Mitsubishi F1M2, w kodzie alianckim nazywany Pete, był ostatnim dwupłatem przyjętym do wyposażenia Lotnictwa Cesarskiej Japońskiej Marynarki Wojennej i jedynym produkowanym seryjnie samolotem tej kategorii (pomijając nieliczne samoloty obserwacyjne Nakajima J1N1-F). 

Zobacz więcej

Rozpoznawczy cień US Army – RQ-7 Shadow

W dobiegającym końca 2017 roku minęło 15 lat od czasu zakończenia fazy testów potwierdzających wstępną gotowość operacyjną powietrznego systemu bezzałogowego RQ-7 Shadow. Również 15 lat temu doszło do zatwierdzenia jego seryjnej produkcji na rzecz US Army.

Zobacz więcej

Fairey Firefly. Część 1

Fairey Firefly został skonstruowany na początku lat 40. jako dwumiejscowy dzienny myśliwiec pokładowy. Okazał się jednym z najlepszych i najbardziej wszechstronnych brytyjskich samolotów morskich. Był produkowany od 1941 do 1956 r. w ponad dwudziestu wersjach i wariantach, różniących się detalami konstrukcji, napędem, wyposażeniem i uzbrojeniem. 

Zobacz więcej

Chorwacka eskadra bombowa na froncie wschodnim

Wśród walczących na froncie wschodnim licznych jednostek lotniczych wystawionych przez państwa sprzymierzone z III Rzeszą znalazła się chorwacka eskadra bombowa operująca na bombowcach Dornier Do 17Z, która w latach 1941–1942 odbyła na wschodzie dwie tury bojowe, uczestnicząc w walkach toczonych pod Moskwą i Leningradem. 

Zobacz więcej

Royal Air Force

W kwietniu przyszłego roku brytyjskie Królewskie Siły Powietrzne będą obchodziły setną rocznicę utworzenia. Były pierwszymi w świecie siłami powietrznymi funkcjonującymi jako samodzielny rodzaj sił zbrojnych. Wypracowana przez RAF taktyka i organizacja stały się wzorcami dla sił powietrznych wielu krajów.

Zobacz więcej

LET L-410. Pół wieku Turboleta

Na początku drugiej połowy XX wieku w państwach bloku wschodniego pojawiło się zapotrzebowanie na niewielki samolot komunikacyjny, który mógłby zastąpić starzejącego  się Antonowa An-2. Zadaniu stworzenia nowej maszyny miała sprostać czechosłowacka firma LET.

Zobacz więcej

Lotniczy MSPO 2017

XXV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego odbył się w dniach 5–8 września. Jak co roku znaczna część organizowanej przez Targi Kielce imprezy poświęcona była lotnictwu, tradycyjnie bowiem kielecki salon jest najlepszym miejscem do szerokiego zaprezentowania się przedsiębiorstw krajowych oraz...

Zobacz więcej

Wojenno-Wozdusznyje Siły RKKA w okresie 1937-1938 oczyma Polaków

Po klęsce projektu rozbrojeniowego w Europie na początku lat 30. XX wieku i później w wyniku przejęcia władzy przez nazistów w Niemczech 1933 roku w stolicach wielu państw przyjęto za pewnik konieczność zwielokrotnienia wysiłków na rzecz rozwoju rodzimych sił zbrojnych. 

Zobacz więcej

Zanim przybyły Latające Tygrysy. Wojna oporu. Chińskie lotnictwo myśliwskie w walce z Japończykami w okresie od listopada 1938 roku do grudnia 1941 roku. Część 2

W grudniu 1939 roku bombowce marynarki atakowały Lanzhou trzy razy. 26 grudnia 1939 roku japońskie maszyny, zarówno Lotnictwa Armii, jak i Marynarki, uderzyły na cele wokół Lanzhou. W walce powietrznej nad miastem zginęli w tym dniu lejtnanci Michaił Michajłowicz Gordiejew i Iwan Wasiliewicz Isajew.

Zobacz więcej

Lotnicze akcenty MSPO 2017

Tegoroczny MSPO 2017 nie obfitował w dużą liczbę nowych lotniczych propozycji.  Największą uwagę producenci oczywiście poświęcili prowadzonym programom śmigłowcowym związanym z maszynami wielozadaniowymi i szturmowymi oraz pracom analitycznym mającym zaowocować pozyskaniem samolotów patrolowych...

Zobacz więcej

Koszyk
Facebook
Tweety uytkownika @NTWojskowa Twitter