Wysłannicy magazynu „Lotnictwo” złożyli wizytę skrzydle HSG 64, rozmawiając z dowódcą jednostki ppłk. Christianem Mayerem oraz pilotem-instruktorem ppłk. Patrickiem Schneiderem.
Republika Czarnogóry niepodległość ogłosiła w czerwcu 2006 roku w wyniku ogólnokrajowego referendum, podczas którego większość, choć nieznaczna, ludności opowiedziała się za oderwaniem się od Serbii. W kolejnych latach kurs polityczny kraju zmienił się radykalnie ze wschodniego na prozachodni.
W styczniu 2016 r. Siły Powietrzne Republiki Federalnej Niemiec obchodziły okrągłą, 60. rocznicę utworzenia. W ostatnich kilkunastu latach ich liczebność została znacznie zredukowana, podobnie jak w wielu innych krajach NATO. Mimo to pozostają jednymi z najliczniejszych i najlepiej wyposażonych sił powietrznych w Europie.
Przez niemal cztery minione dekady Izraelskie Siły Powietrzne były największym poza US Air Force użytkownikiem samolotów myśliwskich F-16 Fighting Falcon. Nawet dziś, po wycofaniu ze służby samolotów najstarszych wersji F-16A/B Netz, izraelskie lotnictwo dysponuje ponad 220 egzemplarzami F-16C/D Barak i F-16I Sufa.
Wraz z wprowadzeniem do użytkowania w Siłach Powietrznych nowoczesnych samolotów szkolno-treningowych M-346 Master przesądzona została przyszłość zasłużonych dla polskich skrzydeł szkolno-bojowych maszyn TS-11 Iskra, znajdujących się obecnie na stanie dęblińskiego 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.
W ubiegłym roku zakłady lotnicze Federacji Rosyjskiej wyeksportowały 36 samolotów bojowych oraz blisko 50 śmigłowców wojskowych. Maszyny te trafiły głównie do tradycyjnych odbiorców rosyjskiej techniki lotniczej.
Tegoroczny salon śmigłowcowy Heli-Expo odbył się w Las Vegas w dniach 26 lutego–1 marca. Podczas imprezy nie zabrakło nowych informacji z cywilnego rynku wiropłatów oraz finalizacji kontraktów.
Myśliwce Hawker Hurricane służyły w Royal Air Force (RAF) przez ponad dziewięć lat – od grudnia 1937 do stycznia 1947 roku. Podczas drugiej wojny światowej walczyły w obronie Francji, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Grecji, Rosji i Malty, w północnej i wschodniej Afryce, we Włoszech i na Bałkanach oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie.
Operacja „Zitadelle”, rozegrana 5-12 lipca 1943 roku pod Kurskiem, była jedną z największych bitew na froncie wschodnim w tym roku, ale to jej lotniczy aspekt tak naprawdę czyni z niej swego rodzaju ewenement.
W ostatnich dniach 2017 roku, w zakładach Pakistan Aeronautical Complex (PAC) doszło do dość istotnego z punktu widzenia realizacji programu samolotu myśliwskiego JF-17 Thunder wydarzenia, jakim był roll-out setnego egzemplarza maszyny tego typu. Wydarzenie to staje się dobrym pretekstem do przybliżenia historii całego programu JF-17/FC-1...
Do niedawna termin gunship w odniesieniu do lotnictwa kojarzył się jednoznacznie z amerykańskimi samolotami wsparcia ogniowego AC-130. Jednak w ostatnich kilku latach pojawiły się uzbrojone wersje, lekkich samolotów transportowych CN-235, C-295 i C-27J.
6 kwietnia 1941 r. Luftwaffe przeprowadziła zmasowane naloty na Belgrad. Do obrony stolicy wystartowały głównie jugosłowiańskie Bf 109E-3a, które miały zmierzyć się z samolotami zbudowanymi w tym samym kraju.
Anglią, Francją i Belgią. Czas sprawił, że stał się jedynym takim lotnikiem, ostatnim z grupy dowódców dywizjonów myśliwskich. Oto kilka osobistych wspomnień ze spotkań z tym niezwykłym człowiekiem…
Okoliczności pozyskania przez państwa Zachodu radzieckiej techniki bojowej zazwyczaj są ściśle związane z konfliktami toczonymi za pośrednictwem krajów Trzeciego Świata, wspieranych materiałowo i szkoleniowo przez obie strony zimnowojennego układu sił. Nie inaczej było w przypadku zdobycia pierwszego kompletnego śmigłowca Mi-24.
Piękny i majestatyczny Concorde znacznie wyprzedzał swoją epokę i był dowodem na to, że nauka, determinacja i współpraca pozwalają spełnić najśmielsze sny. Gdy mknął na granicy kosmosu z dwukrotną prędkością dźwięku, na jego pokładzie pasażerowie spokojnie pili szampana.
Trudno wyobrazić sobie lotnisko bez wyspecjalizowanej kadry technicznej. Niesprawny samolot komunikacyjny oznacza opóźnienie, frustrację pasażerów, późniejsze dostarczenie przesyłek kurierskich, a w konsekwencji mniejszy zarobek dla właściciela maszyny.
Zgodnie z ujawnionym w 2004 roku planem wyposażenia Wojsk Lądowych w zestawy Bezzałogowych Systemów Powietrznych (BSP) przewidywano zakup w ciągu następnych 5 lat 5-6 zestawów klasy taktycznej krótkiego zasięgu oraz do 21 zestawów klasy mini. Pierwsze formalne zapotrzebowanie na wojskowy BSP zgłosił w maju 2005 roku...
Włoski kontyngent wojskowy wyposażony w cztery średnie śmigłowce transportowe NHI UH-90A i cztery śmigłowce rozpoznawczo-eskortowe AgustaWestland AH-129D Mangusta stanowi obecnie jedyny oprócz sił USA oddział przeznaczony do zadań odzyskiwania personelu w północnym Iraku...
Rozwój, szkolenie i ocena kwalifikacji pilotów w zakresie nowej taktyki to tylko niektóre z wielu ważnych zadań nałożonych w ramach programu samolotu JAS 39 na jednostkę Gripen Operational Test & Evaluation Unit. Szerokie kompetencje i wiedza na temat tych samolotów spowodowały, że do jej pilotów przylgnął przydomek...
Siły Powietrzne Słowacji (ofic. Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej – Vzdušné sily Ozbrojených síl Slovenskej republiky, VzS OS SR – Slovak Air Force, SAF) są jednym z dwóch głównych komponentów słowackich sił zbrojnych obok Wojsk Lądowych (Pozemné sily OS SR).