Klęska Rosji i Austro-Węgier w pierwszej wojnie światowej oraz będący ich konsekwencją rozpad obu mocarstw przyniosły powstanie szeregu nowych niepodległych państw. Musiały one jednak udowadniać swoje prawo do istnienia na drodze zbrojnej konfrontacji.
Sukcesy odniesione w pierwszym okresie wojny na Pacyfiku przez pokładowe bombowce torpedowe Nakajima B5N (w kodzie alianckim znane jako Kate) sprawiły, że samolot ten stał się jednym z symboli potęgi Lotnictwa Japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej.
Namibijskie Siły Powietrzne, będące częścią składową Namibjskich Sił Obronnych, istnieją dopiero od dwudziestu trzech lat. Obszar niepodległej od 1990 roku Namibii znajdował się bowiem wcześniej pod zwierzchnictwem Republiki Południowej Afryki i przez wiele lat był areną zimnowojennej walki o supremację nad południem kontynentu...
Niemieckie Lotnictwo Wojsk Lądowych (Heeresfliegertruppe – ang. German Army Aviation Corps) jest integralną częścią Wojsk Lądowych (Heer), które z kolei są jednym z trzech rodzajów Federalnych Sił Zbrojnych (Bundeswehr) obok Sił Powietrznych (Luftwaffe) i Marynarki Wojennej (Marine).
Pokazy lotnicze to kombinacja adrenaliny, prędkości, technologii i pewnego elementu baśniowego, który towarzyszy obserwowaniu statków powietrznych wykonujących podniebne ewolucje. Czy to cyrki powietrzne, wyścigi, akrobacje niewielkich statków powietrznych, demonstracje samolotów bojowych, czy...
Samoloty z rodziny M28 to wielozadaniowe lekkie maszyny polskiej armii przeznaczony głównie do zadań transportowych i łącznikowych, charakteryzujące się możliwością realizowania krótkiego startu i lądowania. Wywodzą się one z samolotów An-28, po raz pierwszy oblatanych w 1975 roku w ZSRR.
Lekki i dwusilnikowy samolot transportowy produkcji polskiej posiadający właściwości STOL (Short Take-Off and Landing) na stałe zadomowił się na polskich lotniskach wojskowych. Maszyna ma korzenie sięgające końca lat 70. ubiegłego stulecia, kiedy to strona rosyjska przekazała stronie polskiej dokumentację techniczną...
Ubiegły rok był dla największego i najkosztowniejszego amerykańskiego programu zbrojeniowego Joint Strike Fighter udany: kolejne etapy prób i testów zostały zakończone, zwiększa się stopniowo poziom produkcji F-35, a kolejni odbiorcy wybierają samolot produkowany przez koncern Lockheed Martin.
W latach 1941–1942 nad afrykańskim niebem walczył w szeregach Luftwaffe pilot, który przeszedł do legendy wojny na pustyni. W ciągu 18 miesięcy służby w Afryce Hans-Joachim Marseille odniósł 151 zwycięstw powietrznych, ustanawiając tym samym niepobity do końca wojny rekord zwycięstw powietrznych...
Myśliwiec przechwytujący Gloster Javelin znajduje się nieco w cieniu legend zimnowojennego RAF-u: Huntera i Lightninga. Przyczyn tego stanu rzeczy można szukać w trudnym dzieciństwie maszyny, zwanej przez pilotów Flatiron (pol. Żelazko).
Bombowiec strategiczny Miasiszczew M-4 był pierwszą radziecką maszyną zdolną przeprowadzić uderzenie na terytorium Stanów Zjednoczonych. Choć został zbudowany w ograniczonej liczbie egzemplarzy, które szybko wycofano z jednostek bojowych i przebudowano do roli powietrznych tankowców, stał się postrachem Ameryki.
Kawasaki Ki-102 był jednym z ostatnich typów samolotów wprowadzonych do uzbrojenia Lotnictwa Japońskiej Armii Cesarskiej przed zakończeniem drugiej wojny światowej. Jego geneza sięga 1942 r., kiedy rozpoczęto projektowanie następcy Ki-45 kai Toryū – dwusilnikowego myśliwca Ki-96.
Fairey Battle był jednym z przedstawicieli modnej w latach 20. i 30. kategorii jednosilnikowych lekkich bombowców. W okresie projektowania i budowy prototypu był bardzo nowoczesnym samolotem o wysokich osiągach. Jednak kilka lat później był już koncepcyjnie przestarzały i nie odpowiadał wymaganiom pola walki.
W latach 30. XX wieku Carstwo Bułgarii prowadziło z Polską ożywioną współpracę lotniczą, której rezultatem były zakupy samolotów bojowych PZL-24 i PZL-43 produkcji Państwowych Zakładów Lotniczych oraz szkolenie w naszym kraju kadr odbudowywanego bułgarskiego lotnictwa wojskowego.
Mimo licznych wad egzemplarzy pierwszych serii produkcyjnych wprowadzenie do linii samolotów Pe-2 teoretycznie zwiększało możliwości bojowe lotnictwa bombowego. Jednocześnie w porównaniu z dotychczasowym sprzętem, czyli z SB, był to samolot szybszy i dysponujący lepszą zwrotnością.
Samolot Arado Ar 234 przeszedł do historii jako pierwszy bombowiec napędzany turbinowymi silnikami odrzutowymi. Prototypy niemieckiej konstrukcji opracowano jako samoloty rozpoznawcze startujące z wózka startowego, ale po wprowadzeniu podwozia maszyna przeistoczyła się we wdrożony do produkcji seryjnej bombowiec...
W roku 1914 w dziale nekrologów w popularnym piśmie pt.: „Lotnik i Automobilista” informowano iż: (…) 400 ofiara lotnictwa. Porucznik rosyjski, Waksmuth, który niedawno zabił się spadłszy z hydroplanem „Sikorski Nr. 10” w pobliżu Libawy, nad morzem Bałtyckiem [pisownia zgodna z oryginałem relacji], zaokrąglił cyfrę 400 ofiar lotnictwa.
Dwusilnikowy, średni, wielozadaniowy śmigłowiec transportowy Surion to pierwszy wiropłat skonstruowany w Korei Południowej. Został opracowany przez firmę Korea Aerospace Industries (KAI) przy pomocy francuskiego Eurocoptera na potrzeby południowokoreańskich wojsk lądowych. Produkcja seryjna rozpoczęła się w 2012 roku.
W kolejnych dniach niemieckiej agresji na Jugosławię z powodu załamania pogody działania lotnicze nie były już tak intensywne jak pierwszego dnia wojny, a jugosłowiańska armia szybko poszła w rozsypkę.
Indie są jednym z niewielu państw na świecie posiadającym lotniskowce, z których pierwszym był INS Vikrant. Stacjonujące na nim lotnictwo pokładowe, wyposażone w brytyjskie samoloty Hawker Sea Hawk oraz francuskie Breguet Br.1050 Alizé, wzięło aktywny udział w wojnach z Pakistanem stoczonych w 1965 i 1971 roku...